Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, katsiletra είπε

Πέρασα από Ήρων σήμερα, να ρωτήσω, και μου έδειξαν τη σύμβαση για το Home Fix, ότι παίρνει την έκπτωση ΚΟΤ, οπότε όποιος έχει συμφέρει καλύτερα πιστεύω, απ ότι να μείνει σε κυμαινόμενο. 

άγνωστο , εκτός του οτι συγκρίνεις με άγνωστες μελλοντικές τιμές , σε ΚΟΤ μπαίνει και ο παράγοντας επιδότησης σε κυμαινόμενο με άγνωστο ποσό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

άγνωστο , εκτός του οτι συγκρίνεις με άγνωστες μελλοντικές τιμές , σε ΚΟΤ μπαίνει και ο παράγοντας επιδότησης σε κυμαινόμενο με άγνωστο ποσό

Για ποια επιδότηση λες; Αφού η κρατική θα σταματήσει, και θα ενεργοποιηθεί η ρήτρα αναπροσαρμογής. Δηλαδή από τον Γενάρη και μετά μπορεί να υπάρξει χρέωση λιγότερη από 0,12 στους παρόχους; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, katsiletra είπε

Για ποια επιδότηση λες; Αφού η κρατική θα σταματήσει, και θα ενεργοποιηθεί η ρήτρα αναπροσαρμογής. Δηλαδή από τον Γενάρη και μετά μπορεί να υπάρξει χρέωση λιγότερη από 0,12 στους παρόχους; 

για ΚΟΤ λέγαν οτι θα συνεχίσει , δεν το έχω παρακολουθήσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, korakios said:

μη δίνεις σημασία τι λένε στα τηλέφωνα....

δε χρειάζεται ξεχωριστό νήμα , απλά δεν υπάρχει απάντηση στο συμφέρει ή όχι όταν συγκρίνεις σταθερό με κάτι που μεταβάλλεται , ανάλογα το τι θεωρεί ο καθένας μιας και αφορά την τσέπη του

δεν έχει σχέση με πάροχο αλλά απο ΔΕΔΔΗΕ

θα ξέρεις απο όσο μου είπανε στο νήμα των φ/β που έχουν smart , απο την προηγούμενη μέρα τις ώρες που θα προκαθορίζονται 

Καλο αυτο. Σε ευχαριστω.

Επομενως με ποιον πρεπει να επικοινωνησω και να απαιτησω να ενεργοποιηθει το μοντεμ του εξυπνου μετρητη? Με τον ΔΕΔΔΗΕ? Και χρειαζονται κατι επιπλεον ή απαξ και τους δωσω τον αριθμο του ρολογιου και της παροχης το κανουν remotely?

Η ενημερωση για τις ωρες της επομενης μερας και τη χρεωση ανα ζωνη ωρας την βγαζει ο ΔΕΔΔΗΕ? Ή ο ΔΕΔΔΗΕ θα λεει απλα 10.00-15.00 ωρα αυξημενης ηλιοφανειας αρα επιδραση ΑΠΕ στο λογαριασμο? Και που θα το ξερει ο ΔΕΔΔΗΕ?

Αυτο με ενδιαφερει να μαθω πως λειτουργει/θα λειτουργει αυτο?

Ποιος και πως θα οριζει προκαταβολικα ποιες θα ειναι οι ζωνες ωρας και με τι μειγμα καυσιμου θα επιβαρυνεται καθε ζωνη ωστε μετα να δινει χρεωση ο εκαστοτε παροχος??

Λχ το καλοκαιρι που ειχε αυξημενη ηλιοφανεια και αρκετες μερες διαβαζαμε οτι η ΑΠΕ μηδενισαν κοστος, γιατι να μην εχω εγω με τον εξυπνο μετρητη σημαντικη μειωση στη χρεωσιμη κιλοβατωρα αν ο παροχος μου χρησιμοποιει μειγμα ηλιακων για παραδειγμα? Και το βραδυ να χρεωνομαι με την κιλοβατωρα που χρεωνονται ολοι με τον απλο μετρητη αν ο παροχος το βραδυ καιει λιγνιτη ή ΦΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από 17 μέρες μου ήρθε επιτέλους μήνυμα ότι είμαι στην elpedison. Το μήνυμα λέει

Σας ενημερώνουμε ότι η παροχή με Α/Π ... που αφορά το ακίνητο στην διεύθυνση ... ,  εκπροσωπείται από την ELPEDISON στις 2023-11-17.

Έχω τιμολογηθεί στη ΔΕΗ μέχρι 21/11 οπότε περιμένω και έναν τελικό από ΔΕΗ, σωστά. Να αφαιρέσω την πάγια εντολή από ΔΕΗ ή να την αφήσω να πληρωθεί ο τελευταίος;

Μπορώ να βάλω πάγια εντολή στην elpedison για να μη χρεωθώ εγγύηση ή να περιμένω να βγει ο πρώτος λογαριασμός;

Επεξ/σία από ioanniskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ioanniskar είπε

Σας ενημερώνουμε ότι η παροχή με Α/Π ... που αφορά το ακίνητο στην διεύθυνση ... ,  εκπροσωπείται από την ELPEDISON στις 2023-11-17.

σαν να τα έκανε μαντάρα ο ΔΕΔΔΗΕ

2 λεπτά πριν, ioanniskar είπε

Έχω τιμολογηθεί στη ΔΕΗ μέχρι 21/11

4 μέρες είναι , αλλά και πάλι...περίμενε τελικό και ενημέρωσε στο νήμα της ΔΕΗ για ότι αφορά ΔΕΗ

3 λεπτά πριν, ioanniskar είπε

Μπορώ να βάλω πάγια εντολή στην elpedison για να μη χρεωθώ εγγύηση ή να περιμένω να βγει ο πρώτος λογαριασμός;

μπες στο myelpedison να δεις αν μπορείς να βάλεις κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης υποτιθεται με τις διασυνδεσεις Κρητης και νησων Κυκλαδων θα μειωνονταν οι μεγαλες χρεωσεις στη Μεταφορα και στα λοιπα ρυθμισμενα και θα ειχαμε ελαφρυνση ετσι μας παραμυθιαζαν.

Μετα αυτα τα λεφτα μπηκαν και καλα στο κονδυλι πρασινης μεταβασης και πρασινα αλογα. Που ακριβως αξιοποιειται αυτο? Γιατι ετσι και αλλιως πληρωναμε εξτρα και χωριστα στο λογαριασμο και την επιδοτηση των αδυναμων νοικοκυριων μεσω του Κοινωνικου Τιμολογιου.

Αν τα λεφτα απο Κρητη και Κυκλαδες πανε για το Κοινωνικο μεσω του ταμειου πρασινης μεταβασης, γιατι να συνεχισουμε να πληρωνουμε και εξτρα για το κοινωνικο?

Γιατι να μην παει η εξοικονομηση απο Κρητη/Κυκλαδες ισοποσα σε ολους τους λογαριασμους με εξαλειψη των αντιστοιχων χρεωσεων?

Επισης αν θελει να συντηρει την ΕΡΤ, δεν θα επρεπε να την πληρωνει ο Ελληνας πολιτης. Εφοσον η ΕΡΤ εχει ανταγωνιστες τα ιδιωτικα καναλια, αυτα θα επρεπε με ενα φορολογικο χαρατσι να συντηρουν την ΕΡΤ αναλογως της θεαματικοτητας τους. Λχ το ιδιωτικο με τη μεγαλυτερη μηνιαια τηλεθεαση θα πληρωνει αντισταθμιστικα τα περισσοτερα στην ΕΡΤ ως ευχαριστω που παραμενει δημοσια και ελευθερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sebu είπε

Επομενως με ποιον πρεπει να επικοινωνησω και να απαιτησω να ενεργοποιηθει το μοντεμ του εξυπνου μετρητη? Με τον ΔΕΔΔΗΕ? Και χρειαζονται κατι επιπλεον ή απαξ και τους δωσω τον αριθμο του ρολογιου και της παροχης το κανουν remotely?

καλύτερα ρώτα εκεί

https://www.insomnia.gr/forums/topic/785338-νέοι-μετρητές-δεη/?do=getNewComment

θα έπαιρνα τηλ το ΔΕΔΔΗΕ ή θα έκανα στην πλατφόρμα αίτημα επικοινωνίας , ρώτα και τι διαφορά στο πάγιο θα υπάρχει

συνέχεια εκεί

6 λεπτά πριν, Sebu είπε

Η ενημερωση για τις ωρες της επομενης μερας και τη χρεωση ανα ζωνη ωρας την βγαζει ο ΔΕΔΔΗΕ? Ή ο ΔΕΔΔΗΕ θα λεει απλα 10.00-15.00 ωρα αυξημενης ηλιοφανειας αρα επιδραση ΑΠΕ στο λογαριασμο? Και που θα το ξερει ο ΔΕΔΔΗΕ?

Αυτο με ενδιαφερει να μαθω πως λειτουργει/θα λειτουργει αυτο?

Ποιος και πως θα οριζει προκαταβολικα ποιες θα ειναι οι ζωνες ωρας και με τι μειγμα καυσιμου θα επιβαρυνεται καθε ζωνη ωστε μετα να δινει χρεωση ο εκαστοτε παροχος??

Λχ το καλοκαιρι που ειχε αυξημενη ηλιοφανεια και αρκετες μερες διαβαζαμε οτι η ΑΠΕ μηδενισαν κοστος, γιατι να μην εχω εγω με τον εξυπνο μετρητη σημαντικη μειωση στη χρεωσιμη κιλοβατωρα αν ο παροχος μου χρησιμοποιει μειγμα ηλιακων για παραδειγμα? Και το βραδυ να χρεωνομαι με την κιλοβατωρα που χρεωνονται ολοι με τον απλο μετρητη αν ο παροχος το βραδυ καιει λιγνιτη ή ΦΑ?

δεν έχω ιδέα

Spoiler
2 λεπτά πριν, Sebu είπε

Επισης υποτιθεται με τις διασυνδεσεις Κρητης και νησων Κυκλαδων θα μειωνονταν οι μεγαλες χρεωσεις στη Μεταφορα και στα λοιπα ρυθμισμενα και θα ειχαμε ελαφρυνση ετσι μας παραμυθιαζαν.

Μετα αυτα τα λεφτα μπηκαν και καλα στο κονδυλι πρασινης μεταβασης και πρασινα αλογα. Που ακριβως αξιοποιειται αυτο? Γιατι ετσι και αλλιως πληρωναμε εξτρα και χωριστα στο λογαριασμο και την επιδοτηση των αδυναμων νοικοκυριων μεσω του Κοινωνικου Τιμολογιου.

Αν τα λεφτα απο Κρητη και Κυκλαδες πανε για το Κοινωνικο μεσω του ταμειου πρασινης μεταβασης, γιατι να συνεχισουμε να πληρωνουμε και εξτρα για το κοινωνικο?

Γιατι να μην παει η εξοικονομηση απο Κρητη/Κυκλαδες ισοποσα σε ολους τους λογαριασμους με εξαλειψη των αντιστοιχων χρεωσεων?

Επισης αν θελει να συντηρει την ΕΡΤ, δεν θα επρεπε να την πληρωνει ο Ελληνας πολιτης. Εφοσον η ΕΡΤ εχει ανταγωνιστες τα ιδιωτικα καναλια, αυτα θα επρεπε με ενα φορολογικο χαρατσι να συντηρουν την ΕΡΤ αναλογως της θεαματικοτητας τους. Λχ το ιδιωτικο με τη μεγαλυτερη μηνιαια τηλεθεαση θα πληρωνει αντισταθμιστικα τα περισσοτερα στην ΕΡΤ ως ευχαριστω που παραμενει δημοσια και ελευθερη.

καλά τα ερωτήματα αλλά ξεφεύγει εύκολα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φυσικο αεριο οσοι ειναι, εβαλε καινουργιο προγραμμα (Ρεύμα Οικιακό MAXI
Free Save) με 6,5 λεπτα. νομιζω ειναι το καλυτερο του Δεκεμβριου 

 

Επεξ/σία από elkon87
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elkon87 είπε

φυσικο αεριο οσοι ειναι, εβαλε καινουργιο προγραμμα με 6,5 λεπτα. νομιζω ειναι το καλυτερο του Δεκεμβριου 

εξαρτάται , αν έχεις ελάχιστη κατανάλωση μετράνε και τα 100€ της ελπέ (ειδικά αν είναι στο σύνολο του λογαριασμού)

πάντως έχει κανα 10ήμερο που δημοσιεύτηκε το πρόγραμμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

εξαρτάται , αν έχεις ελάχιστη κατανάλωση μετράνε και τα 100€ της ελπέ (ειδικά αν είναι στο σύνολο του λογαριασμού)

Αυτά τα 100 ευρώ στην κατανάλωση είναι για έναν μήνα ή αν δεν κάψεις 100 ευρώ ρεύμα μεταφέρονται και στους επόμενους μήνες μέχρι να τα εξαντλήσεις;

Επεξ/σία από Sayonaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sayonaras είπε

Αυτά τα 100 ευρώ στην κατανάλωση είναι για έναν μήνα ή αν δεν κάψεις 100 ευρώ ρεύμα μεταφέρονται και στους επόμενους μήνες μέχρι να τα εξαντλήσεις;

μέχρι στιγμής τα δώρα μεταφέρονταν , πάρτο γραπτώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, korakios said:

όχι

απλά έβγαλε το νέο πράσινο και στη σύγκριση έχει το guarantee με νέο όριο 0,22 απο 0,17 , άρα γραπτή απάντηση (αν είσαι εκεί) μέσω email ή myrae οτι θα παραμείνει το όριο όπως υπέγραψες αρχικά

myheron -> αίτημα -> βεβαίωση

θα έχει άλλο τελευταίο ψηφίο παροχής  , συνεννοήσου πρώτα

ότι και να σου πουν μη το δίνεις σημασία

____________________________

  

 

και θα φανεί και η τελευταία ένδειξη απο τις φωτό που έστειλες

αλλά περίμενε τον ekrepali , μου φαίνεται οτι μπορείς και απο αλλού που ίσως φαίνεται και ημερομηνία

Δεν είχα βάλει την εγγύηση σταθερής τιμής. Αναφέρεσαι σε αυτό; Η είχε στους όρους κάτι σαν πλαφόν έτσι κι αλλιώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Δεν είχα βάλει την εγγύηση σταθερής τιμής. Αναφέρεσαι σε αυτό; Η είχε στους όρους κάτι σαν πλαφόν έτσι κι αλλιώς;

υπέγραψες με 0,17 ανώτατη αν ενεργοποιήσεις με έξτρα 8€ την ταρίφα

αν οποιοδήποτε απο τα 2 νούμερα αλλάζει απο νέο έτος , myrae

ενημέρωσέ μας για τη γραπτή απάντηση που θα λάβεις , (ότι και αν σου πουν στο τηλ δεν έχει κάποια δέσμευση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα βάσει συμβολαίου οπότε πληρώσω 8€ για να ενεργοποιήσω την σταθερή τιμή, πρέπει να με πάνε στα 0,17€ και όχι σε κάτι ανώτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...