Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
  • Το θέμα έχει ενεργοποιηθεί και πάλι
  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ λέει ότι 5 πάροχοι έδωσαν τιμές για πράσινο.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες του Αθηναϊκού – Μακεδονικού Πρακτορείου Ειδήσεων για τα τιμολόγια ρεύματος και τους πέντε μεγάλους προμηθευτές, η χαμηλότερη τιμή είναι της ΔΕΗ στα 15,932 σεντς ανά κιλοβατώρα. Οι τιμές των άλλων τεσσάρων προμηθευτών κλιμακώνονται στα 16,596 σεντς, 17,195 σεντς, 19,654 σεντς και 20,572 σεντς ανά κιλοβατώρα.

Πάνω στα πράσινα θα μπαίνει και ρήτρα ή όχι; Γιατί αν δεν μπαίνει, μάλλον τελικά θα συμφέρει το πράσινο (ανάλογα την εταιρία). 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 1comment είπε

Εδώ λέει ότι 5 πάροχοι έδωσαν τιμές για πράσινο.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες του Αθηναϊκού – Μακεδονικού Πρακτορείου Ειδήσεων για τα τιμολόγια ρεύματος και τους πέντε μεγάλους προμηθευτές, η χαμηλότερη τιμή είναι της ΔΕΗ στα 15,932 σεντς ανά κιλοβατώρα. Οι τιμές των άλλων τεσσάρων προμηθευτών κλιμακώνονται στα 16,596 σεντς, 17,195 σεντς, 19,654 σεντς και 20,572 σεντς ανά κιλοβατώρα.

Αυτές οι τιμές είναι για το πράσινο ? και σε αυτή τη τιμή θα υπολογιστεί επιπλέον η ρήτρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Αυτές οι τιμές είναι για το πράσινο ? και σε αυτή τη τιμή θα υπολογιστεί επιπλέον η ρήτρα ?

Δεν το ξέρω. Εγώ νομίζω ότι τα πράσινα θα είναι χωρίς ρήτρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Δεν το ξέρω. Εγώ νομίζω ότι τα πράσινα θα είναι χωρίς ρήτρα. 

Μόνο τα σταθερά χωρίς ρήτρα , πράσινο και κίτρινο έχουν ρήτρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, messinia3 είπε

Ας παραμείνουμε όλοι ψύχραιμοι και ας αφήσουμε τα παιδιά που έχουν περισσότερες γνώσεις και διάθεση να βοηθήσουν να αποκρυπτογραφησουν κάπως τα νέα δεδομένα.Ειναι προφανές ότι προς το παρόν αυτό που διαφαίνεται είναι μια υπερβολική αύξηση των τιμών και ότι οι παροχοι δε θέλουν το πράσινο τιμολόγιο. 

Μένει να δούμε εάν θα υπάρξουν κάποια δώρα και τι ακριβώς θα ανεβάσει ως σύγκριση προγραμμάτων η αρμόδια εποπτική αρχή. 

Υπομονή και παρακολούθηση του forum χωρίς πολιτικούς χαρακτηρισμους ώστε να καταλάβουμε καλύτερα και όσοι δεν έχουμε μεγάλη γνώση.

 

εγω ενα τιμολογιο υπολογησα, το Γ1Ν της ΔΕΗ και βγαινει κατω απο 16 σεντς η KWh. Λιγο φθηνοτερα απο δεκεμβρη (οκ χανεται η επιδοτηση). Και καπου εχετε μπει ολοι σε μια περιδινιση, τι θα κανουν οι γεροι, και ποσα μεταπτυχιακα στο MIT θες για να υπολογισεις την τιμη κλπ.

Οι τιμες των πρασινων καθε μηνα, την πρωτη του μηνα, θα δημοσιευονται στη ΡΑΕ για ολους τους παροχους. Για τον γερο και τον μεσο καταναλωτη δεν θα υπαρχει καμια ουσιαστικη διαφορα. Τα sites θα αναπαραγουν τις τιμες (αν βαριεσαι να τις δεις στη ραε) και θα επιλεγεις οποιον παροχο θες, Η μονη διαφορα ειναι οτι αντι να το κανεις στις 21 του προηγουμενου μηνα, θα το κανεις την πρωτη του τρεχοντος. Ουτε διαφορικες εξισωσεις πρεπει να λυσεις ουτε τιποτα.

Και αυτος ειναι ο λογος που οι παροχοι δε συμπαθουν τα πρασινα. Στο κιτρινο θα παιζουν το παιχνιδι που επαιζαν παντα, χαμηλη τιμη κραχτης και βαρα στο κεφαλι ρητρα. Στο πρασινο θα βλεπεις τι χρεωνει ο καθενας χωρις σου και μου.Που σημαινει οτι παροχος πρεπει να παρει ρισκο, η να κατεβασει τιμη η να χασει πελατες γιατι θα ναι ακριβος. Τα λοιπα, email ποσο θα πληρωνες τον Αυγουστο κλπ ειναι βλακειες. 3 επιλογες εχεις. Σταθερο κλειστο για τη διαρκεια της συμβασης, πρασινο με γνωστη τιμη αρχες του μηνα, η ρισκαρεις κιτρινο και μπορει να σου βγει φθηνοτερο, αλλα αμα του ρθει του ταδε δικατορισκου να βαρεσει τις δεινα πετρελαιοπηγες μπορει να το πληρωσεις χρυσο.  Κανενας δε μπορει να το προυπολογισει αυτο.

  • Like 13
  • Thanks 3
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fredd0 είπε

εγω ενα τιμολογιο υπολογησα, το Γ1Ν της ΔΕΗ και βγαινει κατω απο 16 σεντς η KWh. Λιγο φθηνοτερα απο δεκεμβρη (οκ χανεται η επιδοτηση). Και καπου εχετε μπει ολοι σε μια περιδινιση, τι θα κανουν οι γεροι, και ποσα μεταπτυχιακα στο MIT θες για να υπολογισεις την τιμη κλπ.

Οι τιμες των πρασινων καθε μηνα, την πρωτη του μηνα, θα δημοσιευονται στη ΡΑΕ για ολους τους παροχους. Για τον γερο και τον μεσο καταναλωτη δεν θα υπαρχει καμια ουσιαστικη διαφορα. Τα sites θα αναπαραγουν τις τιμες (αν βαριεσαι να τις δεις στη ραε) και θα επιλεγεις οποιον παροχο θες, Η μονη διαφορα ειναι οτι αντι να το κανεις στις 21 του προηγουμενου μηνα, θα το κανεις την πρωτη του τρεχοντος. Ουτε διαφορικες εξισωσεις πρεπει να λυσεις ουτε τιποτα.

Και αυτος ειναι ο λογος που οι παροχοι δε συμπαθουν τα πρασινα. Στο κιτρινο θα παιζουν το παιχνιδι που επαιζαν παντα, χαμηλη τιμη κραχτης και βαρα στο κεφαλι ρητρα. Στο πρασινο θα βλεπεις τι χρεωνει ο καθενας χωρις σου και μου.Που σημαινει οτι παροχος πρεπει να παρει ρισκο, η να κατεβασει τιμη η να χασει πελατες γιατι θα ναι ακριβος. Τα λοιπα, email ποσο θα πληρωνες τον Αυγουστο κλπ ειναι βλακειες. 3 επιλογες εχεις. Σταθερο κλειστο για τη διαρκεια της συμβασης, πρασινο με γνωστη τιμη αρχες του μηνα, η ρισκαρεις κιτρινο και μπορει να σου βγει φθηνοτερο, αλλα αμα του ρθει του ταδε δικατορισκου να βαρεσει τις δεινα πετρελαιοπηγες μπορει να το πληρωσεις χρυσο.  Κανενας δε μπορει να το προυπολογισει αυτο.

Να δούμε πρώτα τι θα δημοσιευτεί στη ΡΑΕ,γιατί προτρέχεις...το προηγούμενο διάστημα πάντως εγώ έβλεπα το excel του @korakios,γιατί η ΡΑΕ απλά έβαζε τις τιμές...χωρίς εκπτώσεις,δώρα,κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, 1comment είπε

Δεν το ξέρω. Εγώ νομίζω ότι τα πράσινα θα είναι χωρίς ρήτρα. 

Απλά κάθε 1η του μήνα, υποχρεούται ο πάροχος να λέει πόσο θα είναι με τη ρήτρα μέσα. Ενώ στο κίτρινο θα το μαθαίνεις δώρο-έκπληξη με το λογαριασμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύετε υπάρχει περίπτωση στην zenith να παίξει προσφορά με έκπτωση ή κάτι παρόμοιο στο κίτρινο power home now ή στο power home value; Το λέω γιατί οι διαφορές τους κατά τα άλλα είναι μικρές, ο Ζ στο ένα είναι 0 και το πάγιο 1 ευρώ, αντί για 5. Οπότε, σκέφτομαι μήπως παίξει στο ένα τουλάχιστον κάποια προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Να δούμε πρώτα τι θα δημοσιευτεί στη ΡΑΕ,γιατί προτρέχεις...το προηγούμενο διάστημα πάντως εγώ έβλεπα το excel του @korakios,γιατί η ΡΑΕ απλά έβαζε τις τιμές...χωρίς εκπτώσεις,δώρα,κλπ

Κανεις δεν απαγορευει στον Κορακιο να παιρνει τις τιμες την πρωτη καθε μηνα και να τις βαζει στο excel οπως κανει τωρα μεσανυχτα 20 προς 21 του μηνα

Α, προσωπικη αποψη, δωρακια ξεχνα τα. Μονο στα κιτρινα που μπορει να τα βγαλει πισω ο παροχος. Και βασικα αυτος ειναι ο λογος που η ταδε σου δινει 100 ευρω να μπεις απο το τωρα στο κιτρινο. Για να ξεχαστεις εκει. Στα πρασινα αντε  καμια εκπτωση συνεπειας να παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως στο nrg.gr έχουν αναρτησει 2 κίτρινα 4u prime και 4u ontime... Τους πήρα τηλ και μου είπαν ότι δεν έχουν καμία ενημερώση😂😂😂😂😂

14 ώρες πριν, HERTHAN είπε

 

 

Επεξ/σία από conne
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω και την τιμη στο "Χρηματιστηριο ενεργειας"  και ενω οι "Φθηνες ανανεωσιμες" ειναι πανω απο 50% στο ενεργειακο μιγμα 

Η τιμη ειναι ποιο ακριβη απο οτι καποιες μερες πριν με μολις 20% ανανεωσιμες

Καλα θα παει και αυτο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Κανεις δεν απαγορευει στον Κορακιο να παιρνει τις τιμες την πρωτη καθε μηνα και να τις βαζει στο excel οπως κανει τωρα μεσανυχτα 20 προς 21 του μηνα

Α, προσωπικη αποψη, δωρακια ξεχνα τα. Μονο στα κιτρινα που μπορει να τα βγαλει πισω ο παροχος. Και βασικα αυτος ειναι ο λογος που η ταδε σου δινει 100 ευρω να μπεις απο το τωρα στο κιτρινο. Για να ξεχαστεις εκει. Στα πρασινα αντε  καμια εκπτωση συνεπειας να παιζει.

Προτρέχεις...εγώ δε μίλησα για το αν ο Κορακιος θα ανεβάζει η όχι το excel,αλλά για το γεγονός ότι οι τιμές που ανέβαιναν στη ΡΑΕ δεν ήταν συγκρισιμες.

Η δική μου γνώμη είναι ότι ούτε τώρα θα είναι απόλυτα.μενει να το δούμε.

Για τα δώρα επίσης είναι νωρίς.Προφανως θα προμοταρουν τα κίτρινα,αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν και ποιος μπορεί να κάνει τη διαφορά ως κράχτη. 

Επεξ/σία από messinia3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας παραθέτω και την ενημέρωση από Φυσικό Αέριο Ελλάδος. Ρεύμα MAXI Home.pdf

και οι χρεώσεις  Νέα Τιμολόγια.

Κι εδώ υπάρχει κατεύθυνση για κίτρινο τιμολόγιο🤔

Επεξ/σία από pantelista
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...