Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, terra45 said:

Καλησπέρα, παιδιά.

Ξεκίνησα να διαβάζω το θρεντ, αλλά πελάγωσα, για να πω την αλήθεια. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν μπορείτε στα χοντρικά να μου απαντήσετε όσοι είστε πιο γνώστες επί του θέματος.

Για σχετικά μικρή κατανάλωση ρεύματος γύρω στα 50-60 kWh ανά μήνα (ρεύμα), θα προτείνατε πράσινο ή κίτρινο τιμολόγιο και πού;

Τώρα είμαι σε Φυσικό Αέριο (ρεύμα + αέριο) κι αυτοί προτείνουν το κίτρινο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Έχω και εγώ μια παροχή στο φυσικό αέριο με 20-40kwh/μήνα και μάλλον θα το αφήσω εκεί. Σύμφωνα με το excel συμφέρει το πράσινο της ΦΑΕ αλλά περιμένω μέχρι 1/1 για να δω πόση έκπτωση θα δώσουν (βέβαια είναι ήδη πιο φτηνό χωρίς την έκπτωση). Αν θες μπορείς να κυνηγήσεις δώρα elpedison. Εγώ με αυτή την παροχή δεν ασχολούμαι καθόλου με τόσο μικρή κατανάλωση (ακόμα στο basic είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

σε ποιο πρόγραμμα , μήπως ξέμεινες σε πανάκριβο ? δες το νέο save γιαυτο το μήνα

αλλιώς ελπεδισον σμαρτ για 100ρικο

στο άλλο νήμα , φαρμάκωσε τις τιμές , το νου σου

Βασικά, μέχρι στιγμής είμαι στο Οικιακό MAXI_Free Basic και μου έβγαινε κατά προσέγγιση μιλάμε τώρα περίπου 30-35 ευρώ για 55-60 kWh. Και μαζί με το αέριο, ανάλογα με τη χρήση, μου έβγαιν σχετικά νορμάλ, θα έλεγα, αλλά τώρα αρχίζω να  το σκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, korakios said:

(ορίζεται ξανά  απο την ακριβότερη μονάδα παραγωγής για το νέο έτος)

Υπέροχο!

Ο Δεκέμβρης καλά θα βγει με την NRG και βλέπω ότι και ο Γενάρης δεν θα είναι τόσο χάλια, αλλά 90/10 να επιστρέψω στη ΔΕΗ το επόμενο 2μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Έχω και εγώ μια παροχή στο φυσικό αέριο με 20-40kwh/μήνα και μάλλον θα το αφήσω εκεί. Σύμφωνα με το excel συμφέρει το πράσινο της ΦΑΕ αλλά περιμένω μέχρι 1/1 για να δω πόση έκπτωση θα δώσουν (βέβαια είναι ήδη πιο φτηνό χωρίς την έκπτωση). Αν θες μπορείς να κυνηγήσεις δώρα elpedison. Εγώ με αυτή την παροχή δεν ασχολούμαι καθόλου με τόσο μικρή κατανάλωση (ακόμα στο basic είναι).

Ναι, κι εγώ ακόμη στο Οικιακό MAXI_Free Basic είμαι και αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να αρχίσω τον τουρισμό ή για τέτοια κατανάλωση, αν δε θα έχει ιδιαίτερη διαφορά από πάροχο σε πάροχο. Καταλαβαίνω ότι σίγουρα θα είναι παραπάνω σε όλους έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχετε τέτοιες καταναλώσεις; αφήστε μας στον πόνο μας, μερικοί το χειμώνα παίζει να κάψουμε 40kwh μέσα σε μια μέρα :(

Πάτε ΤΩΡΑ Ελπεντισον Smart, πάρτε το 100ρικο και μέχρι να το φάτε, βλέπετε!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, terra45 είπε

Βασικά, μέχρι στιγμής είμαι στο Οικιακό MAXI_Free Basic

ακόμα χειρότερα δλδ , σε όλο τα σκαμπανέβασμα η Φυσικό Αέριο ήταν η πιο σταθερή , αλλά ήσουν σε λάθος πρόγραμμα δυστυχώς , δίπλα στη πηγή αλλά νερό δεν ήπιες 😛

και επειδή έτυχε και είχες αυτές τις χρεώσεις προτείνω όπως όλους που το αφήσαν στην τύχη

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/weyellow/

σταθερό

και να βγει ακριβότερο στο μέλλον δε θα έχεις θέμα :)

4 λεπτά πριν, terra45 είπε

αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να αρχίσω τον τουρισμό ή για τέτοια κατανάλωση, αν δε θα έχει ιδιαίτερη διαφορά από πάροχο σε πάροχο.

άργησες αρκετά βασικά , τώρα παίζει αυτό που σου έγραψα πριν για δώρο , απο εκεί και μετά κάνεις ότι καταλαβαίνεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρη απορια😄 Μεχρι 31/12 που οι τιμες ειναι χωμα δεν θα πρεπει να τιμολογησουν ξεχωριστα μεχρι τοτε αφου ολα αλλαζουν απο 01/01? εννοω θα ναι εις βαρος μας να μοιρασουν την καταναλωση στον επομενο εκκαθαριστικο που μπορει να ναι σε 2,5 μηνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Έχω και εγώ μια παροχή στο φυσικό αέριο με 20-40kwh/μήνα και μάλλον θα το αφήσω εκεί.

θα μπορούσες να βγάλεις κανα 400άρι απο το καλοκαίρι κέρδος 😛

Μόλις τώρα, energy52 είπε

Σοβαρη απορια😄 Μεχρι 31/12 που οι τιμες ειναι χωμα δεν θα πρεπει να τιμολογησουν ξεχωριστα μεχρι τοτε αφου ολα αλλαζουν απο 01/01? εννοω θα ναι εις βαρος μας να μοιρασουν την καταναλωση στον επομενο εκκαθαριστικο που μπορει να ναι σε 2,5 μηνες...

θα σπάσει αναλογικά η κατανάλωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα πάει ΕΛΠΕ 14/11 για τα δωράκια. Παρασκευή έκανα αίτηση για τον Ήρωνα. Μόνο 50 ευρώ και απολύτως τπτ για κοινωνικό τιμολόγιο. Ίσως σου δώσουν και κανένα 20 ευρώ αν πας πολλές παροχές... Μέχρι τα Χριστούγεννα θα γυρίσω ΕΛΠΕ για το 100. Προς το παρόν όλα πάνε καλά. Από πόντους τις εθνικής δεν έχει μπει κάτι.

Επεξ/σία από visualmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, terra45 said:

Ναι, κι εγώ ακόμη στο Οικιακό MAXI_Free Basic είμαι και αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να αρχίσω τον τουρισμό ή για τέτοια κατανάλωση, αν δε θα έχει ιδιαίτερη διαφορά από πάροχο σε πάροχο. Καταλαβαίνω ότι σίγουρα θα είναι παραπάνω σε όλους έτσι κι αλλιώς.

Εγώ δεν ασχολούμαι με την παροχή γιατί είναι φοιτητική με μικρή κατανάλωση. Προτιμώ να ασχολούμαι με τις άλλες δύο παροχές που διαχειρίζομαι με 500 και 800-1000kwh το μήνα τώρα το χειμώνα. Αν έχεις χρόνο να ασχοληθείς μπορείς να κερδίσεις πολλά από δώρα.

 

6 minutes ago, korakios said:

θα μπορούσες να βγάλεις κανα 400άρι απο το καλοκαίρι κέρδος 😛

Το γνωρίζω αλλά επειδή είναι και φοιτητική η παροχή δε μπορούσα να παίρνω μετρήσεις πριν τον Οκτώβρη. Το μόνο που μου την έσπασε είναι που με τον μηχανισμό πλήρωνα περισσότερα απ' ότι με την ρήτρα αναπροσαρμογής. Προτιμώ να ασχολούμαι με τις άλλες δύο παροχές που έχω και κερδίζω πολλά και από την χρέωση προμήθειας σε εκείνες. Πάλι καλά μια άλλη παροχή έχει ξεμείνει στο παλιό online και δε χρειάζεται να ψάχνω και για εκείνη.

Επεξ/σία από dasnowy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα δοκιμές στο excel... πω πω τι ληστεία είναι αυτή στα πράσινα.

10Ε/ΜWH αύξηση αν έχει ο Δεκέμβριος συγκριτικά με Νοέμβριο, η προσαύξηση στη ρήτρα είναι  ~0.03Ε/Κwh.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

ακόμα χειρότερα δλδ , σε όλο τα σκαμπανέβασμα η Φυσικό Αέριο ήταν η πιο σταθερή , αλλά ήσουν σε λάθος πρόγραμμα δυστυχώς , δίπλα στη πηγή αλλά νερό δεν ήπιες 😛

και επειδή έτυχε και είχες αυτές τις χρεώσεις προτείνω όπως όλους που το αφήσαν στην τύχη

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/weyellow/

σταθερό

και να βγει ακριβότερο στο μέλλον δε θα έχεις θέμα :)

άργησες αρκετά βασικά , τώρα παίζει αυτό που σου έγραψα πριν για δώρο , απο εκεί και μετά κάνεις ότι καταλαβαίνεις :)

Ναι, η αλήθεια είναι ότι κακώς για μένα, αλλά δεν μπορώ τα πολλά πηγαινέλα. 

Ευχαριστώ πολύ όμως για τις πληροφορίες. Θα το επικοινωνήσω με τον πάροχο για το weyellow να δω και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, energy52 said:

Σοβαρη απορια😄 Μεχρι 31/12 που οι τιμες ειναι χωμα δεν θα πρεπει να τιμολογησουν ξεχωριστα μεχρι τοτε αφου ολα αλλαζουν απο 01/01? εννοω θα ναι εις βαρος μας να μοιρασουν την καταναλωση στον επομενο εκκαθαριστικο που μπορει να ναι σε 2,5 μηνες...

Αν αλλάξεις πάροχο γίνεται εκκαθάριση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, mechpanos said:

Ρε παιδιά έχετε τέτοιες καταναλώσεις; αφήστε μας στον πόνο μας, μερικοί το χειμώνα παίζει να κάψουμε 40kwh μέσα σε μια μέρα :(

Πάτε ΤΩΡΑ Ελπεντισον Smart, πάρτε το 100ρικο και μέχρι να το φάτε, βλέπετε!!!

Είναι φοιτητική εκείνη η παροχή για αυτό. Σπίτι έχω γύρω στις 500kwh/μήνα και σε σπίτι συγγενή που θερμαίνεται με ρεύμα έχει 800-900kwh/μηνα συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Έκανα δοκιμές στο excel... πω πω τι ληστεία είναι αυτή στα πράσινα.

10Ε/ΜWH αύξηση αν έχει ο Δεκέμβριος συγκριτικά με Νοέμβριο, η προσαύξηση στη ρήτρα είναι  ~0.03Ε/Κwh.

αφού πολλαπλασιάζεται με το συντελεστή που ορίζει ο καθένας

δες και τη θετική πλευρά , αν πέσει κατα 10 θα έχεις και αντίστοιχη μείωση 😂

βέβαια όταν πέφτει δεν έχουμε συνήθως και κατανάλωση 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...