Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, vasilhsstr είπε

Μόνο σε πιστωτική μπαίνουν πόντοι στην Εθνική (go4more) όταν κάνουμε πάγια στην Ελπε ή και σε χρεωστική (μισθοδοσίας) ?

σε χρεωστική μη μισθοδοσίας (δε νομίζω να υπάρχει διαφορά) πάντως μπήκαν την προηγούμενη φορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, vasilhsstr είπε

Μόνο σε πιστωτική μπαίνουν πόντοι στην Εθνική (go4more) όταν κάνουμε πάγια στην Ελπε ή και σε χρεωστική (μισθοδοσίας) ?

Μόνο πιστωτική.

 

Μόλις τώρα, Trikala_city είπε

Μόνο πιστωτική.

 

Για την ακρίβεια,  στην πιστωτική είναι το 5% του λογαριασμού και 50€ δώρο σε νέες συνδέσεις. Χρεωστική νομίζω είναι 1% χωρίς 50€ δώρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Trikala_city είπε

Μόνο πιστωτική.

 

Για την ακρίβεια,  στην πιστωτική είναι το 5% του λογαριασμού και 50€ δώρο σε νέες συνδέσεις. Χρεωστική νομίζω είναι 1% χωρίς 50€ δώρο. 

Εμένα μου είπαν (befon) ότι τα 50€ go4more μπαινουν και σε χρεωστική.

Σε πληρωμή λογαριασμού με πάγια εντολή όμως υπάρχει διαφοροποίηση στην έκπτωση χρεωστική vs πιστωτική.

Αναφέρεται και ρητώς και σε χρεωστική.

go4more.png.bbb311822de13ac2b033ad0a57d3ecb2.png

Επεξ/σία από geopro
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vasilhsstr είπε

Μόνο σε πιστωτική μπαίνουν πόντοι στην Εθνική (go4more) όταν κάνουμε πάγια στην Ελπε ή και σε χρεωστική (μισθοδοσίας) ?

Ο go4more είναι στην ουσία ένας λογαριασμός πόντων, πάνω στον οποίον κουμπώνουν οι κάρτες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Εγώ προσωπικά έχω και χρεωστική κάρτα μισθοδοσίας και πιστωτική που συμμετέχουν στο go4more. Τον Οκτώβριο είχα πάρει 20.000 πόντους δηλώνοντας τα 4 τελευταία ψηφία της πιστωτικής. Οι πόντοι αυτοί δεν πηγαίνουν στην κάρτα αλλά στο λογαριασμό go4more. Οπότε εγώ τώρα τους εξαργυρώνω κάνοντας αγορές μέσω της χρεωστικής.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, battlerager είπε

Πότε σου τράβηξαν τα λεφτά;

Σε εμένα τα τράβηξαν στις 10 και ακόμα δε μπήκαν οι πόντοι. Στο app τις Εθνικής έλεγε σε 5 εργάσιμες που έχουν περάσει.

Αν εννοεις ωρα οχι αυτο δεν το προσεξα! οι ποντοι μπηκαν με διαφορα μιας μερας νομιζω..Τωρα να σου πω βαριεμαι να κοιταξω..😄 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, takoulou είπε

Να κοιταξεις να δεις και  για νυχτερινο...

Έχει νυχτερινο το διαμέρισμα. Αν και λένε ότι θα το κάνουν μεσημεριανό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.Μετα απο τις 12.01.24 μου μπηκα στο elpedison Smart με τα 100 ευρω πρωτου λογαριασμου,και παραλληλα 100 ευρω εκπτωση διαιρεμενο σε 5 μηνες ,πλησιαζει η ωρα αλλαγης.Για Απριλιο ηταν 0,108 .Αντιθετα βλεπω το smart up κυμαινεται πιο χαμηλα Απριλη και Μαιο.

Συνεπως σκεφτομαι την αλλαγη πλέον σε smart up συμφωνα με το excel.Φανταζομαι η αλλαγη εντος εταιρειας θα ειναι γραφειοκρατικα ευκολη διαδικασια.Δυστυχως δεν εχω πιστωτικη εθνικης για τους ποντους.Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, stelios85 said:

Καλησπερα σε ολους.Μετα απο τις 12.01.24 μου μπηκα στο elpedison Smart με τα 100 ευρω πρωτου λογαριασμου,και παραλληλα 100 ευρω εκπτωση διαιρεμενο σε 5 μηνες ,πλησιαζει η ωρα αλλαγης.Για Απριλιο ηταν 0,108 .Αντιθετα βλεπω το smart up κυμαινεται πιο χαμηλα Απριλη και Μαιο.

Συνεπως σκεφτομαι την αλλαγη πλέον σε smart up συμφωνα με το excel.Φανταζομαι η αλλαγη εντος εταιρειας θα ειναι γραφειοκρατικα ευκολη διαδικασια.Δυστυχως δεν εχω πιστωτικη εθνικης για τους ποντους.Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας

Τα δώρα που δίνουν είναι μόνο για νέους πελάτες. Η τιμή στο smart up είναι μέχρι τέλη Μαΐου. Προσωπικά, δε θα πήγαινα στο smart up για 10 μέρες. Ειδικά αφού μένει να πάρεις ακόμα ένα εικοσάρικο στο λογαριασμό από το smart. Θα το κοιτούσα από Ιούνη.

Αλλιώς κοίτα volton (μέχρι τέλη Ιουλίου έχει πρόγραμμα με ανώτατη τιμή 0.085, αν δε σε νοιάζει η ανώτατη τιμή δίνει μέχρι 500kwh δώρο τον πρώτο μήνα), Ήρων (50 ευρώ από econtract) ή ΔΕΗ για λίγες μέρες ώστε μετά να ξαναπάς elpe ως νέος πελάτης με όλα τα δώρα. 

Τι κατανάλωση έχεις το μήνα; 

Επεξ/σία από dasnowy
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2024 στις 11:38 ΜΜ, teot είπε

Σταμάτα να διαβάζεις ψεκοσελίδες.

6 ώρες πριν, stelios85 είπε

Καλησπερα σε ολους.Μετα απο τις 12.01.24 μου μπηκα στο elpedison Smart με τα 100 ευρω πρωτου λογαριασμου,και παραλληλα 100 ευρω εκπτωση διαιρεμενο σε 5 μηνες ,πλησιαζει η ωρα αλλαγης.Για Απριλιο ηταν 0,108 .Αντιθετα βλεπω το smart up κυμαινεται πιο χαμηλα Απριλη και Μαιο.

Συνεπως σκεφτομαι την αλλαγη πλέον σε smart up συμφωνα με το excel.Φανταζομαι η αλλαγη εντος εταιρειας θα ειναι γραφειοκρατικα ευκολη διαδικασια.Δυστυχως δεν εχω πιστωτικη εθνικης για τους ποντους.Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας

Για 10 μέρες θα το προλάβεις το Smart Up και μετά θα είναι ακριβότερο από το Smart. Δεν αξίζει. Κάτσε να βγουν οι τιμές του Ιουνίου ή πήγαινε να πάρεις δώρα σε άλλες εταιρείες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/5/2024 στις 8:41 ΠΜ, vasilhsstr είπε

Καλημέρα σε όλους, τί προτείνεται με ορίζοντα 3-5 μήνες 

elpe smart ή smart up (για περίπου 250-300 kWh) ?

Αν δεν είσαι τουρίστας, εγώ θα σου έλεγα ΖΕΝΙΘ more ή VOLTON simple protect

Στις 17/5/2024 στις 7:13 ΜΜ, Lunarinx είπε

Καλησπέρα, έχω 2 Γ23 επαγγλεματικές παροχές με αρκετά μεγάλες καταναλώσεις (15-20ΜW/μήνα),

Τον τελευταίο χρόνο οι παροχές είναι στην Ελιν (Power on!Business Βοnus +, Power on!Business 23).

Σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος απο την εταιρία με εξαίρεση την συνέπεια έκδοσης λογαριασμών,

σήμερα με λίγο ψάξιμο είδα πως η EUNICE power (WeEnergy) έχει καλύτερη τιμή κιλοβατόρας στο WeBlue.

και θέλω να ρωτήσω ποιά η αποψή/εμπειρία σας για την EUNICE power (We);

Εχετε καποιό άλλο πρόγραμμα να προτείνετε;

Ευχαριστώ,

Η EUNICE έχει τα We Blue kai We Corp με μικρές διαφορές μεταξύ τους

Υπάρχουν και 2 ειδικά τιμολόγια το VOLTON Advanced και ΗΡΩΝ Benefit2 λίγο πιο πάνω

Στις 18/5/2024 στις 4:50 ΜΜ, physnik είπε

Η κοπελιά μου θα νοικιάσει διαμέρισμα από 1η Ιουνίου. Επειδή δεν την βλέπω να ασχολείται με τουρισμό και επειδή το σπίτι θα θερμαίνεται με κλιματιστικα και προβλέπω τουλάχιστον για τους χειμερινούς μήνες κατανάλωση πάνω από 600kWh/ μήνα, συμφέρει το σταθερό της ΕΛΠΕ ή κάτι μου διαφεύγει; 

Βέβαια τους καλοκαιρινούς μήνες, για φέτος τουλάχιστον, θα έχει πολύ χαμηλές καταναλώσεις, αλλά από Σεπτέμβριο που θα είναι η κύρια χρήση, δεν ξέρουμε τι θα παίξει. Οπότε μήπως είναι καλύτερα να καβατζωσει από τώρα καλή τιμή και ας χάσει ένα 5ευρω το μήνα λόγω παγίου. 

Υγ. Θα έχει και κοτ β αν έχει κάποια σημασία αυτό. 

Μιλάς από τώρα για Οκτώβριο Νοέμβριο; Είναι πολύ μακριά για υπολογισμούς...

Υπάρχουν σταθερά ετήσια αλλά με υψηλή τιμή και υψηλό πάγιο. Σε συμφέρει να μπεις τώρα σε σταθερό και να πληρώνεις πάγιο 9,50 ή 9,90;

Αν θέλεις σώνει και καλά να το κλείσεις από τώρα κοίτα το σταθερό της ΔΕΗ με 3,50 πάγιο

@korakios Δες λίγο πάλι αν θέλεις τα τιμολόγια της nrg στο excel σου. Έχει αλλάξει ο συντελεστής στο κόστος προμηθευτή σε 1,05 και στα Ontime 4U & Prime χρησιμοποιούν ΜΤΑ

Επεξ/σία από bilham
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, doomnx είπε

Σταμάτα να διαβάζεις ψεκοσελίδες.

 

Κάτι άλλο έψαχνα και έπεσα  στην είδηση....

Δεν την ήξερα την σελίδα  αλλά απο το περιεχόμενό της  για ψεκοσελίδα δεν μου φάνηκε.... αντιπολιτευόμενη (απο τις ελάχιστες που έχουν απομείνει) θα την έλεγα.

Επίσης πριν το ανεβάσω το έψαξα... έχει δημοσιευθεί πριν ένα μήνα στην Καθημερινή  («Καπέλο» 500 εκατ. ευρώ στα τιμολόγια για να καλυφθούν οι απώλειες εσόδων από τις παράνομες συνδέσεις επιτηδείων)...  στο  Protagon.gr (Φρένο στις μειώσεις οι ρευματοκλοπές παρά την αποκλιμάκωση της χονδρεμπορικής τιμής )  που δεν θα τις έλεγα  ψεκοσελίδες... ούτε καν αντιπολιτευόμενες.... 

https://www.kathimerini.gr/economy/562962028/reymatoklopes-500-ekat-eyro-pagonoyn-tis-meioseis-reymatos/

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγώ το έχω δει σαν είδηση απο δω και απο εκεί. Σημασία δεν έχει ποιος λέει κάτι αλλά τι λέει. Αν βάλουμε τον χειρότερο στο μυαλό μας να πει κάτι που ισχύει, δε σημαίνει ότι παύει να ισχύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/5/2024 στις 5:43 ΜΜ, doomnx είπε

Ενημέρωσα το εξέλ με τις νέες προσφορές της Elpedison.

  • Smart: 15 €/μήνα στο λογαριασμό για 2 μήνες + 2x20 € διατακτικές Σκλαβενίτη + 50 € σε πόντους Go For More.
  • Ειδικό (πράσινο), Smart Up, Smart Zero, Bright Up: 2x20 € διατακτικές Σκλαβενίτη + 50 € σε πόντους Go For More.
  • Double Energy Home Fix: τα δώρα οποιουδήποτε προγράμματος ρεύματος + 120 € στον πρώτο λογαριασμό αερίου + 50 € σε πόντους Go For More (σύνολο 100 € σε πόντοι).
    Υπενθυμίζω ότι στο σταθερό αέριο δεν υπάρχει πια ρήτρα αποχώρησης και το double μπορεί να γίνει και κατόπιν της ενεργοποίησης στο ρεύμα.

Όποιος θέλει να στηρίξει, ας μου στείλει μήνυμα με ένα όνομα και ένα τηλέφωνο και το πρόγραμμα για το οποίο ενδιαφέρεται.

ΥΓ: Τους πόντους της Εθνικής δεν τους υπολογίζω στη σύγκριση τιμών, γιατί δεν έχουν όλοι λογαριασμό στην τράπεζα αυτή.

Στα παραπάνω + δωροεπιταγή Public 30 € από σήμερα. Ενημερώνω το excel.

Στα επαγγελματικά ισχύουν τα ίδια δώρα, αλλά δεν ισχύει η Public των 30 €.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ANTONIOS67 said:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Νέα προσφορά αποκλειστικά για κατόχους παροχών ΔΕΗ!!

Smart Elpedison με συνολικό όφελος δώρων 150€ !!!

Από υπόλοιπους παρόχους 110€ !!

Όποιος ενδιαφέρεται για λεπτομέρειες ας στείλει πμ.

Πως σπάνε τα δώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...