Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 28/11/2023 στις 12:17 ΜΜ, aris2022k είπε

Ήρθε και στους γονείς μου, οι οποίοι έχουν ξεμείνει στο Solar Generous, το νέο μέιλ του Ήρωνα που τους πάνε στο Basic και αναφέρει ότι στη σύγκριση για το διάστημα Ιαν-Οκτ, κατά 12,70% είναι φθηνότερο το Solar Generous. Κοίταξα κ στο εξέλ του @korakios και το Basic βγαίνει τελική στα 0,178 ενώ το Solar Energy Δεκέμβρη 0,1424 (για μετά από 9 μήνες παραμονής στο πρόγραμμα). Αν κ οι δύο τιμές είναι υψηλές, μήπως τελικά αξίζει να παραμείνουν στο Solar?

Αν αλλάξουν πρόγραμμα πριν αλλάξει η χρονιά είναι πολύ πιθανό να ζητήσουν τα ''μπόνους'' των πρώτων 6 μηνών. Δεν νομίζω να αξίζει το ρίσκο
(δεν θεωρείται ζημιά αλλά επιστροφή και καλά οφέλους σύμφωνα με την σύμβαση)
Αν τελικά αλλάξουν πρόγραμμα, ενημέρωσέ μας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, fotis1997 είπε

Μεγάλο σφάλμα (μάλλον ανικανότητα) της κυβέρνησης που δεν έβαλε κοινούς συντελεστές για όλους στο πράσινο τιμολόγιο.

Έπρεπε να υπάρχει ένας κοινός συντελεστής α για όλους, ενας κοινός συντελεστής β για όλους και κάτω/άνω όρια κοινά για όλους. Έτσι θα μπορούσαμε τουλάχιστον να συγκρίνουμε μόνο τις αρχικές τιμές και το πάγιο.

Το πράσινο τιμολόγιο, μόνο ενιαίο δεν είναι.

Τώρα πρέπει να κάτσεις να κάνεις υπολογισμούς στο xl για ώρες για να δεις τι σε συμφέρει. Και άντε εμείς στο forum θα την βρούμε την λύση.

Ένας ηλικιωμένος τι θα κάνει; Ποιος θα προστατέψει τον άσχετο πολίτη;

Μιλάμε για πραγματική παράνοια.

Δυστυχώς η κυβέρνηση μεταφράζει αποφάσεις των Βρυξελλών, τίποτα άλλο δεν μπορεί και δεν είναι ικανή να προσφέρει.Δυστυχώς κάθε μέρα και χειρότερα παντού..

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Ρε σεις ψηθειτε να βάλουμε 1€ όλοι, 5000€ το λιγότερο θα βρεθούν για δικαστικά έξοδα, να τους πάμε όλους σε κάνα ευρωπαϊκό δικαστήριο για αυτό το πάρτυ που έχουν στήσει.

Εμείς θα χαλάσουμε χρόνο από τον ελάχιστο ελεύθερο μας χρόνο και ψυχική υγεία από την ήδη επιβαρυμένη ψυχική μας υγεία και άντε θα επιλέξουμε μετά από 40 συζητήσεις ίσως το πρόγραμμα με το οποίο θα έχουμε την λιγότερη χασουρα.

Τα παππουδια στα χωριά και αυτοί που δεν ασχολούνται και δεν έχουν τον χρόνο η την διάθεση να ασχοληθούν που θα μείνουν σε ένα πρόγραμμα που από 0,10€ θα πάει 0,30 τον Ιανουάριο Φεβρουάριο και ο εκκαθαριστικος θα τους σκάσει τον Μαρτιο, τι θα κάνουν;

Έχουν όλοι πρόσβαση και γνώση για να χειριστούν το internet και να διαλέξουν πρόγραμμα;

Τι πάρτυ γίνεται και φέτος χωρίς σταματημό ρε πστμ.

 

Το έκτρωμα - νόμος χρηματιστήριο ενέργειας είναι ευρωπαικό δημιούργημα, οι δικοί μας απλώς μεταφράζουν ειλημμένες αποφάσεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios για τις ασφαλέστερες προβλέψεις, μπορείς να βλέπεις στο eex. Το ξέρεις εκτιμώ.

Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα, ας δείξει πώς μπορούμε να βάλουμε ένα τύπο ή script ώστε το αρχείο σου να παίρνει τις τιμές αυτόματα από το site.

https://www.eex.com/en/market-data/power/futures#{"snippetpicker"%3A"22"}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

Νέα τιμολόγια απο Ζενιθ , θα βγάλει μάλλον και σταθερό απο το 2024 , τιμές δεν είχε , αλλά βρήκα για το πράσινο

https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/emporika-proionta-diathesima-apo-1-ianouariou-2024/

8 τιμολόγια , κουνέλι είναι .....

Το μπλε το σταθερό είναι 0,18,  5ευρο πάγιο εάν πατήσεις τους ειδικούς όρους το γράφει! Και εγώ είμαι σε αναζήτηση αλλαγής προγράμματος και μάλλον κλείνω προς σταθερό μπας και ηρεμήσουμε λίγο με τις αλλαγές τουλάχιστον για τον χειμώνα 24

Άρα σιγά σιγά βγάζουν και σταθερά καινούργια οι πάροχοι με μέση τιμή τα 1,6 με 1,8 μέχρι στιγμής . Για να δούμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, gtkminsomnia είπε

 

... εχει 12 μηνες δέσμευση ενω το WeYellow δεν εχει ...

η ερώτησή μου εξακολουθει να ειναι αν υπάρχει κάτι άλλο  ύποπτο με το WeYellow ή την εταιρία weenergy.

O πάροχος διατηρεί το δικαίωμα να ανακαλέσει ανά πάσα στιγμή οποιαδήποτε προσφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όσοι δεν έχουν γνώσεις από του ζήτημα νομίζω καλύτερα είναι να μείνουν στην δεη. 

εκεί ξέρεις τουλάχιστον ότι κατά 90% θα είσαι γύρω στο 0.16 όπως ήταν τους τελευταίους μήνες μπορεί και λιγότερο. 

οι υπόλοιποι ήδη από πέρσι είχαν τη μία μέρα 0.06 την άλλη 0.20 την άλλη 0.12. 

4 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

O πάροχος διατηρεί το δικαίωμα να ανακαλέσει ανά πάσα στιγμή οποιαδήποτε προσφορά

το είδα και εγώ αυτό.  τι fix είναι αυτό; 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, COSTAKISMIKROS είπε

POWER HOME FIXED 0,18 και πάγιο 5 ευρώ 💶.Τσάμπα παιδιά 😁😁😭😭😭

Ποτέ ξανά Zenith μετά από την αλλαγή που μου έκανε στο αέριο λόγω... "πολέμου" και από 0,035€ μας πήγε στα 0,125€.

Επεξ/σία από knight666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

Νέα τιμολόγια απο Ζενιθ , θα βγάλει μάλλον και σταθερό απο το 2024 , τιμές δεν είχε , αλλά βρήκα για το πράσινο

https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/emporika-proionta-diathesima-apo-1-ianouariou-2024/

8 τιμολόγια , κουνέλι είναι .....

Μια Power home 4 τυριά... με 1 κλικ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από διάβασμα για την φόρμουλα υπολογισμού, κάτι άρχισα να καταλαβαίνω παραπάνω. Μην φανταστείτε τρελά πράγματα, αλλά κάτι άρχισα να καταλαβαίνω. Μια ερώτηση: στο excel του Κοράκιου, το ΛΠ που είναι δίπλα στην ΤΕΑ, το πειράζουμε; Και κάτι άλλο που είναι κακό. Ο Ιανουάριος φέτος είχε την πιο μεγάλη ΤΕΑ (όσο πιο μεγάλη, τόσο πιο ακριβό το ρεύμα). Ελπίζω φέτος να αλλάξει αυτό.

3 λεπτά πριν, adi32 είπε

Ο τουρισμος με τα 50 αρικα 100 αρικα δε θα υπαρχει απο Γεναρη ?

Γιατι να δεσμευτουμε απο τωρα?

Δεν ξέρουμε ακόμα τι θα γίνει με τις προσφορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια!! Θελω λιγο την γνωμη σας κ καποιες συμβουλες που εχει κανει κστι παρομοιο!! Εχω 2 λογαριασμους απ τον Σεπτεμβριο στην elpedison (Με τα 80+30) κ βγαινουν ακομα αρνητικοι.... Λεω να παω Heron μεσω econtract (ποιο προγραμμα ακομα δεν ξερω κ περιμενω την προταση σας) κ μετα μου ειπανε οτι μπορω να ξαναεπιστρεψω elpedison για να παρω τα 100 απο καθε παροχη!! Σε ποσες μερες μπορω να φυγω απο heron παλι πισω για elpe κ πως αφου δεν θα εχει εκδοθει λογαριασμος? Τα πιστωτικα της elpe θα πιστωθουν? Κ αν αργησουν κ εχω ξαναεπιστρεψει ελπε στο διαστημα αυτο, θα εχω καποιο θεμα ή ειναι κατι διαφορετικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας παραμείνουμε όλοι ψύχραιμοι και ας αφήσουμε τα παιδιά που έχουν περισσότερες γνώσεις και διάθεση να βοηθήσουν να αποκρυπτογραφησουν κάπως τα νέα δεδομένα.Ειναι προφανές ότι προς το παρόν αυτό που διαφαίνεται είναι μια υπερβολική αύξηση των τιμών και ότι οι παροχοι δε θέλουν το πράσινο τιμολόγιο. 

Μένει να δούμε εάν θα υπάρξουν κάποια δώρα και τι ακριβώς θα ανεβάσει ως σύγκριση προγραμμάτων η αρμόδια εποπτική αρχή. 

Υπομονή και παρακολούθηση του forum χωρίς πολιτικούς χαρακτηρισμους ώστε να καταλάβουμε καλύτερα και όσοι δεν έχουμε μεγάλη γνώση.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...