Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 minutes ago, lnoldori said:

Πάντως αν το Fix του Ήρων στα 0.16 υπάρχει ακόμα και σήμερα, μάλλον έσπειραν τον πανικό για να τραβήξουν κόσμο στο πρόγραμμα αυτό.

Είμαι από αυτούς που "πανικοβλήθηκαν" αλλά ακούστε, αν δεν βαριέστε, την λογική μου.

Πρόπερσι ήμουν στο σταθερό της ΔΕΗ στα 0,18 επειδή είχε καεί η γούνα μου πριν από WattNVolt όπου σε μήνες έναντι πλήρωσα 300+400€ απανωτά λόγω ρήτρας αναπροσαρμογής. Τέλειωσε εκείνο και το νέο σταθερό της ΔΕΗ ήταν στα 0,245
Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα ψάξει και έφαγα κάποιους μήνες αυτή την τιμή αμάσητη (γιατί καλά τα forums για ενημέρωση, αλλά έχουμε και δουλειές)

Όταν αποφάσισα να ξανασχοληθώ, πήγα στον ΗΡΩΝ στο Simple Generous για 2 μήνες. Τον 2ο μήνα πλήρωσα κιλοβατώρα 0,148, πάρα πολύ κοντά στο σταθερό του 0,16.

Επειδή μπορεί εσείς να είστε αισιόδοξοι αλλά εγώ απαισιόδοξος και προβλέπω να έρχεται λαίλαπα, εφόσον ΟΛΑ συνεχίζουν να παίρνουν την ανιούσα, είμαστε στην αρχή της κυβερνητικής θητείας οπότε δεν νομίζω να τους νοιάζει αν θα τσατίσουν πολλούς από μας ελπίζοντας ότι στο τέλος αυτής θα ξαναβάλουν καμιά επιδοτισούλα και θα μας μαλακώσουν, και επειδή θα μπει και η ρήτρα αναπροσαρμογής, διάλεξα σταθερότητα, εφόσον και το σταθερό του ΗΡΩΝ είναι το φθηνότερο σταθερό που υπάρχει. 

Στην χειρότερη θα πληρώνω 0,02-0,04 παραπάνω την κιλοβατώρα ανά μήνα.
Στην καλύτερη μπορεί να έκανα την πιο έξυπνη κίνηση και να γλίτωσα κερατιάτικα σε 50άρια και 100άρια επιπλέον κάθε μήνα. Μικρό το ρίσκο, πιθανόν μεγάλη ανταμοιβή.
 

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικό Αέριο -> Maxi Home απο 1/1/2024:

1.18 * (ΤΕΑ + ΛΠ) + Β

οπου Β είναι 1 λεπτο/KWh και θα παίρνει 50% έκπτωση συνέπειας. Από 0,008 τον πήγαν 0,01.

Οπως τα τωρινά προγράμματα δηλαδη. Περιμένουμε λεπτομέρειες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, aXer said:

Είμαι από αυτούς που "πανικοβλήθηκαν" αλλά ακούστε, αν δεν βαριέστε, την λογική μου.......
 

Και εγώ το ίδιο έκανα με το ίδιο ακριβώς σκεπτικό αλλά δεν παύει να είναι 'ζαβολιά' αν όντως έγινε έτσι :)

Πάντως μακάρι να δούμε εξομάλυνση τιμών στο πεδίο της ενέργειας, επειδή όμως ανήκω και εγώ στους απαισιόδοξους δεν το βλέπω και πολύ πιθανό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει να βάλει πάγια εντολή στον ΗΡΩΝ χωρίς να έχει βγει ο πρώτος λογαριασμός ,myheron από desktop: Διαχείριση -≥ λογαριασμοί και πληρωμές -≥παγια εντολή 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ενημερωτικά, μου ήρθε μήνυμα από Volton για επιτυχή καταχώρηση του αιτήματος εκπροσώπησης, με επόμενο αύξοντα αριθμό στον αρ. παροχής.

Στις πλατφόρμες του ΔΕΔΔΗΕ ΥΔΕ και Ενδείξεων, είναι ακόμα ο παλιός. Άρα η Volton στην αίτηση καταχώρησε τον επόμενο α.α., αλλά η αίτηση δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα από πλευράς ΔΕΔΔΗΕ και γι'αυτό εκεί βλέπω τον παλιό.

Καλημέρα.. Πάρε τηλέφωνο να δεις αν ισχύει αυτό στον Δεδδηε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Ενημερωτικά, μου ήρθε μήνυμα από Volton για επιτυχή καταχώρηση του αιτήματος εκπροσώπησης, με επόμενο αύξοντα αριθμό στον αρ. παροχής.

Στις πλατφόρμες του ΔΕΔΔΗΕ ΥΔΕ και Ενδείξεων, είναι ακόμα ο παλιός. Άρα η Volton στην αίτηση καταχώρησε τον επόμενο α.α., αλλά η αίτηση δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα από πλευράς ΔΕΔΔΗΕ και γι'αυτό εκεί βλέπω τον παλιό.

Τώρα είναι θέμα δεδδηε να προχωρήσει η διαδικασία , εμενα μετά το μήνυμα που ήρθε από τον Ηρων ότι το αίτημα για αλλαγή προωθήθηκε στον δεδδηε έλαβα τηλέφωνο από υπάλληλο,του δεδδηε που δεν έβρισκε το σπίτι για να πάει να πάρει καταμέτρηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, aXer είπε

δεν νομίζω να τους νοιάζει αν θα τσατίσουν πολλούς από μας

Αυτό είναι το μόνο βέβαιο αγαπητέ!

Κοίτα από την στιγμή που δεν έχεις τον χρόνο και την όρεξη να αλλάζεις πάροχο μήνα μήνα και ζητάς την σταθερότητα, με βάση το σκεπτικό σου έκανες σωστή επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dropsreef είπε

Μπορείς να στείλεις και τα όρια του μηχανισμού;

Ll και Lu: Τα όρια της περιοχής ασφαλείας, εντός της οποίας δεν ενεργοποιείται ο Μηχανισμός
Διακύμανσης. Το κάτω όριο (Ll) ορίζεται σε 90 €/MWh και το άνω όριο (Lu) ορίζεται σε 100€/MWh.

Επεξ/σία από dimitrakis1980
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimitrakis1980 είπε

Ll και Lu: Τα όρια της περιοχής ασφαλείας, εντός της οποίας δεν ενεργοποιείται ο Μηχανισμός
Διακύμανσης. Το κάτω όριο (Ll) ορίζεται σε 90 €/MWh και το άνω όριο (Lu) ορίζεται σε 100€/MWh.

Και ο συντελεστής "α" ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, dimitrakis1980 είπε

Η τιμές για το πράσινο τιμολόγιο της Protergia

 

Screenshot_1.jpg

ενδιαφέρον , δώσε αν μπορείς λινκ με ειδικούς όρους , αλλιώς

όνομα προγράμματος , συντελεστές , όρια

59 λεπτά πριν, lnoldori είπε

Κλάμα, μόνο η βασική στα 0,14 + διακύμανση? Θα πέσει γδάρσιμο στα πράσινα αν ισχύει αυτό.

δες τιμές απο κίτρινα και θα καταλάβεις περίπου που θα είναι και τα πράσινα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, korakios είπε

ενδιαφέρον , δώσε αν μπορείς λινκ με ειδικούς όρους , αλλιώς

όνομα προγράμματος , συντελεστές , όρια

Σας το ανεβάζω όλο να υπάρχει ^^. Το πρόγραμμα που ήμουν δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Νομίζω ότι το "πρασινο" ειναι universal για όλους. Πάντως ήμουν στο Protergia Value +

protergia2.pdf

Επεξ/σία από dimitrakis1980
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τώρα είναι θέμα δεδδηε να προχωρήσει η διαδικασία , εμενα μετά το μήνυμα που ήρθε από τον Ηρων ότι το αίτημα για αλλαγή προωθήθηκε στον δεδδηε έλαβα τηλέφωνο από υπάλληλο,του δεδδηε που δεν έβρισκε το σπίτι για να πάει να πάρει καταμέτρηση 

Είσαι σε δυσκολη περιοχή; Κλειστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...