Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, HAthinaia είπε

Πιστεύω το καλύτερο είναι όλα μαζί κατα τη γνώμη μου όπως τα έχεις τώρα για να μπορούμε να έχουμε άμεση σύγκριση και να μην κοιτάμε 1000 φύλλα

λέω για το αν θέλετε να είναι μαζεμένα τα πράσινα πχ πάνω , στο ίδιο φύλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

λέω για το αν θέλετε να είναι μαζεμένα τα πράσινα πχ πάνω , στο ίδιο φύλλο

προσωπικά όχι, θέλω απλα να βλέπω τις τιμές ταξινομημένες κατά αύξουσα σειρά ανεξάρτητα από το αν είναι κίτρινο ή πράσινο το πρόγραμμα

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, HAthinaia είπε

προσωπικά όχι, θέλω απλα να βλέπω τις τιμές ταξινομημένες κατά αύξουσα σειρά ανεξάρτητα από το αν είναι κίτρινο ή πράσινο το πρόγραμμα

την ταξινόμηση έτσι και αλλιώς θα την κάνεις εσύ ανάλογα την κατανάλωση και τιμές χοντρικής που έβαλες

όταν την κάνεις θα αλλάζει και η σειρά των προγραμμάτων ανεξάρτητα αν είναι πράσινα ή κίτρινα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι αδύναμος, το παραδέχομαι.. θα πάω σε σταθερό, αυτό το weyellow (το οποίο είναι μπλε) μου δείχνει μια χαρά (να 'σαι καλά @korakios).

Πως μιλάω με we energy; 

Έχουν γραφεία στην Θεσσαλονίκη; 

Τους παίρνω τηλέφωνο;

Συμπληρώνω την φόρμα στην ιστοσελίδα τους έτσι ώστε να επικοινωνήσουν αυτοί μαζί μου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Είμαι αδύναμος, το παραδέχομαι.. θα πάω σε σταθερό, αυτό το weyellow (το οποίο είναι μπλε) μου δείχνει μια χαρά (να 'σαι καλά @korakios).

Πως μιλάω με we energy; 

Έχουν γραφεία στην Θεσσαλονίκη; 

Τους παίρνω τηλέφωνο;

Συμπληρώνω την φόρμα στην ιστοσελίδα τους έτσι ώστε να επικοινωνήσουν αυτοί μαζί μου;

Δες πιο πάνω που το έχουν δημοσιεύει. Έχουν όρο που λέει ότι δικαιούνται να αλλάξουν τους όρους όποτε θέλουν, οπότε ούτε το εξάμηνο είναι σίγουρο. Είναι και μικρή εταιρία, οποτε δεν εμπνέει ασφάλεια. Κάνε λίγο υπομονή γιατί μετά τις 15 θα έχουμε καλύτερη εικόνα για το πως θα διαμορφωθούν τα νέα μπλε τιμολόγια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Δες πιο πάνω που το έχουν δημοσιεύει. Έχουν όρο που λέει ότι δικαιούνται να αλλάξουν τους όρους όποτε θέλουν,

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=60073129

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=60073172

4 λεπτά πριν, Disrespect είπε

οπότε ούτε το εξάμηνο είναι σίγουρο

σίγουρο

4 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Είναι και μικρή εταιρία, οποτε δεν εμπνέει ασφάλεια.

εμπνέει

___________________

weenergy και solar είναι απο τις μικρές εταιρίες που λίγα άτομα που έχουν μπει δεν είχαν θέματα

έγινε με τη we κανα 2 φορές λάθος στη συνέπεια ενός τελικού (όπως με όλους) και με την επιστροφή της εγγύησης αλλά το σημαντικό είναι οτι λύθηκαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, stavpup said:

To αλλάζει κανείς πάροχο κάθε λίγο και λιγάκι δεν είναι τόσο εύκολο όσο να αλλάζεις μια καρτοκινητή.. έχει μια διαδικασία..

 

 

Μια χαρά αλλάζεις πάροχο από τον καναπέ σου πλέον και σε ένα μισάωρο το πολύ  τουλάχιστον για ΕΛΠΕ/ΗΡΩΝ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια έρωτηση

Κατέβασα το excel του @korakios με ημερομηνία 21/11/23

Βλέπω το πρόγραμμα Fisiko Aerio  Οικιακό MAXI Free Save με τιμή για τον Δεκέμβριο 0,065

Τηλεφωνώ στο φυσικό Αεριο και μου λενε αυτη την τιμη μειον την κρατική επιδότηση και καταλήγει περιπου 0,04€/KWh

Κατεβάζω το σημερινο excel και βλεπω στο ιδιο προγραμμα τιμή 0,0050 και προσάυξηση 0,1522 Σύνολο 0,1572

Εκει μπερδευτηκα.

Αν εχω αυτο το προγραμμα και καταναλώσω για παραδειγμα 400 Kwh ποσο θα χρεωθω (για τιςκιλιβατωρες μονο) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stavpup είπε

To αλλάζει κανείς πάροχο κάθε λίγο και λιγάκι δεν είναι τόσο εύκολο όσο να αλλάζεις μια καρτοκινητή.. έχει μια διαδικασία.

Εκτός από την τιμή παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα. όπως εν μέσω κοβιντ για να κάνω συμβόλαιο με τη ΔΕΗ ήταν εφιάλτης.. έτσι πήγα στην elped όπου έκανα όλη τη διαδικασία με τηλ. και email.

 

 

Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαντάζεσα, έτσι νόμιζα κι εγώ αρχικά αλλα είναι εύκολο, βγάζεις σε φωτο την ταυτότητα σου μπρος πίσω τα έχεις μόνιμα στο κινητό, βγάζεις φωτό τον μετρητη καθε φορά που είναι να αλλάζεις, κρατάς τους λογαριασμούς που εκδίδονται ή έστω βγάζεις βεβαίωση εκπροσώπησης( μονο για Ηρων) που βγαίνει στιγμιαία απο την εφαρμογή και τέλος. Απλώς βλέπεις ποιά εταιρεία έχει την χαμηλότερη κιλοβατώρα ή το καλυτερο δώρο κι εφυγες. Απο Αύγουστο που το ξεκίνησα δεν έχω πληρώσει λογαριασμό καθόλου λόγω δώρων. Φαντάσου πόσα έχεις να κερδίσεις τόσους μήνες.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, alfeios είπε

Κατεβάζω το σημερινο excel και βλεπω στο ιδιο προγραμμα τιμή 0,0050 και προσάυξηση 0,1522 Σύνολο 0,1572

Εκει μπερδευτηκα.

το σημερινό excel έχει τιμές απο 1/1/2024 με τυχαίες τιμές χοντρικής

στα πράσινα θα δημοσιευτούν 1η του μηνός

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alfeios είπε

απο 1/1/2024 εννοεις;

έκανα edit πριν , μάλλον δε σε πρόλαβα

για το 2023 υπάρχει πάλι το ιστορικό τιμών σε άλλη καρτέλα , θα τις κρατήσω μέχρι τέλους του έτους , οπότε όποιος θέλει καλύτερα να κατεβάσει το αρχείο κάπου , μιας και μετά θα διαγράψω την καρτέλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι στο Elpedison Value με τα 50+50 του προηγούμενου μήνα. Πήρα τηλ να με μεταφέρουν στο Smart +100 ευρώ αλλά μου είπαν ότι δεν μπορώ να τα πάρω (με είχε στην αναμονή 2-3 λεπτά) παρόλο που πίεσα την υπάλληλο.
Στο smart σε σχέση με το value κερδίζεις 3-4 ευρώ με κατανάλωση 400kwh τον μήνα (είναι πιο φθηνό αλλά έχει πάγιο 5 ευρώ). Συνεπώς δεν βλέπω ουσιαστικό λόγο για να μεταφερθει κάποιος στο smart.

Να πάω στον Ήρων για τα 50 ευρώ με ηλεκτρονική αίτηση;

Α) Γίνεται γρήγορα η διαδικασία ή θα φάμε καμιά εβδομάδα;

Β) Τηλεφωνικά θα ζητήσω βεβαίωση εκπροσώπησης από την Elpedison ή μέσω email; Σε πόσες ημέρες περίπου θα μου την στείλουν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Trustworthy είπε

Α) Γίνεται γρήγορα η διαδικασία ή θα φάμε καμιά εβδομάδα;

και εβδομάδα να φας , βάλε έστω άλλη μία να πάρεις βεβαίωση εκπροσώπησης απο Ηρων , προλαβαίνεις να ξαναπάς ελπέ , άσε που αυξάνονται οι πιθανότητες να πάρουν απο ελπέ για να σου δώσουν τα 100

12 λεπτά πριν, Trustworthy είπε

Β) Τηλεφωνικά θα ζητήσω βεβαίωση εκπροσώπησης από την Elpedison ή μέσω email; Σε πόσες ημέρες περίπου θα μου την στείλουν;

α, δε σου έχει βγει καν λογαριασμός απο ελπέ ? 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...