Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, korakios είπε

ναι , μπορεί στα κίτρινα που έχουν εκκαθάριση απο ΑΔΜΗΕ να χρεωθείς ή να πιστωθείς ένα ποσό ανάλογα το μέγεθος της διόρθωσης

(και αυτό που λέει ο ekrepali απο πάνω)

@korakiosεκκαθάριση από ΑΔΜΗΕ περιλαμβάνουν τα κίτρινα που στον τύπο της ρήτρας έχουν μέσα ΛΠ ή/και ΜΤΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, iliata2410 είπε

Αυτοί εδώ μαλώνουν σαν τα κοκορια.

https://www.capital.gr/oikonomia/3753429/kontra-upen-paroxon-reumatos-gia-to-prasino-timologio/

Spoiler

Θεωρώ την συγκεκριμένη ιστοσελίδα πολύ αξιόπιστη αλλά δεν θεωρώ ότι υπάρχει καμία κόντρα υπεν με παρόχους. Τι παράπονο έχουν οι πάροχοι από το υπεν από 1/8/22 και μετά; όχι ότι πριν είχαν. Θεσμοθετήθηκε και εφαρμόζεται κανονικά ο "τειρεσίας" ρεύματος , δεν δουλεύει καμία "ανεξάρτητη" αρχή ρεύματος για παράνομες χρεώσεις παροχών ιδιαίτερα στις ρήτρες αποχώρησης αλλά και στην παράνομη αλλαγή όρων πριν να ολοκληρωθεί το 6μηνο ( και ότι παραμένει 6μηνο ενώ μέχρι πρότινος ο πάροχος είχε το δικαίωμα να σε κρατάει για 24 μήνες , πάλι κουτό είναι ). 

Θα έλεγα ότι υπάρχει σύγχιση στο υπεν με τους παρόχους για το πώς θα πλασάρουν αυτόν τον νέο τρόπο τιμολόγησης , είμαστε και οικονομικό θαύμα... Έχουν παντελώς ξεχάσει ότι απευθύνονται σε εκατομμύρια κόσμο που έχει τουλάχιστον μια παροχή στο όνομα του και έχουν δημιουργήσει αλαλούμ ώστε κάθε κάποιο καιρό να επανέρχονται με μια νέα ιδέα , αλλά όλο το ρίσκο να είναι πάντα στον καταναλωτή , αν και δεν μου αρέσει η λέξη καταναλωτής όταν μιλάμε για βασικό κοινωνικό αγαθό , το ρεύμα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2023 στις 11:32 ΜΜ, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

αν μπορείς αφαίρεσε τη μορφοποίηση μιας και δε διαβάζεται το κείμενο

αν είσαι απο υπολογιστή κάνε ctrl-X το κείμενο που επιλέγεις και shift-ctrl-V ή αλλιώς αποκοπή και όταν κάνεις επικόλληση θα βγει μήνυμα κάτω και θα επιλέξεις αφαίρεση μορφοποίησης

Ημουν στην Ζενιθ στο Power Home Now και μου έστειλαν μηνυμα πως θα μεταφερθώ στο Ειδικό Τιμολόγιο (Πράσινη σήμανση)

Σύμφωνα με την σελίδα τους θα με πάνε στο Power Home START ?

και με ποια τιμή ?

Αυτο είναι σταθερό για 6 μήνες ?

Νέα Προϊόντα Ρεύματος Εμπορικά Διαθέσιμα από 01.01.2024 | ZeniΘ (zenith.gr)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, neofitosgr78 είπε

Ημουν στην Ζενιθ στο Power Home Now και μου έστειλαν μηνυμα πως θα μεταφερθώ στο Ειδικό Τιμολόγιο (Πράσινη σήμανση)

Σύμφωνα με την σελίδα τους θα με πάνε στο Power Home START ?

και με ποια τιμή ?

 

 

Αν δεν κάνεις τίποτα, θα σε πάνε εκεί, ναι. Την τιμή θα την μάθουμε 1/1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά κάτι που δεν έχω καταλάβει είναι τι γίνεται με την πάγια εντολή για όσους πάμε σε κιτρινοπράσινα τιμολόγια. Την πάγια θα την κόβουμε μόλις πληρωθεί ο τελευταίος λογαριασμός (εκκαθαριστικός) μέχρι και την ημερομηνία που άρχισε η εκπροσώπησή μας από άλλο πάροχο ή θα αφήνουμε την πάγια εκεί γιατί μπορεί να έρθει κάποιος άλλος έξτρα λογαριασμός στη συνέχεια που μπορεί να περιλαμβάνει εκκαθαρίσεις στη ρήτρα από ΑΔΜΗΕ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nate είπε

Αν δεν κάνεις τίποτα, θα σε πάνε εκεί, ναι. Την τιμή θα την μάθουμε 1/1.

Οπότε πρέπει να κάνω κάτι ή οχι ?

Οι τιμές στο excel για την ζενιθ ισχύουν ή οχι ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios 

----ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΣΤΟ EXCEL----

1. Στο excel τα μόνα που βλέπω προσωπικα να λείπουν είναι τα καινούργια προγράμματα της Ζενίθ https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/emporika-proionta-diathesima-apo-1-ianouariou-2024/.Σε αυτά επίσης προσωπικά έχω ξεχωρίσει το κίτρινο οικιακό Value που έχει μόλις 1 ευρώ μηνιαίο πάγιο.

2.Επίσης παρατήρησα ότι το ΔΕΗ 4all το οικιακό στο σάιτ της ΔΕΗ φαίνεται κίτρινο και όχι πράσινο, όπως φαίνεται στο excel: https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-4all/

3.Μόλις ενημέρωσε τους όρους του οικιακού κίτρινου MAXI Free Super+ το Φυσικό Αέριο, οπότε μπορείς να προσθέσεις τα στοιχεία και αυτού του προγράμματος στο excel που λείπουν: https://www.fysikoaerioellados.gr/product/reyma-oikiako-maxi-free-super-plus/?product-category=household&product-commodity=electric-power

Επεξ/σία από HAthinaia
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, neofitosgr78 είπε

Οπότε πρέπει να κάνω κάτι ή οχι ?

Οι τιμές στο excel για την ζενιθ ισχύουν ή οχι ?

 

Αν θες να πας στο πράσινο τιμολόγιο της Zenith νομίζω δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, θα πας αυτόματα στο πράσινο.

Στο excel οι τιμές εξαρτώνται από την ΤΕΑ που θα βάλεις. Το θέμα είναι ότι ξέρουμε μεν τον τρόπο υπολογισμού της τελικής τιμής κιλοβατώρας που θα πληρώσουμε, αλλά δεν ξέρουμε δε την ΤΕΑ που θα βάλει ο κάθε πάροχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2023 στις 11:32 ΜΜ, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

αν μπορείς αφαίρεσε τη μορφοποίηση μιας και δε διαβάζεται το κείμενο

αν είσαι απο υπολογιστή κάνε ctrl-X το κείμενο που επιλέγεις και shift-ctrl-V ή αλλιώς αποκοπή και όταν κάνεις επικόλληση θα βγει μήνυμα κάτω και θα επιλέξεις αφαίρεση μορφοποίησης

Τα πράσινα θα είναι με σταθερή τιμή αποτι καταλαβαίνω για τουλάχιστον 6 μηνες σωστά ?

Οπότε τουλάχιστον για τον πρώτο μήνα θα είναι πιο ακριβά ?

Αν καταλαβαίνω σωστά γιατί να μην πάμε στο κίτρινο τον πρώτο μήνα και τον δευτερο βλεπουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται με τα νέα τιμολόγια,λόγω πάθησης μου είναι αδύνατο να παρακολουθήσω πινακακια και να υπολογίσω,αλλά βλέπω κ πολλούς που επίσης δεν το πιάνουν.

Ειχα μια διετία το καλο online χαρις το φίλο @korakios,αλλα τελείωσε και πήγα στο Γ1 οικιακό.Έχω και κοτβ.

Τους χειμερινούς μήνες το 4μηνο καίω περί τις 2000 kw…Τι κανω ρε παιδιά,που πάω να μη με γδάρουνε;Περιμένω να μου έρθουν και νέα κλιματιστικά inverter όποτε θα βασιστεί εκεί πιο πολύ η κυρια θέρμανση.

Επισης δεν μου είναι καθόλου εύκολο το πέρα δώθε σε παρόχους.

Μου είναι αδύνατο να καταλήξω μόνος μου,οποία βοήθεια δεκτή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

προσπάθησα να διαβάσω το νήμα από την Πέμπτη που είχα να μπω και μετά τις 10 πρώτες σελιδα χαθηκα.. Καταλαβαίνω ότι είναι ακόμα νωρίς. (προσωπικά θα περιμένω μέχρι τις 15 του μήνα για να δω που θα κατασταλάξει το πράγμα) 

Παρόλα αυτά αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως μέχρι τώρα έβγαιναν οι πάροχοι με τιμές ακόμα και τον Δεκέμβριο με μέσο όρο kwh 0,11-0,12 χωρίς την επιδότηση. Υποτίθεται ότι τώρα σταματάει η επιδότηση.

Τι αλλάζει όμως πλέον στην τιμολόγηση και οι τιμές Ιανουαρίου στην καλύτερη υπολογίζονται αυτή την στιγμή σε 0,16 μέχρι και εγώ δεν ξέρω που??

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, neofitosgr78 είπε

 

Αν καταλαβαίνω σωστά γιατί να μην πάμε στο κίτρινο τον πρώτο μήνα και τον δευτερο βλεπουμε ?

Σκέψου το εξής παράδειγμα από τα προγράμματα της Zenith. Έστω ότι καταναλώνεις τον Ιανουάριο 250 kwh και η ΤΕΑ του πράσινου τιμολογίου είναι 150 ευρώ, ενώ η πραγματική είναι 250.

Το πράσινο θα το πληρώσεις [99+1.35*(150-50)+0]/1000*250=58.5 ευρώ συν πάγιο.

Το κίτρινο (π.χ το value) θα το πληρώσεις (1,1357*250+0)/1000*250=70.98125 ευρώ συν πάγιο.

Όλα αυτά αν τα υπολογίζω σωστά. Επίσης, αυτό είναι με φανταστικές ΤΕΑ σε κάθε περίπτωση. Μένει να δούμε από 1/1 τι θα γίνει τελικά (για τα κίτρινα πρέπει να περιμένουμε ακόμα παραπάνω).

Επεξ/σία από Nate
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2023 στις 11:32 ΜΜ, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

αν μπορείς αφαίρεσε τη μορφοποίηση μιας και δε διαβάζεται το κείμενο

αν είσαι απο υπολογιστή κάνε ctrl-X το κείμενο που επιλέγεις και shift-ctrl-V ή αλλιώς αποκοπή και όταν κάνεις επικόλληση θα βγει μήνυμα κάτω και θα επιλέξεις αφαίρεση μορφοποίησης

Βάζουν τον πρ΄το μήνα το β = 0 για να μπούμε εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...