Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Nate είπε

Μακάρι για μένα οι πάροχοι να ποντάρουν σε χαμηλή τιμή ΤΕΑ για τα πράσινα τιμολόγια.

τα πράσινα είναι μόνο απο ΤΕΑ και το αντίθετο έπρεπε να γίνεται , να ποντάρουν σε όσο υψηλότερη τιμή γίνεται για να συμπίπτει με τη βασική τιμή . Όταν η ΤΕΑ είναι μόνιμα πάνω απο 100 δεν έχει νόημα χαμηλή βασική τιμή και να σου λέει "όταν είναι πάνω απο 40 τότε θα κάνουμε αναπροσαρμογή " , χαίρω πολύ , πάντα αναπροσαρμογή θα κάνεις

και γενικά η αποτυχία στα πράσινα ήταν στο οτι δεν ήταν κάτι απλό όπως ΤΕΑ προηγούμενου μήνα + προμήθεια , και τίποτε άλλο , με υποχρέωση διατήρησης βασικής τιμής και πάγιου για όλη τη διάρκεια της σύμβασης

 

____________________________

Για οικιακά έχουμε πράσινα απο Ελίν , Φυσικό Αέριο (για τη ΦΑ βρήκα εκεί)?

υπάρχει λινκ απο το Πράσινο της Προτέργια στο site ?

αν είναι να κλείνω τα οικιακά κυμαινόμενα σήμερα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, korakios είπε

 

και γενικά η αποτυχία στα πράσινα ήταν στο οτι δεν ήταν κάτι απλό όπως ΤΕΑ προηγούμενου μήνα + προμήθεια , και τίποτε άλλο

Συμφωνώ.

Για την Προτέργια που ζήτησες, εννοείς αυτό; : https://www.protergia.gr/eksuphrethsh-pelatwn/eidiko-timologio

Πράσινο από φυσικό αέριο εδώ: https://www.fysikoaerioellados.gr/nea-timologia/

Για Έλιν βρήκα αυτό: Στα 11,5 λεπτά είναι η βασική χρέωση στο πράσινο τιμολόγιο της Ήρων. Από εδώ: https://www.odigostoupoliti.eu/anakoinonontai-oi-times-gia-to-prasino-timologio-revmatos-ianouariou-2024/

edit: για Ελίν και εδώ: https://energy.elin.gr/timologiakes-parametroi-tis-methodologias-tou-eidikou-timologiou/

Επεξ/σία από Nate
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, korakios said:

τα πράσινα είναι μόνο απο ΤΕΑ και το αντίθετο έπρεπε να γίνεται , να ποντάρουν σε όσο υψηλότερη τιμή γίνεται για να συμπίπτει με τη βασική τιμή . Όταν η ΤΕΑ είναι μόνιμα πάνω απο 100 δεν έχει νόημα χαμηλή βασική τιμή και να σου λέει "όταν είναι πάνω απο 40 τότε θα κάνουμε αναπροσαρμογή " , χαίρω πολύ , πάντα αναπροσαρμογή θα κάνεις

και γενικά η αποτυχία στα πράσινα ήταν στο οτι δεν ήταν κάτι απλό όπως ΤΕΑ προηγούμενου μήνα + προμήθεια , και τίποτε άλλο , με υποχρέωση διατήρησης βασικής τιμής και πάγιου για όλη τη διάρκεια της σύμβασης

 

____________________________

Για οικιακά έχουμε πράσινα απο Ελίν , Φυσικό Αέριο (για τη ΦΑ βρήκα εκεί)?

υπάρχει λινκ απο το Πράσινο της Προτέργια στο site ?

αν είναι να κλείνω τα οικιακά κυμαινόμενα σήμερα

Το MAXI Home 5 ευρώ έχει πάγιο. https://www.fysikoaerioellados.gr/product/revma-maxi-home/?product-category=household&product-commodity=electric-power

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

έχεις λινκ απο το super ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, korakios said:

έχεις λινκ απο το super ?

Όχι. Φαίνεται δεν το έχουν βγάλει ακόμα αυτό. Έβγαλαν μόνο για το maxi home και το ρεύμα οικιακό https://www.fysikoaerioellados.gr/product/revma-oikiako/?product-category=household

Just now, Nate said:

Αυτά είναι του μηχανισμού που θα καταργηθούν.

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν το μεταξύ ,εγω είμαι και συνδρομητής nova τηεφωνία τηλεοραση ,και ίντερντ,αλλά ειναι ασύμφορο βλέπω.

https://novacinema.gr/idiotes/upiresies-gia-to-spiti/Nova-Energy-home

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, iliata2410 είπε

εν το μεταξύ ,εγω είμαι και συνδρομητής nova τηεφωνία τηλεοραση ,και ίντερντ,αλλά ειναι ασύμφορο βλέπω.

https://novacinema.gr/idiotes/upiresies-gia-to-spiti/Nova-Energy-home

απο volton παίρνει (όπως και η ΚΕΝ και efanergy

________________________________________________

Τέλος τα οικιακά , δε γράφω οδηγίες , μάλλον θα πάμε για νέο νήμα όταν τελειώσω και τα επαγγελματικά (μάλλον αύριο) , όπου θα καρφιτσώσω ανάρτηση , συν καλό είναι να βρεθούν πρώτα λάθη που σίγουρα θα έχω

Συνοπτικά για όσους θέλουν να πειραματιστούν απο τώρα , με προεπιλεγμένη μηνιαία κατανάλωση:

- Έχουμε 3 τιμές για τα κίτρινα ΤΕΑ (MCP avg)    ΛΠ    Αποκλίσεις , για να παίρνουμε μια ιδέα απο ιστορικό έχω κάτω λινκ όπωςΜεσοσταθμιστική Στάθμη Αγοράς

Η ΤΕΑ είναι η 1η στήλη , Τα ΛΠ είναι η στήλη "ΣΥΝΟΛΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΩΝ"

(Πιο κάτω έχω και άλλα λινκ μόνο για ΤΕΑ)

Μετά έχουμε 3 τιμές για τα πράσινα , εκεί (προς το παρών αγνοούμε το πρώτο κουτί όπως και αναγράφεται) πάμε στο 2ο και βάζουμε ΤΕΑ προηγούμενου μήνα και στο επόμενο παραπροηγούμενου και έτσι βγαίνει ο συντελεστής β

Μασάμε φύλλα δάφνης και κοιτάμε αποτελέσματα με διάφορες τιμές .

Δηλαδή αν θέλουμε να μαντέψουμε Φεβρουάριο , μαντεύουμε τιμές ΜΤΑ για τα κίτρινα που θα ισχύουν (μάλιστα μετά απο εκκαθάριση) τον Φεβρουάριο , ενώ για τα πράσινα μαντεύουμε τιμή ΤΕΑ Ιανουαρίου και Δεκεμβρίου

 

- Αν μπακαλίστικα πάμε σε τετράμηνο ή ετήσιο υπολογισμό (αλλάζοντας και την επιλογή στο πεδίο δίπλα που συμπληρώνουμε τις κιλοβατώρες ) τότε πάλι έχουμε 3 τιμές για τα κίτρινα ΤΕΑ (MCP avg)    ΛΠ    Αποκλίσεις

Μετά για τα πράσινα απο τις 3 τιμές που υπάρχουν για συμπλήρωμα , βάζουμε τιμή μόνο στο 1ο κουτί που είναι και ο συντελεστής β , ουσιαστικά το μέσο όρο διαφοροποίησης της ΤΕΑ για ένα έτος και τα υπόλοιπα 2 τα αγνοούμε (όπως και αναγράφεται αυτόματα) μιας και τα πράσινα πλέον παίρνουν αυτόματα την τιμή ΤΕΑ που έχουμε για τα κίτρινα

Σε ετήσιο πάντως τα πράσινα που ανα μήνα μπορούν να αλλάζουν πάγια/εκπτώσεις και στο τρίμηνο συντελεστές , χλωμό να πετύχει κάποιος σωστό νούμερο ακόμα και αν πέσει μέσα στις τιμές χοντρικής

 

Φυσικά κατεβάζετε το αρχείο , δε γίνεται online . (αρχείο->αποθήκευση, μη ζητάτε πρόσβαση γιατί φυσικά δε δίνω πρόσβαση διόρθωσης και επίσης γεμίζω με ειδοποιήσεις στο email,  μόνο αρχείο->αποθήκευση)

 

Για τους υπόλοιπους μη βιάζεστε , έτσι και αλλιώς έχουμε πολλές μέρες μπροστά μας

Επεξ/σία από korakios
  • Like 9
  • Thanks 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο σου και για το χρήσιμο εργαλείο!

Θα μπορούσες λες να βάλεις τα πράσινα μαζί πχ πιο πάνω από τα κίτρινα; (Ίσως βάζοντας έναν άλλο χαρακτήρα στην αρχή ώστε να τα τακτοποιήσει αυτόματα ξεχωριστά από τα κίτρινα;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bilham είπε

Ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο σου και για το χρήσιμο εργαλείο!

Θα μπορούσες λες να βάλεις τα πράσινα μαζί πχ πιο πάνω από τα κίτρινα; (Ίσως βάζοντας έναν άλλο χαρακτήρα στην αρχή ώστε να τα τακτοποιήσει αυτόματα ξεχωριστά από τα κίτρινα;)

πιστεύω η τελική τιμή μέρας ή πιο σωστά η στήλη σύνολο με ΦΠΑ είναι καλύτερο για ταξινόμηση

αν θέλετε να μπουν πχ τα πράσινα πάνω-πάνω μαζεμένα μου λέτε και ανάλογα το feedback θα το κάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, korakios said:

εννοείται

καλές/κακές δεν υπάρχουν

εννοείς για τα πράσινα ? κίτρινα ? και τα 2 ?

δεν υπάρχει κάτι τέτοιο , εκτός αν εννοείς τη βασική τιμή

(αν εννοούσες πριν τη βασική τιμή) , θεωρητικά ναι , πρακτικά τα όρια που έχουν βάλει αρκετοί ,είναι γελοία και καμία σχέση δεν έχουν με τις τιμές αγορών . Αν πέσει κάτω απο το όριο,  τότε η προσαύξηση είναι αρνητική (έχεις δηλαδή μείωση)

ναι απλα θεωρησα βασικη=ελαχιστη γιατι διπλα απο την βασικη εχουν μεγιστη αν θυμαμαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, korakios said:

απο volton παίρνει (όπως και η ΚΕΝ και efanergy

________________________________________________

Τέλος τα οικιακά , δε γράφω οδηγίες , μάλλον θα πάμε για νέο νήμα όταν τελειώσω και τα επαγγελματικά (μάλλον αύριο) , όπου θα καρφιτσώσω ανάρτηση , συν καλό είναι να βρεθούν πρώτα λάθη που σίγουρα θα έχω

Συνοπτικά για όσους θέλουν να πειραματιστούν απο τώρα , με προεπιλεγμένη μηνιαία κατανάλωση:

- Έχουμε 3 τιμές για τα κίτρινα ΤΕΑ (MCP avg)    ΛΠ    Αποκλίσεις , για να παίρνουμε μια ιδέα απο ιστορικό έχω κάτω λινκ όπωςΜεσοσταθμιστική Στάθμη Αγοράς

Η ΤΕΑ είναι η 1η στήλη , Τα ΛΠ είναι η στήλη "ΣΥΝΟΛΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΩΝ"

(Πιο κάτω έχω και άλλα λινκ μόνο για ΤΕΑ)

Μετά έχουμε 3 τιμές για τα πράσινα , εκεί (προς το παρών αγνοούμε το πρώτο κουτί όπως και αναγράφεται) πάμε στο 2ο και βάζουμε ΤΕΑ προηγούμενου μήνα και στο επόμενο παραπροηγούμενου και έτσι βγαίνει ο συντελεστής β

Μασάμε φύλλα δάφνης και κοιτάμε αποτελέσματα με διάφορες τιμές .

Δηλαδή αν θέλουμε να μαντέψουμε Φεβρουάριο , μαντεύουμε τιμές ΜΤΑ για τα κίτρινα που θα ισχύουν (μάλιστα μετά απο εκκαθάριση) τον Φεβρουάριο , ενώ για τα πράσινα μαντεύουμε τιμή Ιανουαρίου και Δεκεμβρίου

 

- Αν μπακαλίστικα πάμε σε τετράμηνο ή ετήσιο υπολογισμό (αλλάζοντας και την επιλογή στο πεδίο δίπλα που συμπληρώνουμε τις κιλοβατώρες ) τότε πάλι έχουμε 3 τιμές για τα κίτρινα ΤΕΑ (MCP avg)    ΛΠ    Αποκλίσεις

Μετά για τα πράσινα απο τις 3 τιμές που υπάρχουν για συμπλήρωμα , βάζουμε τιμή μόνο στο 1ο κουτί που είναι και ο συντελεστής β , ουσιαστικά το μέσο όρο διαφοροποίησης της ΤΕΑ για ένα έτος και τα υπόλοιπα 2 τα αγνοούμε (όπως και αναγράφεται αυτόματα) μιας και τα πράσινα πλέον παίρνουν αυτόματα την τιμή ΤΕΑ που έχουμε για τα κίτρινα

Σε ετήσιο πάντως τα πράσινα που ανα μήνα μπορούν να αλλάζουν πάγια/εκπτώσεις και στο τρίμηνο συντελεστές , χλωμό να πετύχει κάποιος σωστό νούμερο ακόμα και αν πέσει μέσα στις τιμές χοντρικής

 

Φυσικά κατεβάζετε το αρχείο , δε γίνεται online . (αρχείο->αποθήκευση, μη ζητάτε πρόσβαση γιατί φυσικά δε δίνω πρόσβαση διόρθωσης και επίσης γεμίζω με ειδοποιήσεις στο email,  μόνο αρχείο->αποθήκευση)

 

Για τους υπόλοιπους μη βιάζεστε , έτσι και αλλιώς έχουμε πολλές μέρες μπροστά μας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lewnidas1995 είπε

ναι απλα θεωρησα βασικη=ελαχιστη γιατι διπλα απο την βασικη εχουν μεγιστη αν θυμαμαι καλα

εξαρτάται απο τη χοντρική βασικά , στα κίτρινα μην περιμένεις μιας και αρκετά δεν προβλέπουν καν μείωση τιμής αλλά και αυτά που προβλέπουν είναι τιμές χοντρικής απο παράλληλο σύμπαν

κάποια πράσινα έχουν ψηλά το κάτω όριο και παίζει όντως να υπάρχει μείωση αλλά έχουν φυσικά και υψηλή βασική τιμή

Υπόψιν όταν η χοντρική πέφτει συνήθως γίνεται νεκρούς μήνες (Μάιο αρχές Ιουνίου και τέλη Σεπ με Οκτ) γενικά όταν ο καιρός είναι ήπιος και δεν παίζει μεγάλη κατανάλωση . Δηλαδή συνήθως όταν καίμε αρκετά σα σύνολο πληρώνουμε και ακριβότερα το ρεύμα (μεγάλα κρύα , καύσωνες)

5 λεπτά πριν, kirileman είπε

 

τι δεν κατάλαβες απο το σύντομο οδηγό ? Αν μπορείς πες συγκεκριμένα για να έχω το νου μου τι να γράψω αργότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, korakios said:

τι δεν κατάλαβες απο το σύντομο οδηγό ? Αν μπορείς πες συγκεκριμένα για να έχω το νου μου τι να γράψω αργότερα

Δεν μπορώ με την όλη κατάσταση, ο οδηγός είναι μια χαρά.

Spoiler

Αν πάθεις κάτι, θα πεθάνουμε όλοι!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
Μόλις τώρα, kirileman είπε

Δεν μπορώ με την όλη κατάσταση, ο οδηγός είναι μια χαρά.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Αν πάθεις κάτι, θα πεθάνουμε όλοι!

 

😂 α ,τότε τι να κάνει το ντεπόν , πάω να μαζέψω παπαρούνες 😁

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...