Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, HAthinaia είπε

Μου έστειλε ειδοποίηση το Φυσικό Αέριο για το νέο πρόγραμμά τους MAXI Home από 01.01.2024, το οποίο προτείνει αντί του πράσινου. Ανεβάζω εδώ τους όρους του.

Ρεύμα MAXI Home.pdf 189.25 kB · 8 downloads

Πόσο ΔΕ μου έλλειψε η παλιά πατροπαράδοτη ρήτρα αναπροσαρμογής με τις εξισώσεις για απόφοιτους του Μαθηματικού.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, HAthinaia είπε

είμαι 🤣

βασικά μάλλον θα αλλάξει γιατί μέσα έχει και ΛΠ αλλά η οδηγία είναι συγκεκριμένη για μόνο με ΤΕΑ και μάλλον θα φάνε άκυρο

edit δεν είναι πράσινο τελικά

9 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

Πόσο ΔΕ μου έλλειψε η παλιά πατροπαράδοτη ρήτρα αναπροσαρμογής με τις εξισώσεις για απόφοιτους του Μαθηματικού.

να φανταστείς στα πράσινα είναι πιο δύσκολος ο τύπος 😁

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, korakios είπε

βασικά μάλλον θα αλλάξει γιατί μέσα έχει και ΛΠ αλλά η οδηγία είναι συγκεκριμένη για μόνο με ΤΕΑ και μάλλον θα φάνε άκυρο

βασικά σίγουρα θα φάνε άκυρο γιατί δεν έχει σχέση τώρα που το βλέπω με σταθερή βασική τιμή συν προσαύξηση (ρήτρα)

edit δεν είναι πράσινο τελικά

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios τις τιμές για το excel  το νέο από που τις αντλείς; Και την εκάστοτε προσαύξηση πώς την υπολογίζεις;

Δηλαδή ό,τι βλέπω ως "τελική ημέρας" δεν είναι καν τελική, αλλά εκεί θα πέσει και η χονδρική; Εδώ μιλάμε για το απόλυτο πάρτυ, ακόμα και οι "τελικές" είναι η απόλυτη καταστροφή. Πάμε εύκολα για 0,20 και παραπάνω σταθερά ό,τι πρόγραμμα και να πας. 

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν λίγο είχαμε μία ενημέρωση στο γραφείο.

Σήμερα το βράδυ αναμένεται όλοι οι πάροχοι να ανακοινώσουν τα νέα ειδικά τιμολόγια (πράσινα). Και οι ίδιο ψάχνονται ακόμα, έχουν ζητήσει διευκρινήσεις από το υπουργείο για μια σειρά θεμάτων...

Περισσότερο με την ΗΡΩΝ ασχοληθήκαμε

Για το fix μας είπαν ότι υπάρχει σιωπηρή παράταση μέχρι την Κυριακή (δεν κόβω και το χέρι μου, ας επιβεβαιωθεί από υποψήφιους). Μετά πηγαίνει στα 0,22. Η τιμή μπορεί να παραμείνει σταθερή για ένα έτος (προφορική επιβεβαίωση... αν δεν είναι γραπτή που λέει και το κοράκι, δεν πιάνεται) Στους όρους αναφέρεται ότι μετά τους 6 μήνες έχει το δικαίωμα ο πάροχος να αναπροσαρμόσει την τιμή. Προφανώς θα δούνε πώς θα πάνε οι τιμές και ανάλογα θα πράξουν. Πάντως είναι καλυμμένοι για αλλαγή μετά από εξάμηνο...

Για το Guarantee μας είπαν ότι από 1/1 αλλάζει το ταβάνι σε 0,22 για όλους, παλιούς και νέους. Το πάγιο πηγαίνει στα 5,5 από 5 και για το "ταβάνι" παραμένει στα 8.

Η τιμή διαμορφώνεται από την τιμή βάσης + (απώλειες Χ ΤΕΑ + περιθώριο παρόχου - Lu) . Η τιμή βάσης 0,082. Με συνέπεια 0,073. Ανώτατη τιμή διακύμανσης Lu 60, κατώτατη 50

Παράδειγμα με ΤΕΑ Οκτωβρίου (113):

73 + (1,26 Χ 113 + 0,018 - 60) = 73 + 82,398 = 155,398/MWh = 0.155

Στο Solar τιμή βάσης 0,079 με συνέπεια

Στην Protergia το Value+ student δεν θα είναι εμπορικά διαθέσιμο.

Αντίθετα, δώρο τα πάγια για ένα έτος θα δίνεται στο Οικιακό SpitiMou όπως και επιστροφή 100€ λόγω συνέπειας στους εκκαθαριστικούς. (νομίζω υπήρχε αυτό). Το πιο πιθανό να διατηρηθούν αυτοί οι όροι και μετά την 1/1

Αυτά τα ολίγα και περιμένουμε περισσότερα σύντομα. Από την ερχόμενη εβδομάδα θα έχουν διευκρινιστεί περισσότερα

Επεξ/σία από bilham
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο χρηματιστήριο δεν είχα λεφτά για να παίξω, όταν άρχισε το bitcoin δεν ασχολήθηκα, καζίνο-χαρτιά δεν παίζω άλλα τελικά μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα πόνταρα 2 φορές σε ελπέντισον, ζειν επικινδύνως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, tryfos είπε

@korakios τις τιμές για το excel  το νέο από που τις αντλείς;

απο τους όρους των προγραμμάτων

10 λεπτά πριν, tryfos είπε

Και την εκάστοτε προσαύξηση πώς την υπολογίζεις;

απο τον αντίστοιχο μαθηματικό τύπο με χοντρική τυχαία

10 λεπτά πριν, tryfos είπε

Δηλαδή ό,τι βλέπω ως "τελική ημέρας" δεν είναι καν τελική,

Το τελική είναι βασική τιμή συν προσαύξηση (ρήτρα), δλδ τελική χωρίς ΦΠΑ

10 λεπτά πριν, tryfos είπε

αλλά εκεί θα πέσει και η χονδρική;

είναι στο περίπου , παίρνω στοιχεία χοντρικής , πχ τώρα έβαλα απο Οκτ

εκεί που μαντεύεις χοντρική ΤΕΑ ΛΠ κτλ έχω και τα λινκ

9 λεπτά πριν, bilham είπε

Στους όρους αναφέρεται ότι μετά τους 6 μήνες έχει το δικαίωμα ο πάροχος να αναπροσαρμόσει την τιμή. Προφανώς θα δούνε πώς θα πάνε οι τιμές και ανάλογα θα πράξουν. Πάντως είναι καλυμμένοι για αλλαγή μετά από εξάμηνο...

έχει ειδικό όρο που παραμένει για ένα έτος (και το πάγιο) , άρα δεν παίζει το εξάμηνο παραμόνο για τους υπόλοιπους όρους . Τώρα αν αυτές τις μέρες τον ξηλώσαν τον ειδικό όρο δε γνωρίζω

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

απο τους όρους των προγραμμάτων

απο τον αντίστοιχο μαθηματικό τύπο με χοντρική τυχαία

Το τελική είναι βασική τιμή συν προσαύξηση (ρήτρα), δλδ τελική χωρίς ΦΠΑ

είναι στο περίπου , παίρνω στοιχεία χοντρικής , πχ τώρα έβαλα απο Οκτ

εκεί που μαντεύεις χοντρική ΤΕΑ ΛΠ κτλ έχω και τα λινκ

Οκ, ευχαριστώ, άρα πιο πολύ "παράδειγμα υπολογισμού" είναι προς το παρόν το excel, παρά σύγκριση τιμών για το μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει τηλέφωνο της Elpe μόνο για απλή αλλαγή προγράμματος (όχι γενική εξυπηρέτηση πελατών); Μπήκα μέσω τσατ και μου λέει είπα να σας καλέσουν και λοιπά αλλά ξέρω ότι θα πάρουν από Δευτέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tryfos είπε

Οκ, ευχαριστώ, άρα πιο πολύ "παράδειγμα υπολογισμού" είναι προς το παρόν το excel, παρά σύγκριση τιμών για το μέλλον.

όχι είναι κανονική σύγκριση ,

παράδειγμα τιμολόγησης ίσως , λόγω μη δυνατότητας να μαντέψεις ακριβώς τη χοντρική για να βγούνε τελικές τιμές

αλλά όποιος παρακολουθεί ξέρει περίπου τι τιμές θα βάλει , αν το έπαιζα στοίχημα

ΤΕΑ>100 ΑΠ>1 ΛΠ>10

μην περιμένεις 0,06 με 0,12 τιμές που παίζαν , θα στεναχωρηθείς 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πηραν απο Elpedison(befon) κ επειδη ειχε "παραπεσει" μια απο τις αιτησεις , μου προτειναν(και αποδεχτηκα) επειδη το elpedison economy plus καταργηθηκε να παω στο elpedison smart με τα 100ε κ μια εξτρα δωροεπιταγη Σκλαβενιτη 20ε, για την ταλαιπωρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

Με πηραν απο Elpedison(befon) κ επειδη ειχε "παραπεσει" μια απο τις αιτησεις , μου προτειναν(και αποδεχτηκα) επειδη το elpedison economy plus καταργηθηκε να παω στο elpedison smart με τα 100ε κ μια εξτρα δωροεπιταγη Σκλαβενιτη 20ε, για την ταλαιπωρια.

ναι αλλά γιατί να χάσεις τους πόντους Εθνικής ? ζήτα κάτι παραπάνω ρε συ 😁

έστω 150€ σύνολο και τα 20€ Σκλαβενίτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, korakios said:

ναι αλλά γιατί να χάσεις τους πόντους Εθνικής ? ζήτα κάτι παραπάνω ρε συ 😁

μα η επιταγη θα ειναι δευτερη των 20ε αντι της μιας της αρχικης

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...