Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε όλους ερώτηση αύριο η μεθαύριο πάω να κάνω αλλαγή ρεύμα αέριο λόγο μεταφοράς σε νέο σπίτι δικό μου , είναι ΔΕΗ και στα 2 είχα το home online το παλιό δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι ακόμα , και αέριο είχα 0,04 ΦΙΞ ΔΕΗ .παλιό αυτό .

στο νέο σπίτι πάω σε τριφασικό , σε ποιον αξίζει να πάω ; ΔΕΗ η καμία Ηρων ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

έχω υποβάλλει αίτημα στον Ηρων για αλλαγή παρόχου από 25/8.

29/8 μου έστειλαν την σύμβαση και την έκανα αποδοχή την ίδια μέρα.

Από τότε δεν έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση. Τι μπορώ να κάνω?

Μέχρι να μεταφερθώ πλήρως στον Ηρων πληρώνω στην ΔΕΗ ρεύμα ή άτυπα μεταφέρεσαι από την ημερομηνία που έχει η συμβαση(29/8) ?

 

Σας Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, geodimis είπε

Ποτέ να προλάβει να λάβει λογαριασμό; 
1/9 ξεκίνησε ο νέος τιμοκατάλογος τους. Επειδή τυχαίνει να είμαι εκεί από 1/9 πριν το τέλος Οκτωβρίου βάσει προϊστορίας τους δεν περιμένω να δω λογαριασμό.

1/8 αλλαξαν τα πακετα

2 ώρες πριν, perlepes είπε

Καλησπέρα,

έχω υποβάλλει αίτημα στον Ηρων για αλλαγή παρόχου από 25/8.

29/8 μου έστειλαν την σύμβαση και την έκανα αποδοχή την ίδια μέρα.

Από τότε δεν έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση. Τι μπορώ να κάνω?

Μέχρι να μεταφερθώ πλήρως στον Ηρων πληρώνω στην ΔΕΗ ρεύμα ή άτυπα μεταφέρεσαι από την ημερομηνία που έχει η συμβαση(29/8) ?

 

Σας Ευχαριστώ!!

οταν ερθει ο δεδδηε
εγω 1/8 υπεγραψα, θα με περνουσαν πιο γρηγορα αλλα τους ειπα να περασει ο δεδδηε 9/8 που τελειωσε το προτεργια fixed μου
10/8 ημουν στον ηρωνα
αλλοι καθυστερουν παραπανω, προφανως ενοχλησε τους, εγω τηλεφωνικα εμαθα οτι αλλαξα αφου πρωτα με ειχε διαβεβαιωσει ο δεδδηε τζης και τελευταιο το site

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostakiss είπε

ναι , δεν ηρθε καποια ειδοποιηση για αλλαγη προγραμματος

ούτε θα έρθει λόγω νομοθεσίας,

4 ώρες πριν, kostakiss είπε

παρολα αυτα , να παραμεινω στο υπαρχον η να γινει αλλαγη στο generous?

αν παράνομα ο Ηρών σε έχει στο HOME 1 δε γνωρίζω τιμές και πάγια , έχουν καταργηθεί

3 ώρες πριν, glxakias1990 είπε

Καλημερα σε όλους ερώτηση αύριο η μεθαύριο πάω να κάνω αλλαγή ρεύμα αέριο λόγο μεταφοράς σε νέο σπίτι δικό μου , είναι ΔΕΗ και στα 2 είχα το home online το παλιό δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι ακόμα , και αέριο είχα 0,04 ΦΙΞ ΔΕΗ .παλιό αυτό .

στο νέο σπίτι πάω σε τριφασικό , σε ποιον αξίζει να πάω ; ΔΕΗ η καμία Ηρων ;

σε νέο σπίτι ξεκινάς με ΔΕΗ μιας και ο Ηρών μπορεί να καθυστερήσει αρκετά (όχι οτι δεν παίζει με ΔΕΗ , απλά λιγότερες πιθανότητες) , συνέχεια για ΔΕΗ στο άλλο θέμα

3 ώρες πριν, perlepes είπε

Από τότε δεν έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση. Τι μπορώ να κάνω?

απο που το ξέρεις ? δες εδώ μπας και άλλαξε το τελευταίο ψηφίο

19 λεπτά πριν, akaloith είπε

οταν ερθει ο δεδδηε

ο ΔΕΔΔΗΕ δεν χρειάζεται να έρθει για καταμέτρηση για τη μετάβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, perlepes είπε

Καλησπέρα,

έχω υποβάλλει αίτημα στον Ηρων για αλλαγή παρόχου από 25/8.

29/8 μου έστειλαν την σύμβαση και την έκανα αποδοχή την ίδια μέρα.

Από τότε δεν έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση. Τι μπορώ να κάνω?

Μέχρι να μεταφερθώ πλήρως στον Ηρων πληρώνω στην ΔΕΗ ρεύμα ή άτυπα μεταφέρεσαι από την ημερομηνία που έχει η συμβαση(29/8) ?

 

Σας Ευχαριστώ!!

Για παρε τηλέφωνο στον Δεδδηε 8004004000  να ρωτήσεις αν υπάρχει εντολής αλλαγής παροχου.. Και αν και ποτε έγινε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

ο ΔΕΔΔΗΕ δεν χρειάζεται να έρθει για καταμέτρηση για τη μετάβαση


δεν ειπα για καταμετρηση
σε μενα γιατι ηρθε και τον βρηκα 9/8 ? και μου ειπε απο το μεσημερι και μετα θα εισαι στον ηρωνα; ηρωνιτης ηταν; δεδδηε θυμαμαι να μου λεει

η προτεργια γιατι ΕΞΑΦΑΝΙΣΕ το τελικο μου λογαριασμο με το που τραβηξαν τα χρηματα μεσω παγιας εντολης;;; δεν φαινεται ΠΟΥΘΕΝΑ. ευτυχως που ειχα σωσει το pdf!
image.jpeg.d7a5ecab169fc2b95cae4a29797719f0.jpeg

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akaloith είπε

η προτεργια γιατι ΕΞΑΦΑΝΙΣΕ το τελικο μου λογαριασμο με το που τραβηξαν τα χρηματα για το τελικο λογαριασμο μεσω παγιας εντολης;;; δεν φαινεται ΠΟΥΘΕΝΑ

γενικά να κατεβάζετε τους λογαριασμούς μιας και συνήθως κλείνουν την καρτέλα όταν αποχωρήσει κάποιος

στείλε email να σου στείλουν τον τελικό ξανά αν δεν τον έχεις και κλασσικά αν κάποιος δικαιούται έκπτωση συνέπειας ζητά έκδοση έκτακτου πιστωτικού μετά τον τελικό

8 λεπτά πριν, akaloith είπε

δεν ειπα για καταμετρηση

σε μενα γιατι ηρθε και τον βρηκα 9/8 ? και μου ειπε απο το μεσημερι και μετα θα εισαι στον ηρωνα; ηρωνιτης ηταν; δεδδηε θυμαμαι να μου λεει

  ε τότε γιατί να έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ , για καφέ ?😛

απλά έτυχε και ήρθε για καταμέτρηση , βέβαια δεν είναι απαραίτητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορει να ηρθε να δει οτι το ρολοι ειναι οκ, δεν ειναι πειραγμενο
δεν ξερω τι εκανε παντως δεν περασε τυχαια ουτε ηταν ο καιρος του να περασει
ηξερα οτι θα περασει και περασε
φυσικα αν δε κατεβαινα κατω δε θα παιρνα καν ειδηση οτι περασε και αν δε ρωτουσα

ολοι οι υπολοιποι λογαριασμοι προτεργια φαινονται κανονικα και μπαινω κανονικα στο myprotergia
εξαφανιστηκε ο τελευταιος...

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xariskk24 είπε

Ας μην ασχολούμαστε με σενάρια, σε αυτό το θέμα τουλάχιστον..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

ήρθε και η σειρά μας να δούμε τις νέες τιμές της Volterra στο λογαριασμό....όχι ότι δεν ήταν αναμενόμενο. Μου κάνει τρομερή εντύπωση ότι δεν υπάρχει διαφορετική χρέωση για νυχτερινό ρεύμα. Να σημειώσω ότι στο λογαριασμό αναγράφει ότι το τιμολόγιό μας είναι Γ1Ν (αυτό είχαμε όταν φύγαμε από τη ΔΕΗ).

Σε τηλεφωνική επικοινωνία από τη μεριά τους (μετά από e-mail στο οποίο ζητούσα εξηγήσεις για τις χρεώσεις) ανέφεραν ότι δε διατίθεται τώρα πρόγραμμα με διαφορετική χρέωση για νυχτερινό ρεύμα... 

Κι έτσι έρχεται να προστεθεί και η δική μου απορία μαζί με όλες τις άλλες: να ψάξω άμεσα για αλλαγή παρόχου ή να περιμένω 1-2 μήνες για να δω πώς θα διαμορφωθεί η κατάσταση και να επιλέξω μετά; Η volterra είναι ο μόνος πάροχος που δε διαθέτει νυχτερινή χρέωση;

Παρακάτω παραθέτω το κομμάτι με τις χρεώσεις των δύο τελευταίων λογαριασμών μας.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

image.jpeg.20fd538ca7dd9fa982e8be2beeadb7a4.jpeg

 

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, spar_1 είπε

Καλησπέρα,

ήρθε και η σειρά μας να δούμε τις νέες τιμές της Volterra στο λογαριασμό....όχι ότι δεν ήταν αναμενόμενο.

πότε έληγε το συμβόλαιο ?

27 λεπτά πριν, spar_1 είπε

Κι έτσι έρχεται να προστεθεί και η δική μου απορία μαζί με όλες τις άλλες: να ψάξω άμεσα για αλλαγή παρόχου ή να περιμένω 1-2 μήνες για να δω πώς θα διαμορφωθεί η κατάσταση και να επιλέξω μετά;

μάλλον είναι να φεύγεις δυστυχώς

28 λεπτά πριν, spar_1 είπε

Η volterra είναι ο μόνος πάροχος που δε διαθέτει νυχτερινή χρέωση;

όχι , κατέβασε το excel 1ο ποστ 1η σελίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

πότε έληγε το συμβόλαιο ?

Δεν είχαμε κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία λήξης (εκτός αν υπάρχει τρόπος να το δω και δεν το ξέρω).

μάλλον είναι να φεύγεις δυστυχώς

Κι εμείς αυτό σκεφτόμαστε, απλά προβληματιζόμαστε για το αν έχει νόημα να διαλέξουμε κάτι (πχ ΗΡΩΝ) που αυτόν τον μήνα φαίνεται συμφέρον, αλλά που πιθανόν να μας δημιουργήσει πρόβλημα (με τη μετάβαση, τις χρεώσεις και μια πιθανή μελλοντική συγχώνευσή του) τώρα ή να περιμένουμε 1- 2 μήνες. 

όχι , κατέβασε το excel 1ο ποστ 1η σελίδα

Η γνώμη σου είναι να επιδιώξουμε πάροχο με νυχτερινή χρέωση; Ενδεικτικά αναφέρω ότι για ένα τετράμηνο η ημερίσια κατανάλωσή μας είναι 1050KWh και η νυχτερινή 550KWh με μονοφασική παροχή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, spar_1 είπε

Η γνώμη σου είναι να επιδιώξουμε πάροχο με νυχτερινή χρέωση; Ενδεικτικά αναφέρω ότι για ένα τετράμηνο η ημερίσια κατανάλωσή μας είναι 1050KWh και η νυχτερινή 550KWh με μονοφασική παροχή.

βάλε ανα τετράμηνο αυτές τις τιμές στο excel και βλέπεις ο ίδιος

υπόψιν μπορεί κάποιοι να έχουν ίδια τιμή σε ημερήσιο και νυχτερινό αλλά εννοείται γλυτώνεις ρυθμιζόμενες μεταφοράς/διανομής λόγω νυχτερινού

8 λεπτά πριν, spar_1 είπε

Κι εμείς αυτό σκεφτόμαστε, απλά προβληματιζόμαστε για το αν έχει νόημα να διαλέξουμε κάτι (πχ ΗΡΩΝ) που αυτόν τον μήνα φαίνεται συμφέρον, αλλά που πιθανόν να μας δημιουργήσει πρόβλημα (με τη μετάβαση, τις χρεώσεις και μια πιθανή μελλοντική συγχώνευσή του) τώρα ή να περιμένουμε 1- 2 μήνες. 

δικιά σου απόφαση :)

8 λεπτά πριν, spar_1 είπε

Δεν είχαμε κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία λήξης (εκτός αν υπάρχει τρόπος να το δω και δεν το ξέρω).

τώρα που κοιτάω ξανά το λογαριασμό , ήταν σταθερό ή με ρήτρα αναπροσαρμογής ?

βασικά πότε υπέγραψες περίπου , θυμάσαι ?

άκυρο , με ρήτρα ήταν , άρα πάλι πλήρωνες παραπάνω απο άλλα προγράμματα ,

νόμιζα ήσουν σε σταθερό άρα δεν έληγε κάτι ....

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

βάλε ανα τετράμηνο αυτές τις τιμές στο excel και βλέπεις ο ίδιος

θα το κάνω και θα επανέλθω!

υπόψιν μπορεί κάποιοι να έχουν ίδια τιμή σε ημερήσιο και νυχτερινό αλλά εννοείται γλυτώνεις ρυθμιζόμενες μεταφοράς/διανομής λόγω νυχτερινού

αυτά που γλιτώνω θα έπρεπε να τα βλέπω με κάποιο τρόπο και στον πρόσφατο λογαριασμό;

τώρα που κοιτάω ξανά το λογαριασμό , ήταν σταθερό ή με ρήτρα αναπροσαρμογής ?

βασικά πότε υπέγραψες περίπου , θυμάσαι ? 

Ιανουάριο 2019. Ήταν σταθερές οι χρεώσεις μέχρι τον Αύγουστο του 2022

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...