Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί καποια (όχι όλα) κίτρινα έχουν την ΜΤΑ για υπολογισμό που έχει την ΤΕΑ μέσα , αλλά και Λογαριασμούς Προσαυξήσεων και Αποκλίσεις . Τα 2 τελευταία τα κάνει διόρθωση ο ΑΔΜΗΕ

Είναι καλύτερα πιστεύεις οποίος επιλέξει κίτρινο τιμολόγιο να επιλέξει κίτρινο χωρίς ΜΤΑ; 

Να έχει μόνο με λογαριασμούς προσαυξήσεων και αποκλίσεις να κάνει που τα διορθώνει ο ΑΔΜΗΕ. Ο ΑΔΜΗΕ δεν είναι κερδοσκοπικός φαντάζομαι και θα είναι ακριβής στην διόρθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, Sayonaras είπε

Το λογικό δεν θα ήταν τα πράσινα να έχουν  τέτοια διόρθωση;

τα πράσινα (και λίγα κίτρινα) έχουν μόνο ΤΕΑ μέσα που δε χρειάζονται εκκαθαρίσεις

Μόλις τώρα, Sayonaras είπε

Είναι καλύτερα πιστεύεις οποίος επιλέξει κίτρινο τιμολόγιο να επιλέξει κίτρινο χωρίς ΜΤΑ; 

Να έχει μόνο με λογαριασμούς προσαυξήσεων και αποκλίσεις να κάνει που τα διορθώνει ο ΑΔΜΗΕ. Ο ΑΔΜΗΕ δεν είναι κερδοσκοπικός φαντάζομαι και θα είναι ακριβής στην διόρθωση.

βοηθά σε επαλήθευση χρέωσης αν είναι μόνο με ΤΕΑ ,κατα τα άλλα δεν αλλάζει κάτι

αργότερα με κάποιον τρόπο θα τα ξεχωρίσω τα κίτρινα

Η σπαζοκεφαλιά είναι πχ με Προτέργια που γράφει οτι παίρνει περίοδο ΜΤΑ 2 μηνών πίσω. Αυτό είναι καλό μιας και λογικά έχει προλάβει ο ΑΔΔΜΗΕ , απο την άλλη μπορεί να εννοεί οτι πχ αν φύγεις αργότερα θα σου χρεώσει τη διαφορά (μετά απο εκκαθάριση) της ρήτρας για την περίοδο κατανάλωσης σε σχέση με αυτή που έβαλε στο λογαριασμό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

μην ξεχάσεις να αλλάξεις και τη μητέρα σου μιας και πληρώνει απο χθες 0,17 την κιλοβατώρα

επίσης το save καταργείται απο Ιανουάριο θα πας αυτόματα στο Maxi Home , 1η του μηνός θα δεις τιμές

Θα το συζητήσω με την μητέρα όταν με το καλό ρίξω μια ματιά στους λογαριασμούς της. Σε αυτή την περίπτωση,ίσως πάω προς το Value+ της Protergia.

11 λεπτά πριν, korakios είπε

φαίνεται οτι τώρα ξεκινάς αναζήτηση με πάροχους 😁

δεν έχει και πολύ νόημα η εταιρία , κομπλέ είναι , πλέον κάνει ανάλυση χρεώσεων , για ένα διάστημα δεν είχαν άτομα να βάλουν 3 γραμμές στη μηχανογράφηση 😂

Μα ισχυει,έχω 0 εμπειρία. Και κυρίως, επειδή έχω γενικά μικρή κατανάλωση, ψάχνω κάτι κομπλε να έχω την ησυχία μου. Btw από προτεργια κάτι μου είπαν πως αν δεν ενεργοποιήσω πάγια εντολή, έχω χρέωση 68€ εγγύηση. Τι φάση αυτό,τι είναι πάγια εντολή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alexandros Pappas είπε

τι είναι πάγια εντολή;

αυτόματη πληρωμή του λογαριασμού

δεν ξέρω αν η Προτέργια έχει στο site να δηλώσεις κάρτα ή πάει μέσω τράπεζας , θα σου πει κάποιο μέλος που είναι /ήταν πρόσφατα στην Προτέργια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτόματη πληρωμή του λογαριασμού

δεν ξέρω αν η Προτέργια έχει στο site να δηλώσεις κάρτα ή πάει μέσω τράπεζας , θα σου πει κάποιο μέλος που είναι /ήταν πρόσφατα στην Προτέργια

Όπως και να έχει,δεν πρόκειται να τους δώσω κανένα τέτοιο δικαίωμα. Αυτοί ζητάνε 68, το ΦΑ 50. Αφού το save, θα καταργηθεί,λογικά με βλέπω για Value+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alexandros Pappas είπε

Όπως και να έχει,δεν πρόκειται να τους δώσω κανένα τέτοιο δικαίωμα. Αυτοί ζητάνε 68, το ΦΑ 50. Αφού το save, θα καταργηθεί,λογικά με βλέπω για Value+

το value+ θα είναι κίτρινο (και παίζεται το αν υπάρχει σαν πρόγραμμα απο το 2024)

γενικά πέτυχες ρευστή περίοδο οπότε κάνε ένα μήνα υπομονή αφού δε θες να εκμεταλλευτείς τα δώρα και βλέπεις απο τη νέα χρονιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

και

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/weyellow/

απο τη στιγμή που θέλετε σταθερό

το έσωσα μετά με αλεξίπτωτο 😛

Το HomeFix του Ήρων στα 0.17 έπαιρνε και ΚΟΤ, Κοράκιε.
(κλαίω με λυγμούς που το σκεφτόμουν κιόλας αντί να το τσιμπήσω αμέσως. 0.22 τώρα και χωρίς ΚΟΤ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, korakios είπε

βοηθά σε επαλήθευση χρέωσης αν είναι μόνο με ΤΕΑ ,κατα τα άλλα δεν αλλάζει κάτι

αργότερα με κάποιον τρόπο θα τα ξεχωρίσω τα κίτρινα

Η σπαζοκεφαλιά είναι πχ με Προτέργια που γράφει οτι παίρνει περίοδο ΜΤΑ 2 μηνών πίσω. Αυτό είναι καλό μιας και λογικά έχει προλάβει ο ΑΔΔΜΗΕ , απο την άλλη μπορεί να εννοεί οτι πχ αν φύγεις αργότερα θα σου χρεώσει τη διαφορά (μετά απο εκκαθάριση) της ρήτρας για την περίοδο κατανάλωσης σε σχέση με αυτή που έβαλε στο λογαριασμό

Δηλαδή δεν είναι μόνο τα χρώματα που είναι μια κατηγορία μόνο του το καθένα. Το κάθε χρώμα έχει υποκατηγορίες διαφοροποίησης στον τρόπο υπολογισμού της χρέωσης όπως τα κίτρινα. Ωραία τα έκαναν. Μπράβο σου για την υπομονή σου να βγάζεις άκρη με όλα αυτά και να μας βοηθάς ολους έτσι.

Επεξ/σία από Sayonaras
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Demetroula είπε

Το HomeFix του Ήρων στα 0.17 έπαιρνε και ΚΟΤ, Κοράκιε.
(κλαίω με λυγμούς που το σκεφτόμουν κιόλας αντί να το τσιμπήσω αμέσως. 0.22 τώρα και χωρίς ΚΟΤ)

σε ΚΟΤ έχεις το δίλημμα αν θα υπάρχουν γερές επιδοτήσεις του χρόνου στα πρασινοκίτρινα

πάρε γραπτώς και μόνο γραπτώς απο we αν παίρνει ΚΟΤ το σταθερό τους ή σε πετά στο κυμαινόμενο

https://weenergy.gr/koinonika-timologia/

3 λεπτά πριν, Sayonaras είπε

Δηλαδή δεν είναι μόνο τα χρώματα που είναι μια κατηγορία μόνο του το καθένα. Το κάθε χρώμα έχει υποκατηγορίες διαφοροποίησης στον τρόπο υπολογισμού της χρέωσης όπως τα κίτρινα.

ναι , εντύπωση μου έκανε που δεν έβαλαν ξεχωριστό χρώμα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2023 στις 5:50 ΜΜ, korakios είπε

γιαυτό κλείσε και εσύ ένα σταθερό ....

Κοράκιε νιώθω ότι εμάς που ψάχνουμε απάγκιο σε σταθερό (μιας και καλομάθαμε από τα ΜyHome-) της ΔΕΗ μας κάνεις ''Σταθερό-shaming''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.

Σε νεόδμητη οικία έχω στα χέρια μου το χαρτί σύνδεσης του ΔΕΔΔΗΕ και πρέπει να διαλέξω πάροχο.

Ποιο πιστεύετε πως είναι το καλύτερο πρόγραμμα να επιλέξω;

Έχω χαθεί τελείως .... με τους νέους τρόπους (πράσινα και κίτρινα κ.λ.π.).

Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος;

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, pao2 said:

Με φωτοβολταϊκό στο σπίτι, ποιό πρόγραμμα (χρώμα τιμολογίου) είναι καλύτερο;

Spoiler

Θα κοιτούσα κάποιο ασορτί με τα πάνελ σου ή έστω τις βάσεις τους!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adtakhs είπε

Καλημέρα σας.

Σε νεόδμητη οικία έχω στα χέρια μου το χαρτί σύνδεσης του ΔΕΔΔΗΕ και πρέπει να διαλέξω πάροχο.

Ποιο πιστεύετε πως είναι το καλύτερο πρόγραμμα να επιλέξω;

Έχω χαθεί τελείως .... με τους νέους τρόπους (πράσινα και κίτρινα κ.λ.π.).

Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος;

Ευχαριστώ 

Ξεκινά με ελπεντισον για να πάρεις 100€ έκπτωση και από 1/1/24 βλέπεις ξανά. Όπως και όλοι μας άλλωστε.

1 ώρα πριν, pao2 είπε

Με φωτοβολταϊκό στο σπίτι, ποιό πρόγραμμα (χρώμα τιμολογίου) είναι καλύτερο;

Στο νήμα των φωτοβολταϊκών θα πάρεις πιο σωστή απάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adtakhs είπε

Καλημέρα σας.

Σε νεόδμητη οικία έχω στα χέρια μου το χαρτί σύνδεσης του ΔΕΔΔΗΕ και πρέπει να διαλέξω πάροχο.

Ποιο πιστεύετε πως είναι το καλύτερο πρόγραμμα να επιλέξω;

Έχω χαθεί τελείως .... με τους νέους τρόπους (πράσινα και κίτρινα κ.λ.π.).

Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος;

Ευχαριστώ 

Με ΕΛΠΕ Smart για το 100ρικο και τον άλλο μήνα φεύγεις αν είναι. Όλοι μας έχουμε χαθεί, μην νομίζεις! 

7 ώρες πριν, Sayonaras είπε

Να έχει μόνο με λογαριασμούς προσαυξήσεων και αποκλίσεις να κάνει που τα διορθώνει ο ΑΔΜΗΕ. Ο ΑΔΜΗΕ δεν είναι κερδοσκοπικός φαντάζομαι και θα είναι ακριβής στην διόρθωση.

Ο ΑΔΜΗΕ είναι ακριβής. Άλλοτε διορθώνει και προς τα κάτω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...