Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, SalemsLot είπε

Επίσης αν το κάνω μέσω email στη ΔΕΗ με e-contract γλιτώνω πάλι τα 100€ ή πρέπει μόνο μέσω Teleperformance?

Καλησπέρα, έχω επικοινωνήσει με τη ΔΕΗ και μου είπαν ότι εάν το κάνεις από εδώ δεν πληρώνεις τα 100€.
Δεν πληρώνεις τίποτα, είναι εντελώς δωρεάν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

43 λεπτά πριν, itsathina είπε

Σε ευχαριστώ πολύ!
Τους κάλεσα σήμερα και μου είπαν ότι λόγω του ότι και οι ίδιοι έπαιρναν καθυστερημένα κατά 70 ημέρες από ΑΔΜΗΕ 
τις χρεώσεις ρήτρας, τις τιμολογούσαν εξίσου καθυστερημένα και απλά πληρώναμε ρήτρα κατά προσέγγιση. Η οποία ρυθμιζόταν αργότερα στον εκκαθαριστικό και γινόταν προσθαφαίρεσεις που φαίνονται από το ποσό (Γ) Διάφορες Χρεώσεις/Πιστώσεις και συμπεριλαμβάνεται στο ποσό 'Εναντι Χρέωση/Πίστωση.
Ωστόσο, με διαβεβαίωσαν ότι έστελναν όλα τα τιμολόγια στο Υπουργείο Οικονομικών και όσον αφορά τη ρήτρα αναπροσαρμογής, έχουμε αποζημιωθεί (εκτός από ένα μέρος του Ιουνίου, που θα αποζημιωθούμε και γι αυτό αναδρομικά).
Συγκεκριμένα μου είπαν ότι παρόλο που βλέπω αναδρομική χρέωση ρήτρας για το διάστημα 2/22 έως 6/22 και σε εμένα γνωστοποιήθηκε τώρα, στο Υπουργείο έχει γνωστοποιηθεί εγκαίρως ώστε να αποζημιωθώ στο powerpass.
Σχετικά με το ποσό μου, μου είπαν να πληρώσω έως τις 20/09 τις υπόλοιπες 2 δόσεις που μου απομένουν (257,00€) και να καλέσω 1/10 ώστε να διακανονίσω το νέο υπόλοιπο. Μου φαίνεται όλο ένα ψέμα που τους είπε το «αφεντικό» να πουν μπας και σώσουν ότι σώζεται. Έχω πληρώσει πάαρα πολλά λεφτά σε ρήτρες, μου είναι αδιανόητο! 

Κάνε online αίτηση σήμερα, ΜΗΝ την πατήσεις όπως εγώ!

Η ρήτρα αναπροσαρμογής αποτελείται από 5-6 μεταβλητές, μια από αυτές με μικρό κόστος ανακοινώνεται απ'τον ΑΔΜΗΕ όντως με καθυστέρηση. Όμως η πιο σημαντική μεταβλητή είναι η τιμή χονδρεμπορικής που βγαίνει σε καθημερινή βάση, οπότε η δικαιολογία τους δε στέκει. Δε γίνεται η χονδρική πχ να είναι στο 400... κι αυτοί να σε χρεώνουν κατά προσέγγιση 100 επειδή δεν είναι σίγουροι αν η τελική χρέωση θα είναι 450-500!

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures (πάτα το last year)

 

Για την αναδρομική αποζημίωση της ρήτρας αναπροσαρμογής στο power pass δε μπορούν να δεσμευτούν. Μπορεί όντως να έστειλαν τα νέα στοιχεία αλλά εξαρτάσαι απ'τις ορέξεις του Υπουργείου, θα πρέπει δηλαδή να βγει ΦΕΚ... φέξε μου και γλίστρυσα.

Περισσότερα στο θέμα του power pass, όχι εδώ. Για ΔΕΗ στο θέμα της ΔΕΗ.

Για τους διακανονισμούς τα είπαμε, κανονικά πρέπει να γίνονται γραπτώς, όχι τηλεφωνικώς. Να βλέπετε σε τι ακριβώς συμφονείται και αν χάνετε κάθε δικαίωμα αμφισβήτησης ή όχι.

Και φυσικά πρέπει να την κοπανίσετε άμεσα, αλλιώς θα είστε μια ζωή εγκλωβισμένοι σε καταχρηστικές συμβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ τώρα να κάνω την διαδικασία για αλλαγή παρόχου μέσω e-contract και στο τέεεελος μου βγάζει το εξής αδιευκρίνιστο:

"Το αποδεικτικό διεύθυνσης δε φαίνεται ολόκληρο"

Έχει τύχει σε κάποιον? Δεν καταλαβαίνω, ανέβασα ότι ζήτησε και φαίνονται όλα πολύ καθαρά και ολόκληρα!

@itsathina

Τι τους έστειλες εσύ?

Στέλνω εκαθαριστικό, ταυτότητα μπρος-πίσω, λογαριασμό προηγούμενου παρόχου μπρος-πίσω.

 

Edit: Εντάξει τελικά έστειλα και ξανα-έστειλα τα έγγραφα μέχρι που τα δέχτηκε.

 

Επεξ/σία από SalemsLot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω κι εγώ τι διαπίστωσα σήμερα με αφορμή την καταγγελία μέσω της κοιμωμένης ΡΑΕ προς τη Volterra για την έκπτωση συνέπειας του τελευταίου τελικού λογαριασμού που κλασικά θέλουν να την "φάνε".

Πήρα τον τυφλοσουρτη του ekrepali - τον οποίο και ευχαριστώ γιατί είναι λεβεντιά- και τον προσάρμοσα στα δικά μου δεδομένα.

Πριν τελειώσω λέω, δεν αθροιζω χρεώσεις ηλεκτρικής ενέργειας και τις εκπτώσεις συνέπειας να δω τι γίνεται;

Και μαντεψτε: καμία σχέση!! Συνολικά έχουν πιστώσει μόνο το ένα τρίτο του ποσού που κανονικά θα αναλογούσε στο 10%  της έκπτωσης συνέπειας!

Φταίω κι εγώ που δεν το είδα νωρίτερα αλλά νόμιζα ότι έχω να κάνω με σοβαρή εταιρία οπότε τώρα  μπήκε κι αυτό σαν επιπλέον απαίτηση, για διόρθωση δλδ όλων των λογαριασμών.

Ηθικό δίδαγμα: μακριά από όλους αυτούς τους λωποδύτες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SalemsLot είπε

Γεια σας, 

Καταρχάς ευχαριστώ όσους βοηθάνε για τις πολύτιμες πληροφορίες.

@Washcloud

Βλέπω πως προτείνεις σε ένα προηγούμενο post σου να κάνουμε αίτηση για λογαριασμό στη ΔΕΗ μέσω Teleperformance, αν θέλουμε να γλιτώσουμε τα 100€ της εγγύησης (και βέβαια θέλουμε!).

Μπορείς σε παρακαλώ, αν δεν σου είναι κόπος, να γράψεις ακριβώς την διαδικασία και τα δικαιολογητικά που χρειάστηκαν, μιας και έκανες πρόσφατα την κίνηση? 

Σε ποιο τηλέφωνο να πάρω την Teleperformance? Γιατί όταν ψάχνω στο Google μου βγάζει κάτι για job finding/ customer service job, κτλ.

Θέλω να αλλάξω πάροχο και να μεταβώ στη ΔΕΗ.

Οπότε χρειάζομαι Ταυτότητα, Αποδεικτικό ΑΦΜ, Αριθμό παροχής ακινήτου, τελευταίο λογαριασμό του παρόχου που είμαι τώρα και ένδειξη του μετρητή? Και βασικά σε ποιο τηλ να απευθυνθώ?

Επίσης αν το κάνω μέσω email στη ΔΕΗ με e-contract γλιτώνω πάλι τα 100€ ή πρέπει μόνο μέσω Teleperformance?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

τι σχέση έχει με το παρών νήμα ?

6 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Ρε παιδιά.... Έχει βάλει ή έχει μελετήσει κάνεις το ΗΡΩΝ GENEROUS? 

Ρωτάω γιατί δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι χρεώνει... 

απλό είναι, πληρώνεις την αρχική τιμή κάθε μηνός και αν εξοφλήσεις εμπρόθεσμα τότε παίρνεις πίσω το 20% της χρέωσης ενέργειας στον επόμενο λογαριασμό ...

5 ώρες πριν, itsathina είπε

Καλησπέρα, έχω επικοινωνήσει με τη ΔΕΗ και μου είπαν ότι εάν το κάνεις από εδώ δεν πληρώνεις τα 100€.
Δεν πληρώνεις τίποτα, είναι εντελώς δωρεάν!

στο άλλο νήμα για ΔΕΗ

8 ώρες πριν, kostakiss είπε

Ήρων Home 1 με κοτ , ενδείκνυται αλλαγή με generous η μένουμε σε αυτό ;

είσαι σίγουρος οτι δε σε γύρισαν στο generous ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω για πάροχο την Volton και στον τελευταίο λογαριασμό τυχαία πρόσεξα οτι με χρέωσαν την "πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης". Εχει συμβεί σε κάποιον άλλο? Γνωρίζετε πως μπορώ να κινηθώ?

image009.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ShadowGame είπε

Καλησπέρα, έχω για πάροχο την Volton και στον τελευταίο λογαριασμό τυχαία πρόσεξα οτι με χρέωσαν την "πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης". Εχει συμβεί σε κάποιον άλλο? Γνωρίζετε πως μπορώ να κινηθώ?

image009.jpg

αμφισβήτηση και ζήτα ανάλυση

επίσης προετοιμάσου για 0,989€/kw και 5% συνέπεια στις καταναλώσεις Σεπτεμβρίου

Η έκπτωση ενέργειας θα ανακοινωθεί αργότερα και θα την πάρεις Οκτώβριο  (φυσικά θα πάρεις και ΤΕΜ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ShadowGame είπε

Καλησπέρα, έχω για πάροχο την Volton και στον τελευταίο λογαριασμό τυχαία πρόσεξα οτι με χρέωσαν την "πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης". Εχει συμβεί σε κάποιον άλλο? Γνωρίζετε πως μπορώ να κινηθώ?

 

Χρεώση ΤΕΜ έχω δει μόνο σε περίπτωση υπέρβασης ΚΟΤ (τα ΚΟΤ επιδοτούνται παραπάνω απ΄τα κανονικά τιμολόγια). Οπότε ό,τι παραπανίσιο έχεις πάρει στους έναντι, το επιστρέψεις στον εκκαθαριστικό. Αν δεν είναι αυτό τότε μιλάμε για λογιστική πατάτα. Σε κάθε περίπτωση φύγε απ'τη κωλοεταιρία αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Χρεώση ΤΕΜ έχω δει μόνο σε περίπτωση υπέρβασης ΚΟΤ (τα ΚΟΤ επιδοτούνται παραπάνω απ΄τα κανονικά τιμολόγια). Οπότε ό,τι παραπανίσιο έχεις πάρει στους έναντι, το επιστρέψεις στον εκκαθαριστικό. Αν δεν είναι αυτό τότε μιλάμε για λογιστική πατάτα. Σε κάθε περίπτωση φύγε απ'τη κωλοεταιρία αυτή.

και πάλι αφού τα επέστρεψε στον εκκαθαριστικό (410,59) ,μηδενίζονται , γιαυτό και πρότεινα για ανάλυση , δεν έχει νόημα να υποθέτουμε και να κάνουμε σενάρια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, SalemsLot είπε

@Washcloud

 

 

 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
3 λεπτά πριν, washcloud είπε

Η Αθηνά σου είπε ότι ισχύει και μεσω του e-contract της ΔΕΗ - καθόλου απίθανο, αν κι εγώ είχα την εντύπωση (δεν θυμάμαι γιατί ακριβώς, είτε το είχα πετύχει εδώ μέσα, είτε/και το επιβεβαίωσαν όταν τους είχα καλέσει αρχές Αυγούστου; ) ότι μέσω e-contract πληρώνεις (μέσω του πρώτου λογαρισμού) εγγύηση. Μπορεί έκτοτε και ν' άλλαξε (αν δεν ίσχυε ήδη). Προσωπικά, επειδή δοκίμασα και την διαδικασία του e-contract, ειδικά όταν ζήτησε πρόσβαση στην κάμερα για,,,"σέλφι", στράβωσα και δεν το προχώρησα (μάλλον δεν θα το ολοκλήρωνα ούτως ή άλλως, γιατί ήδη μου είχε ζαλίσει τον έρωτα με όσα ζήταγε - απλά η "σέλφι" ήταν το κερασάκι). Στην ΤΡ στην ουσία πήρε μόλις μερικά λεπτά η διαδικασία, κι αν δεν τον ζάλιζα εγώ με διάφορες ερωτήσεις τον υπάλληλο θα ήταν 5λεπτη πες (πιο "τυφλοσούρτικα", πεθαινεις). Είχα τους ενδοιασμους μου με αυτούς, αλλά ο υπάλληλος με "έπεισε" με διάφορα που μου είπε. Και πρακτικά γίναν όλα όπως τα έλεγε, ή μάλλον και καλύτερα=γρηγορότερα, γιατί ήταν βράδυ Παρασεκυής 5/8 λίγο πριν το κλείσιμό τους και η ενεργοποίηση στη ΔΕΗ πραγματώθηκε στις 9/8. Στην ουσία δηλαδή σε 1.5 (εργάσιμη) μέρα. Τα ίδια και για άλλη παροχή που την έκανα στις 17:00 της Δευτέρας 8/8 κι ενεργοποιήθηκε ΚΑΙ αυτή στις 9/9...Ο υπάλληλος ΤΡ μου εξήγησε ότι αυτοί "δεν ανακατεύονται καθόλου με τη ΔΕΗ" στο αρχικό στάδιο, δεν τα δίνουν δηλαδή ΔΕΗ και αυτή μετά να τα στείλει ΔΕΔΔΗΕ, τα δίνουν οι ίδιοι απευθείας ΔΕΔΔΗΕ. Έδωσα προφορικά απλώς μετρήσεις, ούτε φωτό μετρητή, ούτε καν "τελευταίο εκκαθαριστικό εξοφλήμενο" (τον έναντι έδωσα, χωρίς να τον έχω εξοφλήσει, ΚΑΙ με "προηγούμενο ανεξόφλητο" μέσα. Στην ΔΕΗ υποθέτως θα μου είχαν βγάλει τα σκώτια με αυτόν....). Ένδειξη, αριθμό παροχής και ΑΦΜ προφορικά, PDF με ταυτότητα μπρος πίσω, και τον λογαριασμό που είπα. Αυτά έδωσα. Τώρα αν έτυχε λόγω υπαλλήλου δεν ξέρω - ο συγκεκριμένος πάντως ήταν πολύ χαλαρός και επεξηγηματικός και δεκτικός.

Γκουγκλάροντας το όνομα της εταιρίας, βλέπω αυτό : 21 0949 0500. Εγώ πάντως κάλεσα στο 2 111 81 9 403. 24ωρο (!) και χωρίς χρέωση (ούτε από κινητό). ΑΝ μιλήσεις μαζί τους, ρώτα τους για επιβεβαίωση αν δεν χρεώνεται εγγύηση (χωρ΄ςι παγια εντολή), μη τυχόν άλλαξε κάτι έκτοτε.

παράθεση , ctrl-A ->ctrrl-X , πας στο νήμα της ΔΕΗ , πατάς απάντηση Ctrl-C και γράφεις εκεί ..

γενικά θα ζαλίσω τους mods για διαγραφές ποστ αν το συνεχίζετε oftopic , το οτι ρωτάτε κάτι oftopic και άλλος απαντά δε σημαίνει οτι πρέπει ντε και καλά να το συνεχίζετε, έχει καταντήσει κουραστικό τουλάχιστον ....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...δίκιο, αλλά με τον πονοκέφαλο που έχω, ούτε που κατάλαβα ότι είμαστε στους εναλλακτικούς. Θα το παρέθετα εκεί.

...το κάνω έστω και καθυστερημένα ΓΙΑ ΠΑΡΤΗ ΣΟΥ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,
Διάβασα αρκετά το thread, αλλά δεν έχω καταλήξει τι θα κάνω.

Έχω μια παροχή που ετησίως καταναλώνω περίπου 1700 kWh.

Είμαι στη Volterra και το συμβόλαιό μου λήγει αυτόν τον μήνα.

Power Pass δεν δικαιούμουν (βγήκε ένα ποσό περίπου 5 ευρώ πως δικαιούμουν)

 

Οι επιλογές που εξετάζω

ΗΡΩΝ: https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/generous-home/ (To πιο φθηνό)

ΔΕΗ Γ1: https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/g1-g1n/ (Το λέει το forum)

ΔΕΗ MyHome Online: https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-online/ (Σταθερή χρέωση)

Το ΔΕΗ Γ1, το εξετάζω μόνο και μόνο επειδή το προτείνει το forum, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να το πάρω. Οι τιμές του είναι κυμαινόμενες, και δεδομένου πως δεν ήμουν δικαιούχος Power Pass στο παρελθόν θα αλλάξει κάτι τώρα?

 

Ποια η γνώμη των ειδικών του forum;

Συνεχίζω με εναλλακτικό πάροχο ή αλλάζω thread για ΔΕΗ;

Επεξ/σία από johnmast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnmast είπε

Οι επιλογές που εξετάζω

ΗΡΩΝ: https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/generous-home/ (To πιο φθηνό)

ας γράψουμε πάλι για την αργή μηχανογράφηση και γενικότερα καθυστέρηση σύναψης σύμβασης (πλην ενός συμφουρομήτη που έγινε γρήγορα), κατα τα άλλα Αυγ και Σεπ έχει ανταγωνιστικές τιμές

η we μάλλον και αυτή καθυστερεί λόγω φόρτου συμβάσεων

1 ώρα πριν, johnmast είπε

Το ΔΕΗ Γ1, το εξετάζω μόνο και μόνο επειδή το προτείνει το forum, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να το πάρω.

Για ΔΕΗ στο άλλο θέμα

1 ώρα πριν, johnmast είπε

Είμαι στη Volterra και το συμβόλαιό μου λήγει αυτόν τον μήνα.

και εγώ στην ίδια φάση είμαι , (σε σταθερό) και περιμένω να δω τιμές Οκτ

αν παλεύονται θα ρισκάρω να παραμείνω μπας και με ξεχάσουν , το πολύ πολύ να χρεωθώ λίγα € παραπάνω , αν είναι μεγάλη η διαφορά τότε μόνο την κάνω

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...