Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, geodimis είπε

Όπως έχω γράψει παλιότερα είχα λάβει στο λογαριασμό της EFA (1/7/2022) ειδοποίηση για δικαίωμα αζημιας λύσης εντός 60 ημερών παρόλο που εκπροσωπουμαι από έλη Μαρτίου άρα και το εξάμηνο ελάχιστης παραμονής θα έπρεπε να λήγει τέλη Σεπτεμβρίου. 
παρόλη την καταγγελία που έκανα στο my.rae τέλη Ιουλίου για αθέτηση του 6 μηνου η εταιρία δεν έχει απαντήσει έως σήμερα. 
κι ενώ από την 1/9 εκπροσωπουμαι από τον ΗΡΩΝΑ (με υπογραφή σύμβασης στις 26/8 για την οποία ενημέρωσα και τη EFA) με κάλεσε μια σήμερα από την EFA να μου πει ότι επιβλήθηκε ρήτρα πρόωρης λύσης συμβολαίου  180€ γιατί ήμουν σε σύμβαση.

οταν της εξήγησα ότι υπήρχε ειδοποίηση για 60 ημέρες στο λογαριασμό της 1/7 προφανώς δεν το γνώριζε και αφού με έβαλε στην αναμονή κάποιος της σφύριξε ότι υπερέβηκα την προθεσμία κατά 2 ημέρες γιατί ο Ιούλιος έχει 31 ημέρες..

Φυσικά για το ζήτημα της μη απάντησης στο my.rae δε γνώριζε καν την πλατφόρμα...

Σηκώνω τα χέρια ψηλά εφόσον δεν υπάρχει ΡΑΕ αλλά είμαι 99% σίγουρος ούτε και τόσο καταρτισμένος δικηγόρος όσο είναι κάποιοι εδώ μέσα η μόνη λύση που βλέπω είναι η διακοπή της πάγιας πριν τραβήξει το λογαριασμό της 1/9 -που είναι έναντι και περιέχει διάστημα έως τις 23/7, 308€- και τον τελικό τους με τη ρήτρα που ένας θεός ξέρει ποτέ θα εκδοθεί. 

Η ΡΑΕ δεν εχει απαντησει εδω και πολυ καιρο... Σε ολους...Οι υπαλληλοι που απαντουν στα τηλεφωνα πολλοι δεν ξερουν την υπαρξη της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

στο ενδιάμεσο πήγες myrae->πάνω δεξιά υποστήριξη->σχετικά με το αίτημά μου ?

κρίμα πάντως γιατί παίζει να είσαι ο μόνος που έχει τέτοιο θέμα , η efa στους υπόλοιπους δεσμεύτηκε 60 μέρες μετά το 6μηνο

μέχρι στιγμής ισχύει οτι ο προηγούμενος πάροχος δε μπορεί να εκτελέσει εντολή διακοπής , φυσικά παραμένει ρίσκο

Αξιοσέβαστε  korakios Όχι δεν έχω πάει στο μενού που λες. Τι μπορώ να κάνω εκεί; Ελάχιστο διάστημα απάντησης παρόχου στην πλατφόρμα υπάρχει επίσημα;

Δεν είναι παράλογο να έδωσαν 60ημερο που λήγει πριν το 6μηνο αφού έχουν κύκλο τιμολόγησης κάθε 1η του μήνα. αφού ο κώδικας τους δίνει το δικαίωμα για «ατομική ενημέρωση» μέσω λογαριασμού το εκμεταλλεύονται. Σπάνιο είναι πάντως να φας και ρήτρα για 2 μέρες με τραγική ειρωνία ότι ο ΗΡΩΝ κινήθηκε άμεσα για τα δεδομένα του: Παρασκευή υπέγραψα, Τρίτη έστειλε ΔΕΔΔΗΕ, Τετάρτη ήμουν ΗΡΩΝ.

Θεωρώ επίσης ότι υπάρχει νομοθετικό κενό για το 60ημερο: η αλλαγή προκύπτει από την υπογραφή της σύμβασης η την ενεργοποίηση στον νέο πάροχο; Με τη λογική αυτή αν ο πάροχος δεν με είχε ενεργοποιήσει ακόμα -οπως διαβάζω κάνει με πολλους εδώ μέσα- θα έτρωγα ρήτρα για 10+ μέρες!!

Το ότι ο προηγούμενος πάροχος δεν μπορεί να δώσει πλέον εντολή διακοπής μέσω του ΔΕΔΔΗΕ προκύπτει κάπου νομοθετικά ή το είπε κάπου ο...Σκρεκας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, korakios είπε

το 0,26 καταργήθηκε , τώρα είναι 0,3677 με 9,90 πάγιο

https://efaenergy.gr/fix-power-home/

Προέρχομαι από το παλιό 0,08 και γι αυτό η «προσφορά» 0,26 σταθερό.

γνωμη ;;

οικιακό generous να παίρνω και την οποία επιδότηση ;

Επεξ/σία από Funny__boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geodimis είπε

Το ότι ο προηγούμενος πάροχος δεν μπορεί να δώσει πλέον εντολή διακοπής μέσω του ΔΕΔΔΗΕ προκύπτει κάπου νομοθετικά

νομοθετικά , πήγε να περάσει πριν χρόνια και το κατάργησε το ΣτΕ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=59309720

αλλά προσωπικά δε θα ρίσκαρα

3 λεπτά πριν, geodimis είπε

Ελάχιστο διάστημα απάντησης παρόχου στην πλατφόρμα υπάρχει επίσημα;

δυστυχώς όχι

3 λεπτά πριν, geodimis είπε

Αξιοσέβαστε  korakios Όχι δεν έχω πάει στο μενού που λες. Τι μπορώ να κάνω εκεί;

να πιέσεις τη ΡΑΕ να κουνηθεί , αλλιώς Συνήγορο του Πολίτη κατά ΡΑΕ

Γενικά είναι μπέρδεμα ,

αν συμφωνήσει η ΕΦΑ να φύγεις αζημίως μετά το 6μηνο πρέπει να κάνεις σύντομα υπαναχώρηση

ο μόνος τρόπος είναι είτε χαριστικά η ΕΦΑ να υποχωρήσει , ή μέσω ΡΑΕ να φανεί οτι αναγκάστηκες τελευταία στιγμή να φύγεις λόγο παράνομης έμμεσης απώλιας του 6μηνου

απο την ΕΦΑ δεν είχες απάντηση όταν έστειλες email ? σε πολλούς απλά συμφώνησαν χωρίς ΡΑΕ

2 λεπτά πριν, Funny__boy είπε

Προέρχομαι από το παλιό 0,08 και γι αυτό η «προσφορά» 0,26 σταθερό.

γνωμη ;;

τι να σου πω , εξαρτάται απο τις μελλοντικές τιμές που θα παίξουν και τις επιδοτήσεις

προσωπικά σε κυμαινόμενο θα πήγαινα ,αλλά δικιά σου απόφαση μιας και δικιά σου η τσέπη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοηθεια παιδια οποιος ασχολειτε και γνωριζει  γιατι με τους λογαριασμους της elpedison  δεν βγαζω ακρη. Μου λέτε αν ειμαι οκ να συνεχισω ή να φλυγω. Οποιος μπορει παιδια ας μου πει.Ευχαριστω

20220909_214459.jpg

Screenshot_20220909-214640_myelpedison.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, teodgeor είπε

Μια βοηθεια παιδια οποιος ασχολειτε και γνωριζει  γιατι με τους λογαριασμους της elpedison  δεν βγαζω ακρη. Μου λέτε αν ειμαι οκ να συνεχισω ή να φλυγω. Οποιος μπορει παιδια ας μου πει.Ευχαριστω

20220909_214459.jpg

Screenshot_20220909-214640_myelpedison.jpg

Αφού δεν μπαίνεις στον κόπο να διαβάσεις καμία σελίδα αρκείσαι στο «φεύγεις» μιας και ησουν σε πάροχο με τα ακριβότερα προγράμματα της αγοράς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Αφού δεν μπαίνεις στον κόπο να διαβάσεις καμία σελίδα αρκείσαι στο «φεύγεις» μιας και ησουν σε πάροχο με τα ακριβότερα προγράμματα της αγοράς 

Εχω διαβάσει αρκετές σελίδες αλλα όντως δεν κατάλαβα ότι είμαι στον χειρότερο. 😁Κάτι άλλο ισχύει ότι φεύγουμε όποτε θελουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, teodgeor είπε

Κάτι άλλο ισχύει ότι φεύγουμε όποτε θελουμε;

....ισχύει (υπάρχει δηλαδή νομική διάταξη),,,,μέχρι φυσικά να δούμε κάποιον πάροχο να,,,,χρεώνει αποχώρηση, και μετά να πρέπει ο "τυχερός" να,,,τρέχει για να βρει το δίκιο του....

Για την ακρίβεια, ο νόμος λέει ότι μπορείς από 1/8 (και όσο θα ισχύσει το "πάγωμα" της ισχύος της ρήτρας αναπροσαρμογής, δηλαδή το αργότερο έως 31/7/23) να φύγεις αζημίως ΑΠΟ ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΟ πρόγραμμα (όχι σταθερό δηλαδή).

....όσο για την ΕΛΠΕ, φύγε άμεσα από αυτά τα !@&!@%&!   .-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

απο την ΕΦΑ δεν είχες απάντηση όταν έστειλες email ? σε πολλούς απλά συμφώνησαν χωρίς ΡΑΕ

 

Η EFA απάντησε απλά επαναλαμβάνοντας την ατομική ειδοποίηση και δεν ανέφερε καθόλου το 60 μέρες<6μηνο παραμονής. 
 

Θα ρισκάρω με φέσι που αναμένεται τουλάχιστον 600+ με τελικό λογαριασμό και ρήτρα χανοντας βέβαια την έκπτωση συνέπειας κι αν γίνει η στραβή θα παίξει διακανονισμός. 
Πάντως λέμε για τον ΗΡΩΝΑ αλλά και EFA να βγάζει 1/9 λογαριασμό κατανάλωσης έως 23/7 είναι επίσης τραγικό. 

Το θέμα είναι ότι τώρα που θεωρητικά τρέχει ο τσάμπα ΗΡΩΝ να αργήσουν να περάσουν τα σενάρια αλλαγών στις επιδοτήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερες! Επειδη εχω εβδομαδες να μπω (ναυτικος), το excelακι το γνωστο που ειναι? ή δεν υπαρχει ποια? :P

 

edit: ακυρο, το βρηκα! Ηταν πρωτο ποστ, απλα δεν το ειδα πανω καρφιτσωμενο και αγχωθηκα :P

Επεξ/σία από jasonas21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, morgoth_gr είπε

sorry για το offtopic απλα επειδη αναφερθηκε εδω το γραφω γιατι μολις μιλησα με ΔΕΔΔΗΕ και μου ειπαν οτι πρεπει οπωσδηποτε να περασει τεχνικος να κανει μετρηση (ο οποιος θα περασει 4/10 αν ειναι δυνατον) για να γινει η μεταφορα, μολις του ειπα για φεκ κτλ ειπε "καντε παραπονο απο την σελιδα μας" ... Ξεκιναω τις φασαριες

Μάλλον αυτό θα γίνεται , κομπίνα, θα κάνουμε αίτηση για άλλο πάροχο πιο φθηνό ,ο άλλος πάροχος θα μαζεύει κόσμο , θα ανεβάζει τις τιμές στο Θεό γιατί έτσι και αλλιώς μέχρι να γίνει αλλαγή θα περάσει και δεύτερος μήνας , και γενικά ένα μπαχαλο που στην τελική εμείς θα τα πληρώνουμε. Αρε ξύλο που θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα επειδη ψαχνω για πάροχο να αλλάξω και δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει το αρχειο excel , τι μας συμφέρει να κοιτάμε τα σταθερά ή τα κυμαινόμενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, morgoth_gr είπε

sorry για το offtopic απλα επειδη αναφερθηκε εδω το γραφω γιατι μολις μιλησα με ΔΕΔΔΗΕ και μου ειπαν οτι πρεπει οπωσδηποτε να περασει τεχνικος να κανει μετρηση (ο οποιος θα περασει 4/10 αν ειναι δυνατον) για να γινει η μεταφορα, μολις του ειπα για φεκ κτλ ειπε "καντε παραπονο απο την σελιδα μας" ... Ξεκιναω τις φασαριες

Καλημερα... Δεν απαντησες  σε αυτο που σε ρωτησα... Η αλλαγη ποτε ζητηθηκε; Και ποιος σου ειπε οτι θα περασουν 4/10...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Δεν απαντησες  σε αυτο που σε ρωτησα... Η αλλαγη ποτε ζητηθηκε; Και ποιος σου ειπε οτι θα περασουν 4/10...

Καλημέρα, η αλλαγή ζητήθηκε 18/8, επικοινώνησα με ΔΕΔΔΗΕ (εξυπηρέτηση πελατών) και μου είπαν ότι έγραψα πιο πάνω, ότι δηλαδή απαιτείται μέτρηση από τεχνικό και ότι η μέτρηση θα γίνει 4/10. Στον Γέρακα μένω εν τω μεταξύ .

 

Έστειλα email με αναλυτικά ημερομηνίες κτλ στον ΔΕΔΔΗΕ και στην ΔΕΗ και περιμένω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...