Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, korakios said:


Μήπως για 4μηνο/ετήσιο υπολογισμό δεν έχει νόημα να μπαίνουν οι τιμές ΤΕΑ για τα πράσινα και να παίρνουν τιμές απο τα κίτρινα που έτσι και αλλιώς είναι μελλοντική τιμή μέσου όρου ΤΕΑ για το επόμενο διάστημα?

Εφόσον τα τιμολόγια θα αλλάζουν κάθε μήνα εκπτώσεις κλπ, και κάθε 3μηνο μπορεί να αλλάζει και το Lu... δε νομίζω ότι μπορούμε πλέον να κάνουμε συγκρίσεις 4μήνου/12μήνου. Εγώ προσωπικά εδώ και κάνα χρόνο, μόνο τις τελικές τιμές κοιτάω ώστε να κάνω τουρισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Nate είπε

Ναι, γίνεται και αυτό, και αν θέλει κάποιος μπορεί να βάλει δική του ΤΕΑ για τον μήνα που θέλει ή να κάνει μόνος του τον υπολογισμό. Εκτός κι αν θέλεις να βγάλεις το κουτάκι ΤΕΑ και το κουτάκι ΛΠ, που δεν θα το πρότεινα γενικά, γιατί βολεύει.

όπως το σκέφτομαι θα έχεις για τα κίτρινα την ΤΕΑ, ΛΠ, Αποκλίσεις και αυτά θα παραμένουν όπως είναι

για τα πράσινα

Αν επιλέξει κάποιος μηνιαίο παραμένουν τα 2 έξτρα κουτάκια για Προηγούμενο Μήνα και Προπροηγούμενο μήνα

Αν επιλέξει κάποιος 4μηνο ή ετήσιο , το ένα απο τα 2 έξτρα κουτάκια πχ  Προηγούμενο Μήνα γίνεται "Μέσος Όρος αύξησης ή μείωσης ΤΕΑ" (για τον συντελεστή β) και το  κουτί Προπροηγούμενο μήνα γίνεται "<--αγνοήστε το"

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Εφόσον τα τιμολόγια θα αλλάζουν κάθε μήνα εκπτώσεις κλπ, και κάθε 3μηνο μπορεί να αλλάζει και το Lu... δε νομίζω ότι μπορούμε πλέον να κάνουμε συγκρίσεις 4μήνου/12μήνου. Εγώ προσωπικά εδώ και κάνα χρόνο, μόνο τις τελικές τιμές κοιτάω ώστε να κάνω τουρισμό.

οκ, για μήνα είπαμε θα μπαίνει ΤΕΑ των 2μηνών

Για ετήσιο/4μηνο μάλλον θα αλλάξω τα κουτάκια ανάλογα την επιλογή περιόδου που θα κάνει ο καθένας

Δυστυχώς αν αλλάζουν εκπτώσεις συνέχεια (τα πάγια τα κάρφωσαν στο ανώτατο 5€) , ναι δε θα βγαίνει άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

όπως το σκέφτομαι θα έχεις για τα κίτρινα την ΤΕΑ, ΛΠ, Αποκλίσεις και αυτά θα παραμένουν όπως είναι

για τα πράσινα

Αν επιλέξει κάποιος μηνιαίο παραμένουν τα 2 έξτρα κουτάκια για Προηγούμενο Μήνα και Προπροηγούμενο μήνα

Αν επιλέξει κάποιος 4μηνο ή ετήσιο , το ένα απο τα 2 έξτρα κουτάκια πχ  Προηγούμενο Μήνα γίνεται "Μέσος Όρος αύξησης ή μείωσης ΤΕΑ" (για τον συντελεστή β) και το  κουτί Προπροηγούμενο μήνα γίνεται "<--αγνοήστε το"

Ναι, νομίζω θα μπορούσε να γίνει έτσι. Αλλά ίσως έχει δίκιο και ο ekrepali πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για οσους μπαινουν μετα απο 10-15 ωρες και βλεπουν απειρες σελιδες με νεες απαντησεις , δεν νομιζω να χρειαζεται να τα διαβαζουμε ολα. Κυριως αυτες που εχουν πολλες αντιδρασεις θα ειναι με ουσία.

Να κανω εγω μια κακη ερωτηση τωρα. Υπαρχει περιπτωση απο την πραξη υπολογισμου να βγαινει καπως λιγοτερη τιμη απο αυτην που δινουν οι παροχοι; Δηλαδη το 0.18 που δινουν σαν ελαχιστη να μπορει με την πραξη να παει 0.15; Να πω πως δεν εχω κοιταξει καθολου την πραξη προς το παρων και ειναι η μονη μου απορια γιατι εχουμε και 30 μερες ακομη μπροστα μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Lewnidas1995 είπε

Παιδια για οσους μπαινουν μετα απο 10-15 ωρες και βλεπουν απειρες σελιδες με νεες απαντησεις , δεν νομιζω να χρειαζεται να τα διαβαζουμε ολα.

εννοείται

14 λεπτά πριν, Lewnidas1995 είπε

Να κανω εγω μια κακη ερωτηση τωρα.

καλές/κακές δεν υπάρχουν

14 λεπτά πριν, Lewnidas1995 είπε

Υπαρχει περιπτωση απο την πραξη υπολογισμου να βγαινει καπως λιγοτερη τιμη απο αυτην που δινουν οι παροχοι;

εννοείς για τα πράσινα ? κίτρινα ? και τα 2 ?

14 λεπτά πριν, Lewnidas1995 είπε

Δηλαδη το 0.18 που δινουν σαν ελαχιστη

δεν υπάρχει κάτι τέτοιο , εκτός αν εννοείς τη βασική τιμή

14 λεπτά πριν, Lewnidas1995 είπε

να μπορει με την πραξη να παει 0.15;

(αν εννοούσες πριν τη βασική τιμή) , θεωρητικά ναι , πρακτικά τα όρια που έχουν βάλει αρκετοί ,είναι γελοία και καμία σχέση δεν έχουν με τις τιμές αγορών . Αν πέσει κάτω απο το όριο,  τότε η προσαύξηση είναι αρνητική (έχεις δηλαδή μείωση)

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια!! Θελω λιγο την γνωμη σας κ καποιες συμβουλες που εχει κανει κστι παρομοιο!! Εχω 2 λογαριασμους απ τον Σεπτεμβριο στην elpedison (Με τα 80+30) κ βγαινουν ακομα αρνητικοι.... Λεω να παω Heron μεσω econtract (ποιο προγραμμα ακομα δεν ξερω κ περιμενω την προταση σας) κ μετα μου ειπανε οτι μπορω να ξαναεπιστρεψω elpedison για να παρω τα 100 απο καθε παροχη!! Σε ποσες μερες μπορω να φυγω απο heron παλι πισω για elpe κ πως αφου δεν θα εχει εκδοθει λογαριασμος? Τα πιστωτικα της elpe θα πιστωθουν? Κ αν αργησουν κ εχω ξαναεπιστρεψει ελπε στο διαστημα αυτο, θα εχω καποιο θεμα ή ειναι κατι διαφορετικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nate είπε

Την ΛΠ που την βρίσκουμε; Μπαίνω στο site που λέει η Φυσικό Αέριο, αλλά δεν βρίσκω κάτι.

excel

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

ΣΥΝΟΛΟ
ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ
ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

excel

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

ΣΥΝΟΛΟ
ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ
ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΩΝ

Εννοώ αυτό που είναι στο δίπλα κουτάκι, δεν εννοώ την ΤΕΑ (συγγνώμη που δεν μπορώ να ανοίξω το excel, είμαι στο κινητό).

Edit: άκυρο, το βρήκα. Ευχαριστώ πολύ Κοράκιε!

Επεξ/σία από Nate
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, desiro είπε

Καλησπέρα παιδια!! Θελω λιγο την γνωμη σας κ καποιες συμβουλες που εχει κανει κστι παρομοιο!! Εχω 2 λογαριασμους απ τον Σεπτεμβριο στην elpedison (Με τα 80+30) κ βγαινουν ακομα αρνητικοι.... Λεω να παω Heron μεσω econtract (ποιο προγραμμα ακομα δεν ξερω κ περιμενω την προταση σας) κ μετα μου ειπανε οτι μπορω να ξαναεπιστρεψω elpedison για να παρω τα 100 απο καθε παροχη!! Σε ποσες μερες μπορω να φυγω απο heron παλι πισω για elpe κ πως αφου δεν θα εχει εκδοθει λογαριασμος? Τα πιστωτικα της elpe θα πιστωθουν? Κ αν αργησουν κ εχω ξαναεπιστρεψει ελπε στο διαστημα αυτο, θα εχω καποιο θεμα ή ειναι κατι διαφορετικο?

ζήτα κατευθείαν από ΕΛΠΕ τα κατοστάρικα τώρα, πες ότι βαριέσαι να πηγαίνεις ΗΡΩΝ και να γυρίζεις και αν γίνεται να στα δώσουν τώρα να τελειώνεις. Αυτό έκανα και σήμερα για παροχή γονιών και έστειλε αλλαγή σύμβασης από economy plus σε smart μαζί με το promo. Από το κανονικό τηλέφωνο της ΕΛΠΕ, -> υπάρχων πελάτης ->, εκπρόσωπος. Τώρα αν μας έχουν δουλέψει και δεν τα βάλουν, δεν ξέρω, αλλά είμαστε πολλοί.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, marinna είπε

ζήτα κατευθείαν από ΕΛΠΕ τα κατοστάρικα τώρα, πες ότι βαριέσαι να πηγαίνεις ΗΡΩΝ και να γυρίζεις και αν γίνεται να στα δώσουν τώρα να τελειώνεις. Αυτό έκανα και σήμερα για παροχή γονιών και έστειλε αλλαγή σύμβασης από economy plus σε smart μαζί με το promo. Από το κανονικό τηλέφωνο της ΕΛΠΕ, -> υπάρχων πελάτης ->, εκπρόσωπος. Τώρα αν μας έχουν δουλέψει και δεν τα βάλουν, δεν ξέρω, αλλά είμαστε πολλοί.

Ναι είμαστε όντως αρκετοί. Ελπίζω ότι δε θα έχουμε προβλήματα...βέβαια εμένα ακόμα δεν έχει έρθει ο πρώτος λογαριασμός με το πενηντάρικο (από 28 του μήνα που μου είχαν πει)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, korakios είπε

excel

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

ΣΥΝΟΛΟ
ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ
ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΩΝ

κατεβασα το excel σου τωρα.

Οι τιμες ειναι σχεδον διπλασιες απο τις υπαρχουσες. Και στα επαγγελματικα ακομη περισσοτερο. Απο οτι φαινεται η ΔΕΗ εχει το φθηνοτερο τιμολογιο. Πως θα πληρωσουμε διπλο κοστος ;;;

κανω καπου λαθος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skiace είπε

Απο οτι φαινεται η ΔΕΗ εχει το φθηνοτερο τιμολογιο.

στο άλλο νήμα

1 λεπτό πριν, skiace είπε

Οι τιμες ειναι σχεδον διπλασιες απο τις υπαρχουσες. Και στα επαγγελματικα ακομη περισσοτερο

με τα νούμερα χοντρικής που έχω ,

1 λεπτό πριν, skiace είπε

Πως θα πληρωσουμε διπλο κοστος ;;;

δεν αφορά το παρών νήμα δυστυχώς , κυνηγάς δώρα που θα παίζουν

2 λεπτά πριν, skiace είπε

κανω καπου λαθος ;

αρκετά , δεν έχω τελειώσει το excel , ειδικά τα επαγγελματικά δεν είναι ούτε στη μέση , οι τιμές που βγαίνουν είναι ανάλογα τα νούμερα που θα βάλεις

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, skiace είπε

κατεβασα το excel σου τωρα.

Οι τιμες ειναι σχεδον διπλασιες απο τις υπαρχουσες. Και στα επαγγελματικα ακομη περισσοτερο. Απο οτι φαινεται η ΔΕΗ εχει το φθηνοτερο τιμολογιο. Πως θα πληρωσουμε διπλο κοστος ;;;

κανω καπου λαθος ;

Από δικούς μου υπολογισμούς, η ΤΕΑ (η τιμή χονδρικής που αγοράζουν οι πάροχοι) ήταν αρκετά ακριβή το 2023 και ειδικά το 2022, οπότε οι τιμές ανεβαίνουν, γιατί στο πράσινο τιμολόγιο η βασική τιμή κιλοβατώρας προστίθεται με τον μηχανισμό διακύμανσης που εξαρτάται πολύ από την ΤΕΑ και στο κίτρινο η ΤΕΑ είναι το ένα πολύ σημαντικό κομμάτι.

Πάντως, από υπολογισμό που έκανα για το πράσινο και κίτρινο οι τιμές ήταν κοντά, αυτό που θα μας συμφέρει (χωρίς να υπολογίζω τυχόν προσφορές) θα είναι αυτό που θα έχει αρκετά πιο χαμηλή ΤΕΑ σε σχέση με το άλλο. Μακάρι για μένα οι πάροχοι να ποντάρουν σε χαμηλή τιμή ΤΕΑ για τα πράσινα τιμολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...