Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τώρα είναι θέμα δεδδηε να προχωρήσει η διαδικασία , εμενα μετά το μήνυμα που ήρθε από τον Ηρων ότι το αίτημα για αλλαγή προωθήθηκε στον δεδδηε έλαβα τηλέφωνο από υπάλληλο,του δεδδηε που δεν έβρισκε το σπίτι για να πάει να πάρει καταμέτρηση 

δεν έχει καμία δουλειά ο ΔΕΔΔΗΕ απο τη στιγμή που έδωσες φωτό

άνοιξε αίτημα να πάρουν τις φωτό και να πατήσει το κουμπάκι για την αλλαγή

11 λεπτά πριν, dimitrakis1980 είπε

Σας το ανεβάζω όλο να υπάρχει ^^. Το πρόγραμμα που ήμουν δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Νομίζω ότι το "πρασινο" ειναι universal για όλους. Πάντως ήμουν στο Protergia Value +

protergia2.pdf 463.01 kB · 9 downloads

το μόνο καλό είναι οτι έχει νορμάλ όρια , δλδ ενεργοποιείται η ρήτρα όταν η ΤΕΑ είναι πάνω απο 100 (που συνήθως είναι) και όχι όπως άλλοι που έχουν γελοία όρια 30-40-50 λες και ζούμε σε άλλη διάσταση ... άρα βγαίνει "νορμάλ" η προσαύξηση άρα και η τελική

το κακό είναι οτι 0,08 συνέπειας είναι μεγάλο ποσό και επίσης γράφει οτι αποδίδεται στον επόμενο εκκαθαριστικό

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν έχει καμία δουλειά ο ΔΕΔΔΗΕ απο τη στιγμή που έδωσες φωτό

άνοιξε αίτημα να πάρουν τις φωτό και να πατήσει το κουμπάκι για την αλλαγή

Αυτό είπα κι εγω στον υπάλληλο του δεδδηε και η απάντηση ήταν εμενα μου είπαν να πάω να πάρω μετρησεις 

θα ανοίξω όμως αίτημα γιατί ειμαι σίγουρος ότι θα κάνουν μαλακια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Αυτό είπα κι εγω στον υπάλληλο του δεδδηε και η απάντηση ήταν εμενα μου είπαν να πάω να πάρω μετρησεις 

θα ανοίξω όμως αίτημα γιατί ειμαι σίγουρος ότι θα κάνουν μαλακια 

έτσι είπαν και μένα "οτι έχουν εντολή" αλλά ενδείξεις απο τη φωτό πήραν , οπότε καταλαβαίνεις τι παίζει

βρήκα γνωστό που δουλεύει ΔΕΔΔΗΕ και θα ρωτήσω απο εβδομάδα αν πληρώνονται για επιτόπια και άλλες πληροφορίες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

έτσι είπαν και μένα "οτι έχουν εντολή" αλλά ενδείξεις απο τη φωτό πήραν , οπότε καταλαβαίνεις τι παίζει

βρήκα γνωστό που δουλεύει ΔΕΔΔΗΕ και θα ρωτήσω απο εβδομάδα αν πληρώνονται για επιτόπια και άλλες πληροφορίες

Εγω πάντα έδινα μετρησεις έτσι κι αλλιώς και μια φορά πέρασε ο δεδδηε και με χρέωσε κατά λάθος 3000 kWh νυχτερινό παραπάνω , γκαβός ήταν μάλλον η πιωμένος 

μαλλον πληρωνον5αι οδοιπορικά 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Τα πράσινα προγράμματα δεν πρέπει να αναρτηθούν στο site του κάθε πάροχου ?

Με ειδοποιήσεις θα τη βγάλουμε ? 😛

Ναι μέχρι τέλος του μήνα θα πρέπει να έχουν κοινοποιήσει όλοι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimitrakis1980 είπε

Ναι μέχρι τέλος του μήνα θα πρέπει να έχουν κοινοποιήσει όλοι

εχμμ, τέλη Νοεμβρίου νόμιζα ήταν , εννοείς Δεκεμβρίου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

εχμμ, τέλη Νοεμβρίου νόμιζα ήταν , εννοείς Δεκεμβρίου ?

Καλό μήνα χαχα. Ναι ναι Δεκεμβρίου. Έτσι διάβασα. Λόγο του ότι η κατάργηση των παλιών και η ενεργοποίηση των "χρωματιστών" γίνεται 1/1/2024, μέχρι τελος του μήνα θα πρέπει όλοι να ανακοινώσουν για να μπορείς να αποφασίσεις αν θα μείνεις και σε ποιο χρώμα θέλεις να μεταβείς. Αν δεν επιλέξεις σε κατατάσουν αυτόματα στο πράσινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimitrakis1980 είπε

Καλό μήνα χαχα. Ναι ναι Δεκεμβρίου. Έτσι διάβασα. Λόγο του ότι η κατάργηση των παλιών και η ενεργοποίηση των "χρωματιστών" γίνεται 1/1/2024, μέχρι τελος του μήνα θα πρέπει όλοι να ανακοινώσουν για να μπορείς να αποφασίσεις αν θα μείνεις και σε ποιο χρώμα θέλεις να μεταβείς. Αν δεν επιλέξεις σε κατατάσουν αυτόματα στο πράσινο

καλό μήνα , ναι :)

κατάλαβα , πρωτοχρονιά excel θα συμπληρώνω πίτα , θα πάρω κανα 2 backup να υπάρχουν 😁

1 ώρα πριν, macrun είπε

Φυσικό Αέριο -> Maxi Home απο 1/1/2024:

1.18 * (ΤΕΑ + ΛΠ) + Β

οπου Β είναι 1 λεπτο/KWh και θα παίρνει 50% έκπτωση συνέπειας. Από 0,008 τον πήγαν 0,01.

Οπως τα τωρινά προγράμματα δηλαδη. Περιμένουμε λεπτομέρειες.

σου έστειλαν ειδοποίηση οτι αλλάζει σε 0,01 με 50% συνέπειας ? (άρα 0,005?)

δεν έστειλαν για πράσινο κάτι ? Εντύπωση μου κάνει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ με όρια διακύμανσης μεταξύ 90 και 100€/MWh, είναι εξορισμού δεδομένο, ότι θα υπάρχει η διακύμανση (και βέβαια προς τα πάνω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dimostr said:

Τώρα είναι θέμα δεδδηε να προχωρήσει η διαδικασία , εμενα μετά το μήνυμα που ήρθε από τον Ηρων ότι το αίτημα για αλλαγή προωθήθηκε στον δεδδηε έλαβα τηλέφωνο από υπάλληλο,του δεδδηε που δεν έβρισκε το σπίτι για να πάει να πάρει καταμέτρηση 

Τυχερός είσαι που σε πήρανε,   εμένα κανείς δεν πήρε (ούτε πέρασε) μόνο  στείλανε sms πως ήταν κλειστά  και καλά, αυτό 2 φορές, 15 ημέρες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

καλό μήνα , ναι :)

κατάλαβα , πρωτοχρονιά excel θα συμπληρώνω πίτα , θα πάρω κανα 2 backup να υπάρχουν 😁

Θα είναι περίεργη η μετάβαση απο την υπάρχουσα κατάσταση στην νέα. Και στην κατανόηση ακόμα πιο περίεργη. Θα πρέπει να δούμε τον λογαριασμό του Ιανουαρίου για να δουμε τι θα παίξει. Ισως να έχουμε καλύτερη εικόνα

 

Αναφορά σε κείμενο

Εν τω μεταξύ με όρια διακύμανσης μεταξύ 90 και 100€/MWh, είναι εξορισμού δεδομένο, ότι θα υπάρχει η διακύμανση (και βέβαια προς τα πάνω).

Θα φανεί στον 1ο μήνα. Δώρο εκπληξη χαχαχα

Επεξ/σία από dimitrakis1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mechpanos είπε

Εν τω μεταξύ με όρια διακύμανσης μεταξύ 90 και 100€/MWh, είναι εξορισμού δεδομένο, ότι θα υπάρχει η διακύμανση (και βέβαια προς τα πάνω).

τουλάχιστον δεν είναι 50 το όριο 😛

το άλλο το κορυφαίο είναι πως αν πάει 101 πχ (ή γενικότερα ένα πιο πάνω) , μπαίνει μέσα προσαύξηση πολλαπλασιασμένη με συντελεστή .... τέτοια τάξη τέτοια αλφαδιά ...

________________

Έχει κανένας το νούμερο του Συντελεστή Απωλειών ∆ικτύου Χαμηλής Τάσης (ΧΤ) ?

1,1354 ή 1,1371 ή κάτι άλλο ?

1 λεπτό πριν, dimitrakis1980 είπε

Θα πρέπει να δούμε τον λογαριασμό του Ιανουαρίου για να δουμε τι θα παίξει. Ισως να έχουμε καλύτερη εικόνα

απο τώρα βλέπεις περίπου (αν πέσεις μέσα στην ΤΕΑ Δεκεμβρίου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sdikr είπε

Τυχερός είσαι που σε πήρανε,   εμένα κανείς δεν πήρε (ούτε πέρασε) μόνο  στείλανε sms πως ήταν κλειστά  και καλά, αυτό 2 φορές, 15 ημέρες

 

Δεν θα έπρεπε καν να εμπλακούν ,αφού έχουμε στείλει για το νέο συμβόλαιο φώτο από το ρολόι απλά θα έπρεπε να δοθεί εντολή για να πατηθεί το κουμπί αλλαγης παρόχου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...