Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, telis είπε

"Ο πάροχος έχει διατηρεί το δικαίωμα να ανακαλέσει ανά πάσα στιγμή οποιαδήποτε προσφορά."

Καληνύχτα από εμένα

Και ο καταναλωτής εφόσον είναι σε κυμαινόμενο προϊόν μπορεί να φύγει ότι ωρα θέλει να πηγαίνει από πάροχο σε πάροχο να παίρνει τα δώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ θα πω ένα μπράβο στον κορακιο που παρότι οι πάροχοι στις σελίδες τους δεν έχουν βάλει την τελική τιμή του πράσινου με τις προσαυξήσεις, αυτός τα υπολόγισε ώστε να έχουμε την τελική τιμή στο εξελ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 1comment είπε

Εγώ θα πω ένα μπράβο στον κορακιο που παρότι οι πάροχοι στις σελίδες τους δεν έχουν βάλει την τελική τιμή του πράσινου με τις προσαυξήσεις, αυτός τα υπολόγισε ώστε να έχουμε την τελική τιμή στο εξελ.

πότε ανανένετε να βαλουν τις τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@stavpup@telis

Aπ'τη στιγμή που ξεκινάει η εκπροσώπηση, κλειδώνει η σταθερή τιμή 0.16Ε/Κwh για τουλάχιστον 6 μήνες όπως ορίζει ο Κώδικας Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας. Δε μπορούν να κάνουν τροποποίηση πριν το 6μηνο και χωρίς να έχουν στείλει ειδοποίηση 2 μήνες νωρίτερα edit: Άκυρο το διαγραμμισμένο, μετά το 6μηνο μπορούν να αλλάξουν τιμή με άμεση ειδοποίηση ή ειδοποίηση στο 1ο λογαριασμό που θα εκδωθεί. Αν βγάλετε το 6μηνο, και μέχρι τότε έχει αλλάξει η τιμή... ρωτήστε αν θα πάτε αυτόματα στη νέα τιμή.

Πέρυσι το καλοκαίρι είχα κλείσει σταθερό με 0.21, και η χονδρική πήρε την ανηφόρα. Τους είχα στείλει email και μου επιβεβαίωσαν γραπτώς ότι ισχύει το 6μηνο του ΚΠΗΕ. Έφυγα στο 3μηνο γιατί τα επιδοτούμενα κυμαινόμενα έβγαιναν τζάμπα, αλλά θα μπορούσα να είχα κάτσει όλο το 6μηνο. Θυμάμαι επίσης ότι πριν βάλουν 0.21 στο Yellow, η προηγούμενη τιμή ήταν 0.09. Επίσης όσοι υπέγραψαν 0.09, διατήρησαν τη τιμή για ένα 6μηνο.

Αυτό που γράφει ότι: Ο πάροχος έχει διατηρεί το δικαίωμα να ανακαλέσει ανά πάσα στιγμή οποιαδήποτε προσφορά"... αφορά τη προσφορά για νέες συμβάσεις. Λένε δηλαδή ότι η προσφορά θα είναι εμπορικά διαθέσιμη για νέες συμβάσεις ως 30/6/2024. Μπορεί πχ τη Τετάρτη να αλλάξουν γνώμη και να βάλουν τιμή 0.30. Δε γίνεται εσύ να τηλεφωνήσεις τη Πέμπτη και να απαιτήσεις να υπογράψεις με 0.21.

Εκτός κι αν είχες ήδη λάβει την προσφορά μέσω email, σ'αυτή τη περίπτωση έχεις το περιθώριο να υπογράψεις εντός 15 ημερών με τους όρους/τιμές που παρέλαβες.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, easy1rider είπε

Καλημέρα σε όλους!

Εδώ και ένα μήνα έχω πάει στον Ήρων στο πρόγραμμα generous guarantee home. Χθές μου ήρθε από τον Ήρωνα αυτό το μήνυμα:ΓIA THN KATANAΛΩΣH ΣAΣ AΠO 01/01/2024, OI ΠAPOXEΣ ΣAΣ YΠOXPEΩTIKA ΘA YΠAXΘOYN, ΣTO EIΔIKO TIMOΛOΓIO TOY APΘPOY 138A N. 4951/2022, MEΣΩ TΩN ΠPOΓPAMMATΩN  BASIC  EKTOΣ EAN ΔHΛΩΣETE TH BOYΛHΣH ΣAΣ NA ΠAPAMEINETE ΣTA YΦIΣTAMENA ΠPOΓPAMMATA ΣAΣ.
ΓIA NA ENHMEPΩΘEITE ΓIA TIΣ XPEΩΣEIΣ KAI TH ΣYΓKPIΣH TΩN ΠPOΓPAMMATΩN KAΘΩΣ KAI ΓIA TOYΣ EIΔIKOYΣ & ΓENIKOYΣ OPOYΣ ΠOY ΘA IΣXYOYN AΠO 1/1/2024, ΠATHΣTE EΔΩ https://bit.ly/49KO1yr.
ΓIA NA ΠAPAMEINETE ΣTA YΦIΣTAMENA ΠPOΓPAMMATA ΣAΣ, ΠATHΣTE EΔΩ:
https://apfn.eu/8xzeyz

Οι περισσότεροι λέμε να περιμένουμε μέχρι να ξεκαθαρίσουν λίγο τα πράγματα. Έχουμε χρόνο ακόμη

3 ώρες πριν, gtkminsomnia είπε

Για να αλλάξω πάροχο πρεπει να ζητήσω απο Ηρων την κατάργηση της  πάγιας εντολής ή το κάνουν αυτοί αυτόματα ?

Υπάρχει πιθανότητα να το ξεχάσουν και να με χρεώσουν καποιο ανύπαρκτο ποσό στο μέλλον ? !!!!!!

Το κάνεις εσύ από την τράπεζά σου. Να το ξεχάσουν όχι, αλλά καλύτερα να έχεις εσύ τον έλεγχο...

45 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Καλημέρα, συγγνώμη αν έχει ερωτηθεί και απαντηθεί ξανά. Έλαβα ένα email από τον Ηρων για μία υπαγωγή στο ειδικό τιμολόγιο ΑΡ. 138Α Ν. 4951/22. Αναφέρει ότι έχω το δικαίωμα να αρνηθώ και να παραμείνω. Του ήρθε κανενός το email?

Έχουν πάρει ενημέρωση όλοι νομίζω από τις εταιρείες τους

Ίσως καλύτερα να περιμένεις μέχρι να υπάρχουν περισσότερα δεδομένα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Και ο καταναλωτής εφόσον είναι σε κυμαινόμενο προϊόν μπορεί να φύγει ότι ωρα θέλει να πηγαίνει από πάροχο σε πάροχο να παίρνει τα δώρα 

Ναι , οκ κάντο εσύ αυτό. Δεν έχω άλλη έννοια στο κεφάλι μου, πρέπει να παρακολουθώ το χρηματιστήριο ενέργειας και να στήνομαι στα τηλέφωνα και στα email σε κάθε πάροχο κάθε 3 και λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι στο WeYellow, ότι στους 6 μήνες μπορούν αυτοί μονομερώς να σου αλλάξουν την τιμή, αλλά η δική μας δέσμευση θα είναι υποχρεωτικά για 12μηνες;

Αν δηλαδή την άνοιξη βγει πιο χαμηλή τιμή από 0,16€ θα είσαι υποχρεωμένος να μείνεις μέχρι το 12μηνο.

Τα δικά τους δικά τους, και τα δικά μας δικά τους.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως συμφέρει ίσως όχι. 

καλύτερα να περιμένουμε να βγούμε  οι τιμές του Ιανουαρίου για να ήμαστε σίγουροι.

Το 0.16 είναι αυτό που είχε η δεη εδώ και μήνες για <500kwh.

"Η προσφορά ισχύει για συμβάσεις από 01/12/2023 έως και 30/06/2024".

δεν υπάρχει λόγος βιασύνης. 

2 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Το θέμα είναι στο WeYellow, ότι στους 6 μήνες μπορούν αυτοί μονομερώς να σου αλλάξουν την τιμή, αλλά η δική μας δέσμευση θα είναι υποχρεωτικά για 12μηνες;

Αν δηλαδή την άνοιξη βγει πιο χαμηλή τιμή από 0,16€ θα είσαι υποχρεωμένος να μείνεις μέχρι το 12μηνο.

Τα δικά τους δικά τους, και τα δικά μας δικά τους.

"Χωρίς ρήτρα πρόωρης αποχώρησης" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Το θέμα είναι στο WeYellow, ότι στους 6 μήνες μπορούν αυτοί μονομερώς να σου αλλάξουν την τιμή, αλλά η δική μας δέσμευση θα είναι υποχρεωτικά για 12μηνες;

Αν δηλαδή την άνοιξη βγει πιο χαμηλή τιμή από 0,16€ θα είσαι υποχρεωμένος να μείνεις μέχρι το 12μηνο.

Τα δικά τους δικά τους, και τα δικά μας δικά τους.

 

22 λεπτά πριν, Sonis4 είπε

αυτό το we yellow είναι όντως 0.16€ kWh με κλειστή την τιμή για 6 μήνες ; Το καταλαβαίνω σωστά ; Γιατί αν είναι έτσι συμφέρει να πάμε σε αυτό 

Εγώ είμουν πέρσι ή πρόπερσι στο ίδιο πρόγραμμα. Η τιμή έμεινε για 12 μήνες ίδια, ίσως το ξέχασαν να την αλλάξουν, δεν ξέρω. Αλλοι έλεγαν ότι στους 6 μήνες την είχαν αλλάξει. Γενικά θα πω ότι η we είναι πολύ οκ εταιρία και βγάζει μόνο εκκαθαριστικούς στέλνοντας την ένδειξη κάθε μήνα. Και μάλλον για εκεί θα πάω στο επαγγελματικό γιατί ο Ήρων λογικά θα το βγάλει πιο ψηλά. 

Δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης. Ουσιαστικά η μόνη δέσμευση είναι δική τους (για την τιμή) αλλά μόνο για 6 μήνες. 

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Sonis4 said:

αυτό το we yellow είναι όντως 0.16€ kWh με κλειστή την τιμή για 6 μήνες ; Το καταλαβαίνω σωστά ; Γιατί αν είναι έτσι συμφέρει να πάμε σε αυτό 

Ναι

4 minutes ago, Swimmer21 said:

Το θέμα είναι στο WeYellow, ότι στους 6 μήνες μπορούν αυτοί μονομερώς να σου αλλάξουν την τιμή, αλλά η δική μας δέσμευση θα είναι υποχρεωτικά για 12μηνες;

  Mετά τους 6 μήνες μπορούν να αλλάξουν τιμή.

Δέσμευση δεν υπάρχει. Το γράφει στους όρους "Χωρίς ρήτρα πρόωρης αποχώρησης". Ίσως είναι ο μοναδικός πάροχος με σταθερό τιμολόγιο χωρίς δέσμευση/ρήτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα που εχω ζενιθ και ειναι δυσκολο να παρακολουθω καθε μηνα, θεωρω το 0.18 εξισου ανταγωνιστικό, δεν εχω διαβασει βεβαια αναλυτικα τους ορους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, pao2 είπε

Με φωτοβολταϊκό στο σπίτι, ποιό πρόγραμμα (χρώμα τιμολογίου) είναι καλύτερο;

δεν έχω ιδέα για τα δυναμικά , κάτσε να τελειώσω τα επαγγελματικά σήμερα , αλλά για να λέμε την αλήθεια μάλλον κάποιος άλλος πρέπει να με βοηθήσει , μη σου πω μακάρι να φτιάξει κάποιος άλλος ένα excelάκι γιαυτά

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω πραγματικά με ποιον τρόπο θα γίνει το παρόν νήμα "βιώσιμο" τόσο για αυτούς που ψάχνουν βοήθεια και δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ, τόσο για όσους το παρακολουθούν καθημερινά και κυρίως για τον έναν και μοναδικό που το συντηρεί. Εφιάλτης.

θα μπουν οδηγίες σε νέο νήμα αργότερα

ουσιαστικά όσοι δε θέλετε να κάνετε τουρισμό με τα δώρα που θα παίζουν (αν παίζουν) ή να μαντεύετε τιμές χοντρικής , θα πάτε πράσινα

αντί να κοιτάτε το excel όπως μέχρι τώρα με τις δημοσιευμένες τιμές θα πηγαίνετε στη σελίδα της ΡΑΕ που θα έχει τη λίστα (ή μπορεί να φτιάχνει excel άλλο μέλος και θα έχω λινκ) 

όταν κλείνει ο μήνας πχ 20-25 του μηνός , βάζοντας τιμές ΤΕΑ που σαν μέσος όρος θα βγαίνει αρκετά κοντά με την τιμή που θα κλείσει , θα βλέπετε και πόσο βγαίνει το κάθε πράσινο (με προϋπόθεση οτι δε θα αλλάζουν συνέχεια τις εκπτώσεις)

6 ώρες πριν, iliata2410 είπε

Αυτοί εδώ μαλώνουν σαν τα κοκορια.

ήθελε πυρηνικούς επιστήμονες να βάλουν έναν απλό τύπο "ΤΕΑ συν προμήθεια" με 12μηνη δέσμευση τιμών στα πράσινα με προηγούμενη τιμή ΤΕΑ , ενώ στα κίτρινα με τρέχουσα .

4 ώρες πριν, HAthinaia είπε

@korakiosεκκαθάριση από ΑΔΜΗΕ περιλαμβάνουν τα κίτρινα που στον τύπο της ρήτρας έχουν μέσα ΛΠ ή/και ΜΤΑ;

ότι έχει κάτι εκτός απο την ΤΕΑ , έχει και εκκαθάριση απο ΑΔΜΗΕ , όποιο πρόγραμμα έχει την ΜΤΑ (ΤΕΑ+ΛΠ+Αποκλίσεις) ή ΤΕΑ+ΛΠ , έβαλα αντίστοιχη ειδοποίηση στα σχόλια

4 ώρες πριν, HAthinaia είπε

1. Στο excel τα μόνα που βλέπω προσωπικα να λείπουν είναι τα καινούργια προγράμματα της Ζενίθ https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/emporika-proionta-diathesima-apo-1-ianouariou-2024/.Σε αυτά επίσης προσωπικά έχω ξεχωρίσει το κίτρινο οικιακό Value που έχει μόλις 1 ευρώ μηνιαίο πάγιο.

ναι , τα ξέχασα , είχαν βγάλει αρχικά την ανακοίνωση χωρίς τους τύπους και μετά έβαλα το πράσινο μόνο 😛

φτου και νόμιζα τελείωσε το οικιακό ...

4 ώρες πριν, HAthinaia είπε

2.Επίσης παρατήρησα ότι το ΔΕΗ 4all το οικιακό στο σάιτ της ΔΕΗ φαίνεται κίτρινο και όχι πράσινο, όπως φαίνεται στο excel: https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-4all/

θα σου απαντήσω στο άλλο νήμα

4 ώρες πριν, HAthinaia είπε

3.Μόλις ενημέρωσε τους όρους του οικιακού κίτρινου MAXI Free Super+ το Φυσικό Αέριο, οπότε μπορείς να προσθέσεις τα στοιχεία και αυτού του προγράμματος στο excel που λείπουν: https://www.fysikoaerioellados.gr/product/reyma-oikiako-maxi-free-super-plus/?product-category=household&product-commodity=electric-power

ωραίος , ευχαριστώ

edit δεν είναι το νέο πρόγραμμα Maxi Home Super

4 ώρες πριν, neofitosgr78 είπε

Τα πράσινα θα είναι με σταθερή τιμή αποτι καταλαβαίνω για τουλάχιστον 6 μηνες σωστά ?

όχι , κάθε 1η του μηνός θα αλλάζει , βάσει χοντρικής , εκπτώσεων , πάγιου και κάθε τρίμηνο θα αλλάζουν οι συντελεστές . Ξαναέγραψα οτι είναι πιο μεταβλητά απο τα κίτρινα , απλά θα ξέρεις τιμή για τον τρέχων μήνα

4 ώρες πριν, 26ska είπε

Επισης δεν μου είναι καθόλου εύκολο το πέρα δώθε σε παρόχους.

για 100€ σου φαίνεται πιο εύκολο ? 😛 (ελπέδισον smart)

4 ώρες πριν, userAnon είπε

Τι αλλάζει όμως πλέον στην τιμολόγηση και οι τιμές Ιανουαρίου στην καλύτερη υπολογίζονται αυτή την στιγμή σε 0,16 μέχρι και εγώ δεν ξέρω που??

εκτός απο τις επιδοτήσεις , γίνεται και επαναφορά της χρέωσης κιλοβατώρας στο Χρηματιστήριο Ενέργειας και θα χρεώνεται με την ακριβότερη τιμή (απο λιγνίτη , αέριο) . Γίνεται για να προωθηθούν οι ΑΠΕ (και καλά) , πάντως με έλλειμε έκλεισε φέτος άρα απο του χρόνου θα τα στάξουμε καλά (και σπάει ένα πλαφόν χρέωσης για έκτακτες κιλοβατώρες αν δεν έχει κλείσει ποσότητα απο την προηγούμενη μέρα στο σύστημα , απο ~4€ που έχουν χρεώσει κάποιοι θα πάει στα 99€ βάσει Ε.Ε. , το κιλοβάτ)

4 ώρες πριν, stavpup είπε

Πολλά αστεράκια έχει αυτό το WeYellow ...

image.png.6c87d67724c41dc65dfe112aeea6be28.png

δε βλέπω κανένα αστεράκι , 6 μήνες είναι και η ελάχιστη βάσει νομοθεσίας

3 ώρες πριν, telis είπε

"Ο πάροχος έχει διατηρεί το δικαίωμα να ανακαλέσει ανά πάσα στιγμή οποιαδήποτε προσφορά."

Καληνύχτα από εμένα

όχι πριν απο 6μήνες

2 ώρες πριν, Cmg__ είπε

Βλέποντας το excelάκι καταλαβαίνω ότι απο ιανουάριο μάλλον πάμε

θα με κάνετε να βγάλω τιμές χοντρικής και να μη βγάζει αποτελέσματα , το κατεβάζετε και παίζετε με τιμές

επίσης θα δούμε και τι δώρα θα παίζουν

2 ώρες πριν, Cmg__ είπε

Η ερώτηση είναι πότε να γίνει η αλλαγή; Να περιμένω να πάρω τα 50ρια; Να περιμένουμε να βγούνε οι χρεώσεις;;  

τέλη του μηνός που θα ψιλοπέφτουν κοντά οι προβλέψεις για τα πράσινα , κοιτάς το excel

2 ώρες πριν, georgeouzou είπε

@korakios στο excel για τα νέα τιμολόγια, το κελί για τον υπολογισμό της προσαύξησης στο ΔΕΗ Γ1 περιέχει σφάλμα.

Το Lu = 0.095 αντί για 0.95 και το Ll = 0.085 αντί για 0.85.

Επίσης στο κελί της προσαύξησης για το Φυσικό Αέριο Ρεύμα Οικιακό τα Lu/Ll έχουν σφάλμα.

Για ευκολότερο verification και αποφυγή λαθών θα μπορούσαν οι μετατροπές mw/h -> kh/w να μην γίνονται inline στο κάθε κελί αλλά κάπου εκτός.

ναι , έπρεπε απο την αρχή να το έχω σε MW και όχι kw , αν το ξαναέφτιαχνα θα είχα και αλλού τους συντελεστές για κάθε πρόγραμμα να ήταν πιο modular , τώρα βαριέμαι

edit είχα ένα κάρο λάθη τελικά παρόμοια .

για τη ΦΑ θα το κοιτάξω και αν δεν καταλάβω το λάθος θα σε ταγκάρω

ευχαριστώ

1 ώρα πριν, alejsalonica είπε

Δεν θα έπρεπε όλη οι πάροχοι να έχουν δημοσιεύσει ήδη τα τιμολόγια του 01/2024; Γιατί δεν τα βρίσκω; Τα κρύβουν;

τα πράσινα εννοείς , τα έχουν δημοσιεύσει , τιμές θα δεις 1/1/2024 που θα αφορούν τον Ιανουάριο (ή λίγες μέρες πριν προσεγγιστικά στο excel )

Επεξ/σία από korakios
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...