Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, korakios είπε

νυχτερινό έχουν όλοι , δεν εξαρτάται το πρόγραμμα αλλά το αν το έχεις ενεργοποιήσεις νυχτερινό απο ΔΕΔΔΗΕ

για Σεπ θα πληρώνεις 1,0744€/kw με συνέπεια και 4,5€ το μήνα . Μετά περιμένεις τον Οκτ να ανακοινώσει πόσα θα επιστρέψει (loyalty pass)

γενικά είναι απο τα πιο ακριβά προγράμματα

είχε συμμορφωθεί στα νέου τύπου τιμολογίων βάσει ΡΑΕ, δεν έχει ρήτρα αποχώρησης σε κυμαινόμενο πλέον (άσχετα με το νέο μηχανισμό)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

image.png.44204d05dd2429ea1787919621768c79.png

 

Έχεις δίκιο ότι η Elpedison δεν είναι φθηνή, αλλά αν πάνε (οι γονείς μου) για κανένα τρίμηνο πχ μόνο και μόνο για να επωφεληθούν από τα 50€ δώρο στον 1ο λογαριασμό και μετά ανάλογα και με τα δεδομένα που αλλάζουν κάθε μήνα, ξαναφύγουν; Κ πάντα με μηνιαία καταμέτρηση για να μη χρεώνουν όσες kWh θέλουν.

 

 

Επεξ/σία από aris2022k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, aris2022k είπε

Έχεις δίκιο ότι η Elpedison δεν είναι φθηνή, αλλά αν πάω για κανένα τρίμηνο πχ μόνο και μόνο για να  επωφεληθώ από τα 50€ δώρο στον 1ο λογαριασμό και μετά ανάλογα και με τα δεδομένα που αλλάζουν κάθε μήνα, ξαναφύγω; Κ πάντα με μηνιαία καταμέτρηση για να μη χρεώνουν όσες kWh θέλουν.

τα 50€ θα τα έχεις χάσει λόγω ακριβότερης κιλοβατώρας νωρίτερα

επίσης σίγουρα θα στα ζητήσουν πίσω ,άσε που θα παλεύεις να πάρεις την αναδρομική έκπτωση loyal σε μορφή με έκδοση έκτακτου μετά τον τελικό

τα υπόλοιπα προγράμματα που έχουν μεγαλύτερο δώρο τα δίνουνε τμηματικά τα ποσά με δόσεις

Σε κάποια προγράμματα είχε όρο και επιστροφή της έκπτωσης συνέπειας

Ενημερώθηκες , απο εκεί και μετά κινείσαι όπως καταλαβαίνεις

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Mule206 είπε

Ύστερα από 1μιση χρόνου σταθερής χρέωσης με volterra μου ήρθε η πρώτη τσεκουρια για τον Αύγουστο. 

350 kwh 166 ευρώ για 34 μέρες. 

Ξεκινάω με ζενίθ ή ελιν το σκέφτομαι ακόμα... 

Καλησπέρα..Και εγώ με volterra ειμαι αλλα με Κοτ α και μου ερχεται καθε 2 μηνες ο λογαριασμος.Περιμένω και εγω τέλος του μήνα να δω τι θα έρθει και θα δω τι θα κάνω.Πάντως για σεπτεμβρη βγαίνει σχετικά καλά η τιμή της κιλοβατώρας σε σχέση με άλλους παρόχους..

Επεξ/σία από vaggelisp17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την βοηθεια σας παρακαλω!

Μου ηρθε χθες σε sms ΤΕΛΙΚΟΣ λογαριασμος απο την elpedison 398 ευρω, καθως ειχε να μου ερθει εκκαθαριστικος απο τον Φεβρουαριο του 2022.

Θελω την γνωμη σας αν οι χρεωσεις αυτες βγαζουν νοημα, μαζι με την οποια εκπτωση ή/και επιδοτηση και αν υπαρχει περιπτωση να εχουν "ξεχασει" να μου αφαιρεσουν καποιο ποσο.

Εγω κανονικα ολους αυτους τους μηνες πληρωνα τους Εναντι που μου εστελναν και δεν περιμενα σε καμια περιπτωση η διαφορα να ειναι τοσο υψηλη.

image.png.ee356f2352efc135116e9edfa96f78de.png

image.png.7289b24c8fb347b5ea8de5a364666894.png

image.png.aa72ceeea9dd419372ab45aa9c1eadc6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, korakios είπε

τα 50€ θα τα έχεις χάσει λόγω ακριβότερης κιλοβατώρας νωρίτερα

επίσης σίγουρα θα στα ζητήσουν πίσω ,άσε που θα παλεύεις να πάρεις την αναδρομική έκπτωση loyal σε μορφή με έκδοση έκτακτου μετά τον τελικό

τα υπόλοιπα προγράμματα που έχουν μεγαλύτερο δώρο τα δίνουνε τμηματικά τα ποσά με δόσεις

Σε κάποια προγράμματα είχε όρο και επιστροφή της έκπτωσης συνέπειας

Ενημερώθηκες , απο εκεί και μετά κινείσαι όπως καταλαβαίνεις

Έχεις δίκιο και ευχαριστώ για την ανάλυση, καλύτερα σε μια εταιρία που δείχνει να έχει στανταρ χαμηλές τιμές τουλάχιστον για αυτούς τους 2 μήνες, όπως ο Ηρων (αν κ δεν έχει τα καλύτερα σχόλια στην εξυπηρέτηση από ό,τι βλέπω) και η We που έχω πάει κι εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ForuMakis είπε

Την βοηθεια σας παρακαλω!

Ψάξε προηγούμενες σελίδες για το συγκεκριμένο θέμα , έχει αναλυθεί , ότι απορία έχεις πόσταρε 

1 ώρα πριν, vaggelisp17 είπε

Καλησπέρα..Και εγώ με volterra ειμαι αλλα με Κοτ α και μου ερχεται καθε 2 μηνες ο λογαριασμος.Περιμένω και εγω τέλος του μήνα να δω τι θα έρθει και θα δω τι θα κάνω.

Ποτέ λήγει το συμβόλαιο ;

1 ώρα πριν, vaggelisp17 είπε

Πάντως για σεπτεμβρη βγαίνει σχετικά καλά η τιμή της κιλοβατώρας σε σχέση με άλλους παρόχους..

Νταξ , καλά δεν το λες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, korakios είπε

Νταξ , καλά δεν το λες

+1.

Υπαρχουν και αρκετά καλύτερες επιλογές πλέον. 

Του ηρωνα είναι από τις καλύτερες αυτή τη στιγμή αλλά δε μου αρέσει καθόλου η εξυπηρέτηση τους. 

Γενικως πολύ μπάχαλο εταιρεία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, korakios είπε

Ψάξε προηγούμενες σελίδες για το συγκεκριμένο θέμα , έχει αναλυθεί , ότι απορία έχεις πόσταρε 

Ποτέ λήγει το συμβόλαιο ;

Νταξ , καλά δεν το λες 

Συμφωνώ οτι όπως ειναι τα πράγματα καλό δεν είναι τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akaloith είπε

ελαβε κανεις λογαριασμο ηρωνα με τις νεες χρεωσεις;;;
ο πρωτος λογαριασμος βγαινει για ενα μηνα; για δυο; για οσους θελουν;

Ποτέ να προλάβει να λάβει λογαριασμό; 
1/9 ξεκίνησε ο νέος τιμοκατάλογος τους. Επειδή τυχαίνει να είμαι εκεί από 1/9 πριν το τέλος Οκτωβρίου βάσει προϊστορίας τους δεν περιμένω να δω λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ForuMakis είπε

Την βοηθεια σας παρακαλω!

Μου ηρθε χθες σε sms ΤΕΛΙΚΟΣ λογαριασμος απο την elpedison 398 ευρω, καθως ειχε να μου ερθει εκκαθαριστικος απο τον Φεβρουαριο του 2022.

Θελω την γνωμη σας αν οι χρεωσεις αυτες βγαζουν νοημα, μαζι με την οποια εκπτωση ή/και επιδοτηση και αν υπαρχει περιπτωση να εχουν "ξεχασει" να μου αφαιρεσουν καποιο ποσο.

Εγω κανονικα ολους αυτους τους μηνες πληρωνα τους Εναντι που μου εστελναν και δεν περιμενα σε καμια περιπτωση η διαφορα να ειναι τοσο υψηλη.

image.png.ee356f2352efc135116e9edfa96f78de.png

image.png.7289b24c8fb347b5ea8de5a364666894.png

image.png.aa72ceeea9dd419372ab45aa9c1eadc6.png

Για 1800 ώρες, με αναπροσαρμογές μηνών μέσα, με με με....και μείον μόνο 300κατι απο έναντι πιστεύω καλά σου ήρθε. Δεν βλέπω κάποια παραφωνία στις χρεώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, 1comment είπε

Για 1800 ώρες, με αναπροσαρμογές μηνών μέσα, με με με....και μείον μόνο 300κατι απο έναντι πιστεύω καλά σου ήρθε. Δεν βλέπω κάποια παραφωνία στις χρεώσεις. 

Το -368,87 που εχει ειναι απο τους Εναντι;

Τωρα που το υπολογισα στους Εναντι μετα τον εκκαθαριστικο του Φεβρουαριου, βγαινει περιπου 460 ευρω το ποσο που εχω δωσει μεχρι τον λογαριασμο με τελικη περιοδο τις 20 Ιουλιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ForuMakis είπε

Τωρα που το υπολογισα στους Εναντι μετα τον εκκαθαριστικο του Φεβρουαριου, βγαινει περιπου 460 ευρω το ποσο που εχω δωσει μεχρι τον λογαριασμο με τελικη περιοδο τις 20 Ιουλιου.

Υπολόγισες μόνο χρέωση προμήθειας ρεύματος και ρυθμιζόμενες για τους έναντι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ForuMakis είπε

Το -368,87 που εχει ειναι απο τους Εναντι;

Τωρα που το υπολογισα στους Εναντι μετα τον εκκαθαριστικο του Φεβρουαριου, βγαινει περιπου 460 ευρω το ποσο που εχω δωσει μεχρι τον λογαριασμο με τελικη περιοδο τις 20 Ιουλιου.

Ενω ο λογαριασμος λεει για 1852kwh στην αναπροσαρμογη υπολογιζει 2857kwh και ημερομηνια απο 1/12/2021...Τι φαση?Τα εναντι ξεχωριστα ποσο ηταν και ειναι σωστες οι ημερομηνιες οπως και οι kwh απο την αφαιρεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/09/2022 at 20:00, korakios said:

 

είσαι σίγουρος οτι δε σε γύρισαν στο generous ?

ναι , δεν ηρθε καποια ειδοποιηση για αλλαγη προγραμματος. παρολα αυτα , να παραμεινω στο υπαρχον η να γινει αλλαγη στο generous?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...