Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, korakios είπε

και σε πολλά μέλη δεν πατάνε καν

Κανένας δε μου έχει εξηγήσει κάτι τέτοιο , μόνο εσύ συγκεκριμένα το αναπαράγεις ,κακώς , μιας και υποτίθεται είσαι και στο αντίκειμενο

https://www.e-nomothesia.gr/energeia/ya-29-03-2013.html

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 4
ΣΥΝΑΨΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ

Άρθρο 18
Περιεχόμενο της Σύμβασης Προμήθειας

6.Με στόχο την επιτάχυνση της διαδικασίας αλλαγής Προμηθευτή και την αποφυγή καθυστερήσεων, o Πελάτης δηλώνει την ένδειξη κατανάλωσης εκάστου μη ωριαίου μετρητή του, η οποία και διαβιβάζεται από τον Προμηθευτή στον αρμόδιο Διαχειριστή Δικτύου, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις των σχετικών Κωδίκων.

 

Περιμένω λινκ που να δείχνει οτι έχει καταργηθεί ...

 

Εχω αναρτήσει σε φωτογραφία με το μήνυμα που πηγαινει σε πελατες όταν δεν τους βρίσκουνε στον χώρο  οι τεχνικοί του Δεδδηε... Τώρα δεν  θα το συνεχίσω.. Αυτό συμβαίνει... Κάνε παραπονο στον Δεδδηε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Εχω αναρτήσει σε φωτογραφία με το μήνυμα που πηγαινει σε πελατες όταν δεν τους βρίσκουνε στον χώρο  οι τεχνικοί του Δεδδηε...

μιλάμε για ΦΕΚ τότε 😂

2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Κάνε παραπονο στον Δεδδηε.. 

εγώ δεν έχω παράπονο , τηρούν τη νομοθεσία στην περιοχή μου . Αν υπάρξει παρανομία τότε φυσικά και κάποιος θα κινηθεί κατά του ΔΕΔΔΗΕ απο τη στιγμή που είναι υποχρεωμένος να δεχτεί τη καταμέτρηση απο τον πάροχο για αλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη η κατασταση ειναι μπουρδελο με τους παροχους
επειδη ο καθενας οτι θελει δηλωνει πριν ή αφου αλλαξει εταιρεια σε kwh 
πχ το ιδιο θα γινει και το σεπτεμβρη στον ηρωνα με τη "μηδαμινη χρεωση"
προφανως και πρεπει να περνανε και αυτο κανουν
αυτο καναν σε μενα, δε περασε τυχαια, αυτο καναν στον αλλο που του αφησαν μηνυμα
και ειναι απολυτως λογικο
και αμα ΔΕΝ κατεβαινα κατω ΚΑΙ ΡΩΤΟΥΣΑ θα θεωρουσα οτι δε περασε ποτε.
ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ ΑΝΑΦΟΡΑ σε σενα οτι περασαν εκτος αν δε καταφερουν να μπουν
καλως περνανε, πρεπει να περνανε
φυσικα αυτο καθυστερει τη διαδικασια αλλαγης παροχου αλλα αυτο συνεβει και σε μενα και στον αλλο που του αφησαν μηνυμα
δε περασαν τυχαια οπως ειπωθηκε

τωρα σε αλλη περιοχη μπορει να μη περναει κανεις
δεν θα τους βλεπουμε μπροστα μας και θα λεμε οχι δεν ηρθατε για εμας ηρθατε τυχαια γιατι το ειπε ο korakios ενω ξερουμε οτι θα ερθουν για εμας

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
20 λεπτά πριν, akaloith είπε

τωρα σε αλλη περιοχη μπορει να μη περναει κανεις
δεν θα τους βλεπουμε μπροστα μας και θα λεμε οχι δεν ηρθατε για εμας ηρθατε τυχαια γιατι το ειπε ο korakios ενω ξερουμε οτι θα ερθουν για εμας

ο korakios πόσταρε τη νομοθεσία που ισχύει .... 😁

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σε εμένα την επόμενη μέρα που κατέθεσα τις δικές μου μετρήσεις ήρθε η δεδδηε να πάρει μέτρηση αλλά έλειπα. Τώρα που πήρα τηλέφωνο (στον δεδδηε) λέει ότι έχει καταχωρηθεί ήδη η μέτρηση και στην elpedison (πρώην) και στον Ήρων (νυν).

Και σήμερα ο υπάλληλος της δεδδηε που μίλησα στο τηλέφωνο μου είπε ότι όταν αλλάζεις πάροχο είναι η μοναδική περίπτωση που δεν χρειάζεται να έρθει να πάρει την μέτρηση η δεδδηε και ότι στο σύστημα φαίνεται να έχει γίνει η αλλαγή.

Απ'ότι φαίνεται μπορεί να στέλνουν το συνεργείο της δεδδηε αλλά την μέτρηση την δική σου και την αλλαγή παρόχου την κάνουν όπως και να χει.

Θα φανεί σε 4-5 μέρες που περιμένω τον λογαριασμό της elpedison (αν θα είναι εκκαθαριστικος και τελικός).

Όσον αφορά το νούμερο στην παροχή ήταν του τύπου 7-xxxxxxxx-006 και όταν έτρεξα στο site που έβαλε ο κορακιος μου έβγαλε 7-xxxxxxxx-007. Οπότε θεωρώ πως έχεις γίνει η αλλαγή και χωρίς την μέτρηση του δεδδηε.

Επεξ/σία από hellojim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hellojim είπε

Όσον αφορά το νούμερο στην παροχή ήταν του τύπου 7-xxxxxxxx-006-7 και όταν έτρεξα στο site που έβαλε ο κορακιος μου έβγαλε 7-xxxxxxxx-007.

άρα αν πήγε απο 06 σε 07 έγινε η αλλαγή ήδη  , απλά με μπέρδεψες τώρα που ανέφερες το 7-xxxxxxxx-006-7 , υποθέτω 12 ψηφία είναι και στο αποτέλεσμα 11 ψηφία , έτσι ?

7 λεπτά πριν, hellojim είπε

Οπότε θεωρώ πως έχεις γίνει η αλλαγή και χωρίς την μέτρηση του δεδδηε.

εννοείται δε χρειάζεται , αν τυχών περάσουν απο μένα θα αμολήσω τον σκύλο 😁

9 λεπτά πριν, hellojim είπε

Θα φανεί σε 4-5 μέρες που θα περιμένω τον λογαριασμό της elpedison (αν θα είναι εκκαθαριστικος και τελικός).

δυστυχώς θα σε φεσώσουν και σένα αναδρομική ρήτρα αναπροσαρμογής , πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ τώρα που τσεκαρα το λινκ του Κορακιου από ΔΕΔΔΗΕ αγχώθηκα λίγο, έχω κάνει αίτηση από 18/8 για μεταφορά στη ΔΕΗ (από προτεργια) και δεν έχει αλλάξει ο αριθμός παροχής .. και πριν λίγο τσεκαρα και είχε έρθει και λογαριασμός προτεργια (έναντι) μέχρι 5/9 κατανάλωση .. Ενώ μετρήσεις είχα δώσει κανονικά στην αίτηση μεταφοράς (σε κατάστημα κιόλας )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

άρα αν πήγε απο 06 σε 07 έγινε η αλλαγή ήδη  , απλά με μπέρδεψες τώρα που ανέφερες το 7-xxxxxxxx-006-7 , υποθέτω 12 ψηφία είναι και στο αποτέλεσμα 11 ψηφία , έτσι ?

εννοείται δε χρειάζεται , αν τυχών περάσουν απο μένα θα αμολήσω τον σκύλο 😁

δυστυχώς θα σε φεσώσουν και σένα αναδρομική ρήτρα αναπροσαρμογής , πχ

Ναι στο νούμερο που βγάζει το αποτέλεσμα είναι 11 ψηφία. Και εγώ βέβαια στην αναζήτηση με 11 ψηφία το έβαλα γιατί σου λέει στην επεξήγηση ότι τον τελευταίο αριθμό τον παραλείπεις. Άρα έχει αλλάξει.

Άσε την ελπεντισον την φοβάμαι και εγώ στον εκκαθαριστικό..... Τρέμω για αυτό που θα αντικρίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, morgoth_gr είπε

Χμ τώρα που τσεκαρα το λινκ του Κορακιου από ΔΕΔΔΗΕ αγχώθηκα λίγο, έχω κάνει αίτηση από 18/8 για μεταφορά στη ΔΕΗ (από προτεργια) και δεν έχει αλλάξει ο αριθμός παροχής .. και πριν λίγο τσεκαρα και είχε έρθει και λογαριασμός προτεργια (έναντι) μέχρι 5/9 κατανάλωση .. Ενώ μετρήσεις είχα δώσει κανονικά στην αίτηση μεταφοράς (σε κατάστημα κιόλας )

αφορά ΔΕΔΔΗΕ και ΔΕΗ άρα στο άλλο νήμα :)

ΥΓ. μπορεί και να μην ενημερωθεί η καρτέλα σου , αλλά (στο άλλο νήμα) ξεκίνα τα τηλέφωνα και φυσικά email

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

εννοείται δε χρειάζεται , αν τυχών περάσουν απο μένα θα αμολήσω τον σκύλο 😁

o korakios στην είσοδο του σπιτιού του περιμένοντας τον καταμετρητή του ΔΕΔΔΗΕ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ραε τι κανει; ειναι απλα μια πλατφορμα για τσατ με τον παροχο; τα διαβαζει κανεις περα απο το παροχο, αν τα διαβαζει;;;;;; εχουν καποια επιπτωση αν σε γραφουν;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akaloith είπε

η ραε τι κανει; ειναι απλα μια πλατφορμα για τσατ με τον παροχο; τα διαβαζει κανεις περα απο το παροχο, αν τα διαβαζει;;;;;; εχουν καποια επιπτωση αν σε γραφουν;;;

...πως, πως...Δεν έχεις προσέξει στο Σύνταγμα που κάθε Σ/Κ κρεμάνε εδώ και καιρό κόσμο; ...Μέλη της ΡΑΕ όλοι τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, morgoth_gr είπε

Χμ τώρα που τσεκαρα το λινκ του Κορακιου από ΔΕΔΔΗΕ αγχώθηκα λίγο, έχω κάνει αίτηση από 18/8 για μεταφορά στη ΔΕΗ (από προτεργια) και δεν έχει αλλάξει ο αριθμός παροχής .. και πριν λίγο τσεκαρα και είχε έρθει και λογαριασμός προτεργια (έναντι) μέχρι 5/9 κατανάλωση .. Ενώ μετρήσεις είχα δώσει κανονικά στην αίτηση μεταφοράς (σε κατάστημα κιόλας )

Κι εγω απο 22/8 εχω κανει αιτηση μεταβασης απο την protergia στην weenergy.

Το συμβολαιο μου εληγε 31/8 και τοτε καταχωρησα και την ενδειξη οπως κανω καθε μηνα οσα χρονια ειμαι στην protergia.

5/9 εκδοθηκε απο την protergia  ΕΝΑΝΤΙ.... λογαριασμος 145 ευρω εκει που συμφωνα με τις κιλοβατωρες θα επρεπε να ειμαι λιγο κατω απο τα 90 ευρω..

Πηρα τηλεφωνο να διαμαρτηρηθω και μου ειπαν οτι δεν εχει περαστει η ενδειξη. Το τσεκαρα απο το site και οντως υπαρχει η καταχωρηση μου του περασμενου μηνα.. Ειμαι 100% σιγουρος οτι ειχα περασει την ενδειξη αλλωστε αυτο κανω εδω και χρονια καθε τελος του μηνα...

Απλη συμπτωση ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...