Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnmast είπε

Είμαι στη Volterra και το συμβόλαιό μου λήγει αυτόν τον μήνα.

Αν εννοείς ότι είσαι σε σταθερό και δεν σου αλλάξανε τιμές, ΟΚ. Αν εννοείς ότι είσαι σε κυμαινόμενο, μπορούσες και έπρεπε να είχες φύγει από 1/8 αζημίως.

1 ώρα πριν, johnmast είπε

Έχω μια παροχή που ετησίως καταναλώνω περίπου 1700 kWh

...πολύ λίγες για να "αγχώνεσαι" ούτως ή άλλως.

1 ώρα πριν, johnmast είπε

(...και το πιο "αμαρτωλό" από τα "πιο φθηνά". Στην ουσία είναι τυράκι με φάκα από κάτω για να παραμείνεις σε αυτούς, γιατί αν πεις να φύγεις, μάλλον δεν θα πάρεις την "έκπτωση" που την δίνουν τον ΕΠΟΜΕΝΟ. Όχι χωρίς "μάχη", σε κάθε περιπτωση). Κάθε μήνα στις 20 ανακοινώνονται νέες τιμές και δεν αποκλείεται σε 2 βδομάδες ν' ανακοινώσουν μεγαλύτερες τιμές. Και είναι "μπλέξιμο" και το να φύγεις, δεν γίνεται "με το πάτημα ενός κουμπιού". Επίσης έχει "χάλια λογιστήριο" όπως λέγεται εδώ μέσα. Και όπως έχω ακούσει εγώ, συζητιέται συγχώνευση με NRG το οποίο ποιος ξέρει τί θα σημαίνει για τους πελάτες.Τέλος, υπάρχει και ακόμη πιο φθηνό, και χωρίς "εκπτώσεις"  : της We Energy. Μόνο που όπως φαίνεται πιο εύκολα γίνεσαι μασόνος, παρά πελάτης τους :ρ Και γενικά οι "Εναλαλκτικοί ΔΕΝ είναι, πλέον, να τους εμπιστεύεσαι : ΟΛΟΙ κάνουν ματσακονιές εις βάρος των πελατών.)

1 ώρα πριν, johnmast είπε

ΔΕΗ MyHome Online: https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-online/ (Σταθερή χρέωση)

...ξεχνάς τα σταθερά. Έχουν όλα γίνει πανάκριβα.

1 ώρα πριν, johnmast είπε

Το ΔΕΗ Γ1, το εξετάζω μόνο και μόνο επειδή το προτείνει το forum, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να το πάρω. Οι τιμές του είναι κυμαινόμενες, και δεδομένου πως δεν ήμουν δικαιούχος Power Pass στο παρελθόν θα αλλάξει κάτι τώρα?

...ξέχνα και το "ΡΡ". Δεν θα πας στο Γ1 με προοπτική του "ΡΡ-revisited". Θα πας επειδή δίνουν (για την ώρα) βαρβάτες επιδοτήσεις από το κράτος. Θα πας ΔΕΗ, γιατί είναι η πιο "ασφαλής" από όλους τους άλλους. Από διάφορες απόψεις. Όχι επειδή είναι "καλή", αλλα επειδή είναι η,,,,λιγότερο κακή. Για περισσότερες απορίες περί ΔΕΗ, στο σχετικό θρεντ (όπως είπες κι ο ίδιος).

edit : στα έγραψε ήδη κι "ο ειδικός". Μόλις πόσταρα το είδα...

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα! Οπότε για να καταλάβω: κοιταζοντας το εξελακι, συμφερει μα παβ να αλλαξω αυριο σε ΗΡΩΝ generous σωστα; Είμαι δυο χρονια σε Watt & Volt Home Plus και δινω περιπου 150 το μηνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Spectrus είπε

Είμαι δυο χρονια σε Watt & Volt Home Plus και δινω περιπου 150 το μηνα..

και εγώ 50 και άλλος 300 😛 ,δε λέει κάτι αυτό

γενικότερα της W&V ήταν ακριβά τουλάχιστον όχι πανάκριβα όπως της elpedison

επίσης απο 1/8 είσαι στο zero+

6 λεπτά πριν, Spectrus είπε

συμφερει μα παβ να αλλαξω αυριο σε ΗΡΩΝ generous σωστα;

Για Σεπτέμβρη ναι , τον άλλο μήνα βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spectrus είπε

Καλησπέρα! Οπότε για να καταλάβω: κοιταζοντας το εξελακι, συμφερει μα παβ να αλλαξω αυριο σε ΗΡΩΝ generous σωστα; Είμαι δυο χρονια σε Watt & Volt Home Plus και δινω περιπου 150 το μηνα...

Γενικά καλό είναι να ρίχνεις μια ματιά σε κάποιες σελίδες (αμέσως προηγούμενες) ενός θρεντ όταν είναι να ρωτήσεις κάτι. Μόλις 2 ποστ πιο πάνω κάτι γράφω για τον Ήρωνα και τις,,,"γενναιοδωρίες" του. Ό,τι νομίζεις κάνε, αλλά "καλύτερα ΔΕΗ" (για "πιο σίγουρα". Στους εναλλακτικούς, γενικά "θα μπλέξεις". Αργά ή γρήγορα, με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο. Η οποία ΔΕΗ ήταν για ένα συνεχόμενο χρόνο, ΚΑΙ "η πιο συμφέρουσα". Τώρα με τις τιμές του Σεπτέμβρη το παρατσίμπησε, αλλά το πιθανότερο είναι από Οκτώβρη και πέρα να ξαναγίνει "η φθηνότερη" ούτως ή άλλως. Για περισσότερα περί ΔΕΗ, στο σχετικό θρεντ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω! Η αληθεια ειναι πως δεν το χω πολυ με τα φορουμ και χαθηκα λιγο.. Επισης βιαζομουν.. Τρεχω να αλλαξω σε ΔΕΗ!! 

Ειχα θεμα αυτον τον χρονο... Ο γειτονας διπλα (ιδιο μεγεθος σπιτι, λιγο μικροτερες καταναλωσεις) ειχε το Zero και εδινε κατα μεσο ορο 50€ το μηνα (οταν εγω εδινα 150€ στο home energy plus). Αλλα και ο κουμπαρος μας απ' το καταστημα της W&V εδω μας προτεινε να μην παμε στο Zero... Γι' αυτο δεν εβαλα. Δεν ξερω αν εκανα καλα...

Θα δουμε τωρα με τη ΔΕΗ ευχαριστω και παλι!! Για να δουμε, θα σωσουμε τιποτα ή μας μεινουμε χωρις ρευμα....τραγικες καταστασεις... 🤣😭

Επεξ/σία από Spectrus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν έχει ήδη συζητηθεί, αλλά σχετικά με την El Pedison ξέρει κανείς πότε ισχύει η συγκεκριμένη έκπτωση συνέπειας που αναφέρεται στην στήλη: 2β Έκπτωση Συνέπειας €/kWh ας πούμε στον τιμοκατάλογο Σεπτεμβρίου: https://www.elpedison.gr/files/1/Τιμοκατάλογοι_Σεπτεμβριος_2022_23.08.pdf , αλλά βέβαια και σε αυτόν του Αυγούστου; Ρωτάω γιατί π.χ. ακόμα και τώρα που μιλάμε στους όρους π.χ. των προϊόντων ELPEDISON ΣΥΝΕΠΕΙΑ αναφέρεται ως Προωθητική Ενέργεια Έκπτωση 50% σε περίπτωση εμπρόθεσμης εξόφλησης λογαριασμών και όχι αυτές οι τιμές που αναφέρονται στον πάνω τιμοκατάλογο (-0,02 ή -0,06€/kWh ). Επίσης είδα λογαριασμό(έναντι) El Pedison με πρόγραμμα συνέπειας, κατανάλωσης Ιουλίου-Αυγούστου και όντως υπολογίζουν έκπτωση 50%! Και μία τέτοια έκπτωση βέβαια με την υψηλή κρατική επιδότηση του Σεπτεμβρίου θα οδηγήσει σε μηδενική χρεώση ανά κιλοβατώρα για τον Σεπτέμβριο σε όσους έχουν πρόγραμμα συνέπειας. .Αν γνωρίζει κάποιος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνα με αυτο το excel  πριν δυο μηνες η προτεργια ηταν η δευτερη τριτη φθηνοτερη σημερα ειναι η τριτη απο το τελος πως γινεται αυτο?Τοσο πολυ αλλαζουν απο μηνα σε μηνα?

Επεξ/σία από chrisxkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, k_w_t είπε

Παιδια με τα επαγγελματικα τι παιζει πλεον....?

Ποιο ειναι το πιο συμφερον ?

WeBlue από την WeEnergy.

Εναλλακτικά, Generous Business από τον Ήρωνα, μόνο αν είσαι βέβαιος ότι θα μπορείς να πληρώνεις στην ώρα σου.

Για λεπτομερή σύγκριση, δες εδώ: Προγράμματα_Ρεύματος - Υπολογιστικά φύλλα Google

Επεξ/σία από Rhodion
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά! Μετά από έναν μήνα που είχα κάνει αίτηση, είμαι πλεον από 1/9 στην we. Τώρα, για τους γονείς μου που θέλω να τους παρω από τη volton σκεφτόμουν την Elpedison που δίνει 50€ δώρο στον πρωτο λογαριασμό. Δεν ισχύει αυτό; Κ από προγραμματα σκεφτόμουν το Συνέπεια night επειδή έχουν νυχτερινό. 

@kbantaΝομίζω ότι πλεον η έκπτωση συνέπειας είναι απλά 0.06

Επεξ/σία από aris2022k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, aris2022k είπε

Καλησπέρα παιδιά! Μετά από έναν μήνα που είχα κάνει αίτηση, είμαι πλεον από 1/9 στην we. Τώρα, για τους γονείς μου που θέλω να τους παρω από τη volton σκεφτόμουν την Elpedison που δίνει 50€ δώρο στον πρωτο λογαριασμό. Δεν ισχύει αυτό; Κ από προγραμματα σκεφτόμουν το Συνέπεια night επειδή έχουν νυχτερινό. 

@kbantaΝομίζω ότι πλεον η έκπτωση συνέπειας είναι απλά 0.06

Για διάβασε τις πίσω 6-7 σελίδες που λένε για την Epeldison.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, aris2022k είπε

Καλησπέρα παιδιά! Μετά από έναν μήνα που είχα κάνει αίτηση, είμαι πλεον από 1/9 στην we. Τώρα, για τους γονείς μου που θέλω να τους παρω από τη volton σκεφτόμουν την Elpedison που δίνει 50€ δώρο στον πρωτο λογαριασμό. Δεν ισχύει αυτό; Κ από προγραμματα σκεφτόμουν το Συνέπεια night επειδή έχουν νυχτερινό. 

@kbantaΝομίζω ότι πλεον η έκπτωση συνέπειας είναι απλά 0.06

Μακριά απ'την elpedison και γενικώς μακριά από προγράμματα που έχουν μελλοντική δέσμευση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, aris2022k είπε

Καλησπέρα παιδιά! Μετά από έναν μήνα που είχα κάνει αίτηση, είμαι πλεον από 1/9 στην we. Τώρα, για τους γονείς μου που θέλω να τους παρω από τη volton σκεφτόμουν την Elpedison που δίνει 50€ δώρο στον πρωτο λογαριασμό. Δεν ισχύει αυτό; Κ από προγραμματα σκεφτόμουν το Συνέπεια night επειδή έχουν νυχτερινό. 

@kbantaΝομίζω ότι πλεον η έκπτωση συνέπειας είναι απλά 0.06

Εκανες αίτηση με τιμοκατάλογο Αυγούστου δηλαδή κι ενεργοποιήθηκες με Σεπτέμβρη;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ύστερα από 1μιση χρόνου σταθερής χρέωσης με volterra μου ήρθε η πρώτη τσεκουρια για τον Αύγουστο. 

350 kwh 166 ευρώ για 34 μέρες. 

Ξεκινάω με ζενίθ ή ελιν το σκέφτομαι ακόμα... 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Spectrus είπε

Αλλα και ο κουμπαρος μας απ' το καταστημα της W&V εδω μας προτεινε να μην παμε στο Zero... Γι' αυτο δεν εβαλα. Δεν ξερω αν εκανα καλα...

μάλλον δε διάβασες το

15 ώρες πριν, korakios είπε

επίσης απο 1/8 είσαι στο zero+

 

2 ώρες πριν, aris2022k είπε

Καλησπέρα παιδιά! Μετά από έναν μήνα που είχα κάνει αίτηση, είμαι πλεον από 1/9 στην we. Τώρα, για τους γονείς μου που θέλω να τους παρω από τη volton σκεφτόμουν την Elpedison που δίνει 50€ δώρο στον πρωτο λογαριασμό. Δεν ισχύει αυτό; Κ από προγραμματα σκεφτόμουν το Συνέπεια night επειδή έχουν νυχτερινό. 

@kbantaΝομίζω ότι πλεον η έκπτωση συνέπειας είναι απλά 0.06

νυχτερινό έχουν όλοι , δεν εξαρτάται το πρόγραμμα αλλά το αν το έχεις ενεργοποιήσεις νυχτερινό απο ΔΕΔΔΗΕ

για Σεπ θα πληρώνεις 1,0744€/kw με συνέπεια και 4,5€ το μήνα . Μετά περιμένεις τον Οκτ να ανακοινώσει πόσα θα επιστρέψει (loyalty pass)

γενικά είναι απο τα πιο ακριβά προγράμματα

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Μακριά απ'την elpedison και γενικώς μακριά από προγράμματα που έχουν μελλοντική δέσμευση.

είχε συμμορφωθεί στα νέου τύπου τιμολογίων βάσει ΡΑΕ, δεν έχει ρήτρα αποχώρησης σε κυμαινόμενο πλέον (άσχετα με το νέο μηχανισμό)

Spoiler


image.png.44204d05dd2429ea1787919621768c79.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...