Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, akaloith είπε

η ραε τι κανει; ειναι απλα μια πλατφορμα για τσατ με τον παροχο; τα διαβαζει κανεις περα απο το παροχο, αν τα διαβαζει;;;;;; εχουν καποια επιπτωση αν σε γραφουν;;;

Έχω ανοιχτό αίτημα από 23/6 και με γράφουν. Και ο πάροχος και η ΡΑΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

εμένα από 25/8 που έκανα Online αίτημα μεταφοράς στον ΗΡΩΝ, ΧΘΕΣ μου έστειλαν μηνυμα στο viber ότι "Ο ΗΡΩΝ ΥΠΕΒΑΛΛΕ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ .................... ΣΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΔΙΚΤΥΟΥ (ΔΕΔΔΗΕ). ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΘΑ ΛΑΒΕΤΕ ΝΕΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ."

Fast as a shark που έλεγαν και οι Accept

Επεξ/σία από perlepes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, perlepes είπε

Καλημέρα,

εμένα από 25/8 που έκανα Online αίτημα μεταφοράς στον ΗΡΩΝ, ΧΘΕΣ μου έστειλαν μηνυμα στο viber ότι "Ο ΗΡΩΝ ΥΠΕΒΑΛΛΕ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ .................... ΣΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΔΙΚΤΥΟΥ (ΔΕΔΔΗΕ). ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΘΑ ΛΑΒΕΤΕ ΝΕΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ."

Fast as a shark που έλεγαν και οι Accept

Σύμβαση υπέγραψες και έστειλες την ίδια ημέρα (25/8); Εγώ με υπογραφή 26/8, 31 έστειλε το αίτημα στο ΔΕΔΔΗΕ και 1/9 ενεργοποιήθηκα (το μύνημα από ΗΡΩΝ ήρθε 2/9).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ με κάποιο τρόπο να προβλέψω τι τιμές θα ανακοινώσουν τον Οκτώβρη; Και πως θα δοθούν οι επιδοτήσεις; Είναι κανένα αλάνι, μέσα στα Υπουργεία; 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry για το offtopic απλα επειδη αναφερθηκε εδω το γραφω γιατι μολις μιλησα με ΔΕΔΔΗΕ και μου ειπαν οτι πρεπει οπωσδηποτε να περασει τεχνικος να κανει μετρηση (ο οποιος θα περασει 4/10 αν ειναι δυνατον) για να γινει η μεταφορα, μολις του ειπα για φεκ κτλ ειπε "καντε παραπονο απο την σελιδα μας" ... Ξεκιναω τις φασαριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, takoulou είπε

Αυτό συμβαίνει...

ΑΥΤΟ  που συμβαινει ειναι πως εχει απολυτο δικιο ο korakios που μιλαει με βαση τους νόμους και τους προφητες τους σημερινούς κι όχι του περασμένου αιώνα οπως κανεις εσύ.

Η προσωπικη μου εμπειρια ειναι ότι ο ΔΕΔΔΗΕ ασχολειται -- απο 1-8-2022 -- μονο με παροχες απενεργοποιημενες και με νεες αιτησεις ηλεκτροδότησης και οταν κανουμε απλη αλλαγη παροχου ισχύει η ένδειξη που δινουμε εμείς την οποια εγκρίνει κι ο ΔΕΔΔΗΕ χωρίς να γίνει έλεγχος και αυτοματα περναει την παροχη στο νέο παροχο.

Την εχω πατησει απο τη νεα τροπολογια και το ξερω πολυ καλα. 

2 ώρες πριν, Mike_Ax. είπε

Έχω ανοιχτό αίτημα από 23/6 και με γράφουν. Και ο πάροχος και η ΡΑΕ.

Ποια ΡΑΕ ρε παιδιά!! Δεν δουλεύει τίποτα, ακομα και η εφαρμογή τους ειναι απο τώρα σε χειμερία νάρκη!!

Προσπάθησα να δω τι γινεται με καταγγελίες που εκκρεμούν και δεν ανοιγουν οι λογαριασμοί ούτε με τον Mozilla ούτε με Chrome !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, morgoth_gr είπε

sorry για το offtopic απλα επειδη αναφερθηκε εδω το γραφω γιατι μολις μιλησα με ΔΕΔΔΗΕ και μου ειπαν οτι πρεπει οπωσδηποτε να περασει τεχνικος να κανει μετρηση (ο οποιος θα περασει 4/10 αν ειναι δυνατον) για να γινει η μεταφορα, μολις του ειπα για φεκ κτλ ειπε "καντε παραπονο απο την σελιδα μας" ... Ξεκιναω τις φασαριες

Έχει χιλιοειπωθεί στο προηγούμενο θέμα (για τους εναλλακτικούς αλλά και την ΔΕΗ) για το "τι λένε οι καθαρίστριες, σεκιουριτάδες κλπ καναπέ γωνία". ΄Μόνο έγγραφες απαντήσεις.

Και για μείνω στο θέμα, στην περίπτωσή μου, με παραλαβή εντολής ΔΕΔΔΗΕ Ναυπλίου 31/8 και αλλαγή παρόχου 1/8 στον Πόρο δεν υπάρχει περίπτωση να πέρασε ΔΕΔΔΗΕ (Ναύπλιο-Πόρος ~70km)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, aguero88 είπε

Μπορώ με κάποιο τρόπο να προβλέψω τι τιμές θα ανακοινώσουν τον Οκτώβρη; Και πως θα δοθούν οι επιδοτήσεις; Είναι κανένα αλάνι, μέσα στα Υπουργεία; 

Κάθε μέρα παρακολουθείς και αποθηκεύεις το αρχείο με τις τιμές χονδρικής από εδώ:
Ευρωπαϊκός Χάρτης Τιμών Ηλεκτρισμού της Αγοράς Επόμενης Ημέρας

Βγάζεις μέσο όρο μήνα και συγκρίνεις με τιμές χονδρικής προηγούμενων μηνών,

Αν συνεχιστεί αυτός ο ρυθμός, 20 Σεπτεμβριου θα ανακοινωθούν τιμές 1€+ / kWh.

Για τις επιδοτήσεις, υπολόγισε ότι από Οκτώβρη θα μπει κάποιου είδους πλαφόν.
Αλλάζουν τον Οκτώβριο οι επιδοτήσεις στους λογαριασμούς ρεύματος (capital.gr)

Bonus ένα αρθράκι 12 μήνες πριν.
WHEN will the electricity in Europe cost 1.000 €/MWh?

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, morgoth_gr είπε

sorry για το offtopic απλα επειδη αναφερθηκε εδω το γραφω γιατι μολις μιλησα με ΔΕΔΔΗΕ και μου ειπαν οτι πρεπει οπωσδηποτε να περασει τεχνικος να κανει μετρηση (ο οποιος θα περασει 4/10 αν ειναι δυνατον) για να γινει η μεταφορα, μολις του ειπα για φεκ κτλ ειπε "καντε παραπονο απο την σελιδα μας" ... Ξεκιναω τις φασαριες

Καλησπέρα.. Αυτό ποιος στο ανέφερε ότι θα περασουν για την αλλαγή  που ζήτησες 4/10..Απο που;; Δεν νομίζω να γίνεται η εντολή να παρεμενει για τόσο καιρό εκκρεμή.. Σε ποια περιοχη του Δεδδηε στο είπαν; Για κοίταξε το... 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Funny__boy είπε

Και ξαφνικά (καλά όχι ξαφνικά το είχαν πει από τον Μάιο) η efa 0,26 σταθερό.

γνώμες; Είμαι για να φεύγω; 

το 0,26 καταργήθηκε , τώρα είναι 0,3677 με 9,90 πάγιο

https://efaenergy.gr/fix-power-home/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, hellojim είπε

Ρε παιδιά, έχω κάνει αίτηση στον Ήρων από τον Αύγουστο. 31/8 καταχωρήθηκε στο σύστημα η δικιά μου μέτρηση του μετρητή! Η κατάσταση της αίτησης στον Ήρων στην σελίδα τους λέει: Η αίτηση με αριθμό τάδε έχει υποβληθεί στον δεδδηε.

Την επόμενη μέρα, 1/9, πάει να πάρει αίτηση ο δεδδηε και έλειπα από το σπίτι, μου ήρθε μήνυμα να πάρω να κανονίσω ραντεβού κτλ. έχω στείλει μέιλ, έχω πάρει 100 τηλέφωνα και δεν έχουν ξαναπάει. Μου λένε στην εξυπηρέτηση ότι στο σύστημα φαίνεται ότι έχει γίνει η αλλαγή με την μέτρηση της 31/8 (δικιά μου).

Εφόσον έχει γίνει η αλλαγή γιατί ο Ήρων λέει ακόμα ότι έχει υποβληθεί στον δεδδηε η αίτηση, και δεν μου το βγάζει ότι έχει ολοκληρωθεί? Τι στο καλό γίνεται σε αυτή την περίπτωση δεν βγάζω άκρη.

Τελικά βρήκες λυση; Τι έγινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ppetros είπε

Κι εγω απο 22/8 εχω κανει αιτηση μεταβασης απο την protergia στην weenergy.

Το συμβολαιο μου εληγε 31/8 και τοτε καταχωρησα και την ενδειξη οπως κανω καθε μηνα οσα χρονια ειμαι στην protergia.

5/9 εκδοθηκε απο την protergia  ΕΝΑΝΤΙ.... λογαριασμος 145 ευρω εκει που συμφωνα με τις κιλοβατωρες θα επρεπε να ειμαι λιγο κατω απο τα 90 ευρω..

Πηρα τηλεφωνο να διαμαρτηρηθω και μου ειπαν οτι δεν εχει περαστει η ενδειξη. Το τσεκαρα απο το site και οντως υπαρχει η καταχωρηση μου του περασμενου μηνα.. Ειμαι 100% σιγουρος οτι ειχα περασει την ενδειξη αλλωστε αυτο κανω εδω και χρονια καθε τελος του μηνα...

Απλη συμπτωση ??

εγω σας λεω μια μερα ξεμεινα στη προτεργια εκτος fixed και ηρθαν αλλα ντ αλλων....
κριμα πραγματικα
και αφου τσεπωσαν τα λεφτα του ΤΕΛΙΚΟΥ λογαριασμου μεσω παγιας
τον εξαφανισαν απο τους λογαριασμους!!!!!!!!!
ΣΩΣΤΕ ΤΑ pdf ΣΑΣ

image.jpeg.39cfcecd204b5b0fa7d1c249232146e3.jpeg
 

θα μου δειξετε κανενα λογαριασμο ηρωνα να δω τι με περιμενει;;;;

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω γράψει παλιότερα είχα λάβει στο λογαριασμό της EFA (1/7/2022) ειδοποίηση για δικαίωμα αζημιας λύσης εντός 60 ημερών παρόλο που εκπροσωπουμαι από έλη Μαρτίου άρα και το εξάμηνο ελάχιστης παραμονής θα έπρεπε να λήγει τέλη Σεπτεμβρίου. 
παρόλη την καταγγελία που έκανα στο my.rae τέλη Ιουλίου για αθέτηση του 6 μηνου η εταιρία δεν έχει απαντήσει έως σήμερα. 
κι ενώ από την 1/9 εκπροσωπουμαι από τον ΗΡΩΝΑ (με υπογραφή σύμβασης στις 26/8 για την οποία ενημέρωσα και τη EFA) με κάλεσε μια σήμερα από την EFA να μου πει ότι επιβλήθηκε ρήτρα πρόωρης λύσης συμβολαίου  180€ γιατί ήμουν σε σύμβαση.

οταν της εξήγησα ότι υπήρχε ειδοποίηση για 60 ημέρες στο λογαριασμό της 1/7 προφανώς δεν το γνώριζε και αφού με έβαλε στην αναμονή κάποιος της σφύριξε ότι υπερέβηκα την προθεσμία κατά 2 ημέρες γιατί ο Ιούλιος έχει 31 ημέρες..

Φυσικά για το ζήτημα της μη απάντησης στο my.rae δε γνώριζε καν την πλατφόρμα...

Σηκώνω τα χέρια ψηλά εφόσον δεν υπάρχει ΡΑΕ αλλά είμαι 99% σίγουρος ούτε και τόσο καταρτισμένος δικηγόρος όσο είναι κάποιοι εδώ μέσα η μόνη λύση που βλέπω είναι η διακοπή της πάγιας πριν τραβήξει το λογαριασμό της 1/9 -που είναι έναντι και περιέχει διάστημα έως τις 23/7, 308€- και τον τελικό τους με τη ρήτρα που ένας θεός ξέρει ποτέ θα εκδοθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, geodimis είπε

παρόλη την καταγγελία που έκανα στο my.rae τέλη Ιουλίου για αθέτηση του 6 μηνου η εταιρία δεν έχει απαντήσει έως σήμερα.

στο ενδιάμεσο πήγες myrae->πάνω δεξιά υποστήριξη->σχετικά με το αίτημά μου ?

κρίμα πάντως γιατί παίζει να είσαι ο μόνος που έχει τέτοιο θέμα , η efa στους υπόλοιπους δεσμεύτηκε 60 μέρες μετά το 6μηνο

11 λεπτά πριν, geodimis είπε

Σηκώνω τα χέρια ψηλά εφόσον δεν υπάρχει ΡΑΕ αλλά είμαι 99% σίγουρος ούτε και τόσο καταρτισμένος δικηγόρος όσο είναι κάποιοι εδώ μέσα η μόνη λύση που βλέπω είναι η διακοπή της πάγιας πριν τραβήξει το λογαριασμό της 1/9 -που είναι έναντι και περιέχει διάστημα έως τις 23/7, 308€- και τον τελικό τους με τη ρήτρα που ένας θεός ξέρει ποτέ θα εκδοθεί. 

μέχρι στιγμής ισχύει οτι ο προηγούμενος πάροχος δε μπορεί να εκτελέσει εντολή διακοπής , φυσικά παραμένει ρίσκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...