Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/8/2023 στις 12:58 ΠΜ, korakios είπε

 

1 ώρα πριν, CMorganV είπε

Καλησπέρα,

μου έκαναν προσφορά από την φυσικό αέριο γα το πρόγραμα maxi free+  με τιμή 0,0930 και 25% έκπτωση συνέπειας. Αυτή τη στιγμή είμαι στην ΔΕΗ Γ1 οικιακό με 0,1550. 

Σκέφτομαι να προχωρήσω με φυσικό αέριο.Με βάση το εξελ σύγκρινα της δύο τιμές και φαινεται η φυσικό αέριο να έχει χαμηλότερη τιμή για τους τελευταίους 7 μήνες τουλάχιστον. 

Θα πρέπει να προσέξω κάτι; Έχει κάποιος εμπειρία με το συγκεκριμένο πρόγραμμα και την εταιρεία;

Συνεπεστατη εταιρεία.. Μηνιαίοι λογαριασμοί με ένδειξη πελατη... Η χαμηλότερη τιμή της αγοράς και χωρίς εκπλήξεις κάθε μήνα.. Πρόγραμμα τεχνικής βοήθειας για το σπίτι χωρίς συνδρομή. Είμαι σχεδόν 1 χρόνο σε αυτούς χωρίς κανένα παράπονο 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, κοιτάω για νεα κατοικία που πρόκειται να νοικιάσω προγράμματα ηλεκτροδότησης καθώς και αερίου, για παραμείνουμε on topic με το ρεύμα ήθελα να ρωτήσω τι διαφορές έχει το παλιό με το νέο Excel πέρα απ' το προφανές, πιο ανανεωμένες τιμές.

Υπολογίζω την κατανάλωση γύρω στις 600kwh το τετράμηνο, συμφέρει να ξεκινήσω τον ενεργειακό τουρισμό με πρώτη στάση την πολύ αναφερόμενη ελπε και έπειτα Ήρων, η να πάω απευθείας είτε σε Ήρων είτε φυσικό αέριο καθώς όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω έχουν σχετικά σταθερά χαμηλές τιμές τους τελευταίους μήνες. (για αέριο με βλέπω να πηγαίνω στον Ήρων ίσως κάνει διάφορα και το -10% του συνδυασμού) 

Υγ. Όπου και να πάω θα υπογράψω για την συγκεκριμένη παροχή από τέλει Σεπτεμβρίου - αρχές Οκτωβρίου οπότε ίσως να καίγομαι λίγο νωρίς για το τι θα κάνω.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, NIKELPE είπε

 

Συνεπεστατη εταιρεία.. Μηνιαίοι λογαριασμοί με ένδειξη πελατη... Η χαμηλότερη τιμή της αγοράς και χωρίς εκπλήξεις κάθε μήνα.. Πρόγραμμα τεχνικής βοήθειας για το σπίτι χωρίς συνδρομή. Είμαι σχεδόν 1 χρόνο σε αυτούς χωρίς κανένα παράπονο 

Για ποια εταιρεία μιλάτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Για ποια εταιρεία μιλάτε;

γιαυτή που έκανε παράθεση

Spoiler

image.png.9c38e8ff513adac6a838d66159049e5a.png

 

2 ώρες πριν, giorgoskoy είπε

Καλησπέρα, κοιτάω για νεα κατοικία που πρόκειται να νοικιάσω προγράμματα ηλεκτροδότησης καθώς και αερίου, για παραμείνουμε on topic με το ρεύμα ήθελα να ρωτήσω τι διαφορές έχει το παλιό με το νέο Excel πέρα απ' το προφανές, πιο ανανεωμένες τιμές.

δεν υπάρχει υπολογισμός , απλά αναφέρονται οι τιμές

2 ώρες πριν, giorgoskoy είπε

Υπολογίζω την κατανάλωση γύρω στις 600kwh το τετράμηνο

μικρή κατανάλωση , άρα κυνηγάς δώρα όσο ισχύουν

3 ώρες πριν, CMorganV είπε

Θα πρέπει να προσέξω κάτι;

ναι , αυτό που γράφει το excel στα σχόλια , διάβασε τους ειδικούς όρους του προγράμματος

 

______________________________

είδα κλήση και απο Ζενίθ , μάλλον είδαν οτι την κάνω , άρα προχωρά η αίτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Για να σε πήρανε, έχει γίνει ήδη η αλλαγή. 😉

δεν το δείχνει στο site του ΔΕΔΔΗΕ δυστυχώς , θα τσεκάρω αύριο μιας και δε νομίζω τέτοια ώρα να έχει ξεμείνει κάποιος να πατά κουμπάκια .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, korakios said:

δεν το δείχνει στο site του ΔΕΔΔΗΕ δυστυχώς , θα τσεκάρω αύριο μιας και δε νομίζω τέτοια ώρα να έχει ξεμείνει κάποιος να πατά κουμπάκια .....

Αργεί να ενημερωθεί... λογικά θα το δεις Δευτέρα - Τρίτη με ημερομηνία σημερινή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι από αρχές Αυγούστου στην Πρωτεργια με 0,087 την kw και την Δευτέρα που μας πέρασε έκανα αίτηση για την elpedison να ξεκινήσω κι εγώ τον τουρισμό….Σημερα με πήραν τηλ από την Πρωτεργια και μου έκαναν προσφορά για να μείνω 0,078 και 50€ στον επόμενο λογαριασμό που ακόμα βέβαια δεν έχει εκδοθεί κανένας άρα στον 1ο. Δέχτηκα εννοείται πιστεύω ήταν καλό deal κι ας έδιναν 80€ η elpedison έτσι κι αλλιώς δεν έχω μεγάλες καταναλώσεις και από τον Οκτώβρη βλέπουμε  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Captain_AMeAKA είπε

Είμαι από αρχές Αυγούστου στην Πρωτεργια με 0,087 την kw και την Δευτέρα που μας πέρασε έκανα αίτηση για την elpedison να ξεκινήσω κι εγώ τον τουρισμό….Σημερα με πήραν τηλ από την Πρωτεργια και μου έκαναν προσφορά για να μείνω 0,078 και 50€ στον επόμενο λογαριασμό που ακόμα βέβαια δεν έχει εκδοθεί κανένας άρα στον 1ο. Δέχτηκα εννοείται πιστεύω ήταν καλό deal κι ας έδιναν 80€ η elpedison έτσι κι αλλιώς δεν έχω μεγάλες καταναλώσεις και από τον Οκτώβρη βλέπουμε  

Μια χαρά .

Ποιο πρόγραμμα έχεις.

Εμένα η wat k volt παρότι είναι ίδιος όμιλος, δεν μου έδωσε τίποτα 

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Captain_AMeAKA είπε

Είμαι από αρχές Αυγούστου στην Πρωτεργια με 0,087 την kw και την Δευτέρα που μας πέρασε έκανα αίτηση για την elpedison να ξεκινήσω κι εγώ τον τουρισμό….Σημερα με πήραν τηλ από την Πρωτεργια και μου έκαναν προσφορά για να μείνω 0,078 και 50€ στον επόμενο λογαριασμό που ακόμα βέβαια δεν έχει εκδοθεί κανένας άρα στον 1ο. Δέχτηκα εννοείται πιστεύω ήταν καλό deal κι ας έδιναν 80€ η elpedison έτσι κι αλλιώς δεν έχω μεγάλες καταναλώσεις και από τον Οκτώβρη βλέπουμε  

καλό είναι να το πάρεις γραπτά αυτό με το 50ευρω από προτεργια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Captain_AMeAKA said:

Είμαι από αρχές Αυγούστου στην Πρωτεργια με 0,087 την kw και την Δευτέρα που μας πέρασε έκανα αίτηση για την elpedison να ξεκινήσω κι εγώ τον τουρισμό….Σημερα με πήραν τηλ από την Πρωτεργια και μου έκαναν προσφορά για να μείνω 0,078 και 50€ στον επόμενο λογαριασμό που ακόμα βέβαια δεν έχει εκδοθεί κανένας άρα στον 1ο. Δέχτηκα εννοείται πιστεύω ήταν καλό deal κι ας έδιναν 80€ η elpedison έτσι κι αλλιώς δεν έχω μεγάλες καταναλώσεις και από τον Οκτώβρη βλέπουμε  

Κατ'αρχάς η Protergia δε σε πήρε τηλέφωνο για να μείνεις. Είδαν στο σύστημα τους πως έφυγες (ήσουν ήδη πελάτης Elpedison) και σου έκαναν πρόταση να γυρίσεις.

Οι τιμές που σου λένε στη Protergia απ'ότι καταλαβαίνω είναι η αρχική τιμή προμήθειας (μετά τη λήξη του μηχανισμού) συν τη ρήτρα αναπροσαρμογής. Αυτή τη στιγμή όμως ισχύουν οι μηνιαίες τιμές του μηχανισμού που είναι ακριβότερες απ'την Elpedison.

Oυσιαστικά έφυγες από ένα φτηνό πρόγραμμα (green elpedison) με 0.08 για το Σεπτέμβριο και 80 ευρώ δώρο, και πήγες σε ένα ακριβότερο πρόγραμμα με μικρότερο δώρο. Επίσης για τα 50 ευρώ υπέγραψες κάνα χαρτί ή είναι στο μιλητό;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ekrepali είπε

Αργεί να ενημερωθεί... λογικά θα το δεις Δευτέρα - Τρίτη με ημερομηνία σημερινή.

ενημερώθηκε , εντύπωση μου κάνει

στο myelpedison πάντως δε με αφήνει για εγγραφή , βλέπει ΑΦΜ , έστειλε λινκ ενεργοποίησης στο email που είχα δηλώσει στην αίτηση  , απο εκεί πατάω για να βάλω κωδικούς και βγάζει λάθος με προτροπή να επικοινωνήσω με εξυπηρέτηση , καλά αρχίσαμε 😁

θα δοκιμάσω απο Δευτέρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ενημερώθηκε , εντύπωση μου κάνει

στο myelpedison πάντως δε με αφήνει για εγγραφή , βλέπει ΑΦΜ , έστειλε λινκ ενεργοποίησης στο email που είχα δηλώσει στην αίτηση  , απο εκεί πατάω για να βάλω κωδικούς και βγάζει λάθος με προτροπή να επικοινωνήσω με εξυπηρέτηση , καλά αρχίσαμε 😁

θα δοκιμάσω απο Δευτέρα

Αφού έρθει SMS που θα ενημερώνει για την εκπροσώπηση, θα μπορέσεις να κάνεις εγγραφή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...