Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, geopro said:

Για δοκιμάστε να βάλετε 1€.

Δεν παίζει ρόλο το ποσό πληρωμής. Δοκίμασα και με κατάθεση ενος ευρώ. Μέχρι και 2 πιτόγυρα και αναψυκτικό (10 ευρώ) διετίθεμαι να κεράσω, δεν αλλάζει κάτι. Το ίδιο μήνυμα λάθους εμφανίζει.

"Ο τρόπος πληρωμής που επιλέξατε δεν ειναι διαθέσιμος. Παρακαλούμε όπως χρησιμοποιήσετε άλλο τρόπο για να πραγματοποιήσετε την συναλλαγή σας"

Επεξ/σία από madboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 hours ago, PedroG said:

Screenshot_2024-06-23-18-06-45-501_com.android.chrome-edit.jpg.e98b528cb8ea8477c936c9260d6372f0.jpghttps://www.rae.gr/parakolouthisi-agoron/evropaikes-agores-xondrikis/map-graph/

 

Πάντως καλά το πάμε και στο ρεύμα στην Ελλάδα οι πιο ακριβές τιμές πώλησης στην Ευρώπη. Δε ξέρω αν επηρεάζεται η πολιτική των παρόχων υπηρεσιών στη χώρα μας με αυτό που συμβαίνουν πανευρωπαϊκα αλλά εδώ έχουμε ακραίες τιμές όπως λέγεται στην επιστήμη της ερευνητικής!!!

Με 90+€ την MW παίζουμε τετραπλάσια τιμή από επίσης Μεσογειακή χώρες Ισπανία και Πορτογαλία τριπλάσια από Γαλλία ενώ χτυπάμε την Ιταλία στα ίσα που οι μισθοί και το κόστος ζωής βιοτικό επίπεδο είναι σαφώς καλύτερα .

Μόνο οι Μαλτέζοι έχουν και Ιταλοί ακριβότερα το ρεύμα από εμάς 

Αυτό που ενδιαφέρει τον πελάτη είναι η τιμή που πληρώνει αυτός και όχι η χονδρική

Θα δεί κανείς πως είμαστε φθηνότεροι απο ότι η Ισπανία και η Πορτογαλία

https://www.energypriceindex.com/price-data

Screenshot_1.png

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, newlynx είπε

Ψάξε άρθρα του 2022 για τη λεγόμενη ιβηρική εξαίρεση. Οι δύο χώρες πάλεψαν (ενώ οι υπόλοιπες της ΕΕ διαφωνούσαν) και κέρδισαν αποδέσμευση της τιμής του ρεύματος από την τιμή του φυσικού αερίου. Και για μην γίνει πολιτικό το θέμα, σταματώ εδώ τη διευκρίνιση.

Το μοντέλο της Ιβηρικής δεν θα λειτουργούσε στην Ελλάδα γιατί είμαστε διασυνδεδεμένοι με χώρες που δεν είναι στο target model-την ενιαία ευρωπαϊκή αγορά ενέργειας (Βόρεια Μακεδονία, Αλβανία). Χωρίς να μπω σε πολλά πολλά γιατί θα γινόταν αυτό, στην ουσία οι Έλληνες φορολογούμενοι θα επιδοτούσαν την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας της Αλβανίας και της Βόρειας Μακεδόνιας χωρίς να πάρουν κάτι πίσω σαν αντάλλαγμα απο αυτές τις χώρες.

Το φαινόμενο το ονόμασαν leakage (διαρροή εξαγωγών).

Αναφορά σε κείμενο

The interconnectors are almost entirely used to export power to France. If the capacity of the interconnectors that is available for commercial trade had not been reduced by 32% since the intervention (Figure 4), leakage would have been even larger. Most countries in the rest of Europe are much better interconnected than the Iberian peninsula, so member states would be faced with very serious leakage if they introduced a similar instrument unilaterally. Even if there was a union-wide application of the instrument, leakage to neighbouring non-member states would remain a serious concern.

 

Επεξ/σία από lokirulerofhell
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στους ειδικους. Ενα μεγαλο respect σε ολους εσας που τα ψαχνετε συνεχεια και ενημερωνετε και εμας τους ασχετους διαρκως. Και ενα μεγαλο μπραβο που τους "κλεβετε" οπως μπορειτε με αλλαγη παροχων και εκμεταλλευση προσφορων οποτε βγαινουν. Δυστυχως δεν ειμαστε ολοι σαν εσας ομως και επειδη προσωπικα βαριεμαι την αλλαγη καθε 1-2 μηνες σκεφτομαι απο κιτρινο στην Φυσικο Αεριο να παω σε μπλε της ΔΕΗ. Μιλαμε για καταναλωση περιπου 600KWh το 4μηνο οποτε θεωρω οτι ειναι το καλυτερο με τα 50€ δωρο που δινουν. Υπαρχουν αντιρρησεις ή καλυτερες προτασεις? Ευχαριστω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, PedroG είπε

Screenshot_2024-06-23-18-06-45-501_com.android.chrome-edit.jpg.e98b528cb8ea8477c936c9260d6372f0.jpghttps://www.rae.gr/parakolouthisi-agoron/evropaikes-agores-xondrikis/map-graph/

 

Πάντως καλά το πάμε και στο ρεύμα στην Ελλάδα οι πιο ακριβές τιμές πώλησης στην Ευρώπη. Δε ξέρω αν επηρεάζεται η πολιτική των παρόχων υπηρεσιών στη χώρα μας με αυτό που συμβαίνουν πανευρωπαϊκα αλλά εδώ έχουμε ακραίες τιμές όπως λέγεται στην επιστήμη της ερευνητικής!!!

Με 90+€ την MW παίζουμε τετραπλάσια τιμή από επίσης Μεσογειακή χώρες Ισπανία και Πορτογαλία τριπλάσια από Γαλλία ενώ χτυπάμε την Ιταλία στα ίσα που οι μισθοί και το κόστος ζωής βιοτικό επίπεδο είναι σαφώς καλύτερα .

Μόνο οι Μαλτέζοι έχουν και Ιταλοί ακριβότερα το ρεύμα από εμάς 

Άντε πάλι συγκρίνετε την Ισπανία και την Πορτογαλία με την Ελλάδα. Δεν έχουν καμία σχέση με το δικό μας σύστημα.

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, doomnx είπε

Άντε πάλι συγκρίνετε την Ισπανία και την Πορτογαλία με την Ελλάδα. Δεν έχουν καμία σχέση με το δικό μας σύστημα.

Η ημιμαθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα.Θέλω να ρωτησω στην volton τι θελουν να μας πούνε;ότι αυτους τους 3 μήνες δέν θα εφαρμοστεί μηχανισμός διακύμανσης;Κατα δεύτερον εκεί που λέει περιθώριο εμπορίας,με περιθωριο εμπορίας 30% τι ακριβώς εννοεί ο ποιητής;

https://volton.gr/services/volton-yellow-simple-protect/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί κάποιοι συνεχίζουν να βάζουν τις τιμές της χονδρικής, για να αποδείξουν ότι το ρεύμα στην Ελλάδα τάχα είναι πανάκριβο.  Αυτό που πληρώνουμε είναι κάτω από το ΜΟ των ευρωπαϊκών τιμών. Τι κόλλημα έχετε φάει; Δεν μας ενδιαφέρει η τιμή της χονδρικής όσο πληρώνουμε 20 λεπτά την κιλοβατώρα(μαζί με ρυθμιζόμενες και φόρους). Ας είμαστε η πιο ακριβή στον κόσμο στην χοντρική, τι το βάζετε εδώ; Να αποδείξετε τι;

 

 

Επεξ/σία από petranthe
  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Πότε πηγές ελπεντισον?

Εμένα εκδόθηκε 30 Απριλίου έως 21 Μαίου και από ημέρα σε ημέρα περιμένω τον 2'

Τελικά είχα κάνει λάθος και έχει μπει η έκπτωση. Αναφέρεται σαν έκπτωση 30 ευρώ στην ανάλυση λογαριασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iliata2410 είπε

καλημέρα.Θέλω να ρωτησω στην volton τι θελουν να μας πούνε;ότι αυτους τους 3 μήνες δέν θα εφαρμοστεί μηχανισμός διακύμανσης;Κατα δεύτερον εκεί που λέει περιθώριο εμπορίας,με περιθωριο εμπορίας 30% τι ακριβώς εννοεί ο ποιητής;

https://volton.gr/services/volton-yellow-simple-protect/

Η τελική τιμή μέχρι το τον Αύγουστο θα είναι 0,083 χωρίς προϋπόθεση συνέπειας. Από Σεπτέμβριο και μετά θα ισχύει ο δεύτερος πίνακας που θα υπάρχει και έκπτωση συνέπειας 30%. Ωστόσο στην volton συμφέρει περισσότερο το ειδικό με τις 500kwh δώρο για ένα μήνα

IMG_2624.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, petranthe είπε

Γιατί κάποιοι συνεχίζουν να βάζουν τις τιμές της χονδρικής, για να αποδείξουν ότι το ρεύμα στην Ελλάδα τάχα είναι πανάκριβο.  Αυτό που πληρώνουμε είναι κάτω από το ΜΟ των ευρωπαϊκών τιμών. Τι κόλλημα έχετε φάει; Δεν μας ενδιαφέρει η τιμή της χονδρικής όσο πληρώνουμε 20 λεπτά την κιλοβατώρα(μαζί με ρυθμιζόμενες και φόρους). Ας είμαστε η πιο ακριβή στον κόσμο στην χοντρική, τι το βάζετε εδώ; Να αποδείξετε τι;

Έχουμε δηλαδή φτηνό ρεύμα και ακριβούς μισθούς; 😇

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@doomx σκέφτομαι να κάνω μετάβαση στο Solar Ήρων για το 50άρικο. Δεν πρέπει να έχω συμπληρώσει 6μηνο από τότε που μου δώσανε το προηγούμενο, για αυτό διαλέγω το solar. Που πρέπει να τσεκάρω ότι όντως θα το δώσουν όταν μου στείλουν τα χαρτιά; Που αναφέρεται στα άλλα προγράμματα το 6μηνο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, tryfos said:

@doomx σκέφτομαι να κάνω μετάβαση στο Solar Ήρων για το 50άρικο. Δεν πρέπει να έχω συμπληρώσει 6μηνο από τότε που μου δώσανε το προηγούμενο, για αυτό διαλέγω το solar. Που πρέπει να τσεκάρω ότι όντως θα το δώσουν όταν μου στείλουν τα χαρτιά; Που αναφέρεται στα άλλα προγράμματα το 6μηνο;

3η σελίδα της αίτησης που θα σου στείλεουν--> Ειδικοί Όροι--> Άρθρο Ε4: Προνόμια.

Εκεί θα δεις αν γράφει για 6μηνο ή όχι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

3η σελίδα της αίτησης που θα σου στείλεουν--> Ειδικοί Όροι--> Άρθρο Ε4: Προνόμια.

Εκεί θα δεις αν γράφει για 6μηνο ή όχι.

Ευχαριστώ πολύ, θα το τσεκάρω όταν μου τα στείλουν. Παρεμπιπτόντως σήμερα δουλεύουν άραγε ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...