Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Από ΗΡΩΝ δεν έχει εκδοθεί λογαριασμός από τις 30/10 που είμαι σε αυτούς. Σήμερα λέω να υπογράψω ΕΛΠΕ.  Το 50άρι από ΗΡΩΝ το χάνω αν αλλάξω;

Έχει κανείς εμπειρία; Υπάρχει περίπτωση να χάσουμε το 50άρι αν αλλάξουμε πάροχο πριν εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, adi32 είπε

δεν εκανες online που ζηταει λογαριασμο?

Δεν μπορούσα να κάνω online γιατί το σύστημα μου έδινε την επιλογή μόνο για ένα fixed πρόγραμμα οπότε πήρα τηλέφωνο. Δεν μου ζήτησαν καν βεβαίωση εκπροσώπησης από τον Ήρωνα. (δεν είχα ούτως η άλλως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, st@kas είπε

Περιμένω εγώ να γίνει η αλλαγή. Έκανα αίτηση προχθές για το Smart της elpedison.

ωραίος , άρα τσέκαρε με τον άλλο τρόπο αν έγινε η μετάβαση

8 ώρες πριν, kedaaz είπε

Έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία με ΗΡΩΝ σε σχέση με το guarantee μου ανέφεραν ότι όποιος είχε ενεργοποιήσει την προστασία των 8 ευρώ παραμένει στα 17.

γραπτώς και μόνο γραπτώς

7 ώρες πριν, EchiDNA είπε

 

Λοιπόν, είμαι σε αναμονή αλλαγής από ΔΕΗ σε ελπέ, μπαίνοντας στο μετρήσεις μου βγάζει να καταχωρήσω ένδειξη και έχει σαν νούμερα αυτά της τελευταίας εκκαθάρισης (15/10/23).

Ο αριθμός παροχής μου είναι της μορφής: 440ΧΧΧΧΧΧ01 (11 ψηφία)

Καταλαβαίνω ότι δεν έχει γίνει η αλλαγή, αφού δεν έχει τις τελευταίες μετρήσεις.

Κάνω κάτι λάθος;

όχι ,δεν έχει γίνει η αλλαγή , θα το καταλάβεις όταν σου βγάλει λάθος αριθμός παροχής και θα πρέπει να βάλεις +1 στο τελευταίο ψηφίο ,  απλά θέλω να δω μήπως ενημερώνεται ποιο γρήγορα απο τον άλλο τρόπο

7 ώρες πριν, Georgebek2 είπε

Προλαβες εμενα, δεν εχει αλλαξει πουθενα, μαλλον ταυτοχρονα αλλαζουν.

 της ΥΔΕ άργησε σε μένα

5 ώρες πριν, ekrepali είπε

Μετρήσεις, στατιστικά καταναλώσεων, ενδείξεις παροχης

σε άλλο σημείο λες ? εγώ πήγα εκεί στο ενδείξεις

2 ώρες πριν, HAthinaia είπε

Το πρόγραμμα αυτό υπολογίζει τη ρήτρα με βάση τη ΜΤΑ και όχι την ΤΕΑ. Καλύτερος δεν είναι ο υπολογισμός με ΜΤΑ παρά με ΤΕΑ; @korakios

ναι

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, crypkratos είπε

Καταρχήν ενα  μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον @korakios για την γνώση που μοιράζεται μαζί μας, την υπομονή  και το πιο σημαντικο τον ΠΟΛΥΤΙΜΟ χρόνο που αφιερώνει, απλα RESPECT

Ευχαριστώ φυσικά και ΟΛΟΥΣ τους υπολοίπους που μοιράζονται τις εμπειρίες του.

Πάμε στο παρασύνθημα.

Έληξε το παλιο Home Online και έκανα σήμερα online αίτηση να παω στο Elpedison Smart.

Με πήραν τηλέφωνο από BEFON και μου είπαν τα εξής:

  • Τα 100 ευρώ πιστώνονται μόνο για την κατανάλωση ρεύματος και ΟΧΙ στο ΣΥΝΟΛΟ του λογαριασμού
  • Στον 1ο Λογαριασμό θα χρεωθείς αναγκαστικά 50 ευρώ εγγύηση ,που αν ενεργοποιήσεις πάγια εντολή αφαιρείται στον επόμενο
  • Εχεις 5% επιστροφή go4more πόντους
  • Ζήτησαν E9 παρόλο δεν γίνεται αλλαγή ΑΦΜ
  • Είπε οτι ανώτατη τιμή ΚW 10 λεπτά για Δεκέμβριο , δεν έχει ιδέα τι θα γίνει από νέο ετος (τιμες,προγραμματα)

Ερώτηση

Στο συμβόλαιο που μου έστειλαν έχει μόνο τα παρακάτω από τιμές , ΔΕΝ αναφέρεται πουθενά η τιμή του ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ (0,099). Ερωτήσεις για οσους πήγαν elepdison ,

Οι ιδιες τιμές είναι και στα δικα σας συμβόλαια ? 



 image.png.a3671869ac107fc505c1f4eb2c9e8fb9.png

και ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ παρακατω

image.png.b2062035ad1d316ad346ff2fad0a03c4.png

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Στους όρους του δώρου δεν αναφέρει ότι πιστώνεται μόνο για κατανάλωση.

Αυτό με την εγγύηση παίζει να το κάνουν για να μειώσουν τα συνεχή πέρα δώθε θεωρώ.περιμενω λογαριασμό το επόμενο διήμερο,οπότε θα το δούμε.οπως και να έχει θα μας τα επιστρέψουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Αυτό με την εγγύηση παίζει να το κάνουν για να μειώσουν τα συνεχή πέρα δώθε θεωρώ.περιμενω λογαριασμό το επόμενο διήμερο,οπότε θα το δούμε.οπως και να έχει θα μας τα επιστρέψουν. 

δε νομίζω να ισχύει , θα φανεί αν μπαίνει η κάρτα στο myelpedison νωρίτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, εγώ πληρώνω μόνο τον τελικό λογαριασμό, όταν φεύγω από τον πάροχο, οπότε δεν συμπεριλαμβάνεται η εγγύηση. Μετέφερα χτες 2 παροχες στον Ηρων για να προλάβω το 100αρι επιστροφής στην ελπε.. Εφόσον ειναι χριστουγεννιατικη προσφορά φαντάζομαι θα ειναι ενεργη 2-3 βδομάδες ακόμα .. η 3η εχει κολλήσει και σε μενα απο τις 14/11 στην ελπέ. Δεν κατάλαβα αν καποιος μπορεσε από εσάς, να την ξεκολλήσει ακαριαία με κάποιο τηλέφωνο..
Να βγει και ο Δεκέμβρη πάντως με το 100ρικο ελπε και βλέπουμε. Δεν ξέρω αν θα είχε νόημα καποιο ξεχωριστό νήμα αργότερα για τα σταθερά κτλ......
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Στους όρους του δώρου δεν αναφέρει ότι πιστώνεται μόνο για κατανάλωση.

Αυτό με την εγγύηση παίζει να το κάνουν για να μειώσουν τα συνεχή πέρα δώθε θεωρώ.περιμενω λογαριασμό το επόμενο διήμερο,οπότε θα το δούμε.οπως και να έχει θα μας τα επιστρέψουν. 

Αυτο με την καταναλωση μου το τονισε οτι ΔΕΝ ειναι για το συνολο του λογαριασμου

12 λεπτά πριν, korakios είπε

δε νομίζω να ισχύει , θα φανεί αν μπαίνει η κάρτα στο myelpedison νωρίτερα

Ρωτησα αν μπορω να μην χρεωθω την εγγυηση και να βαλω απευθειας παγια αλλα μου ειπε ΔΕΝ γινεται γιατι πρεπει να βγει πρωτα ο Κωδικος πληρωμης με τον πρωτο λογαριασμο , τωρα παπατζα η οχι .. τι να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς τα πορτοκαλι τιμολογια, που απαιτουν εξυπνο μετρητη. Αν εχεις ηδη εξυπνο μετρητη αλλα αυτος δεν ειναι ακομα εξυπνος αλλα παραμενει χαζουλης γιατι δεν στελνει live data, πως μπορεις να πιεσεις/απαιτησεις τον παροχο σου (ειτε εναλλακτικο είτε ΔΕΗ) να τον συνδεσει live/να ενεργοποιησει το modem ωστε να παιρνει ωριαια/ημερησια μετρησεις και συνεπως τις μερες/ωρες με αυξημενη ηλιοφανεια λχ να εχεις χρεωση απο ΑΠΕ που ειναι χαμηλη ή μηδεν αντι λχ απο LNG.

Επισης εκει παλι πως θα ξερεις την τιμη της εκαστοτε ζωνης ωρας χρεωσης και ανα συνθηκη ημερας.

Λχ αν 10.00-15.00 εχει ηλιοφανεια Χ τιμη κιλοβατωρας, αν εχει συννεφια Ψ οπου Ψ>Χ κ.ο.κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

δε νομίζω να ισχύει , θα φανεί αν μπαίνει η κάρτα στο myelpedison νωρίτερα

Λογαριασμό δεν έλαβα ακόμα,αλλά από εξυπηρέτηση μου είπαν 24,95 ευρώ .δε μου βγαίνει αν δεν έχει χρεωθεί η εγγύηση, αφου είχα το δώρο των 50 τον προηγούμενο μήνα και λίγες μέρες στο πρόγραμμα.Στο myelpedison έβαλα πάγια από την πρώτη μέρα εκπροσώπησης...οπότε θα δω σε λίγες μέρες,εκτός αν ήταν ζωον η εκπρόσωπος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kozywozy είπε

Μόλις μου έκαναν "bullying" 🤣 από τον Ήρωνα μια νευριασμένη εκπρόσωπος που δεν ήθελα να παραμείνω και να πάω στην ELPEDISON και μου έλεγε ότι αν φύγω δεν θα πάρω τα 50 ευρώ δώρο του πρώτου λογαριασμού γιατί η προσφορά αναφέρετε σε πρώτο λογαριασμό όχι σε εκκαθαριστικό. 😉 Αναμένω με αγωνία να δω αν κάνουν καμιά τέτοια τρικλοποδιά.

Είμαι και εγώ στην αναμονή να υπογράψω νέο συμβόλαιο με ΕΛΠΕ. Δεν έχει εκδοθεί ακόμη ο πρώτος λογαριασμός από ΗΡΩΝ. Το μπουμπουνάω η να περιμένω πρώτα λογαριασμό 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, crypkratos είπε

Αυτο με την καταναλωση μου το τονισε οτι ΔΕΝ ειναι για το συνολο του λογαριασμου

μη δίνεις σημασία τι λένε στα τηλέφωνα....

9 λεπτά πριν, visualmaster είπε

Δεν ξέρω αν θα είχε νόημα καποιο ξεχωριστό νήμα αργότερα για τα σταθερά κτλ......

δε χρειάζεται ξεχωριστό νήμα , απλά δεν υπάρχει απάντηση στο συμφέρει ή όχι όταν συγκρίνεις σταθερό με κάτι που μεταβάλλεται , ανάλογα το τι θεωρεί ο καθένας μιας και αφορά την τσέπη του

9 λεπτά πριν, Sebu είπε

Ως προς τα πορτοκαλι τιμολογια, που απαιτουν εξυπνο μετρητη. Αν εχεις ηδη εξυπνο μετρητη αλλα αυτος δεν ειναι ακομα εξυπνος αλλα παραμενει χαζουλης γιατι δεν στελνει live data, πως μπορεις να πιεσεις/απαιτησεις τον παροχο σου (ειτε εναλλακτικο είτε ΔΕΗ) να τον συνδεσει live/να ενεργοποιησει το modem ωστε να παιρνει ωριαια/ημερησια μετρησεις και συνεπως τις μερες/ωρες με αυξημενη ηλιοφανεια λχ να εχεις χρεωση απο ΑΠΕ που ειναι χαμηλη ή μηδεν αντι λχ απο LNG.

Επισης εκει παλι πως θα ξερεις την τιμη της εκαστοτε ζωνης ωρας χρεωσης και ανα συνθηκη ημερας.

Λχ αν 10.00-15.00 εχει ηλιοφανεια Χ τιμη κιλοβατωρας, αν εχει συννεφια Ψ οπου Ψ>Χ κ.ο.κ.

δεν έχει σχέση με πάροχο αλλά απο ΔΕΔΔΗΕ

θα ξέρεις απο όσο μου είπανε στο νήμα των φ/β που έχουν smart , απο την προηγούμενη μέρα τις ώρες που θα προκαθορίζονται 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Είμαι και εγώ στην αναμονή να υπογράψω νέο συμβόλαιο με ΕΛΠΕ. Δεν έχει εκδοθεί ακόμη ο πρώτος λογαριασμός από ΗΡΩΝ. Το μπουμπουνάω η να περιμένω πρώτα λογαριασμό 😂

αν κρίνω από την μηχανογράφηση του Ήρων που για μια βεβαίωση εκπροσώπησης έχει περάσει μια βδομάδα και ακόμα, φαντάζομαι για έναν λογαριασμό τι θα γίνει. Εγώ το μπουμπουνισα. Με τις καταναλώσεις που έχω δεν με παίρνει να χρεώνομαι και δεύτερο μήνα σε ένα "παλιό" πρόγραμμα άσχετα αν το Guaranteed έμεινε χαμηλά και τον Δεκέμβρη. Τα δώρα που δίνουν τα χρειάζομαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kozywozy είπε

αν κρίνω από την μηχανογράφηση του Ήρων που για μια βεβαίωση εκπροσώπησης έχει περάσει μια βδομάδα και ακόμα, φαντάζομαι για έναν λογαριασμό τι θα γίνει. Εγώ το μπουμπουνισα. Με τις καταναλώσεις που έχω δεν με παίρνει να χρεώνομαι και δεύτερο μήνα σε ένα "παλιό" πρόγραμμα άσχετα αν το Guaranteed έμεινε χαμηλά και τον Δεκέμβρη. Τα δώρα που δίνουν τα χρειάζομαι. 

Το ρωτάω μήπως και υπάρχει περίπτωση να μην πιστώσουν το 50άρι από ΗΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Το ρωτάω μήπως και υπάρχει περίπτωση να μην πιστώσουν το 50άρι από ΗΡΩΝ

Αν αθετήσουν τους όρους των συμβολαίων τους θα αθετήσω και εγώ την πληρωμή μου! 😅

Από εκεί και πέρα αν είμαι τόσο λάθος τι να πω!Screenshot2023-11-30.png.92c0aecaca805b593be575857bc87946.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kozywozy είπε

αν κρίνω από την μηχανογράφηση του Ήρων που για μια βεβαίωση εκπροσώπησης έχει περάσει μια βδομάδα και ακόμα, φαντάζομαι για έναν λογαριασμό τι θα γίνει.

δε βγαίνει απο το myheron ?

Πάντως για να βγει λογαριασμός ,κάνει 40+ μέρες στανταράκι , μόνη εξαίρεση το καλοκαίρι που αναφέρθηκε οτι έβγαλε κάτι έναντι νωρίς-νωρίς αλλά τελικά μάλλον έτυχε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...