Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Έτσι όπως τα έκαναν που κάθε μήνα θα αλλάζουν οι εκπτώσεις ρεύματος (γενικά στη βασική τιμή προμήθειας όχι μόνο συνέπειας) δεν νομίζω να έχει νόημα ο ετήσιος ή τετραμηνιαίος υπολογισμός. Μπορεί μια εταιρεία ένα μήνα να έχει μεγάλη έκπτωση και τον άλλο μήνα καθόλου έκπτωση.

Ναι , δε διαφωνώ ,ακόμα και οι συντελεστές αλλάζουν στο τρίμηνο , άρα προτείνεις μόνο μηνιαίο ?

Σκέψου όμως και τους υπόλοιπους που δεν το πολυκατέχουν , γιαυτό και έλεγα να υπάρχει ετήσιος που απλά θα πάρουν μια ιδέα τι παίζει γνωρίζοντας οτι είναι ρευστή η κατάσταση

Προς το παρών κάνω τα σταθερά , μιας και το παραπάνω παίζει ρόλο στη διαμόρφωση του excel και θέλω feedback

6 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Εγώ αυτόν τον συντελεστή β δεν καταλαβαίνω γιατί να τον κάνουν τόσο περίπλοκο. Αφού αν αυξηθεί ή μειωθεί το ρεύμα πχ τον Φεβρουάριο και πληρώνεις με τιμή Ιανουαρίου δε ζημιώνεται κανείς. Θα πληρώσεις την τιμή Φεβρουαρίου τον Μάρτιο.

για να είναι καλυμμένοι οι πάροχοι σε αυξομειώσεις της ΤΕΑ , βέβαια έτσι όπως το κάνανε , άσε δε λέω, πρόσεξα οτι για κάποια φάση κλειδώθηκε , φαντάζομαι θα πέσαν ανάλογα σχόλια 😁

_____________

φτου , νέα σελίδα , copy-paste μιας και με καίει:

@ekrepali και υπόλοιποι που έχουν σκοπό να εκμεταλλευτούν υπολογισμούς για πράσινο vs κίτρινο με ακρίβεια ,

το να βάζεις ΤΕΑ για τους 2 μήνες για τα πράσινα έχει νόημα φυσικά για επαλήθευση , αλλά και να μαντέψεις τον επόμενο μήνα , βάζοντας 3η τιμή ΤΕΑ για VS κίτρινων

Δλδ πχ για Ιανουάριο βάζουμε ΤΕΑ Νοεμβρίου , μαντεύουμε ΤΕΑ Δεκεμβρίου άρα βγαίνει η τιμή πράσινων , βάζουμε και ΜΤΑ (ΤΕΑ ,Αποκλίσεις, ΛΠ) Ιανουρίου και βγαίνουν και τιμές κίτρινων για σύγκριση

Μήπως για 4μηνο/ετήσιο υπολογισμό δεν έχει νόημα να μπαίνουν οι τιμές ΤΕΑ για τα πράσινα και να παίρνουν τιμές απο τα κίτρινα που έτσι και αλλιώς είναι μελλοντική τιμή μέσου όρου ΤΕΑ για το επόμενο διάστημα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 minutes ago, korakios said:

Ναι , δε διαφωνώ ,ακόμα και οι συντελεστές αλλάζουν στο τρίμηνο , άρα προτείνεις μόνο μηνιαίο ?

Σκέψου όμως και τους υπόλοιπους που δεν το πολυκατέχουν , γιαυτό και έλεγα να υπάρχει ετήσιος που απλά θα πάρουν μια ιδέα τι παίζει γνωρίζοντας οτι είναι ρευστή η κατάσταση

Προς το παρών κάνω τα σταθερά , μιας και το παραπάνω παίζει ρόλο στη διαμόρφωση του excel και θέλω feedback

Επειδή στα κίτρινα ο τετραμηνιαίος/ετήσιος υπολογισμός βοηθάει, εγώ θα πρότεινα να μείνει το excel έτσι όπως είναι με ξεχωριστές ΤΕΑ/ΛΠ για κίτρινα και πράσινα (με μαντεψιές για τα κίτρινα και κανονικές τιμές για τα πράσινα) και με δυνατότητα επιλογής περιόδου κατανάλωσης αλλά με προεπιλεγμένη τη μηνιαία και υποσημείωση πως στα πράσινα ο τετραμηνιαίος/ετήσιος υπολογισμός δεν είναι καθόλου ακριβής και μπορεί να αλλάξει σημαντικά από μήνα σε μήνα.

Πολύ μπέρδεμα τα πράσινα. Μάλλον σε κίτρινο θα πάω αλλά περιμένω να ανακοινώσουν και οι υπόλοιποι πάροχοι εκτός του ΗΡΩΝ την έκπτωση Ιανουαρίου για τα πράσινα (ο ΗΡΩΝ έχει μηδέν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

Επειδή στα κίτρινα ο τετραμηνιαίος/ετήσιος υπολογισμός βοηθάει, εγώ θα πρότεινα να μείνει το excel έτσι όπως είναι με ξεχωριστές ΤΕΑ/ΛΠ για κίτρινα και πράσινα (με μαντεψιές για τα κίτρινα και κανονικές τιμές για τα πράσινα) και με δυνατότητα επιλογής περιόδου κατανάλωσης αλλά με προεπιλεγμένη τη μηνιαία και υποσημείωση πως στα πράσινα ο τετραμηνιαίος/ετήσιος υπολογισμός δεν είναι καθόλου ακριβής και μπορεί να αλλάξει σημαντικά από μήνα σε μήνα.

το θέμα είναι αν επιλέξει κάποιος τετράμηνο/ετήσιο τότε πως θα παίρνουν τιμές τα πράσινα

να παίρνει απο τα κίτρινα ή να συνεχίζει απο τα πράσινα ?

αν βάλει ετήσιο ποιο το νόημα στο πεδίο για τα πράσινα  προηγούμενο μήνα  προ-προηγούμενου μήνα ? εκεί γίνεται νομίζω το μπέρδεμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Επειδή στα κίτρινα ο τετραμηνιαίος/ετήσιος υπολογισμός βοηθάει, εγώ θα πρότεινα να μείνει το excel έτσι όπως είναι με ξεχωριστές ΤΕΑ/ΛΠ για κίτρινα και πράσινα (με μαντεψιές για τα κίτρινα και κανονικές τιμές για τα πράσινα) και με δυνατότητα επιλογής περιόδου κατανάλωσης αλλά με προεπιλεγμένη τη μηνιαία και υποσημείωση πως στα πράσινα ο τετραμηνιαίος/ετήσιος υπολογισμός δεν είναι καθόλου ακριβής και μπορεί να αλλάξει σημαντικά από μήνα σε μήνα.

Πολύ μπέρδεμα τα πράσινα. Μάλλον σε κίτρινο θα πάω αλλά περιμένω να ανακοινώσουν και οι υπόλοιποι πάροχοι εκτός του ΗΡΩΝ την έκπτωση Ιανουαρίου για τα πράσινα (ο ΗΡΩΝ έχει μηδέν).

Εγώ με τα υπάρχοντα δεδομένα κίτρινο πράσινο λέω 😂😂😂με 20% έκπτωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, korakios said:

το θέμα είναι αν επιλέξει κάποιος τετράμηνο/ετήσιο τότε πως θα παίρνουν τιμές τα πράσινα

να παίρνει απο τα κίτρινα ή να συνεχίζει απο τα πράσινα ?

αν βάλει ετήσιο ποιο το νόημα στο πεδίο για τα πράσινα  προηγούμενο μήνα  προ-προηγούμενου μήνα ? εκεί γίνεται νομίζω το μπέρδεμα

Όντως θα γίνεται μεγάλο μπέρδεμα. Ίσως μακροπρόθεσμα να χρειαστούν δύο φύλλα, ένα με μηνιαίο υπολογισμό που θα έχει μόνο πράσινα και όσα κίτρινα παίρνουν ΤΕΑ προηγούμενου μήνα και θα βγάζει τι συμφέρει για κάθε μήνα, και ένα που θα τα έχει όλα και με μια μόνο ΤΕΑ/ΛΠ με μαντεψιά θα υπολογίζει ετήσιο κόστος.

 

5 minutes ago, messinia3 said:

Εγώ με τα υπάρχοντα δεδομένα κίτρινο πράσινο λέω 😂😂😂με 20% έκπτωση. 

Το σκέφτομαι και το κιτρινοπράσινο της ακατανόμαστης αλλά είναι νωρίς ακόμα. Θα περιμένω πρώτα να βγουν οι εκπτώσεις για τα πράσινα αφού τώρα είμαι στο guarantee του ΗΡΩΝ με 0,07.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Όντως θα γίνεται μεγάλο μπέρδεμα. Ίσως μακροπρόθεσμα να χρειαστούν δύο φύλλα, ένα με μηνιαίο υπολογισμό που θα έχει μόνο πράσινα και όσα κίτρινα παίρνουν ΤΕΑ προηγούμενου μήνα και θα βγάζει τι συμφέρει για κάθε μήνα, και ένα που θα τα έχει όλα και με μια μόνο ΤΕΑ/ΛΠ με μαντεψιά θα υπολογίζει ετήσιο κόστος.

αν ήταν να σπάσει θα το έσπαγα σε πράσινα και κίτρινα ξεχωριστά , τεσπά θα δω και τι θα πουν υπόλοιποι και ανάλογα θα το κάνω , το πιο πιθανό είναι αν επιλέξει κάποιος 4μηνο/ετήσιο να αγνοεί τις 2 τιμές ΤΕΑ των πράσινων

Βέβαια έτσι μηδενίζεται ο συντελεστής β , που μπορεί σε ετήσια βάση ο μέσος όρος να είναι θετικός ή αρνητικός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

Μάλλον στο ΦΑΕ πολλά προγράμματα πάνε προς κατάργηση.

https://www.fysikoaerioellados.gr/nea-timologia/

το εννοούν δλδ , δεν το ξεχάσανε :

Spoiler

image.png.ad9a39dd9118d3185c04faca0a4dbb75.png

😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

 

φτου , νέα σελίδα , copy-paste μιας και με καίει:

@ekrepali και υπόλοιποι που έχουν σκοπό να εκμεταλλευτούν υπολογισμούς για πράσινο vs κίτρινο με ακρίβεια ,

το να βάζεις ΤΕΑ για τους 2 μήνες για τα πράσινα έχει νόημα φυσικά για επαλήθευση , αλλά και να μαντέψεις τον επόμενο μήνα , βάζοντας 3η τιμή ΤΕΑ για VS κίτρινων

Δλδ πχ για Ιανουάριο βάζουμε ΤΕΑ Νοεμβρίου , μαντεύουμε ΤΕΑ Δεκεμβρίου άρα βγαίνει η τιμή πράσινων , βάζουμε και ΜΤΑ (ΤΕΑ ,Αποκλίσεις, ΛΠ) Ιανουρίου και βγαίνουν και τιμές κίτρινων για σύγκριση

Μήπως για 4μηνο/ετήσιο υπολογισμό δεν έχει νόημα να μπαίνουν οι τιμές ΤΕΑ για τα πράσινα και να παίρνουν τιμές απο τα κίτρινα που έτσι και αλλιώς είναι μελλοντική τιμή μέσου όρου ΤΕΑ για το επόμενο διάστημα?

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά την ερώτησή σου, οπότε αν λέω βλακείες αγνόησε το μήνυμα, αλλά αν έβαζες 4 κουτάκια ΤΕΑ για κάθε μήνα πράσινου τιμολογίου του τετράμηνου; Π.χ. ΤΕΑ Ιανουαρίου τόσο, Φεβρουαρίου τόσο, Μαρτίου τόσο, Απριλίου τόσο, και η κατανάλωση να μετριέται ανά τετράμηνο μεν, πιο αναλυτικά δε, π.χ. τον Ιανουάριο θα κάψω τόσο, τον Φεβρουάριο τόσο, κτλ. Αλλιώς μια μέση τιμή θα ήταν πιο χρήσιμη, αν δεν θες να βάλεις πιο αναλυτικές καταναλώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nate είπε

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά την ερώτησή σου, οπότε αν λέω βλακείες αγνόησε το μήνυμα,

καταρχάς μην ντρέπεστε να κάνετε ερωτήσεις για το excel

5 λεπτά πριν, Nate είπε

αλλά αν έβαζες 4 κουτάκια ΤΕΑ για κάθε μήνα πράσινου τιμολογίου του τετράμηνου; Π.χ. ΤΕΑ Ιανουαρίου τόσο, Φεβρουαρίου τόσο, Μαρτίου τόσο, Απριλίου τόσο, και η κατανάλωση να μετριέται ανά τετράμηνο μεν, πιο αναλυτικά δε, π.χ. τον Ιανουάριο θα κάψω τόσο, τον Φεβρουάριο τόσο, κτλ. Αλλιώς μια μέση τιμή θα ήταν πιο χρήσιμη, αν δεν θες να βάλεις πιο αναλυτικές καταναλώσεις.

αναφέρεσαι σε μελλοντικές τιμές ΤΕΑ , έτσι ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

καταρχάς μην ντρέπεστε να κάνετε ερωτήσεις για το excel

αναφέρεσαι σε μελλοντικές τιμές ΤΕΑ , έτσι ?

Ναι, σε μελλοντικές τιμές που θα μαντεύουμε εμείς με βάση προηγούμενες μήνες/χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nate είπε

Ναι, σε μελλοντικές τιμές που θα μαντεύουμε εμείς με βάση προηγούμενες μήνες/χρόνια.

δε μου πολυαρέσει το πλάνο να σου πω την αλήθεια , θα γεμίσει κουτάκια η φάση

μήπως σε 4μηνο/ετήσιο να μπει επιλογή να βάζει κάποιος μέσο όρο αύξησης/μείωσης που θεωρεί οτι θα υπάρχει για εκείνη την περίοδο ?

νομίζω οτι θα είναι και το πιο βολικό μιας και τα κείμενα δίπλα απο τα κουτάκια μπορούν να αλλάζουν ανάλογα με το τι θα επιλέξει κάποιος (ετήσιο/4μηνο/ετήσιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

δε μου πολυαρέσει το πλάνο να σου πω την αλήθεια , θα γεμίσει κουτάκια η φάση

μήπως σε 4μηνο/ετήσιο να μπει επιλογή να βάζει κάποιος μέσο όρο αύξησης/μείωσης που θεωρεί οτι θα υπάρχει για εκείνη την περίοδο ?

νομίζω οτι θα είναι και το πιο βολικό μιας και τα κείμενα δίπλα απο τα κουτάκια μπορούν να αλλάζουν ανάλογα με το τι θα επιλέξει κάποιος (ετήσιο/4μηνο/ετήσιο)

Ναι, γίνεται και αυτό, και αν θέλει κάποιος μπορεί να βάλει δική του ΤΕΑ για τον μήνα που θέλει ή να κάνει μόνος του τον υπολογισμό. Εκτός κι αν θέλεις να βγάλεις το κουτάκι ΤΕΑ και το κουτάκι ΛΠ, που δεν θα το πρότεινα γενικά, γιατί βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...