Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@korakios

Αρχικά να σε ξανά-ευχαριστήσω για την φοβερή δουλειά σου και την ανιδιοτελή συνεισφορά σου στην κοινότητα!

Μερικές ερώτησεις πάνω στο excell.

  1. Τα πράσινα συμβόλαια πάλι σπάνε ανά μήνα (αν το επιθυμείς) χωρίς ρήτρα αποχώρησης? (Όπως και τα κίτρινα)
  2. Την προσαύξηση την δίνουν στα site τους ή την υπολόγισες με τον τύπο?
  3. Συγκλίνω για ΔΕΗ4all πράσινο ή προτείνεις μπλε λόγω ενδεχόμενης αύξηση euro/kWh?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, bilham είπε

Αυτό δεν ισχύει, τα Γ22 είναι κανονικά χαμηλή τάση. Μέση τάση τα λέει η ΔΕΗ Β1, Β2 κλπ

Δεν είπα οτι ισχύει 100% γι'αυτό κι έγραψα αν δεν κάνω λάθος που σημαίνει ότι μπορεί να κάνω και λάθος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vjshadow είπε

Τελικά ο Ηρων δίνει 50 ή100 € δώρο σε όσους έχουν κοτ;

δεν εχει απαντήσει πρόσφατα κάποιος μέχρι τώρα

2 λεπτά πριν, vjshadow είπε

Μετά την αποστολή μετρήσεων από εμάς, πόσες μέρες περίπου κάνει για να εκδοθεί ο λογαριασμός; 

40 μέρες + κάνει η έκδοση 1ου λογαριασμού , γενικά στον Ηρών θα είσαι με τιμολόγηση ένα μήνα πίσω πχ βγαίνει 2/12 λογαριασμός που θα αφορά περίοδο 1/10-1/11

3 λεπτά πριν, vjshadow είπε

Γιατί σκέφτομαι να πάω ελπε για το 100!

καλύτερα εκεί πρώτα και μετά Ήρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, vjshadow said:

Τελικά ο Ηρων δίνει 50 ή100 € δώρο σε όσους έχουν κοτ;

Μετά την αποστολή μετρήσεων από εμάς, πόσες μέρες περίπου κάνει για να εκδοθεί ο λογαριασμός; 

Γιατί σκέφτομαι να πάω ελπε για το 100!

50 είναι κανονικά το econtract, άτυπα έδιναν 100. Αλλά τελευταία το econtract έχει βαρέσει διάλυση, ίσως έκαναν τίποτα αλλαγές στο προγραμματισμό του... οπότε ποιος ξέρει τι βγάλει η κληροτίδα. Τους έχω ικανούς να μη δώσουν και τίποτα επειδή απασχολήθηκαν υπάλληλοι τηλεφωνικώς για να γίνουν οι αιτήσεις.

Elpe είναι πιο σίγουρη η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, moredread είπε

@korakios

Αρχικά να σε ξανά-ευχαριστήσω για την φοβερή δουλειά σου και την ανιδιοτελή συνεισφορά σου στην κοινότητα!

Μερικές ερώτησεις πάνω στο excell.

  1. Τα πράσινα συμβόλαια πάλι σπάνε ανά μήνα (αν το επιθυμείς) χωρίς ρήτρα αποχώρησης? (Όπως και τα κίτρινα)
  2. Την προσαύξηση την δίνουν στα site τους ή την υπολόγισες με τον τύπο?
  3. Συγκλίνω για ΔΕΗ4all πράσινο ή προτείνεις μπλε λόγω ενδεχόμενης αύξηση euro/kWh?

1. όλα τα κυμαινόμενα χωρίς

2. δίνουν τον τύπο στο site , εγώ απλά έβαλα τυχαίες τιμές χοντρικής. 1η του μηνός θα δεις τιμές πράσινων

3. δεν έχω άποψη είναι πολύ νωρίς , μετά τις 20-25 του μηνός θα έχω εικόνα

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ναι αλλά μπορούν να κάνουν ότι έκπτωση θέλουν. 

ναι , αλλά δε γίνεται να βαλουν ότι τύπο θέλουν σε πράσινο , το ΦΕΚ είναι συγκεκριμένο (και το έχουν ακολουθήσει οι υπόλοιποι) . Αν δεις και το λινκ απο το ποστ που ανέβηκε , έχει στην ειδοποίηση τον προβλεπέ τύπο , λάθος κάνανε στο site ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ήδη ηρων από αρχες Νοεμβρίου (προερχόμενοςαπο ελπε),. Έστειλα μετρήσεις πριν από 3 μέρες.

Αν είναι όπως τα λέτε λέω να ξανά γυρίσω ελπε να πάρω τα 100 και βλέπουμε. 

Η βεβαίωση εκπροσώπησης του ηρων δεν γράφει τα στοιχεία μου.  Να πειράξω το pdf;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vjshadow είπε

Είμαι ήδη ηρων από αρχες Νοεμβρίου (προερχόμενοςαπο ελπε),. Έστειλα μετρήσεις πριν από 3 μέρες.

αν βγει λογαριασμός πες μας για το αν μπήκαν 50 ή 100

2 λεπτά πριν, vjshadow είπε

Αν είναι όπως τα λέτε λέω να ξανά γυρίσω ελπε να πάρω τα 100 και βλέπουμε. 

κανονικά δεν παίζει ρόλο το δώρο αν φύγεις νωρίτερα

2 λεπτά πριν, vjshadow είπε

Η βεβαίωση εκπροσώπησης του ηρων δεν γράφει τα στοιχεία μου.  Να πειράξω το pdf;

είναι λίγο ρίσκο , κοίτα απο τη στιγμή που έχει καλή τιμή ο Ήρων στο guarantee και δε νομίζω να σκέφτεσαι να την κάνεις απο τώρα για ελπέ και να ξαναγυρίσεις μέσω Ήρων πάλι πριν το τέλος του έτους θα σου έλεγα μη βιάζεσαι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, korakios said:

μάλλον λάθος έχουν στη σελίδα , δε γίνεται πράσινο με τέτοιο τύπο

Δεν έχουν κάτι λάθος στο site απ' ό,τι βλέπω. Το 1,249*ΤΕΑ+0,0339 είναι από Ιανουάριο 2025 που θα σταματήσουν να υπάρχουν τα πράσινα τιμολόγια.

Επεξ/σία από dasnowy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dasnowy είπε

Δεν έχουν κάτι λάθος στο site απ' ό,τι βλέπω. Το 1,249*ΤΕΑ + 0,0339 είναι από Ιανουάριο 2025 που θα σταματήσουν να υπάρχουν τα πράσινα τιμολόγια.

α καλά ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, korakios said:

εκτός απο τις επιδοτήσεις , γίνεται και επαναφορά της χρέωσης κιλοβατώρας στο Χρηματιστήριο Ενέργειας και θα χρεώνεται με την ακριβότερη τιμή (απο λιγνίτη , αέριο) . Γίνεται για να προωθηθούν οι ΑΠΕ (και καλά) , πάντως με έλλειμε έκλεισε φέτος άρα απο του χρόνου θα τα στάξουμε καλά (και σπάει ένα πλαφόν χρέωσης για έκτακτες κιλοβατώρες αν δεν έχει κλείσει ποσότητα απο την προηγούμενη μέρα στο σύστημα , απο ~4€ που έχουν χρεώσει κάποιοι θα πάει στα 99€ βάσει Ε.Ε. , το κιλοβάτ)

δηλαδή μέχρι και Δεκέμβριο από που και πως έβγαζαν τις τιμές? υπάρχει κάποιο λινκ να διαβάσουμε? οι επιδοτήσεις από ένα σημείο και έπειτα ήταν πολύ χαμηλές 0.02 κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παιδιά.

Ξεκίνησα να διαβάζω το θρεντ, αλλά πελάγωσα, για να πω την αλήθεια. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν μπορείτε στα χοντρικά να μου απαντήσετε όσοι είστε πιο γνώστες επί του θέματος.

Για σχετικά μικρή κατανάλωση ρεύματος γύρω στα 50-60 kWh ανά μήνα (ρεύμα), θα προτείνατε πράσινο ή κίτρινο τιμολόγιο και πού;

Τώρα είμαι σε Φυσικό Αέριο (ρεύμα + αέριο) κι αυτοί προτείνουν το κίτρινο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, terra45 είπε

Τώρα είμαι σε Φυσικό Αέριο (ρεύμα

σε ποιο πρόγραμμα , μήπως ξέμεινες σε πανάκριβο ? δες το νέο save γιαυτο το μήνα

αλλιώς ελπεδισον σμαρτ για 100ρικο

1 λεπτό πριν, terra45 είπε

+ αέριο)

στο άλλο νήμα , φαρμάκωσε τις τιμές , το νου σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...