Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kacey είπε

1 ΔΕΚ του φέτος άρχισε η εκπροσώπησή μου από ElpeSmart. Να φύγω για Ήρωνα για το 50άρικο* ή είναι νωρίς ακόμα? :D

*για να προλάβω και τη Volton πριν την αλλαγή του χρόνου για τις 500kWh...

Είμαι ίδια περίπτωση και έχω την ίδια απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Hi--Tech είπε

Πρέπει να πληρώσω τον πρώτο λογαριασμό πριν πάω?

όχι, πάρε βεβαίωση εκπροσώπησης (myheron -> αιτήματα->βεβαίωση)

1 ώρα πριν, Hi--Tech είπε

Πότε είναι καλύτερα να φεύγεις από τον πάροχο, πριν την καταμέτρηση ή μετά?

δεν έχει σχέση ο ΔΕΔΔΗΕ και η καταμέτρηση , δίνεις ο ίδιος φωτό , αλλα επειδή κάτι παίζει με ΔΕΔΔΗΕ τελυταία

1. ζητάς στην αίτηση της ελπέ να είναι προσυμπληρωμένες οι κιλοβατώρες

2. ζητάς απο ελπέ να μην δώσουν αίτημα επιτόπιας στο ΔΕΔΔΗΕ (αν υπάρχει αυτό θα το σκαλίσω αργότερα) απο τη στιγμή που έχουν φωτό

edit και φυσικά τσεκάρεις να είναι τα 100€ με την αίτηση

1 ώρα πριν, Nekro87 είπε

Είμαι ίδια περίπτωση και έχω την ίδια απορία.

και @kacey, άποψή μου είναι να μη φεύγετε στο μπαμ και να αποφεύγετε πιστωτικά , εννοείται κινείστε όπως νομίζετε

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι, πάρε βεβαίωση εκπροσώπησης (myheron -> αιτήματα->βεβαίωση)

δεν έχει σχέση ο ΔΕΔΔΗΕ και η καταμέτρηση , δίνεις ο ίδιος φωτό , αλλα επειδή κάτι παίζει με ΔΕΔΔΗΕ τελυταία

1. ζητάς στην αίτηση της ελπέ να είναι προσυμπληρωμένες οι κιλοβατώρες

2. ζητάς απο ελπέ να μην δώσουν αίτημα επιτόπιας στο ΔΕΔΔΗΕ (αν υπάρχει αυτό θα το σκαλίσω αργότερα) απο τη στιγμή που έχουν φωτό

και @kacey, άποψή μου είναι να μη φεύγετε στο μπαμ και να αποφεύγετε πιστωτικά , εννοείται κινείστε όπως νομίζετε

@korakios πιστεύεις ότι είναι καλύτερο να αποφεύγουμε πιστωτικά υπόλοιπα στους λογαριασμούς επειδή ο πάροχος μπορεί να μην μας αφήνει μετά να ξαναπάμε για να πάρουμε το δώρο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HAthinaia είπε

@korakios πιστεύεις ότι είναι καλύτερο να αποφεύγουμε πιστωτικά υπόλοιπα στους λογαριασμούς επειδή ο πάροχος μπορεί να μην μας αφήνει μετά να ξαναπάμε για να πάρουμε το δώρο;

και γιαυτό , να μην μπούμε σε καμια "μαύρη λίστα" αν και θα ήταν παράνομο να το κάνουν , επίσης για να υπάρχει χρόνος να ενημερώνεται η μηχανογράφησή τους οτι έχουμε φύγει , αλλά και για να μην κόψουν τα δώρα γενικότερα

φυσικά ο καθένας κάνει ότι νομίζει.

Τώρα σε αίτηση για Ήρων τους έστειλα προηγούμενο λογαριασμό τους γιατί ξέχασα οτι η ελπέ στέλνει βεβαίωση εκπροσώπησης μετά απο αίτημα και όχι κατευθείαν , θα δείξει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τους ποντους 50 ευρω στην Εθνικη απο εκπροσωπηση elpedison, καλεσα σημερα στην Εθνικη να μαθω τι γινεται. Εκει ο υπαλληλος, που γενικα φανηκε να ξερει τι του γινεται, μου ειπε οτι δε βλεπει τιποτα. Ουσιαστικα σαν Εθνικη φαινεται πως δεν εχουν λαβει τα στοιχεια κλπ για να τα περασουν. Τον ρωτησα αν στην Εθνικη παιρνει μερες, δηλαδη αν ισως τα εχουν στειλει και χρειαζονται πχ 5 μερες, 1 μερα ή ποιο διαστημα τελοσπαντων, ουσιαστικα μου ειπε οτι περνιουνται αμεσως... Εμμεσως πλην σαφως σαν να λεει οτι δε τα εχουν στειλει.

Στη συνεχεια πηρα στην ΕΛΠΕ, και βγηκε μια κυρια, η οποια μου φανηκε καινουρια. Της ειπα οτι εχω παρει εκπροσωοπηση απο 27/10 αλλα οι ποντοι ακομα αφαντοι. Αφου μου ειπε το ποιηματακι για τις 150 μερες, της ειπα οτι θελω τουλαχιστον να μαθω αν η διαδικασια εχει προχωρησει κανονικα και αν βλεπει στο συστημα οτι ειναι σε εξελιξη. Αφου με εβαλε σε αναμονη, ο υπευθυνος προφανως δεν ασχοληθηκε και ηρθε να μου πει τα ιδια, 150 μερες (απαντησα οτι ναι αλλα στις 151 μερες χανω καθε δικαιωμα στους ποντους, αρα δε θα σε παρω στις 150), και οτι ισως επειδη η εκπροσωπηση ειναι συντομη (οπου συντομη εννοουσε 1 μηνα, και της λεω ειναι 1,5 μηνας και δεν ειναι καθολου συντομη). Δεν ηξερε τι αλλο να μου πει. Με προβληματισε οτι δεν εχουν ενα συστημα να δουν απευθειας παντως αν το ζητημα ειναι σε εξελιξη, δηλαδη δεν εχουν καμια εικονα στην εξυπηρετηση. Τρεχα γυρευε.

Το "θετικο" ειναι οτι δε τους εχει παρει κανεις ακομα, και μιας και ηταν μια διαφημιση που ετρεχε και στις 2 σελιδες ελπε και εθνικη, δε πιστευω οτι θα μας τα φανε συνολικα σε ολο τον κοσμο. Αν τα ειχαν παρει λιγοι και αλλοι οχι θα το εβρισκα πιο επικινδυνο. Αλλα αντε να δουμε, δεν ειναι ταχυτητες αυτες που εχουνε

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, petrox21 είπε

δηλαδη αν ισως τα εχουν στειλει και χρειαζονται πχ 5 μερες, 1 μερα ή ποιο διαστημα τελοσπαντων, ουσιαστικα μου ειπε οτι περνιουνται αμεσως... Εμμεσως πλην σαφως σαν να λεει οτι δε τα εχουν στειλει.

ωραία πληροφορία

2 λεπτά πριν, petrox21 είπε

Το "θετικο" ειναι οτι δε τους εχει παρει κανεις ακομα, και μιας και ηταν μια διαφημιση που ετρεχε και στις 2 σελιδες ελπε και εθνικη, δε πιστευω οτι θα μας τα φανε συνολικα σε ολο τον κοσμο. Αν τα ειχαν παρει λιγοι και αλλοι οχι θα το εβρισκα πιο επικινδυνο.

δεν ξέρω , για μένα περισσότερο ανησυχητικό είναι οτι δεν τα έχουν πιστώσει σε κανέναν

απο τη στιγμή όμως που έχουμε εγγράφως το δώρο , απλά να καθυστερούν μπορούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.insider.gr/oikonomia/301766/reyma-aposyretai-i-eisfora-ton-monadon-aerioy-telos-sto-kapelo-stoys-logariasmoys

Δηλαδή για το Γενάρη, τα πράσινα θα έχουν εισφορά και τα κίτρινα δε θα έχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, HAthinaia είπε

νομίζω δεν χρεώνεται εγγύηση στο Smart της Elpedison αν βάλεις πάγια εντολή είτε μέσω χρεωστικής/πιστωτικής κάρτας από το MyElpedison είτε μέσω ebanking της τράπεζάς σου.

Ας το επιβεβαιώσει/διαψεύσει κάποιος άλλος.

@bilham🤣

Ισχύει, αυτή την ενημέρωση μου έδωσαν σήμερα από elpedison/befon.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

https://www.insider.gr/oikonomia/301766/reyma-aposyretai-i-eisfora-ton-monadon-aerioy-telos-sto-kapelo-stoys-logariasmoys

Δηλαδή για το Γενάρη, τα πράσινα θα έχουν εισφορά και τα κίτρινα δε θα έχουν;

δε νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, korakios είπε

 

και @kacey, άποψή μου είναι να μη φεύγετε στο μπαμ και να αποφεύγετε πιστωτικά , εννοείται κινείστε όπως νομίζετε

Αν ειναι μικρός ο λογαριασμός τι μπορεις να κανεις ομως? Υπαρχει καποιος λογος που το λες? Γτ κ γω εφυγα απο ελπε για Ηρων  με πιστωτικο (μικρο βεβαια) κ σκεφτομαι τελος του μηνα να επιστρέψω για το smart

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, desiro είπε

Αν ειναι μικρός ο λογαριασμός τι μπορεις να κανεις ομως? Υπαρχει καποιος λογος που το λες? Γτ κ γω εφυγα απο ελπε για Ηρων  με πιστωτικο (μικρο βεβαια) κ σκεφτομαι τελος του μηνα να επιστρέψω για το smart

ανέλυσα πριν , ο καθένας κάνει ότι νομίζει :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ θα περιμένω να δώ τιμή για ιανουάριο της ELPEDISON Economy plus  που καταργήθηκε , να βγεί και ο λογαριασμός να μηδενίσω το πιστωτικο 50αρικο, και μέτα προλαβαίνω για 100αρικο στο ΑΦΜ συζυγου πάλι ΕΛΠΕ. ;) και μετά ίσως πάω στο σταθερό ΔΕΗ, αν ισχύει μέχρι τότε

 

Επεξ/σία από cabamaru4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες για δώστε φώτα έστω και καθυστερημένα. Είμαι σε Protergia MVP με 38$ ακόμα εγγύηση. Τι να κάνω, πως να κινηθώ Πριν τελειώσει ο χρόνος με Μάξ 150κιλιβατωρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cabamaru4 είπε

εγώ θα περιμένω να δώ τιμή για ιανουάριο της ELPEDISON Economy plus  που καταργήθηκε

δε θα δεις τιμή μιας και θα πας αυτόματα στο πράσινο εκτός αν επιλέξεις το smart

Μόλις τώρα, ParafronGR είπε

Παίδες για δώστε φώτα έστω και καθυστερημένα. Είμαι σε Protergia MVP με 38$ ακόμα εγγύηση. Τι να κάνω, πως να κινηθώ Πριν τελειώσει ο χρόνος με Μάξ 150κιλιβατωρες;

όπως σου είπα και γράφω και στην καρφιτσωμένη ανάρτηση

Στις 5/12/2023 στις 2:46 ΠΜ, korakios είπε

Όσοι είχατε προτιμήσει ένα ακριβό σταθερό πχ 0,17 ή και 0,23 πέρυσι , ή ξεμείνατε σε κάποιο κυμαινόμενο που είχε ακριβές τιμές το 2022-2023  (είτε επειδή δεν το ψάξατε ή στην αρχή ήταν φθηνό αλλά δεν αντιληφθήκατε οτι ακρίβυνε ή οτι βγήκαν νεότερα φθηνά προγράμματα αργότερα) , τότε προτείνω να κλείσετε πάλι κάποιο σταθερό .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...