Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Alexandros Pappas είπε

Αρχικά,κλείνω σταθερό,δηλαδή; Εννοείς σταθερό τιμολόγιο (Πράσινο πχ ή μπλε);

ναι σταθερό τιμολόγιο , μόνο τα μπλε είναι σταθερά

1 λεπτό πριν, Alexandros Pappas είπε

Ξέρω ότι δυστυχώς μας φέρνουν σε αυτή την κατάσταση, αλλά σίγουρα θα υπάρχουν 1-2 εταίρες που στανταρ θα είναι πιο αξιόπιστες.

ούτε μία δεν υπάρχει και στο υπογράφω

2 λεπτά πριν, Alexandros Pappas είπε

Τώρα περί τουρισμού...θέλω να το αποφύγω.

πάει το 100ρικάκι

Spoiler


Animation Flying GIF by Holler Studios

 

3 λεπτά πριν, Alexandros Pappas είπε

Επίσης,σκεφτόμουν το πράσινο τιμολόγιο.

στα πράσινα ανα μήνα θα βγαίνουν τιμές

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
2 ώρες πριν, korakios είπε

Μετά έχουμε 3 τιμές για τα πράσινα , εκεί (προς το παρών αγνοούμε το πρώτο κουτί όπως και αναγράφεται) πάμε στο 2ο και βάζουμε ΤΕΑ προηγούμενου μήνα και στο επόμενο παραπροηγούμενου και έτσι βγαίνει ο συντελεστής β

Spoiler

Απειροελάχιστη σημείωση: Το κελί I44 δε θα έπρεπε να είναι: ΤΕΑ Μ-2;

Spoiler

Επίσης, στο C4 σου έχει ξεφύγει και έχεις βάλει στον τύπο το B43 αντί του B42.

Επεξ/σία από kkaragki
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ναι σταθερό τιμολόγιο , μόνο τα μπλε είναι σταθερά

ούτε μία δεν υπάρχει και στο υπογράφω

πάει το 100ρικάκι

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Animation Flying GIF by Holler Studios

 

 

στα πράσινα ανα μήνα θα βγαίνουν τιμές

Αρχικά,εφόσων δεν υπάρχουν ρήτρες λέω να ξεκινήσω από ΦΑ, εκεί είναι και η μάνα μου,και έχει καλές εντυπώσεις. Τώρα, προσωπικά, θα γίνω λίγο ρηχός,και θα πω το εξής: Ο λογαριασμός να μου έρχεται μας 50-60€ τον μήνα,και είμαι οκευ. Δηλαδή, ως φοιτητής πέρα από το PC, ένα μέτριο μαγείρεμα σε φουρνάκι για λιγότερο από 60λεπτα, ένα 15 λεπτό θερμοσίφωνα, λίγο τηλεόραση, και ένα ψυγειακι μίνι μπαρ,κάτι άλλο δεν έχω. Απλά με αυτά που έχω ακουσει έχω φοβηθεί,ότι θα βλέπω 150€ λογαριασμούς χωρίς λόγο και αιτία. Επίσης,αν βρω μπλε με τιμή συμφέρουσα,θα πάω εκεί. Αλλιώς, θα ρισκάρω με πράσινο,γενικά θα πάω εκεί,που θα εφαρμόζονται εκπτώσεις κτλ. Κρατική επιδότηση,θα ισχύει κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Alexandros Pappas είπε

Αρχικά,κλείνω σταθερό,δηλαδή; Εννοείς σταθερό τιμολόγιο (Πράσινο πχ ή μπλε); Το κίτρινο θέλω να το αποφύγω. Τώρα περί τουρισμού...θέλω να το αποφύγω. Ξέρω ότι δυστυχώς μας φέρνουν σε αυτή την κατάσταση, αλλά σίγουρα θα υπάρχουν 1-2 εταίρες που στανταρ θα είναι πιο αξιόπιστες. Επίσης,σκεφτόμουν το πράσινο τιμολόγιο. Σόρρυ αν φαίνομαι άσχετος,έχω μια βδομάδα που έχω νοικιάσει.

Νομίζω σου λέει βάλε πρώτα elpedison για ένα μήνα μέχρι να καθαρίσει το τοπίο. Δεν έχει δέσμευση. Αν δεν θες τουρισμό τότε εξετάζεις τη πρώτη πρόταση ( σταθερό) με ο,τι ρίσκο έχει και αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alexandros Pappas είπε

Αρχικά,εφόσον δεν υπάρχουν ρήτρες λέω να ξεκινήσω από ΦΑ, εκεί είναι και η μάνα μου,και έχει καλές εντυπώσεις.

μια πρόταση πολλαπλές σκέψεις 😁

αν λες να ξεκινήσεις τότε αο τη στιγμή που μπεις στο τριπάκι για αλλαγές γιατί δεν κάνεις τουρισμό και να πάρεις τα 100€ ???

επίσης οι ρήτρες υπάρχουν φυσικά μέχρι τέλους του έτους , απλά στις τιμές που βλέπεις (μάλλον το MAXI Free Save σκέφτεσαι ) περιλαμβάνεται και η ρήτρα

Η ρήτρα θα συνεχίζει πάλι να υπάρχει απο αρχές του έτους και στα πράσινα και στα κίτρινα , απλά στα πράσινα πάλι θα ξέρεις τιμή μαζί με ρήτρα , την τελική ουσιαστικά κάθε 1η του μηνός

πριν ανέφερες για τίμια εταιρία , πχ για τη ΦΑ που λες που ήταν ευχαριστημένη η μητέρα σου , όντως ήταν απο τις λίγες που κρατούσε αυτό το διάστημα καλές δημοσιευμένες τιμές , αλλά για το Δεκέμβριο θα πάθει ταράκουλο (δες τιμές στο ecxel στο φύλλο που σου είπα) , άρα άλλαξέ της τουλάχιστον πρόγραμμα στο MAXI Free Save )

11 λεπτά πριν, Alexandros Pappas είπε

Κρατική επιδότηση,θα ισχύει κανονικά;

όχι ευτυχώς , τουλάχιστον έτσι είπαν , ίσως μόνο σε ΚΟΤ να βάζουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήαω και εγώ κάτι. Στο κίτρινο απο ότι κατάλαβα για κάθε μήνα την τιμή ανα kwh που θα χρεωθουμε θα την μαθαίνουμε όταν μας έρχεται ο λογαριασμός του κάθε μήνα.

Μου έρχεται ο λογαριασμός Ιανουαρίου έχω δώσει τις μετρήσεις πόσες kwh κατανάλωσα είναι χ ευρώ τον πληρωνω. Έχω τελειώσει με τον Ιανουάριο; Υπάρχει περίπτωση αν είμαι σε κίτρινο να μου έρθει μελοντικά συμπληρωματικός λογαριασμός για τις kwh που κατανάλωσα τον Ιανουάριο; Οτι είχαν επιπλέον κόστος πέρα απο αυτά που πλήρωσα και πρέπει να δώσω και άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kkaragki είπε

Απειροελάχιστη σημείωση: Το κελί I44 δε θα έπρεπε να είναι: ΤΕΑ Μ-2;

σωστός

16 λεπτά πριν, kkaragki είπε

Επίσης, στο C4 σου έχει ξεφύγει και έχεις βάλει στον τύπο το B43 αντί του B42.

κλασσικά έκανα πατάτα στην αντιγραφή επικόλληση

ευχαριστώ :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Sayonaras said:

 

Μου έρχεται ο λογαριασμός Ιανουαρίου έχω δώσει τις μετρήσεις πόσες kwh κατανάλωσα είναι χ ευρώ τον πληρωνω. Έχω τελειώσει με τον Ιανουάριο;

Οι ενδείξεις που δίνεις είναι έναντι. Στους εκκαθαριστικούς σπάσει η κατανάλωση αναλογικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sayonaras είπε

Έχω τελειώσει με τον Ιανουάριο; Υπάρχει περίπτωση αν είμαι σε κίτρινο να μου έρθει μελοντικά συμπληρωματικός λογαριασμός για τις kwh που κατανάλωσα τον Ιανουάριο;

ναι , μπορεί στα κίτρινα που έχουν εκκαθάριση απο ΑΔΜΗΕ να χρεωθείς ή να πιστωθείς ένα ποσό ανάλογα το μέγεθος της διόρθωσης

(και αυτό που λέει ο ekrepali απο πάνω)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

μια πρόταση πολλαπλές σκέψεις 😁

αν λες να ξεκινήσεις τότε αο τη στιγμή που μπεις στο τριπάκι για αλλαγές γιατί δεν κάνεις τουρισμό και να πάρεις τα 100€ ???

επίσης οι ρήτρες υπάρχουν φυσικά μέχρι τέλους του έτους , απλά στις τιμές που βλέπεις (μάλλον το MAXI Free Save σκέφτεσαι ) περιλαμβάνεται και η ρήτρα

Η ρήτρα θα συνεχίζει πάλι να υπάρχει απο αρχές του έτους και στα πράσινα και στα κίτρινα , απλά στα πράσινα πάλι θα ξέρεις τιμή μαζί με ρήτρα , την τελική ουσιαστικά κάθε 1η του μηνός

πριν ανέφερες για τίμια εταιρία , πχ για τη ΦΑ που λες που ήταν ευχαριστημένη η μητέρα σου , όντως ήταν απο τις λίγες που κρατούσε αυτό το διάστημα καλές δημοσιευμένες τιμές , αλλά για το Δεκέμβριο θα πάθει ταράκουλο (δες τιμές στο ecxel στο φύλλο που σου είπα) , άρα άλλαξέ της τουλάχιστον πρόγραμμα στο MAXI Free Save )

όχι ευτυχώς , τουλάχιστον έτσι είπαν , ίσως μόνο σε ΚΟΤ να βάζουν

Ρήτρα αποχώρησης εννοώ. Ότι δηλαδή,αν φύγω δεν θα δώσω κάτι. Αυτό με το 100αρακι που λες δεν το κατάλαβα,δίνεις κάποιος 100αρακι και δεν το ξέρω; Τώρα σχετικά με την κρατική επιδότηση,επίσης κάτι λάθος έχω καταλάβει μάλλον. Λες "Ευτυχώς". Καλή δεν ήταν η ύπαρξη της επιοδητης; Απο ότι κατάλαβα, αν κατανάλωνες από 500κιλοβατορες και κάτω, "μείωναν" 0.025 λεπτά στην χρέωση (κάτι τέτοιο είμαι άσχετος λίγο). Η αληθεια είναι εδώ αγχωθει τρέλα,γιατί φοβάμαι μην "με δέσουν" με κανένα συμβόλαιο κάπου,και μετά δεν μπορώ να αλλάξω. Αλλά εφόσων οι τιμές θα ανακοινώνονται κάθε 2η του μήνα,οπότε θέλω φεύγω κιόλας.οπως είπες. Δεν ήξερα ότι θα αντιμετωπίσω τέτοια θέματα...😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alexandros Pappas είπε

Καλή δεν ήταν η ύπαρξη της επιοδητης;

κάκιστη , αν πήρες 10€ θα πληρώσεις 20 τουλάχιστον σε τόκους αργότερα

3 λεπτά πριν, Alexandros Pappas είπε

Ρήτρα αποχώρησης εννοώ.

α, οκ, το σταθερό της we παντως δεν έχει

3 λεπτά πριν, Alexandros Pappas είπε

Αυτό με το 100αρακι που λες δεν το κατάλαβα,δίνεις κάποιος 100αρακι και δεν το ξέρω;

ναι , αυτό σου λέμε τόση ώρα

https://www.elpedison.gr/el/gia-to-spiti/revma/elpedison-smart_133043/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , μπορεί στα κίτρινα που έχουν εκκαθάριση απο ΑΔΜΗΕ να χρεωθείς ή να πιστωθείς ένα ποσό ανάλογα το μέγεθος της διόρθωσης

(και αυτό που λέει ο ekrepali απο πάνω)

Για αυτό που λέει ο ekrepali κάθε μήνα δίνω ακριβής μετρήσεις. Δηλαδή λέω έκαψα 100kwh πχ και τις πληρωνώ στον έναντι. Οπότε ξεμπερδεύω με αυτές τις 100 kw. Έχω καταλάβει κάτι λάθος; Τις ξανά πληρώνω στον εκαθαριστικο;

Για τα κίτρινα τιμολόγια δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρχει διόρθωση μελλοντικά αφού όταν εκδίδεται ένας λογαριασμός θα γνωρίζουν ποσό ηταν η Τέα. Δεν την προβλέπουν όπως με τα πράσινα. Και για κάθε άλλο τιμολογιακό παράγοντα αφού τους γνωρίζουν ολους για κάθε ημέρα που κατανάλωσα ρεύμα για τον μήνα που χρεώνομαι. Γιατί να χρειάζεται διόρθωση;

Το λογικό δεν θα ήταν τα πράσινα να έχουν  τέτοια διόρθωση; Αφού στα πράσινα οι πάροχοι προβλέπουν τις τιμές σύμφωνα με τους προηγούμενους μήνες. Οπότε μπορεί η πρόβλεψη να μην είναι ακριβής και να είναι πιο φτηνοι η πιο ακριβοί η τιμολογιακοί παράγοντες και να χρειαστεί διόρθωση. 

Επεξ/σία από Sayonaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

κάκιστη , αν πήρες 10€ θα πληρώσεις 20 τουλάχιστον σε τόκους αργότερα

α, οκ, το σταθερό της we παντως δεν έχει

ναι , αυτό σου λέμε τόση ώρα

https://www.elpedison.gr/el/gia-to-spiti/revma/elpedison-smart_133043/

Ενδιαφέρον. Δεν θα πω ψέματα, επειδή έχω λίγο μια νοοτροπία "μη μου τους κύκλους ταρατε" και δεν μπορώ κάθε μήνα να αλλάζω παρόχους,πιθανών δυστυχώς να αγνοήσω από το "δωράκι" και να πάω κατευθείαν ΦΑ στο MAXI Save, και από κει να ξεκινήσω με το πράσινο, και πάμε βλέποντας. Γνώμη για Protergia; Επίσης,τα δώρα κτλ,θα υπάρχουν στο πράσινο ή μόνο στα σταθερά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sayonaras είπε

Για τα κίτρινα τιμολόγια δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρχει διόρθωση μελλοντικά αφού όταν εκδίδεται ένας λογαριασμός θα γνωρίζουν ποσό ηταν η Τέα. Δεν την προβλέπουν όπως με τα πράσινα. Και για κάθε άλλο τιμολογιακό παράγοντα αφού τους γνωρίζουν ολους για κάθε ημέρα που κατανάλωσα ρεύμα για τον μήνα που χρεώνομαι. Γιατί να χρειάζεται διόρθωση;

γιατί καποια (όχι όλα) κίτρινα έχουν την ΜΤΑ για υπολογισμό που έχει την ΤΕΑ μέσα , αλλά και Λογαριασμούς Προσαυξήσεων και Αποκλίσεις . Τα 2 τελευταία τα κάνει διόρθωση ο ΑΔΜΗΕ

3 λεπτά πριν, Sayonaras είπε

Για αυτό που λέει ο ekrepali κάθε μήνα δίνω ακριβής μετρήσεις. Δηλαδή λέω έκαψα 100kwh πχ και τις πληρωνώ στον έναντι. Οπότε ξεμπερδεύω με αυτές τις 100 kw. Έχω καταλάβει κάτι λάθος; Τις ξανά πληρώνω στον εκαθαριστικο;

όχι , στον εκκαθαριστικό αφαιρούνται τα έναντι , δεν ξαναπληρώνεις κάτι

εξαρτάται απο τη μηχανογράφηση , τώρα δε θυμάμαι ποιες δε σπάνε την κατανάλωση αλλά οι περισσότερες εταιρίες ότι και να δώσεις θα σπάσουν αναλογικά την κατανάλωση απο μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ (εκκαθάριση γίνεται και στην αλλαγή πάροχου)

το νόημα του να δίνεις εσύ μέτρηση είναι ουσιαστικά να μη σου έρχεται ότι να´ναι έναντι

7 λεπτά πριν, Alexandros Pappas είπε

πάω κατευθείαν ΦΑ στο MAXI Save, και από κει να ξεκινήσω με το πράσινο, και πάμε βλέποντας.

μην ξεχάσεις να αλλάξεις και τη μητέρα σου μιας και πληρώνει απο χθες 0,17 την κιλοβατώρα

επίσης το save καταργείται απο Ιανουάριο θα πας αυτόματα στο Maxi Home , 1η του μηνός θα δεις τιμές

9 λεπτά πριν, Alexandros Pappas είπε

Γνώμη για Protergia;

φαίνεται οτι τώρα ξεκινάς αναζήτηση με πάροχους 😁

δεν έχει και πολύ νόημα η εταιρία , κομπλέ είναι , πλέον κάνει ανάλυση χρεώσεων , για ένα διάστημα δεν είχαν άτομα να βάλουν 3 γραμμές στη μηχανογράφηση 😂

10 λεπτά πριν, Alexandros Pappas είπε

Επίσης,τα δώρα κτλ,θα υπάρχουν στο πράσινο ή μόνο στα σταθερά;

μπλε το αποκλείω , πράσινο ίσως , μάλλον στα κίτρινα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...