Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, spar_1 είπε

αυτά που γλιτώνω θα έπρεπε να τα βλέπω με κάποιο τρόπο και στον πρόσφατο λογαριασμό;

ναι , στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις , έχουν μόνο τις ημερήσιες , συνέχεια στο νήμα του νυχτερινού (λινκ στο 1ο ποστ)

3 λεπτά πριν, spar_1 είπε

Ιανουάριο 2019. Ήταν σταθερές οι χρεώσεις μέχρι τον Αύγουστο του 2022

όχι , έκανα edit , σε κυμαινόμενο με ρήτρα αναπροσαρμογής ήσουν μιας και βλέπω οτι πήρες ΤΕΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ξερει καποιος πως θα γινει η τιμολογηση σε οσους εχουν Κοτ και λαμβανουν λογαριασμο καθε 2 μηνες?Δηλαδη ποσες κιλαβατωρες θα χρεωσουν αυγουστο και ποσες σεπτεμβριο.Αν εγω αυγουστο που ηταν υψηλη η τιμη της κιλοβατωρας εκαψα 50 Kwh και σεπτεμβριο που ηταν πολυ χαμηλη εκαψα 200 kwh πως θα το ξερουνε αυτοι?

Επεξ/σία από vaggelisp17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vaggelisp17 είπε

Καλησπέρα ξερει καποιος πως θα γινει η τιμολογηση σε οσους εχουν Κοτ και λαμβανουν λογαριασμο καθε 2 μηνες?Δηλαδη ποσες κιλαβατορες θα χρεωσουν αυγουστο και ποσες σεπτεμβριο.Αν εγω αυγουστο που ηταν υψηλη η τιμη της κιλοβατωρας εκαψα 50 Kwh και σεπτεμβριο που ηταν πολυ χαμηλη εκαψα 200 kwh πως θα το ξερουνε αυτοι?

δεν το ξέρουν , θα πάει kw(Αυγ+Σεπ)/2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2022 στις 7:57 ΜΜ, korakios είπε

ποια σπασμένα , η ακριβότερη ήταν πάντα....

αμφισβήτηση , ΡΑΕ , ΡΑΕ->υποστήριξη , ΣτΠ

Αναφορικά με τα της ελπεντισον. Έκανα τα πρώτα βήματα, με αίτηση στο my.rae πριν 2 μέρες. Ακόμη ωστόσο φαίνεται στο πρώτο στάδιο "λήψη και έλεγχος του αιτήματος". Πόσο κάνει πια να περάσει στο στάδιο να το δουν;

Ευχαριστώ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Gilles27 είπε

Αναφορικά με τα της ελπεντισον. Έκανα τα πρώτα βήματα, με αίτηση στο my.rae πριν 2 μέρες. Ακόμη ωστόσο φαίνεται στο πρώτο στάδιο "λήψη και έλεγχος του αιτήματος". Πόσο κάνει πια να περάσει στο στάδιο να το δουν;

Ευχαριστώ

συνήθως απαντάνε σύντομα , αν περάσουν 10 εργάσιμες:  πατάς πάνω δεξιά υποστήριξη "σχετικά με το αίτημά μου"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχω κάνει αίτηση στον Ήρων από τον Αύγουστο. 31/8 καταχωρήθηκε στο σύστημα η δικιά μου μέτρηση του μετρητή! Η κατάσταση της αίτησης στον Ήρων στην σελίδα τους λέει: Η αίτηση με αριθμό τάδε έχει υποβληθεί στον δεδδηε.

Την επόμενη μέρα, 1/9, πάει να πάρει αίτηση ο δεδδηε και έλειπα από το σπίτι, μου ήρθε μήνυμα να πάρω να κανονίσω ραντεβού κτλ. έχω στείλει μέιλ, έχω πάρει 100 τηλέφωνα και δεν έχουν ξαναπάει. Μου λένε στην εξυπηρέτηση ότι στο σύστημα φαίνεται ότι έχει γίνει η αλλαγή με την μέτρηση της 31/8 (δικιά μου).

Εφόσον έχει γίνει η αλλαγή γιατί ο Ήρων λέει ακόμα ότι έχει υποβληθεί στον δεδδηε η αίτηση, και δεν μου το βγάζει ότι έχει ολοκληρωθεί? Τι στο καλό γίνεται σε αυτή την περίπτωση δεν βγάζω άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, hellojim είπε

Την επόμενη μέρα, 1/9, πάει να πάρει αίτηση ο δεδδηε και έλειπα από το σπίτι, μου ήρθε μήνυμα να πάρω να κανονίσω ραντεβού κτλ. έχω στείλει μέιλ, έχω πάρει 100 τηλέφωνα και δεν έχουν ξαναπάει.

δε χρειάζεται

7 λεπτά πριν, hellojim είπε

Εφόσον έχει γίνει η αλλαγή γιατί ο Ήρων λέει ακόμα ότι έχει υποβληθεί στον δεδδηε η αίτηση, και δεν μου το βγάζει ότι έχει ολοκληρωθεί?

μην περιμένεις και πολλά απο Ηρών , τρέχουν όλα στο αυτόματο τελείως

8 λεπτά πριν, hellojim είπε

Τι στο καλό γίνεται σε αυτή την περίπτωση δεν βγάζω άκρη.

Βάλε τον αριθμό παροχή σου εδώ και δες αν στο αποτέλεσμα έχει αλλάξει το τελευταίο ψηφίο , αν ναι έχει γίνει η μετάβαση , αλλιώς στέλνεις ερώτημα στο ΔΕΔΔΗΕ γιατί δεν έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικα γιατι σε ολους μας περναει ο δεδδηε και εδω περα γραφεται οτι ετυχε να περασει για καταμετρηση κτλ
και αλλος γραφει οτι ηταν να περασει και σε μενα περασε

και εφοσον περναει τι κανει τελικα;

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akaloith είπε

τελικα γιατι σε ολους μας περναει ο δεδδηε και εδω περα γραφεται οτι ετυχε να περασει για καταμετρηση κτλ
και αλλος γραφει οτι ηταν να περασει και σε μενα περασε

η νομοθεσία λέει σαφέστατα οτι δεν είναι απαραίτητο

πχ σε μένα ποτέ δεν πέρασε σε 3 αλλαγές πάροχου

4 λεπτά πριν, akaloith είπε

και εφοσον περναει τι κανει τελικα;

πληρώνεται και μετρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, hellojim είπε

Ρε παιδιά, έχω κάνει αίτηση στον Ήρων από τον Αύγουστο. 31/8 καταχωρήθηκε στο σύστημα η δικιά μου μέτρηση του μετρητή! Η κατάσταση της αίτησης στον Ήρων στην σελίδα τους λέει: Η αίτηση με αριθμό τάδε έχει υποβληθεί στον δεδδηε.

Την επόμενη μέρα, 1/9, πάει να πάρει αίτηση ο δεδδηε και έλειπα από το σπίτι, μου ήρθε μήνυμα να πάρω να κανονίσω ραντεβού κτλ. έχω στείλει μέιλ, έχω πάρει 100 τηλέφωνα και δεν έχουν ξαναπάει. Μου λένε στην εξυπηρέτηση ότι στο σύστημα φαίνεται ότι έχει γίνει η αλλαγή με την μέτρηση της 31/8 (δικιά μου).

Εφόσον έχει γίνει η αλλαγή γιατί ο Ήρων λέει ακόμα ότι έχει υποβληθεί στον δεδδηε η αίτηση, και δεν μου το βγάζει ότι έχει ολοκληρωθεί? Τι στο καλό γίνεται σε αυτή την περίπτωση δεν βγάζω άκρη.

Καλησπέρα... Έχεις πάρει τηλέφωνο στον Δεδδηε.. Σε ποια περιοχη του Δεδδηε ανήκεις;; Σου ήρθε μήνυμα στο κινητό.. Θα πρεπει να περασουν για να ληφθεί η ένδειξη.. Αλλιώς δεν γίνεται η αλλαγή.. 

15 λεπτά πριν, akaloith είπε

τελικα γιατι σε ολους μας περναει ο δεδδηε και εδω περα γραφεται οτι ετυχε να περασει για καταμετρηση κτλ
και αλλος γραφει οτι ηταν να περασει και σε μενα περασε

και εφοσον περναει τι κανει τελικα;

Έχουμε αναφέρει ότι σε μεγάλες περιοχες του Δεδδηε  περναει για την καταμέτρηση και την αλλαγή παροχων.. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Θα πρεπει να περασουν για να ληφθεί η ένδειξη.. Αλλιώς δεν γίνεται η αλλαγή.. 

ποιος το λέει αυτό ? στο έχουμε εξηγήσει πολλές φορές αλλά δε φαίνεται να το καταλαβαίνεις και το συνεχίζεις,

δώσε λινκ αλλιώς μην παραπληροφορείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

ποιος το λέει αυτό ? στο έχουμε εξηγήσει πολλές φορές αλλά δε φαίνεται να το καταλαβαίνεις και το συνεχίζεις,

δώσε λινκ αλλιώς μην παραπληροφορείς

Δεν παραπληροφόρορω  καθόλου.. Σου έχουν εξηγήσει και άλλοι εδώ μέσα η αλλαγή παροχων, ονομάτων, γίνεται τουλάχιστον στις μεγάλες Δεδδηε όταν περασει τεχνικός.. Και πιο πανω πηγε μήνυμα σε πελατη που δεν βρήκε ανοιχτά ο τεχνικός.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, takoulou είπε

Και πιο πανω πηγε μήνυμα σε πελατη που δεν βρήκε ανοιχτά ο τεχνικός.. 

και σε πολλά μέλη δεν πατάνε καν

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Σου έχουν εξηγήσει και άλλοι εδώ μέσα η αλλαγή παροχων, ονομάτων, γίνεται τουλάχιστον στις μεγάλες Δεδδηε όταν περασει τεχνικός..

Κανένας δε μου έχει εξηγήσει κάτι τέτοιο , μόνο εσύ συγκεκριμένα το αναπαράγεις ,κακώς , μιας και υποτίθεται είσαι και στο αντίκειμενο

https://www.e-nomothesia.gr/energeia/ya-29-03-2013.html

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 4
ΣΥΝΑΨΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ

Άρθρο 18
Περιεχόμενο της Σύμβασης Προμήθειας

6.Με στόχο την επιτάχυνση της διαδικασίας αλλαγής Προμηθευτή και την αποφυγή καθυστερήσεων, o Πελάτης δηλώνει την ένδειξη κατανάλωσης εκάστου μη ωριαίου μετρητή του, η οποία και διαβιβάζεται από τον Προμηθευτή στον αρμόδιο Διαχειριστή Δικτύου, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις των σχετικών Κωδίκων.

 

Περιμένω λινκ που να δείχνει οτι έχει καταργηθεί ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...