Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Διαφορετική κρατική επιδοτήση έχουν τα απλά τιμολόγια (0.025) διαφορετική κρατική επιδότηση έχουν τα ΚΟΤ (0.06).

Το περίεργο είναι που έχεις έκπτωση ΚΟΤ 105kw και πίστωση ΤΕΜ (για ΚΟΤ) 111kwh. Θα'πρεπε να ταιριάζουν αυτά τα δύο.

Ναι ισχύει το δεύτερο που λες αλλά είναι υπέρ μου όποτε 😁

Ναι είναι οι τρεις οι επιδοτήσεις που δικαιούμαστε. Η βασική κρατική επιδότηση όμως (0,025) δεν έπρεπε να υπολογιστεί επι 300 γιατί δνε έχω ξεπεράσει τις 500 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Greg29M είπε

 

Η we με 0,16 

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/weyellow/

ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΚΟΤ. Αλλά ρωτήστε τους κιόλας μήπως δεχθούν.

 

 

Οπου υπογραψω θα πρεπει να μου δωσουν γραπτως οτι ειναι σταθερη τιμη + ΚΟΤ

Δεν  την ξαναπαταω ...

Να τρεχω παλι στα δικαστηρια οπως εγινε με την EFApower...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, scharal είπε

Το θέμα όμως είναι ότι όταν οι τιμές αρχίσουν να ανεβαίνουν δεν θα υπάρχουν ενδεχομένως τα υπάρχοντα σταθερά προγράμματα για να επιλέξεις ή θα έχουν υψηλότερες τιμές. Δεν τις παρακολουθούμε μόνο εμείς τις τιμές, τις παρακολουθούν και οι πάροχοι και πράτουν αναλόγως.

Ακριβώς. Μην προσπαθείς να νικήσεις την αγορά, οι πιθανότητες λένε ότι δε θα τα καταφέρεις. Όσοι βγαίνουν κερδισμένοι είναι συνήθως από σπόντα. Η δική μου στρατηγική είναι ότι αν βρω ένα σταθερό σε λογική τιμή που δε θα με πειραζε να πληρώνω για 1 χρόνο το διαλέγω. Καλύτερο από το να ψάχνω καθε λίγο και λιγάκι τις τιμές λες και παίζω χρημαστιστήριο. Άσε που καταναλώνω περίπου 250ΚW το μήνα και δεν βλέπω να αξίζει. Αυτά που πληρώνω τώρα σε κυμαινόμενο φαίνεται να είναι το ίδιο με το σταθερό της elpedison οπότε μάλλον για εκεί πάω (8 ευρώ το μήνα η διαφορά...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Ήρωνας πόσες μέρες περίπου από την καταληκτική ημερομήνια που δίνεις μέτρηση βγάζει λογαριασμό ; 

Έδωσα μετρήσεις 6/12 (τελευταία μέρα) και ακόμη τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά νεα για 50€ go4more και διπλοχρεωση Ηρων, εγώ ακόμη δεν έχω πιστωθεί κάτι απο τα δυο. Όμως παρατήρησα το εξής, ότι η διπλοχρεωση που έχω είναι σε 2 λογαριασμούς , που είναι τελικοι εκκαθαριστικοι. Για δείτε το και εσείς, θα εχει ενδιαφέρον αν το πρόβλημα εντοπίζεται μόνο σε τελικούς…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Greg29M είπε

Επειδή κάποια στιγμή ειπώθηκε από κάποιον ότι σήμερα (όχι πρόπερσι) πληρώνουμε το ακριβότερο ρεύμα με διαφορά στην Ευρώπη...image.jpeg.782e8ec4038b106a24877fe3b2cebaec.jpeg

Αυτός ο κάποιος σχολίασε τις τιμές χοντρικής και είχε πει ότι είμαστε σχεδόν μονίμως στις 3 ακριβότερες χώρες. Διάλεξες τη μέρα που είμαστε σε κάπως καλύτερη θέση να μας πεις τι ακριβώς;

Η πραγματικότητα όμως είναι ότι η Ελλάδα είναι η 4η ακριβότερη πανευρωπαϊκά στη χονδρική του ρεύματος για το σύνολο του 2023 - μέχρι τις αρχές Νοεμβρίου.

https://www.capital.gr/oikonomia/3749435/4i-akriboteri-paneuropaika-i-xondriki-tou-reumatos-stin-ellada/

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Strategos said:

Τώρα με τα πράσινα τιμολόγια η λογική δεν λέει ότι θα έπρεπε να ανακοινώνουν τις τιμές από 20 του προηγούμενου μήνα ώστε να προλάβεις να αλλάξεις αν δεν σε συμφέρει όπως πριν; Τώρα 1 του μήνα θα ανεβάζουν τιμές, μέχρι να σε αλλάξουν θα πηγαίνει 10.

ρωτάω κάτι παράλογο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, scharal said:

Είμαι σε double πρόγραμμα στη Ζενίθ (ΦΑ: Gas Home now + ΗP: Power Home Night), χωρίς δέσμευση παραμονής. Επειδή είμαι νέος στο "άθλημα" και έχω λίγο μπερδευτεί με όλες τις πιθανές επιλογές, θα εκτιμούσα λίγο βοήθεια με τα παρακάτω:

1. Συμφέρουν γενικά τα double? Αν όχι, γιατί; Αν ναι, γιατί;

2. Αν όχι, ποιές εναλλακτικές προτείνετε για πάροχο / πρόγραμμα ΦΑ και ΗΡ αντίστοιχα; Κατανοώ ότι δεν γίνεται να προβλέψουμε τις τιμές του 2024 από τώρα, αλλά γενικά τι προσέγγιση ακολουθούν οι guru του Group;

3. Μετά από δική μου έρευνα και διαβάζοντας το excel του @korakios, έχω καταλήξει στα εξής υποψήφια προγράμματα. ΦΑ: Ήρων Gas Pass με χαμηλή τιμή kwh και όφελος 150 ευρώ (αορίστου, ουσιασικά όμως παραμονή για 12 μήνες για να μην τα επιστρέψεις). ΗΡ: Elpedison Bright σταθερό με όφελος 100 ευρώ και δέσμευση παραμονής (που ακόμα και έτσι αν θες φεύγεις και απλά επιστρέφεις μέρος του δώρου, άρα καμία ζημιά). Γνώμες και αντιπροτάσεις δεκτές.

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο Post!

Για σταθερό πρόγραμμα κοίτα ή elpedison bright που δίνει τα 100 ευρώ δώρο ή we energy με 0,16 για 6 μήνες χωρίς ρήτρα αποχώρησης. 

Για κυμαινόμενα συμφέρουν πιο πολύ τα κίτρινα της ζενίθ. Κοίτα όμως και το elpedison smart με τα 100 ευρώ δώρο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, korakios είπε

ε, εντάξει τότε, αυτά τα λένε εξαρχής , αφού σου είπε ο υπάλληλος οτι θα τα πάρεις είναι γνωστό , ο λόγος του συμβόλαιο 😂

ζήτα για αρχή την τηλεφωνική ηχογράφηση και εύχεσαι να μην "έχει χαθεί"

 

16 ώρες πριν, korakios είπε

ε, εντάξει τότε, αυτά τα λένε εξαρχής , αφού σου είπε ο υπάλληλος οτι θα τα πάρεις είναι γνωστό , ο λόγος του συμβόλαιο 😂

ζήτα για αρχή την τηλεφωνική ηχογράφηση και εύχεσαι να μην "έχει χαθεί"

Αναφορά σε κείμενο

Screenshot_20231205_222943_SamsungNotes.jpg.1e9a67b6e56f75be4bedff24149cf020.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντηση απο εκπρόσωπο στο chat

"Η αλλαγή στο πρόγραμμα elpedison smart έγινε 27/11/2023.  Ο τελευταίος σας λογαριασμός όπως μπορείτε να ελέγξετε έχει περίοδο κατανάλωσης μέχρι και 28/10/2023 όπου δεν είχε ολοκληρωθεί η ανανέωση. Επομένως η απόδοση του δώρου θα γίνει στον επόμενο λογαριασμό σας."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, [email protected] είπε

Συγχαρητήρια για την καλή δουλειά στο εξελάκι. Τον μηχανισμό διακύμανσης τον υπολογίζεις λάθος. Το β πρέπει να βγει έξω από την παρένθεση και δεν είναι μόνο η διαφορά των δύο μηνών, αλλά πολλαπλασιάζεται επί τον συντελεστή α.

για να πολλαπλασιαστεί το β με το συντελεστή α , παραμένει μέσα στην παρένθεση

_____________________

2 ώρες πριν, nikiangel είπε

λαμβανω τηλεφωνημα απο μια συμβουλο ενεργεισς

να το κλείνεις

2 ώρες πριν, nikiangel είπε

της protergia ενα προγραμμα τυπου κιτρινο

το μόνο καλό που έχουν είναι οτι διαμορφώνεται η τιμή κατα 99% 2 μήνες πριν

2 ώρες πριν, nikiangel είπε

και σου δινει γραπτως οτι γι αυτα τα 2 χρ δν θα εχεις ρητρα αναπροσαρμογης.

απο καρφιτσωμένη ανάρτηση (διάβασέ την αν δε συο κάνει κόπο) :

Στις 5/12/2023 στις 2:46 ΠΜ, korakios είπε

- Κάποια κίτρινα γράφουν "χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής" ισχύει? --> όχι έχουν ρήτρα κανονικά

 

2 ώρες πριν, nikiangel είπε

Γενικα μου ειπε να παω σε μεγαλους παροχους που παραγουν ρευμα τυπου δεη, protergia και ηρων..

κλασσικές παπάντζες που πετάνε οι "ειδικοί" ενέργειας , μάλλον απο εκεί παίρνει καλύτερες προμήθειες

___________

2 ώρες πριν, k_w_t είπε

Εκτος απο Elpedison και ΔΕΗ εχει ανακοινωσει κανενας αλλος τιμη σταθερη χρεωσης (μπλε) ?

σχεδόν όλοι (πχ όχι NRG) , φύλλο σταθερά στο excel

1 ώρα πριν, dimtech είπε

Πολύ καλά νεα για 50€ go4more και διπλοχρεωση Ηρων, εγώ ακόμη δεν έχω πιστωθεί κάτι απο τα δυο. Όμως παρατήρησα το εξής, ότι η διπλοχρεωση που έχω είναι σε 2 λογαριασμούς , που είναι τελικοι εκκαθαριστικοι. Για δείτε το και εσείς, θα εχει ενδιαφέρον αν το πρόβλημα εντοπίζεται μόνο σε τελικούς…

στον 1ο και τελικό που πήρα δεν είχα διπλοχρέωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fotis1708 είπε

3 αιτήσεις ΕΛΠΕ 1-9/11 πιστώθηκαν σήμερα οι πόντοι go4more. 

Παιδιά οι πόντοι αφορούν μόνο πιστωτική Εθνικής ή γίνεται και με χρεωστική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...