Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, HAthinaia είπε

Το πρόγραμμα αυτό υπολογίζει τη ρήτρα με βάση τη ΜΤΑ και όχι την ΤΕΑ. Καλύτερος δεν είναι ο υπολογισμός με ΜΤΑ παρά με ΤΕΑ; @korakios

Η ΜΤΑ είναι πάντα μεγαλύτερη από την ΤΕΑ άρα καλύτερα ο υπολογισμός με ΤΕΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, akisvaiou είπε

Καλησπέρα, είμαι επαγγελματικό Γ21 σε ΗΡΩΝ simply generous small και λέω να πάω σε nrg pass.

Έλεγα να το κάνω τον προηγούμενο μήνα, μόλις είδα πόσο φτηνό είναι, αλλά περίμενα τις εξελίξεις. Τώρα και πάλι λέω να περιμένω τις εξελίξεις για 1 Ιανουαρίου, αλλά τι νόημα έχει να χάσω άλλον έναν μήνα, ενώ καίω 2200-2300 kw μηνιαίως. Όσα γλιτώσω για ένα μήνα. Έχει κάποιος να μου πει κάτι αποτρεπτικό για την NRG ή για το συγκεκριμένο πρόγραμμα ή να κάνω την αίτηση;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον έχει χρόνο να μου απαντήσει. 

Τον προηγούμενο μήνα έπεφτε στα 0,05, κακώς περίμενες. Έχεις μεγάλη κατανάλωση, ότι σώσεις καλό είναι.

Μια χαρά πρόγραμμα είναι, το έχω κάνει σε πολλούς και η NRG την θεωρώ από τις πιο σοβαρές...

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

^

Eίναι σαν το παλιό Watt&Volt Zero... το ΜΤΑ είναι όλο το κόστος της χονδρικής, συν ΛΠ και λοιπά περίεργα. Η χρέωση αυτή είναι χειρότερη από ρήτρα αναπροσαρμογής... αλλά από τη στιγμή που δεν έχει χρέωση προμήθειας (πέρα απ'τους συντελεστές προσαύξησης)... ίσως και να βγαίνουν τελικές τιμές ίδιες με τα υπόλοιπα προγράμματα δηλαδή 0.16 - 0.18.

Το κακό επίσης είναι ότι ο ΑΔΜΗΕ αργεί να δημοσιεύσει την ΜΤΑ, οπότε όταν η χονδρική αυξάνεται απότομα... οι καταναλωτές έχουν τη λανθασμένη εντύπωση ότι πληρώνουν φτηνά γιατί χρεώνονται με την ΜΤΑ προ διμήνου. Μετά σκάνε οι αναδρομικές εκκαθαρίσεις και πέφτουν τα εγκεφαλικά.

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Για τα οικιακά δεν ξέρω αλλά για τα επαγγελματικά >=35KVa δεν υπάρχει καλύτερο πρόγραμμα. Τα δουλεύω τον τελευταίο χρόνο από ΗΡΩΝ και NRG και οι τιμές είναι οι χαμηλότερες. 

Για την καθυστέρηση έχεις ένα δίκιο αλλά σπάνια είναι μεγαλύτερη από 15 μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, telis said:

Αυτός ήταν ο στόχος.

Θα τα φέρουν έτσι ώστε όπου και να είσαι, παροχο ή πρόγραμμα, θα πληρώνεις σχεδόν την ίδια τιμή, και μάλλον στα διπλάσια από οδό πληρώνουμε τώρα στα φθηνά προγράμματα.

Σε κάθε περίπτωση θεωρώ τραγική την ύπαρξη των μη σταθερών προγραμμάτων.  Δεν είναι δυνατόν να χαλάς χρόνο και διάθεση για να παρακολουθήσεις τις διακυμάνσεις της αγοράς ρεύματος ώστε να φύγεις τον επόμενο μήνα, είμαστε καταναλωτές όχι brokers της wall street να ξυπνάμε με το άγχος των τιμών.

Είναι επική ξεφτίλα αυτό που έρχεται, ντροπή και αίσχος σε όσους το σχεδίασαν είτε από άγνοια είτε επειδή είναι λαμογια,μάλλον το 2ο ισχύει

Δεν καταλαβαινεις τι εχει παιχτει?

Ακριβως επειδη ειναι ξεφτιλικι ολο αυτο με το χρηματιστηριο ενεργειας και επειδη δεν θελει κανενας (ουτε Υπουργειο, ουτε ΡΑΕ, ουτε παροχοι) επειδη δεν εχουν τις γνωσεις, να κανουν τον trader και να αντισταθμιζουν τον κινδυνο και να βγαλουν σχετικα προγραμματα (λχ με hedging, με προαγορες, με long term συμφωνιες) πετανε το μπαλακι σε εσενα ως καταναλωτη να κανεις τη δουλεια τους ητοι να παρακολουθεις τις τιμες ενεργειεας και να κανεις τον τουριστα.

Υπαρχει ενα πολυ ενδιαφερον διδακτικο βιντεο για αυτη την ξεφτιλα. Ειδικοτερα το σκελος με το χρηματιστηριο της ενεργειας.

Πρακτικα για να επιβραβευσουν τους διαφορους γκουχγκουχΜυτναιουςγκουχ και γκουχΠερστερεςγκουχ και λοιπους Ηρωνικους, τους επιτρεπουν να τιμολογουν με βαση την τιμη της ακριβοτερης μοναδας.

Και τι με νοιαζει εμενα αν ο Χ κατσαπλιας παροχος αγορασε ακριβα LNG και δεν εχει αλλο τροπο να παραξει καυσιμο. Να κοψει το λαιμο του και να κλεισει, δεν ειναι υγιης ανταγωνισμος αυτος, εις βαρος της τσεπης μας και υπερ των δικων τους.

Κανονικα επρεπε

α) να καταργηθει το χρηματιστηριο ενεργειας, η ενεργεια δεν ειναι χρηματιστηριακο προιον ειναι κοινοφελες αγαθο. Το κοστος της επρεπε να προκυπτει οπως στις περισσοτερες βιομηχανιες ητοι κοστος μοναδων που χρησιμοποιησες να παραξεις το προιον/υπηρεσια. Αν χρησιμοποιησες 1.000 τονους λιγνιτη τοτε τιμη λιγνιτη επι τονους. Αν χρησιμοποιησες 500 λιτρα LNG, 100 ΑΠΕ και 400 λιγνιτη ομοιως, 500 επι τιμη LNG + 100 επι 0 + 400 επι λιγνιτη. Τι με νοιαζει εμενα αν η Φανη (δες το βιντεο) πουλαει 80 γιατι καιει αεριο. Δεν πουλας το ιδιο προιον σε διαφορετικη τιμη εκει διαφωνω με το βιντεο. Αγοραζεις ενεργεια που παρηχθη με διαφορετικη μεθοδο και επομενως πληρωνεις το κοστος/αξια της μεθοδου. Αν η μεθοδος ειναι φθηνη και οικονομικη (λχ λιγνιτης ή ΑΠΕ) προφανως ειναι μικροτερο το Κοστος Πωληθεντων απο το αν παρηχθη με ΦΑ. Γιατι να επιβαρυνομαι εγω ως καταναλωτης με το οριακο κοστος της ακριβοτερης τελευταιας μοναδας για να επιδοτουνται τα λαμογια επιχειρηματιες που γεμισαν την Ελλαδα υποδομες οταν το αεριο του Πουτιν ηταν χωμα και αφου οι δυτικοι εσπρωξαν τους Ουκρανους σε πολεμο τωρα να κλαιμε ολοι οι Ευρωπαιοι που το ΦΑ εκτιναχθηκε γιατι συν τοις αλλοις αγοραζουμε πλεον το αρκετα ακριβοτερο LNG?

Μετα προσθετεις κοστη αποσβεσης υποδομων (λχ ανεμογεννητριες, πανελς, ατμοηλεκτρικους σταθμους κτλ), μισθοδοσιες κτλ κτλ. και οτι αλλο κοστος εχεις σταθερο/μεταβλητο για να παραξεις αυτο το ρευμα και βγαζεις την τιμη σου ως παροχος για την κιλοβατορα.

β) να υπαρχουν Over The Counter συμφωνιες και για τους πελατες λιανικης οπως εχουν σπρωξει και για τους χονδρικης. Ητοι ξερεις απο τους λογαριασμους ρευματος τι καταναλωσεις πραγματικες κανω τα τελευταια 3-5-Χ χρονια. Κανε μια εκτιμηση, ενα μοντελο και πηγαινε και προαγορασε ρευμα αν σου λειπει ή κανε τις αντιστοιχες αγορες πρωτων υλων δλδ λιγνιτη, αεριο κτλ ωστε να εχεις καλυψει εγκαιρα και οικονομικα τις αναγκες λχ 200.000 πελατων σου. Και πηγαινε μετα και προσφερε τους σταθερο συμβολαιο με εξασφαλισμενη τιμη για 12 μηνες. Και για να εισαι καλυμμενος για κατι απροβλεπτο (λχ αυξηση καταναλωσης απο μερους τους), βαλε ΡΗΤΡΑ οτι "με βαση την τελευταια 5ετια η μεση ετησια καταναλωση σου ειναι 5.000 κιλοβατορες το ετος. Αν τις ξεπερασεις κατα 10%, στην εκκαθαριση ετους θα υπαρξει προσαυξηση Ψ. Χωρις εκπληξεις χωρις φοβο, ολα γνωστα και προυπολογισμενα.

Αν δεν το εχεις γιατι εχεις μονο εγκαταστασεις με ΦΑ (λχ Μυτ) κλεισε, αυτοκτονα, δεν τον απασχολει τον καταναλωτη, ας προσεχες που επενδυες ή οσο κρατησε το παρτι καλα ηταν. Αλλα ποιος θα το ελεγξει και θα το επιβαλει αυτο? Το κρατος που ταιζεται απο αυτους τους καρχαριες με λαδακια και επιδοτησουλες?

Αλλα αυτα απαιτουν σοβαρα τμηματα αναλυτων, dealing rooms, ανθρωπων με μυαλο, οχι λαμογια και κορακια.

Και φυσικα ολα αυτα επρεπε να προκυπτουν απο κοστολογικα μοντελα που θα επρεπε ετησιως να τα ξεσκιζει και ξετιναζει σε ελεγχους η ΡΑΕ αν ισχυουν. Εδω γελαμε. Βασικα με ολα γελαμε.

 

 

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 11
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ενα  μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον @korakios για την γνώση που μοιράζεται μαζί μας, την υπομονή  και το πιο σημαντικο τον ΠΟΛΥΤΙΜΟ χρόνο που αφιερώνει, απλα RESPECT

Ευχαριστώ φυσικά και ΟΛΟΥΣ τους υπολοίπους που μοιράζονται τις εμπειρίες του.

Πάμε στο παρασύνθημα.

Έληξε το παλιο Home Online και έκανα σήμερα online αίτηση να παω στο Elpedison Smart.

Με πήραν τηλέφωνο από BEFON και μου είπαν τα εξής:

  • Τα 100 ευρώ πιστώνονται μόνο για την κατανάλωση ρεύματος και ΟΧΙ στο ΣΥΝΟΛΟ του λογαριασμού
  • Στον 1ο Λογαριασμό θα χρεωθείς αναγκαστικά 50 ευρώ εγγύηση ,που αν ενεργοποιήσεις πάγια εντολή αφαιρείται στον επόμενο
  • Εχεις 5% επιστροφή go4more πόντους
  • Ζήτησαν E9 παρόλο δεν γίνεται αλλαγή ΑΦΜ
  • Είπε οτι ανώτατη τιμή ΚW 10 λεπτά για Δεκέμβριο , δεν έχει ιδέα τι θα γίνει από νέο ετος (τιμες,προγραμματα)

Ερώτηση

Στο συμβόλαιο που μου έστειλαν έχει μόνο τα παρακάτω από τιμές , ΔΕΝ αναφέρεται πουθενά η τιμή του ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ (0,099). Ερωτήσεις για οσους πήγαν elepdison ,

Οι ιδιες τιμές είναι και στα δικα σας συμβόλαια ? 



 image.png.a3671869ac107fc505c1f4eb2c9e8fb9.png

και ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ παρακατω

image.png.b2062035ad1d316ad346ff2fad0a03c4.png

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, crypkratos είπε

Καταρχήν ενα  μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον @korakios για την γνώση που μοιράζεται μαζί μας, την υπομονή  και το πιο σημαντικο τον ΠΟΛΥΤΙΜΟ χρόνο που αφιερώνει, απλα RESPECT

Ευχαριστώ φυσικά και ΟΛΟΥΣ τους υπολοίπους που μοιράζονται τις εμπειρίες του.

Πάμε στο παρασύνθημα.

Έληξε το παλιο Home Online και έκανα σήμερα online αίτηση να παω στο Elpedison Smart.

Με πήραν τηλέφωνο από BEFON και μου είπαν τα εξής:

  • Τα 100 ευρώ πιστώνονται μόνο για την κατανάλωση ρεύματος και ΟΧΙ στο ΣΥΝΟΛΟ του λογαριασμού
  • Στον 1ο Λογαριασμό θα χρεωθείς αναγκαστικά 50 ευρώ εγγύηση ,που αν ενεργοποιήσεις πάγια εντολή αφαιρείται στον επόμενο
  • Εχεις 5% επιστροφή go4more πόντους
  • Ζήτησαν E9 παρόλο δεν γίνεται αλλαγή ΑΦΜ
  • Είπε οτι ανώτατη τιμή ΚW 10 λεπτά για Δεκέμβριο , δεν έχει ιδέα τι θα γίνει από νέο ετος (τιμες,προγραμματα)

Ερώτηση

Στο συμβόλαιο που μου έστειλαν έχει μόνο τα παρακάτω από τιμές , ΔΕΝ αναφέρεται πουθενά η τιμή του ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ (0,099). Ερωτήσεις για οσους πήγαν elepdison ,

Οι ιδιες τιμές είναι και στα δικα σας συμβόλαια ? 



 image.png.a3671869ac107fc505c1f4eb2c9e8fb9.png

και ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ παρακατω

image.png.b2062035ad1d316ad346ff2fad0a03c4.png

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Τα ίδια ακριβώς και σε εμένα. Έλαβα σήμερα το συμβόλαιο αλλά δεν έχω στείλει απάντηση ακόμη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nnoutas Και εγώ για αυτο ρώτησα γιατί τι να απαντήσω αφού το συμβόλαιο λέει οτι να ναι σε σχέση με την τιμή , είναι λες και υπογράφω για τις τιμές του νέου έτους.

Και να τους πάρω τηλέφωνο , πιστεύω παπατζιλικι θα ακούσω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, crypkratos είπε

Καταρχήν ενα  μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον @korakios για την γνώση που μοιράζεται μαζί μας, την υπομονή  και το πιο σημαντικο τον ΠΟΛΥΤΙΜΟ χρόνο που αφιερώνει, απλα RESPECT

Ευχαριστώ φυσικά και ΟΛΟΥΣ τους υπολοίπους που μοιράζονται τις εμπειρίες του.

Πάμε στο παρασύνθημα.

Έληξε το παλιο Home Online και έκανα σήμερα online αίτηση να παω στο Elpedison Smart.

Με πήραν τηλέφωνο από BEFON και μου είπαν τα εξής:

  • Τα 100 ευρώ πιστώνονται μόνο για την κατανάλωση ρεύματος και ΟΧΙ στο ΣΥΝΟΛΟ του λογαριασμού
  • Στον 1ο Λογαριασμό θα χρεωθείς αναγκαστικά 50 ευρώ εγγύηση ,που αν ενεργοποιήσεις πάγια εντολή αφαιρείται στον επόμενο
  • Εχεις 5% επιστροφή go4more πόντους
  • Ζήτησαν E9 παρόλο δεν γίνεται αλλαγή ΑΦΜ
  • Είπε οτι ανώτατη τιμή ΚW 10 λεπτά για Δεκέμβριο , δεν έχει ιδέα τι θα γίνει από νέο ετος (τιμες,προγραμματα)

Ερώτηση

Στο συμβόλαιο που μου έστειλαν έχει μόνο τα παρακάτω από τιμές , ΔΕΝ αναφέρεται πουθενά η τιμή του ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ (0,099). Ερωτήσεις για οσους πήγαν elepdison ,

Οι ιδιες τιμές είναι και στα δικα σας συμβόλαια ? 



 image.png.a3671869ac107fc505c1f4eb2c9e8fb9.png

και ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ παρακατω

image.png.b2062035ad1d316ad346ff2fad0a03c4.png

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Για Γενάρη όπως βλέπω τους τύπους υπολόγισε...Πάγιο 5€ και 0,175€ πάνω κάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, crypkratos είπε

Καταρχήν ενα  μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον @korakios για την γνώση που μοιράζεται μαζί μας, την υπομονή  και το πιο σημαντικο τον ΠΟΛΥΤΙΜΟ χρόνο που αφιερώνει, απλα RESPECT

Ευχαριστώ φυσικά και ΟΛΟΥΣ τους υπολοίπους που μοιράζονται τις εμπειρίες του.

Πάμε στο παρασύνθημα.

Έληξε το παλιο Home Online και έκανα σήμερα online αίτηση να παω στο Elpedison Smart.

Με πήραν τηλέφωνο από BEFON και μου είπαν τα εξής:

  • Τα 100 ευρώ πιστώνονται μόνο για την κατανάλωση ρεύματος και ΟΧΙ στο ΣΥΝΟΛΟ του λογαριασμού
  • Στον 1ο Λογαριασμό θα χρεωθείς αναγκαστικά 50 ευρώ εγγύηση ,που αν ενεργοποιήσεις πάγια εντολή αφαιρείται στον επόμενο
  • Εχεις 5% επιστροφή go4more πόντους
  • Ζήτησαν E9 παρόλο δεν γίνεται αλλαγή ΑΦΜ
  • Είπε οτι ανώτατη τιμή ΚW 10 λεπτά για Δεκέμβριο , δεν έχει ιδέα τι θα γίνει από νέο ετος (τιμες,προγραμματα)

Ερώτηση

Στο συμβόλαιο που μου έστειλαν έχει μόνο τα παρακάτω από τιμές , ΔΕΝ αναφέρεται πουθενά η τιμή του ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ (0,099). Ερωτήσεις για οσους πήγαν elepdison ,

Οι ιδιες τιμές είναι και στα δικα σας συμβόλαια ? 



 image.png.a3671869ac107fc505c1f4eb2c9e8fb9.png

και ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ παρακατω

image.png.b2062035ad1d316ad346ff2fad0a03c4.png

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Για το Δεκέμβριο ισχύει το 0,099 ο μαθηματικός τύπος ισχύει από 1/1/24.Εχει αναφερθεί πολλές φορές.

Screenshot_20231130-164200~2.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Για Γενάρη όπως βλέπω τους τύπους υπολόγισε...Πάγιο 5€ και 0,175€ πάνω κάτω

Ευχαριστω αλλα το θέμα ειναι τι θα χρεωθω Δεκεμβριο γιατι ΔΕΝ το βλέπω πουθενα στο συμβολαιο, με διαβεβαιωσε μονο δια τηλεφωνου . Θα το ξαναδιαβασω να δω αν μου ξεφυγε καμια υποσημειωση :)

@favou2000 Ευχαριστω απλα σε μια αλλη συνδεση που εκανα προσφατα (πριν 10 ημερες) στον ηρων αναφεροταν ΜΟΝΟ η τιμη του μηνα και δεν υπηρχε καν ο μαθηματικος τυπος.

Οποτε ολοι στην elpedison υπογραψατε με αυτες τις τιμες , αναφερεται μονο ο μαθηματικος τυπος ?

Επεξ/σία από crypkratos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που δεν έχει αναφερθεί πιο πίσω, όσοι είναι Φυσικό Αέριο μπορούν να κάνουν αίτημα αλλαγής στο ΡΕΥΜΑ ΟΙΚΙΑΚΟ MAXI FREE SAVE και να ισχύσει από αύριο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, crypkratos είπε

Ευχαριστω αλλα το θέμα ειναι τι θα χρεωθω Δεκεμβριο γιατι ΔΕΝ το βλέπω πουθενα στο συμβολαιο, με διαβεβαιωσε μονο δια τηλεφωνου . Θα το ξαναδιαβασω να δω αν μου ξεφυγε καμια υποσημειωση :)

@favou2000 Ευχαριστω απλα σε μια αλλη συνδεση που εκανα προσφατα (πριν 10 ημερες) στον ηρων αναφεροταν ΜΟΝΟ η τιμη του μηνα και δεν υπηρχε καν ο μαθηματικος τυπος.

Οποτε ολοι στην elpedison υπογραψατε με αυτες τις τιμες , αναφερεται μονο ο μαθηματικος τυπος ?

Ναι μην αγχώνεσαι, απλά έχε το νου σου από 1/ 1 αν θα παραμείνεις η όχι όπως οι περισσότεροι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, crypkratos είπε

Ευχαριστω αλλα το θέμα ειναι τι θα χρεωθω Δεκεμβριο γιατι ΔΕΝ το βλέπω πουθενα στο συμβολαιο, με διαβεβαιωσε μονο δια τηλεφωνου . Θα το ξαναδιαβασω να δω αν μου ξεφυγε καμια υποσημειωση :)

Δε χρειάζεσαι τηλεφωνική διαβεβαίωση.Η τιμή του smart είναι αναρτημενη από 21 Νοεμβρίου σύμφωνα με το ισχύον θεσμικό πλαίσιο και δεν αλλαζει για το Δεκέμβριο.(Μένει να φανει αν θα μειωθει περαιτέρω εαν υπαρξει κρατικη επιδότηση)Απο 01/01/2024 ισχύει ο τρόπος υπολογισμού,καθώς στους όρους τους συμβολαίου σου δηλώνεις την αντίρρησή σου να μεταπεσεις στο ειδικο τιμολογιο.

18 λεπτά πριν, sosias είπε

Δεν έλεγα να κερδίσω το Τζόκερ 😂😂😂

Επεξ/σία από messinia3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...