Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

του Ήρων είναι φθηνότερο ....

... εχει 12 μηνες δέσμευση ενω το WeYellow δεν εχει ...

η ερώτησή μου εξακολουθει να ειναι αν υπάρχει κάτι άλλο  ύποπτο με το WeYellow ή την εταιρία weenergy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

μα η επιταγη θα ειναι δευτερη των 20ε αντι της μιας της αρχικης

20€ δωροεπιταγής <50€ πόντων Εθνικής

άσε που έχασες και το 1ο 50άρι και τη δυνατότητα να τους έπρηζες μετά για το 100άρι

χαλάτε την πιάτσα 😛

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gtkminsomnia είπε

 

... εχει 12 μηνες δέσμευση ενω το WeYellow δεν εχει ...

η ερώτησή μου εξακολουθει να ειναι αν υπάρχει κάτι άλλο  ύποπτο με το WeYellow ή την εταιρία weenergy.

σου έφεξε , μόλις έριξε η We το σταθερό στα 0,16 με πάγιο 4€

κομπλέ εταιρία είναι , απλά να ξέρεις οτι αν πέσουν ζόρια στο 6μηνο θα αλλάξουν τη χρέωση (εκτός αν μπήκε κανένας καινούριος όρος)

1 λεπτό πριν, knight666 είπε

@korakios Στο excel οι τιμές της ΔΕΗ ισχύουν;

γιατί με ρωτάτε εδώ για ΔΕΗ ????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, bilham είπε

Πριν λίγο είχαμε μία ενημέρωση στο γραφείο.

Σήμερα το βράδυ αναμένεται όλοι οι πάροχοι να ανακοινώσουν τα νέα ειδικά τιμολόγια (πράσινα). Και οι ίδιο ψάχνονται ακόμα, έχουν ζητήσει διευκρινήσεις από το υπουργείο για μια σειρά θεμάτων...

Περισσότερο με την ΗΡΩΝ ασχοληθήκαμε

Για το fix μας είπαν ότι υπάρχει σιωπηρή παράταση μέχρι την Κυριακή (δεν κόβω και το χέρι μου, ας επιβεβαιωθεί από υποψήφιους). Μετά πηγαίνει στα 0,22. Η τιμή μπορεί να παραμείνει σταθερή για ένα έτος (προφορική επιβεβαίωση... αν δεν είναι γραπτή που λέει και το κοράκι, δεν πιάνεται) Στους όρους αναφέρεται ότι μετά τους 6 μήνες έχει το δικαίωμα ο πάροχος να αναπροσαρμόσει την τιμή. Προφανώς θα δούνε πώς θα πάνε οι τιμές και ανάλογα θα πράξουν. Πάντως είναι καλυμμένοι για αλλαγή μετά από εξάμηνο...

Για το Guarantee μας είπαν ότι από 1/1 αλλάζει το ταβάνι σε 0,22 για όλους, παλιούς και νέους. Το πάγιο πηγαίνει στα 5,5 από 5 και για το "ταβάνι" παραμένει στα 8.

Η τιμή διαμορφώνεται από την τιμή βάσης + (απώλειες Χ ΤΕΑ + περιθώριο παρόχου - Lu) . Η τιμή βάσης 0,082. Με συνέπεια 0,073. Ανώτατη τιμή διακύμανσης Lu 60, κατώτατη 50

Παράδειγμα με ΤΕΑ Οκτωβρίου (113):

73 + (1,26 Χ 113 + 0,018 - 60) = 73 + 82,398 = 155,398/MWh = 0.155

Στο Solar τιμή βάσης 0,079 με συνέπεια

Στην Protergia το Value+ student δεν θα είναι εμπορικά διαθέσιμο.

Αντίθετα, δώρο τα πάγια για ένα έτος θα δίνεται στο Οικιακό SpitiMou όπως και επιστροφή 100€ λόγω συνέπειας στους εκκαθαριστικούς. (νομίζω υπήρχε αυτό). Το πιο πιθανό να διατηρηθούν αυτοί οι όροι και μετά την 1/1

Αυτά τα ολίγα και περιμένουμε περισσότερα σύντομα. Από την ερχόμενη εβδομάδα θα έχουν διευκρινιστεί περισσότερα

to fix των 0,16 το χασαμε.....μεχρι χτες ηταν...μολις εκλεισα το τηλ με ηρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kedaaz είπε

to fix των 0,16 το χασαμε.....μεχρι χτες ηταν...μολις εκλεισα το τηλ με ηρων

πάρε άλλο τηλ τότε

ή πήγαινε We energy στο weyellow

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sosias είπε

το φυσικό αέριο ρεύμα maxi home σε ποια τιμολόγια ανήκει κορακιος;

κίτρινο

1 λεπτό πριν, messinia3 είπε

Στο site τους πάντως υπάρχει ακόμα διαθέσιμο.

έχουν χάσει τη μπάλα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

ή πήγαινε We energy στο weyellow

Πλάκα πλάκα, η συγκεκριμένη εταιρεία πρέπει να αλλάξει την ονοματολογία της!!! Είναι εντελώς άκυρα, το μπλε τιμολόγιό της, να αναφέρεται ως yellow, και τα 2 κίτρινα, να αναφέρονται ως blue και green :) :) :)_ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Πλάκα πλάκα, η συγκεκριμένη εταιρεία πρέπει να αλλάξει την ονοματολογία της!!! Είναι εντελώς άκυρα, το μπλε τιμολόγιό της, να αναφέρεται ως yellow, και τα 2 κίτρινα, να αναφέρονται ως blue και green :) :) :)_ 

δε νομίζω να ασχοληθούν καν τα αλάνια εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Συγχαρητήρια για το νήμα και ιδιαίτερα στον @korakios για την όρεξη, την ανάλυση και την υπομονή του. Είμαι από αυτούς που έχουν να πληρώσουν ρεύμα 5-6 μήνες χάρη σε αυτό εδώ το νήμα! Για τον Νοέμβριο την πάτησα γιατί πήγα στη Volton με τις δωρεάν 500kWh γιατί δεν υπολόγισα τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις (χαζομάρα μου). Δεν πειράζει...θα τα πληρώσω. Για τον Δεκέμβριο πήγα στην Elpedison. Από Γενάρη βλέπουμε. Έχουμε μέρες μπροστά. Αποφάσισα να ποστάρω για να επιβεβαιώσω τις τηλεφωνικές αερολογίες των υπαλλήλων για τα 100€ bonus. Με πήραν σήμερα να μου πουλήσουν το smart. Και ευγενικά του έθεσα το ερώτημα αν τα 100€ αφορούν στο σύνολο του λογαριασμού ή το ανταγωνιστικό κομμάτι. Μου απάντησε ότι είναι αυτονόητο ότι αφορούν στο ανταγωνιστικό σκέλος του λογαριασμού. Με το που άκουσα τη λέξη "αυτονόητο", σαν να με τσίμπησε μέλισσα! Τον έβαλα στη θέση του με το γενικότερο νόημα να είναι ότι τα γραπτά μένουν και όχι αυτά που μου λέει. Με ευχαρίστησε και με χαιρέτησε. Μα δεν καταλαβαίνουν ότι έχουμε στα χέρια μας παλιότερη ίδια ενέργεια με τα 80€; Είδαμε και ξέρουμε ότι τα δώσανε στο σύνολο του λογαριασμού. Τεσπα.. Με συγχωρείτε για το μακροσκελές του κειμένου.

Καλή δύναμη σε όλους 🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stavros_ace είπε

Μα δεν καταλαβαίνουν ότι έχουμε στα χέρια μας παλιότερη ίδια ενέργεια με τα 80€;

ότι τους λένε παπαγαλιζουν και αυτοί , βασικά καλά κάνουν ωστε αν δεν μπαίνουν στο σύνολο να είναι κάπως καλυμμένοι , αργότερα πάντως (αν καταφέρω και τα πάρω χωρίς αλλαγή) δε θα ρωτήσω τίποτα , ότι λέει το κείμενο 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας αυτό που κατάλαβα μιλώντας με μία αρκετά καταρτισμένη εκπρόσωπο του Ήρωνα σχετικά με guarantee  είναι τα εξής: 
Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει λόγος να ενεργοποιήσουμε την προστασία των 8 ευρώ. Ο Δεκέμβρης έχει χαμηλή τιμή Συνεπώς προς το τέλος Δεκεμβρίου ενεργοποιούμε για τον Ιανουάριο. Αν το ενεργοποιήσουμε τώρα είναι σαν να χρεωνόμαστε χωρίς να υπάρχει λόγος. Το πάγιο πλέον γινεται 5,5€. Στην ερώτησή μου και την ενόχληση που εξέφρασα σε σχέση με την αύξηση από 0.17 σε 0.22, μου ειπώθηκε ότι από τη στιγμή που άλλαξε ένας όρος εξαιτίας των αλλαγών που επιφέρει το κράτος, αυτό δίνει τη δυνατότητα να αλλάξουν και άλλοι όροι. Νομικός δεν είμαι αλλά Αυτό μου θυμίζει την κλασική μονομερή αλλαγή όρων.
Δεύτερον κάθε επιλογή Έχει θετικά και αρνητικά. Με το guarantee μπορεί να συνεχίσεις αν όλα πάνε καλά με μία σχετικά χαμηλή τιμή και στη χειρότερη να κλειδώσεις από Γενάρη τα 0,22. Είσαι περισσότερο ευέλικτος να αλλάξεις πρόγραμμα Γιατί δεν πληρώνεις πάγια ώς πέναλτι κάτι που ισχύει στο σταθερό fixed. Άλλη βασική διαφορά είναι ότι το guarantee (όπως καθε κυμαινόμενο) επιβαρύνεται από τη ρήτρα αναπροσαρμογής ενώ στο σταθερό δεν υφίσταται ρήτρα αναπροσαρμογής (όταν η τιμη χονδρικης αγορας kWH υπερβεί τα 0,05 αν το συγκράτησα σωστά τοτε ξεκινάει η χρέωση για το ποσο της τιμης χονδρικής ανω του 0,05 €. Μία πληροφορία που μου δόθηκε ακόμη είναι ότι ούτε στις 1 ούτε στις 20 του Γενάρη θα  Έχουν ανακοινωθει οι νέες τιμές. Αυτό πάει προς αρχές Φλεβάρη. Το τελευταίο που θα έλεγα αισιόδοξο που μου ειπώθηκε είναι ότι ο Ηρων και υποθέτω και οι υπόλοιπες εταιρείες θα βγάζουν προγράμματα ανταγωνιστικά σε σχέση με τα δεδομένα και θα υπάρχει δυνατότητα να επιλέξουμε κάποιο τέτοιο. Όλα αυτά Βέβαια με την προϋπόθεση ότι δεν θα συμβούν ακραίες καταστάσεις στην αγορά ρεύματος. 
Kαι τελος ότι επιλέξεις απο ΗΡΩΝ εννοώ guarantee και fixed είναι πλέον 0.22. Σαφώς Δεν είμαι τόσο γνώστης των λεπτομερειών και απλά μεταφέρω συζήτηση η οποία έγινε με τον ΗΡΩΝ και εννοείται οι  παλαιότεροι και η έμπειροι να ελέγξουν αυτά που μεταφέρω και όπου χρειάζεται να κάνουν τις απαραίτητες διορθώσεις.

Επεξ/σία από kedaaz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...