Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να τα πούμε λίγο πιο απλά, για να καταλάβουμε και (ημείς) οι πιο άσχετοι (διορθώστε οι κατέχοντες):

1) τα πράσινα θα είναι κάτι παρόμοιο με το σύστημα που «παίζουμε» ήδη εδώ. Κυμαινόμενα με ρήτρα αλλά με καθαρές τιμές που θα ανακοινωνονται πρώτη του μήνα. Επιτρέπουν τουρισμό (aka αλλάζουμε παροχο όποτε κρίνουμε). Εδώ όλα δείχνουν ότι δώρα και προσφορές... πάπαλα. 

2) τα μπλε είναι σταθερά τιμολόγια, δίχως ρήτρες και με δέσμευση (δεν σπας το συμβόλαιο). Θα είναι τσιμπημένα όμως για ένα δωδεκάμηνο ξέρεις τι πληρώνεις. 

3) τα κίτρινα θα είναι κυμαινόμενα αλλά θα γίνει «παιχνίδι» με προσφορές και δώρα. Από όσα έχουν γραφτεί εδώ είναι η πιο αβέβαιη μορφή τιμολογίου καθώς δεν ξέρεις τι θα σου κληρώσει. (κατ εμέ είναι ύποπτο που τα προτείνουν όλοι οι προμηθευτές, καθώς φαίνεται ότι είναι η μόνη μορφή τιμολογίου που επιτρέπει τζογαρισμα σε βάρος μας). 

Είναι έτσι τα πράγματα; 

 

ΥΓ: καταπληκτική η ελεύθερη οικονομία παιδιά, καλά που ανθεί ο ανταγωνισμός και έπεσαν στα τάρταρα οι τιμές. 

 

Επεξ/σία από Rebirth
  • Like 7
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κοράκιε, ευχαριστούμε πολύ! Εάν θέλεις κάνε πράσινη όλη τη γραμμή των πράσινων, βοηθάει (νομίζω)  οπτικά να βγάζει εύκολα κάποιος άκρη -αλλά μπορεί να το κάνει κι ο καθένας αν θέλει, δεν είναι τόσα πολλά: 

Spoiler

image.png.17a61d5e41c15f638132dda62c5e0ed9.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Εδώ όλα δείχνουν ότι δώρα και προσφορές... πάπαλα. 

άγνωστο

2 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Είναι έτσι τα πράγματα; 

περίπου , τα πράσινα είναι ακόμα πιο αβέβαια σε σχέση με τα κίτρινα μιας και στα πράσινα αλλάζει ανα μήνα

- έκπτωση

- πάγιο

- και στο τρίμηνο οι συντελεστές

ουσιαστικά τα κίτρινα είναι πιο σταθερά , απλά στα πράσινα θα ξέρεις την τιμή 1η του μηνός μιας και η τιμή διαμορφώνεται απο τους 2 προηγούμενους μήνες (κυρίως απο τον προηγούμενο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

άγνωστο

περίπου , τα πράσινα είναι ακόμα πιο αβέβαια σε σχέση με τα κίτρινα μιας και στα πράσινα αλλάζει ανα μήνα

- έκπτωση

- πάγιο

- και στο τρίμηνο οι συντελεστές

ουσιαστικά τα κίτρινα είναι πιο σταθερά , απλά στα πράσινα θα ξέρεις την τιμή 1η του μηνός μιας και η τιμή διαμορφώνεται απο τους 2 προηγούμενους μήνες (κυρίως απο τον προηγούμενο)

Ενώ στα κίτρινα από τον τρέχοντα; Άρα γιατί λέμε ότι θα είναι "ζονκ" φάση τα κίτρινα και δεν θα ξέρουμε μέχρι να έρθει ο λογαριασμός τι θα πληρώσουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marinna είπε

Κοράκιε, ευχαριστούμε πολύ! Εάν θέλεις κάνε πράσινη όλη τη γραμμή των πράσινων, βοηθάει (νομίζω)  οπτικά να βγάζει εύκολα κάποιος άκρη -αλλά μπορεί να το κάνει κι ο καθένας αν θέλει, δεν είναι τόσα πολλά: 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.17a61d5e41c15f638132dda62c5e0ed9.png

 

αποφεύγω τους πολλούς χρωματισμούς να σου πω την αλήθεια , αλλά όπως θέλετε

επίσης περιμένω και άποψη για το αν μπουν τα πράσινα πάνω πάνω μαζεμένα (ίσως καλύτερα απο να γίνει παρδαλό το excel 😛 ?)

Μόλις τώρα, Rebirth είπε

Ενώ στα κίτρινα από τον τρέχοντα; Άρα γιατί λέμε ότι θα είναι "ζονκ" φάση τα κίτρινα και δεν θα ξέρουμε μέχρι να έρθει ο λογαριασμός τι θα πληρώσουμε; 

τρέχων σημαίνει οτι όντως θα είναι "ζονγκ"

στο πράσινο απλά θα ξέρεις 1η του μηνός τι τιμή θα βγάλει ο πάροχος , ουσιαστικά όπως έπαιζε πριν το σύστημα , δημοσιευμένες τιμές

εγώ αναφέρομαι οτι με Χ ίδιες συγκεκριμένες τιμές χοντρικής τα κίτρινα είναι πιο σταθερά ενώ για τους λόγους που έγραψα τα πράσινα όχι

το τι θα επιλέξει ο καθένας είναι θέμα γούστου 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

επίσης περιμένω και άποψη για το αν μπουν τα πράσινα πάνω πάνω μαζεμένα (ίσως καλύτερα απο να γίνει παρδαλό το excel 😛 ?)

Ναι, είναι κι αυτό μια σκέψη - ο χρωματισμός ήταν εναλλακτική σε αυτό, γιατί τον έκανα μπας και βγάλω άκρη ως προς τη γενική σύγκριση πράσινων /κίτρινων. 

Επίσης αν μπορείς ξαναξήγα λίγο τι βάζουμε στα ΤΕΑ των πράσινων, μπερδεύτηκα ως προς το ποιο κουτί δεν πειράζουμε και ποιο αλλάζουμε (και νόμιζα ότι αλλάζοντας την ΤΕΑ των κίτρινων θα άλλαζε και κάτι από των πράσινων, αλλά δεν είδα αλλαγή). 

Γενικώς νομίζω είναι τόσο περίπλοκο που πρέπει να σου δίνουμε μια μηνιαία συνδρομή, να βγάζεις εσύ κάθε μήνα το excel με τα σωστά νούμερα και να το ποστάρουμε σε όλη την Ελλάδα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

ουσιαστικά τα κίτρινα είναι πιο σταθερά , απλά στα πράσινα θα ξέρεις την τιμή 1η του μηνός μιας και η τιμή διαμορφώνεται απο τους 2 προηγούμενους μήνες (κυρίως απο τον προηγούμενο)

window fuck this GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Disrespect είπε

Αυτομουτζώνομαι που δίστασα να πάω στο Hρων fix 0,16 πριν από μια εβδομάδα. 

και

1 λεπτό πριν, Demetroula είπε

..συμπάσχουσα.

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/weyellow/

απο τη στιγμή που θέλετε σταθερό

Μόλις τώρα, basilis_k6 είπε

window fuck this GIF

το έσωσα μετά με αλεξίπτωτο 😛

11 λεπτά πριν, korakios είπε

αναφέρομαι οτι με Χ ίδιες συγκεκριμένες τιμές χοντρικής τα κίτρινα είναι πιο σταθερά ενώ για τους λόγους που έγραψα τα πράσινα όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

και

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/weyellow/

απο τη στιγμή που θέλετε σταθερό

το έσωσα μετά με αλεξίπτωτο 😛

Δεν είναι κακό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, marinna είπε

Γενικώς νομίζω είναι τόσο περίπλοκο που πρέπει να σου δίνουμε μια μηνιαία συνδρομή, να βγάζεις εσύ κάθε μήνα το excel με τα σωστά νούμερα και να το ποστάρουμε σε όλη την Ελλάδα...

δεν υπάρχουν σωστά νούμερα δυστυχώς , μόνο ότι θεωρεί ο καθένας οτι θα είναι η χοντρική

6 λεπτά πριν, marinna είπε

(και νόμιζα ότι αλλάζοντας την ΤΕΑ των κίτρινων θα άλλαζε και κάτι από των πράσινων, αλλά δεν είδα αλλαγή). 

μόνο αν δεν είναι μηνιαίος ο υπολογισμός , δλδ σε 4μηνο και ετήσιο

αν είναι μηνιαίος τότε για την ΤΕΑ:

1 ώρα πριν, korakios είπε

αν θέλουμε να μαντέψουμε Φεβρουάριο , μαντεύουμε τιμές ΜΤΑ για τα κίτρινα που θα ισχύουν (μάλιστα μετά απο εκκαθάριση) τον Φεβρουάριο , ενώ για τα πράσινα μαντεύουμε τιμή ΤΕΑ  Ιανουαρίου και Δεκεμβρίου

δλδ μαντέυεις με χρονολογική σειρά προς το παρελθόν

για το κίτρινο ΤΕΑ τρέχων μήνα (και ΛΠ με Αποκλισεις) και για τα πράσινα ΤΕΑ προηγούμενου μήνα και προπροηγούμενου μήνα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Swimmer21 είπε

Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι πιο χαμηλό από το σταθερό της WeYellow στα 0,16 για Ιανουαριο Φεβρουάριο;

ναι , όπως και πιο υψηλό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Έχω νοικιάσει τώρα νέο σπίτι,και ως φοιτητής, ψάχνω ότι πιο φθηνό (χωρίς κρυφές χρεώσεις) σε ρεύμα. Έχω καταλήξει σε Protergia ή Φυσικό Αέριο. Υπάρχει ανάμεσα αυτών των δύο "λάθος επιλογή" ; Ξέρω ότι στο τέλος,διαφορά μπορεί να υπάρχει,και είμαι οκευ με αυτό. Απλά δεν θέλω να καταλήξω να δίνω πχ στην μια εταιρία 60€ τον μήνα ενώ στην άλλη θα έδινα 40€. Δεν μπορώ να το εξηγήσω και πολύ καλά,απλά ψάχνω κάτι οικονομικό, που θα μου παρέχει έστω και μια μικρή αξιοπιστία. Καμιά πρόταση; (ήμουν ανάμεσα σε Protergia Value+ και Φυσικό Αέριο Οικιακό Maxi Free Save).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alexandros Pappas είπε

Παιδιά καλησπέρα. Έχω νοικιάσει τώρα νέο σπίτι,και ως φοιτητής, ψάχνω ότι πιο φθηνό (χωρίς κρυφές χρεώσεις) σε ρεύμα. Έχω καταλήξει σε Protergia ή Φυσικό Αέριο. Υπάρχει ανάμεσα αυτών των δύο "λάθος επιλογή" ; Ξέρω ότι στο τέλος,διαφορά μπορεί να υπάρχει,και είμαι οκευ με αυτό. Απλά δεν θέλω να καταλήξω να δίνω πχ στην μια εταιρία 60€ τον μήνα ενώ στην άλλη θα έδινα 40€. Δεν μπορώ να το εξηγήσω και πολύ καλά,απλά ψάχνω κάτι οικονομικό, που θα μου παρέχει έστω και μια μικρή αξιοπιστία. Καμιά πρόταση; (ήμουν ανάμεσα σε Protergia Value+ και Φυσικό Αέριο Οικιακό Maxi Free Save).

έχεις 3 επιλογές

1. κλείνεις σταθερό

2. κάθε 1η του μηνός κοιτάς τις τιμές απο τα πράσινα

3. τι δώρα παίζουν ανα πάροχο για συνεχή τουρισμό παρακολουθώντας το νήμα

3 λεπτά πριν, Alexandros Pappas είπε

Έχω νοικιάσει τώρα νέο σπίτι,και ως φοιτητής, ψάχνω ότι πιο φθηνό (χωρίς κρυφές χρεώσεις) σε ρεύμα.

κλείσε τώρα στην elpedison για 100€ και μετά βλέπεις

(τιμές προγραμμάτων για Δεκέμβριο στο excel της καρφιτσωμένης ανάρτησης καρτέλα  "Ιστορικό Τιμών Οικιακών 2022-2023" τέρμα δεξιά τιμές )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

έχεις 3 επιλογές

1. κλείνεις σταθερό

2. κάθε 1η του μηνός κοιτάς τις τιμές απο τα πράσινα

3. τι δώρα παίζουν ανα πάροχο για συνεχή τουρισμό παρακολουθώντας το νήμα

Αρχικά,κλείνω σταθερό,δηλαδή; Εννοείς σταθερό τιμολόγιο (Πράσινο πχ ή μπλε); Το κίτρινο θέλω να το αποφύγω. Τώρα περί τουρισμού...θέλω να το αποφύγω. Ξέρω ότι δυστυχώς μας φέρνουν σε αυτή την κατάσταση, αλλά σίγουρα θα υπάρχουν 1-2 εταίρες που στανταρ θα είναι πιο αξιόπιστες. Επίσης,σκεφτόμουν το πράσινο τιμολόγιο. Σόρρυ αν φαίνομαι άσχετος,έχω μια βδομάδα που έχω νοικιάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...