Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Δεν είναι σε κανενός την επιλογή, είναι υποχρέωση.

στους άλλους πες το , εγώ μηδέν θα το αφήσω ,  κανονικά στο excel παίζει να αφήσω ερωτηματικά στα κελιά χοντρικής για να μη βγάζει αποτέλεσμα και να πετά λάθος , αλλά θα δείξει

3 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Μόνο για τον Ιανουάριο είναι μηδέν. Αν δεν το βάλεις ολα τα προγράμματα θα βγουν λάθος 

όποιος θέλει θα βάζει ότι τιμή θέλει , στους υπολογισμούς για τα πράσινα πάντως υπάρχει στη φόρμουλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, usb500ml είπε

Screenshot_2023-12-01-22-48-55-895_com.google.android_gm.jpg.9bd0c9c977c7f9cde63791a9f41a6658.jpgScreenshot_2023-12-01-22-49-06-149_com.google.android_gm.jpg.0e4ff0beace308b43287d734e45afb7b.jpg

Tο ελαβα και εγω αυτο το email και εχω μπει ηδη στο προγραμα smart απο τα τελη του προηγουμενου μηνα . Εκανα την μεταφορα του γ22 55kva απο την we energy στην elpedison smart.Mε πηρανε απο την we energy και μου ειπανε γιατι δεν με καλεσατε πριν την φορητοτητα ; , θα σας προτειναμε να πηγαινατε στο προγραμμα με μεσοσταθμικο κοστος με τις μετοχες δηλαδη  <<το WE_CORP, ένα πρόγραμμα που  ακολουθεί την πραγματική χονδρεμπορική τιμή και δεν θα υπάρχει πρόβλεψη, με αποτέλεσμα να έχετε πάντα το μέγιστο δυνατό όφελος προσφέροντας τιμή στο κόστος με το μικρότερο περιθώριο προμηθευτή στην αγορά 0,006 €/ΚWh.  (6€/MWh)>>.Του ειπα οτι ειμαι ευχαριστημενος απο την we energy αλλα θελω να δω αυτες τις τιμες τις elpedison .Διοτι δεν εχω δει ποτε τετοια τιμη 0,099 ευρω και επισης εχει και 100 ευρω εκπτωση οποτε θα την δοκιμασω για το Δεκεμβριο και μετα βλεπουμε . Παντως αναμενεται το ειδικο κιτρινο τιμολογιο της we energy για τα γ22 να ειναι 0,16 ευρω/κιλοβατωρα +την ρητρα αναπροσαρμογης . Παντως η we energy μου ειπε οτι κανενα προγραμμα τις ανεξαρτητως χρωματος δεν θα εχει δεσμευση. 

Βλεπω οτι και energy soumpasis εχει ανακοινωση για ειδικο τιμολογιο https://www.senergy.gr/gia-tin-epixeirisi/eidiko-timologio/ , εκτος απο την elpedison  και η we energy https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/eidiko-timologio/

Επεξ/σία από johnmegarythmos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
5 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

το ελαβα

αν μπορείς αφαίρεσε τη μορφοποίηση μιας και δε διαβάζεται το κείμενο

αν είσαι απο υπολογιστή κάνε ctrl-X το κείμενο που επιλέγεις και shift-ctrl-V ή αλλιώς αποκοπή και όταν κάνεις επικόλληση θα βγει μήνυμα κάτω και θα επιλέξεις αφαίρεση μορφοποίησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, korakios said:

στους άλλους πες το , εγώ μηδέν θα το αφήσω ,  κανονικά στο excel παίζει να αφήσω ερωτηματικά στα κελιά χοντρικής για να μη βγάζει αποτέλεσμα και να πετά λάθος , αλλά θα δείξει

όποιος θέλει θα βάζει ότι τιμή θέλει , στους υπολογισμούς για τα πράσινα πάντως υπάρχει στη φόρμουλα

Mπορείς να βάλεις 2 κελιά Μ-1 και Μ-2 πχ 100 και 100, με υποσημείωση να τα αλλάζουμε για να γίνει σωστά ο υπολογισμός. Και μια λίστα με το ιστορικό ΤΕΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Mπορείς να βάλεις 2 κελιά Μ-1 και Μ-2 πχ 100 και 100, με υποσημείωση να τα αλλάζουμε για να γίνει σωστά ο υπολογισμός.

ναι αλλά αυτό θα σημαίνει οτι βάζεις και 3η τιμή για τα κίτρινα , είσαι σίγουρος οτι δε μπλέκεται αρκετά ?

edit όχι οτι δεν είναι απο μόνα του μπερδεμένα , απλά κάποιον που να έχει όρεξη να ασχοληθεί θα του πέσει κάπως

καταλαβαίνω οτι θες να βγαίνει τιμή ξεχωριστά για να την κάνεις απο πράσινο σε κίτρινο , έτσι?

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Και μια λίστα με το ιστορικό ΤΕΑ.

λίστα ΤΕΑ μηνός που θα τσιμπάω ? (όχι ΑΔΔΜΗΕ αργεί)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

αν μπορείς αφαίρεσε τη μορφοποίηση μιας και δε διαβάζεται το κείμενο

αν είσαι απο υπολογιστή κάνε ctrl-X το κείμενο που επιλέγεις και shift-ctrl-V ή αλλιώς αποκοπή και όταν κάνεις επικόλληση θα βγει μήνυμα κάτω και θα επιλέξεις αφαίρεση μορφοποίησης

το διορθωσα σε ευχαριστω πολυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, denis1961 είπε

*Προσπαθώ , να εξηγήσω στον γείτονά μου , τον παρακάτω απλό Υπολογισμό ,, ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΕΙ !!! 

""Μα καλά (του λέω) , είναι τόσο απλοϊκό !! Που δυσκολεύεσαι ??? ""

Ειλικρινά , μπράβο τους .. Το έφτιαξαν ΤΟΟΟΣΟ ΠΟΛΥ κατανοητό , ακόμη και τα ανήλικα παιδιά , το αντιλαμβάνονται...!! 

image.png.80fce4c6e6c772cd2eea16ea740659d4.png

Ο τύπος δεν ειναι τόσο πολύπλοκος όσο νομίζετε. Ειναι ακριβώς ο ιδιος που επέβαλε ξαφνικά η ΔΕΗ τον Αυγουστο του 2021 σε όλα τα τιμολογια της. Μελέτησα τον τύπο ειδα τα μελλοντικά συμβολαια διαπραγματευσης της τιμής της ενέργειας και τον Σεπτεμβρη επέλεξα το MyHome Online διοτι προέβλεψα τι μας περίμενε στην ενέργεια.

Εφόσον δεν υπάρξουν εντονες διακυμάνσεις στην αγορά ενέργειας δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα. Εαν δείτε καποια εντονη διακύμανση πηγαίνετε σε κάποιο σταθερό. Το καλό τώρα είναι ότι τα συμβόλαια δεν ειναι δεσμευτικά.

Ο τύπος έχει τρια σενάρια.

Το μηδενικό σεναριο όπου δεν εχεις καμια επίπτωση όταν η τιμή έχει διακυμανση μεταξύ των τιμών που οριζει η εταιρεία. (επιλέξτε εταιρία με μεγάλα όρια διακύμανσης).

Το θετικό σεναριο όπου η τιμή στο χρηματιστηριο εχει πέσει πολύ χαμηλά οπότε κερδιζεις την διαφορά και το αρνητικό σεναριο από το οποίο προσπαθεί να προστατευτεί η εταιρία και να μεταφέρει την ζημιά στον καταναλωτή όταν η τιμή στο χρηματιστήριο έχει φύγει πάνω από το ανώτατο όριο που ορίζει η εταιρεία.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, korakios said:

ναι αλλά αυτό θα σημαίνει οτι βάζεις και 3η τιμή για τα κίτρινα , είσαι σίγουρος οτι δε μπλέκεται αρκετά ?

 

  Πράσινη ΤΕΑ (2 κελιά) και κίτρινη ΤΕΑ, πιστεύω δε θα είναι μπέρδεμα.

9 minutes ago, korakios said:

λίστα ΤΕΑ μηνός που θα τσιμπάω ? (όχι ΑΔΔΜΗΕ αργεί)

Εδώ https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, korakios said:

εκεί δεν έχει ανα μήνα , πρέπει να βάζεις στο καρβουνο (αργεί) περιόδους

2 μήνες μας αφορά μόνο... πχ Νοέμβριος είναι 105.40.

Μια φορά το μήνα δεν είναι κόπος, το κάνω εγώ και το γράφω εδώ.

Spoiler

3.jpg.171e0499d4d75387afa15c9e73981496.jpg

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά την ανακοίνωση επιτέλους όλων των πράσινων τιμολογίων, μια πρώτη εκτίμηση για το πιο συμφέρον σε αυτή τη χρονική περίοδο (όχι για Γενάρη) και ίσως και μια <<χρυσή>> πρώτη τριάδα-πεντάδα (συμπεριλαμβανομένης και της ΔΕΗ αν εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία μολονότι είναι off topic) ; 

Επεξ/σία από Greg29M
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Μετά την ανακοίνωση επιτέλους όλων των πράσινων τιμολογίων, μια πρώτη εκτίμηση για το πιο συμφέρον σε αυτή τη χρονική περίοδο (όχι για Γενάρη) και ίσως και μια <<χρυσή>> πρώτη τριάδα-πεντάδα (συμπεριλαμβανομένης και της ΔΕΗ αν εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία μολονότι είναι off topic) ; 

δεν τα έχω όλα τα πράσινα και αναφορές στη ΔΕΗ είναι όντως offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

το καλύτερο θα κάνεις , μα δεν έχει και νόημα να παρακολουθείς το νήμα , δε χάνεις και τίποτα

ίσα-ίσα θα είναι έτοιμο το excel και θα έχουν αναφερθεί και λάθη

@korakios υπάρχει κάποιο ποιο πρόσφατο ποστ που να εξηγεί το εξελ γιατί χαθήκαμε με τα πράσινα, τα κίτρινα και τα μπλε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Έλαβα και εγώ μήνυμα στο viber από ΔΕΗ που μου λέει να μπω στον λογαριασμό να δω τις εξελίξεις από 1/1/24. 😂

Καλό ΣΚ 

και εγω...παρόλο που έφυγα απο την δεη τον Οκτώβριο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...