Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, paul2 είπε

Μπηκα προχθες, μεχρι 31/5 ειχε 60€ Σκλαβενιτη ή 70€ Public και 50€ go4more...παρτε ενα τηλ τη Δευτερα και θα σας πουν..

Eιμαι ηδη Ελπεντισον..οποτε αυτο που μπορω να διεκδικησω υποθετω ειναι τα 50 ευρω go4more.. Eιναι ξεκαθαρο 0,089 τελικη τιμη /kwh και τιποτα αλλο και δεσμευση μεχρι 31/12 σωστα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 minutes ago, DeareN said:

Μήπως ρώτησες και για το σταθερό τους? το blue fixed?

Γιατί αν δε γίνεται φεύγουμε αλλού τρέχοντας...

Οχι, ρωτησα συγκεκριμενα για το Yellow Protect και μου ειπε δε γινεται, ειναι μονο για νεους πελατες!!

Γι αυτο μαλλον θα κανω αιτηση προς Protergia που ειναι 4 λεπτα φθηνοτερη και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δεν θέλω να κάθομαι να ψειρίζω τους λογαριασμούς κάθε μήνα όπως με τον Ήρωνα και τα άπειρα λαθάκια τους, Volton ή Ελπέ, ποια είναι πιο "αξιόπιστη"*; Θυμάμαι η Ελπέ έκανε μπαγαποντιές κάποτε...

*Εισαγωγικά γιατί καμία τους δεν είναι εντελώς αξιόπιστη

Επεξ/σία από Marthenil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Eιμαι ηδη Ελπεντισον..οποτε αυτο που μπορω να διεκδικησω υποθετω ειναι τα 50 ευρω go4more.. Eιναι ξεκαθαρο 0,089 τελικη τιμη /kwh και τιποτα αλλο και δεσμευση μεχρι 31/12 σωστα;

 

Νομίζω τα 50€ σε πόντους είναι μόνο για νέους πελάτες.Κατα τα άλλα είναι όπως τα λες. Και εγώ σταθερό έκλεισα αλλά άλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, greg4 είπε

Λέω να πάω bright up για δυο συνδέσεις που έχω, γιατί τώρα και με τα air condition το καλοκαίρι μάλλον θα είναι το πιο συμφέρων. Είμαι ήδη elpedison.

(βαριέμαι τον τουρισμό)

Υπάρχει περίπτωση για κανέναν δώρο ή πάμε απλά για συμβόλαιο;

κάνε μια τελευταία μετάβαση σε άλλο πάροχο και επέστρεψε σε καμιά εβδομάδα να πάρεις τουλάχιστον 2*50€ go4more ποντους μέχρι 15/6 συν ότι άλλο θα παίζει

Spoiler


5 ώρες πριν, liakjim είπε

"Η μεγάλη αύξηση των τιμών αποδίδεται στη χαμηλότερη συμμετοχή των ΑΠΕ στο μείγμα ηλεκτροπαραγωγής"

Μπορεί να το εξηγήσει αυτό κάποιος πως μπορεί να γίνει αυτό, όταν είμαστε σε εποχή μέγιστης ηλιοφάνειας; Ή πέφτουν τα άλλα ΑΠΕ (άνεμος, υδροηλεκτρικά);

Χρηματιστήριο είναι , εξού και το όνομα , η τιμή ορίζεται απο την ακριβότερη , δλδ αν θέλουν φουσκώνουν τα θερμικά στην παραγωγή και τέλος . Ειδικά αν η επόμενη μέρα έχει μεγαλύτερη ζήτηση απο ότι προβλέφτηκε και έκλεισε την προηγούμενη , τότε η κιλοβατώρα πωλείται χωρίς όρια πχ παλιότερα την πήγαιναν σε 4 ευρώ το κιλοβάτ.
1 ώρα πριν, energy52 είπε

Eιμαι ηδη Ελπεντισον..οποτε αυτο που μπορω να διεκδικησω υποθετω ειναι τα 50 ευρω go4more.. Eιναι ξεκαθαρο 0,089 τελικη τιμη /kwh και τιποτα αλλο και δεσμευση μεχρι 31/12 σωστα;

κάνε και εσύ μια γρήγορη τράμπα

Βέβαια αν αλλάξουν τιμές μη βαράτε 😛

με 9,9€ πάγιο (συν τις αυξημένες ρυθμιζόμενες) , μην περιμένετε οτι θα βγαίνει και τζάμπα ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 


Χρηματιστήριο είναι , εξού και το όνομα , η τιμή ορίζεται απο την ακριβότερη , δλδ αν θέλουν φουσκώνουν τα θερμικά στην παραγωγή και τέλος . Ειδικά αν η επόμενη μέρα έχει μεγαλύτερη ζήτηση απο ότι προβλέφτηκε και έκλεισε την προηγούμενη , τότε η κιλοβατώρα πωλείται χωρίς όρια πχ παλιότερα την πήγαιναν σε 4 ευρώ το κιλοβάτ.

κάνε και εσύ μια γρήγορη τράμπα

Βέβαια αν αλλάξουν τιμές μη βαράτε 😛

με 9,9€ πάγιο (συν τις αυξημένες ρυθμιζόμενες) , μην περιμένετε οτι θα βγαίνει και τζάμπα ....

Θα μιλησω μαζι τους αυριο και βλεπουμε αν κ πιστευω  επειδη εχω και το αεριο σ αυτους θα μου τα δωσουν..αν οχι , τοτε δεν συμφερει με 9,90 παγιο..Κι δεν εχουν κατι αλλο να μου προτεινουν ,  φευγω για ακατανομαστη

Το ρισκο ειναι μεσα στο παιχνιδι πλεον και το αναλαμβανει ο καθενας μονος του..εδω αποψεις αλλαζουμε και να βοηθηθουμε οσο γινεται..

Αυτο με τις ρυθμιζομενες τι εννοεις; λογω αυξημενου παγίου;

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτοιμο το νέο εξέλ μετά την ανακοίνωση των ex-ante κιτρινοπράσινων προγραμμάτων.

Αριθμός προγραμμάτων: 16
Μέση τιμή ημέρας για 200 kWh/μήνα: 0,14596 €/kWh
Μέση τιμή ημέρας για 800 kWh/μήνα: 0,14653 €/kWh
Ελάχιστη τιμή: 0,09093 €/kWh (Protergia Value Simple)
Μέγιστη τιμή: 0,19062 €/kWh (OTE ESTATE Ειδικό)
Μέση αύξηση τιμής ημέρας: 39% (0,041 €/kWh)
Μικρότερη αύξηση: 0% (Protergia Value Simple)
Μεγαλύτερη αύξηση: 70% (ELPEDISON Ειδικό >100 kWh)

Οι τιμές περιλαμβάνουν έκπτωση συνέπειας.

Τα σταθερά (μπλε) προγράμματα για την ώρα μένουν απαράλλαχτα, με εξαίρεση την λήξη διαθεσιμότητας των προγραμμάτων της nrg.

kVB5Afo.jpeg

DxC64XJ.jpeg

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 6
  • Thanks 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
23 λεπτά πριν, energy52 είπε

Αυτο με τις ρυθμιζομενες τι εννοεις; λογω αυξημενου παγίου;

ναι της χρέωσης διανομής (συν την απαξίωση του νυχτερινού)

 

25 λεπτά πριν, energy52 είπε

Θα μιλησω μαζι τους αυριο και βλεπουμε αν κ πιστευω  επειδη εχω και το αεριο σ αυτους θα μου τα δωσουν..

πολύ χλωμό , γενικά ο κανόνας είναι για νέους πελάτες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιος θέλει ας βοηθήσει.Ειμαι στο πράσινο της ελιν,και θέλω να πάω στο κίτρινο αυτό τον μήνα,ποιο από τα παρακάτω έντυπα συμπληρώνω και τι ακριβώς αιτιολογικό γράφω μέσα;Να αλλάξω εταιρεία δεν το κάνω η αλήθεια έχω βαρεθεί είναι λίγο βαβούρα κάθε 2 , 3 και βάλε μήνες να αλλάζω.Εκτος και αν εγώ δεν βλέπω καλά,οπότε με λέτε κάποιοι μείνε στο πράσινο,ένα και το ίδιο έρχεται.

https://my.elin.gr/hrisima-eggrafa/

Επεξ/σία από iliata2410
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGES81 είπε

καλησπερα με το elpedison smart up έχουμε ιδέα πού θα κυμανθεί η να ψάχνομαι?

ήταν πρόγραμμα για δώρα , ή θα ψάχνεσαι για δώρα ή θα κλείσεις κάπου σχετικά φθηνά

στο συγκεκριμένο ξέρεις τιμή μόνο όταν κλείσει η περίοδος κατανάλωσης

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτη η volton ο,τι ναναι. Μου στελνει λογαριασμους και γω εχω αλλαξει 3 παροχους απο τοτε. Μου λενε δε τους εστειλε δεδδηε τελικες ενδειξεις. Παιρνω δεδδηε λενε τις εβαλαν κανονικα στο συστημα. Τωρα τι κανω, myrae στα γεραματα;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GEORGES81 είπε

καλησπερα με το elpedison smart up έχουμε ιδέα πού θα κυμανθεί η να ψάχνομαι?

την ίδια απορία έχω κι εγώ δεν το βλέπω στο excel το βλέπω μόνο στο συγκριτικό φοβάμαι ότι εγώ που πήγα το Μάιο στο 0.08 τον Ιουνιο θα το φάω το αγγουράκι και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Καλα αυτη η volton ο,τι ναναι. Μου στελνει λογαριασμους και γω εχω αλλαξει 3 παροχους απο τοτε. Μου λενε δε τους εστειλε δεδδηε τελικες ενδειξεις. Παιρνω δεδδηε λενε τις εβαλαν κανονικα στο συστημα. Τωρα τι κανω, myrae στα γεραματα;

Το ίδιο πράγμα έχει κάνει σε όλες τις παροχές που έχω μεταφέρει. Πάντα δεν έχει λάβει τις τελικές ενδείξεις και φταεί ο ΔΕΔΔΗΕ λέει. Κάνε καταγγελιά ΡΑΕ γιατί κάνουν και δυο εβδομάδες να απαντήσουν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Καλα αυτη η volton ο,τι ναναι. Μου στελνει λογαριασμους και γω εχω αλλαξει 3 παροχους απο τοτε. Μου λενε δε τους εστειλε δεδδηε τελικες ενδειξεις. Παιρνω δεδδηε λενε τις εβαλαν κανονικα στο συστημα. Τωρα τι κανω, myrae στα γεραματα;

8 λεπτά πριν, vklon είπε

Το ίδιο πράγμα έχει κάνει σε όλες τις παροχές που έχω μεταφέρει. Πάντα δεν έχει λάβει τις τελικές ενδείξεις και φταεί ο ΔΕΔΔΗΕ λέει. Κάνε καταγγελιά ΡΑΕ γιατί κάνουν και δυο εβδομάδες να απαντήσουν.

Τέλεια, μου λύσατε το δίλημμα.

Οι επιταγές Σκλαβενίτη ισχύουν ακόμα στην Ελπέ; Και επίσης είναι στάνταρ ή θέλουν τηλέφωνο;

Επεξ/σία από Marthenil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...