Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη οπως λετε αρκετοι και εχετε δικιο, οι παροχοι παιζουν με τις προσφορες και μετα μπουμπουνανε χρεωση kwh στο θεο, και ειναι κουραστικο καθε 2 μηνες να κανεις αιτησεις, θα ειχε ενδιαφερον αν καποιος ειχε το χρονο, την ορεξη και τα στοιχεια να δουμε ποιοι απο τους παροχους ειναι πιο σταθεροι στις αυξησεις (και μειωσεις) μεσα σε ενα διαστημα ενος ετους (μικροτερες διακυμανσεις). 

θα μου πειτε γιατι δεν το κανω εγω, μακαρι να ειχα το χρονο (δουλεια, παιδι κτλ). 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 minutes ago, john_vam said:

Επειδη οπως λετε αρκετοι και εχετε δικιο, οι παροχοι παιζουν με τις προσφορες και μετα μπουμπουνανε χρεωση kwh στο θεο, και ειναι κουραστικο καθε 2 μηνες να κανεις αιτησεις, θα ειχε ενδιαφερον αν καποιος ειχε το χρονο, την ορεξη και τα στοιχεια να δουμε ποιοι απο τους παροχους ειναι πιο σταθεροι στις αυξησεις (και μειωσεις) μεσα σε ενα διαστημα ενος ετους (μικροτερες διακυμανσεις). 

θα μου πειτε γιατι δεν το κανω εγω, μακαρι να ειχα το χρονο (δουλεια, παιδι κτλ). 😁

Σε αυτή την περίπτωση μένεις ΔΕΗ,  σταθερότητα

Οι άλλοι όλοι κάνουν αλλαγές.

Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιο patern,    πχ η Ζενιθ  κάθε μήνα βάζει νέο πρόγραμμα  αυτή τουλάχιστον ξέρουμε οτι θέλει ενασχόληση

Ο Ηρων ήταν σταθερός για αρκετούς μήνες τώρα

Νομίζω και η volton

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελπέ πάντως δίνει επίσημα το επιπλέον σπαστό 50άρι , μόνο στο "Συνέπεια"

https://www.elpedison.gr/el/gia-to-spiti/revma/elpedison-synepeia_130973/

αν σας λένε για έξτρα δώρα στο green , να πάρετε γραπτώς τη προσφορά μη βρεθείτε προ εκπλήξεως

1 ώρα πριν, john_vam είπε

, θα ειχε ενδιαφερον αν καποιος ειχε το χρονο, την ορεξη και τα στοιχεια να δουμε ποιοι απο τους παροχους ειναι πιο σταθεροι στις αυξησεις (και μειωσεις) μεσα σε ενα διαστημα ενος ετους (μικροτερες διακυμανσεις). 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/11qPKNlaHSK95vl5tau3hccNx53GrPAvEnGt8FKdM7PY

2 ώρες πριν, barimagas είπε

Τελίκα μετά από δύο μήνες στον ΗΡΩΝ,  μόλις αιτήθηκα ξανά για ΕΛΠΕ green.ΕΚΠΤΩΣΗ_80€_SEP23_ACQUISITION.pdf  80 ευρώ δώρο μου είπαν. 

καλή φάση , απο τηλ έκανες αίτηση και σου έδωσαν την προσφορά για 80άρι ? (σίγουρα για το green ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, korakios είπε

σίγουρα για το green ?

σίγουρα. Κι εμένα έπαιξε η προσφορά (green business). 
Αίτηση από τη φόρμα του site, με πήραν αυτοί πίσω.
Αφού λέω, τι κάνουν;;;!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mechpanos είπε

σίγουρα. Κι εμένα έπαιξε η προσφορά (green business). 
Αίτηση από τη φόρμα του site, με πήραν αυτοί πίσω.
Αφού λέω, τι κάνουν;;;!!!

ok, αν παίξει 80άρι μάλλον θα την κάνω και εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, mechpanos είπε

σίγουρα. Κι εμένα έπαιξε η προσφορά (green business). 
Αίτηση από τη φόρμα του site, με πήραν αυτοί πίσω.
Αφού λέω, τι κάνουν;;;!!!

από το e-contract του Elpedison.gr εννοείς έτσι;

Επεξ/σία από Greg29M
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Greg29M είπε

από το e-contract του Elpedison.gr εννοείς έτσι;

Εδώ, συμπλήρωσα την φόρμα και με πήραν πίσω από κανάλι πωλήσεων (τηλ. κέντρο).

https://www.elpedison.gr/el/gia-tin-epicheirisi/revma-gia-mikres-mesaies-epicheiriseis/elpedison-green-economy-for-business_132938/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Εδώ, συμπλήρωσα την φόρμα και με πήραν πίσω από κανάλι πωλήσεων (τηλ. κέντρο).

https://www.elpedison.gr/el/gia-tin-epicheirisi/revma-gia-mikres-mesaies-epicheiriseis/elpedison-green-economy-for-business_132938/

Γιατί εγώ τους πήρα τηλ και με έκαναν μπαλάκι από το τμήμα πωλήσεων στην εξυπηρέτηση και ότι δεν ξέρουν τίποτα κτλ. Δεν μου άρεσε η συμπεριφορά τους και φεύγω για ΗΡΩΝ πάλι σήμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρών νήμα ΔΕΝ αφορά τη ΔΕΗ και τα προγράμματά της ,κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για :

προγράμματα ΔΕΗ , ΥΔΕ (πιστοποιητικό εγκατάστασης), νυχτερινό τιμολόγιο, κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ, φυσικό αέριο προγράμματα , κλιματιστικά , σύγκριση κόστους θέρμανσης κτλ και πάντα διαβάζουμε τις τελευταίες 10 τουλάχιστον σελίδες απο το τέλος

Στον παρακάτω σύνδεσμο είναι ένα excel το οποίο αναφέρει τις τιμές στα οικιακά κυμαινόμενα και επαγγελματικά)

https://docs.google.com/spreadsheets/d/11qPKNlaHSK95vl5tau3hccNx53GrPAvEnGt8FKdM7PY

οι τιμές δημοσιεύονται κάθε 20 του μηνός και το excel ενημερώνεται με τη βοήθεια μελών

Για όσους συμμετέχουν στη συμπλήρωση/διόρθωση τιμών ανοίξτε το spoiler :

Spoiler

Καλό είναι αν ένα πρόγραμμα έχει συνέπεια ή έκπτωση να αναγράφεται η τιμή σαν μαθηματικός τύπος και όχι σκέτη η τελική

πχ αν ένα πρόγραμμα έχει 15% έκπτωση με 0,12 αρχικής τότε το κελί να συμπληρώνεται ως

=0,12*0,85

Αφού έχουν συμπληρωθεί οι τιμές , αν δείτε κάποιο λάθος μετά απο κάποιες μέρες , να το αναφέρετε και εδώ

Στο φύλλο με τα οικιακά είναι απλό να δείτε τα προγράμματα με τη φθηνότερη κιλοβατώρα.

Στα επαγγελματικά (Γ21&Γ22) υπάρχει η δυνατότητα συμπλήρωσης ετήσιας κατανάλωσης ωστε να φαίνεται η διαφορά σε € στη στήλη "Ζημιά ή όφελος ανα έτος" (αν είναι μείον είναι ζημιά) σε σχέση με της ΔΕΗ

(Ή απλά δείτε τη στήλη τελική με ΦΠΑ). Για συμπλήρωση κατανάλωσης κατεβάστε πρώτα το excel και μην συμπληρώνετε κατανάλωση online

Στη στήλη σχόλια υπάρχουν επιπλέον πληροφορίες για κάθε πρόγραμμα

Καλό είναι να παρακολουθείτε το νήμα και για τυχών απορίες να κοιτάτε πρώτα τις τελευταίες σελίδες ή να κάνετε αναζήτηση στο νήμα πριν ρωτήσετε

Φυσικά πάντα να ελέγχετε και τη σύμβαση πριν υπογράψετε .

Spoiler

@Thresh όποτε μπορέσεις να το κάνεις sticky ?

 

  • Like 8
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Greg29M είπε

Γιατί εγώ τους πήρα τηλ και με έκαναν μπαλάκι από το τμήμα πωλήσεων στην εξυπηρέτηση και ότι δεν ξέρουν τίποτα κτλ. Δεν μου άρεσε η συμπεριφορά τους και φεύγω για ΗΡΩΝ πάλι σήμερα...

φοβάμαι οτι για το 80άρι πρέπει να πετύχεις συγκεκριμένο τμήμα και υπάλληλο

18 λεπτά πριν, john_vam είπε

image.png.55a12171b65acab3e26b7c60d1bdda54.png

 

ωραίο το διάγραμμα , βέβαια το οτι δεν έχουν αυξομειώσεις κάποια προγράμματα δε σημαίνει οτι είναι φθηνά

3 ώρες πριν, john_vam είπε

Επειδη οπως λετε αρκετοι και εχετε δικιο, οι παροχοι παιζουν με τις προσφορες και μετα μπουμπουνανε χρεωση kwh στο θεο, και ειναι κουραστικο καθε 2 μηνες να κανεις αιτησεις

κοίτα , δε χρειάζεται να αλλάζεις πάροχο συνέχεια , πχ βρίσκεις κάποιο φθηνό πρόγραμμα και αν τυχών ακριβύνει ή πας σε νέο του ίδιου πάροχου σχετικά εύκολα ή παραμένεις αν δεν είναι ακριβό

Η μόνη περίπτωση που ξέφυγε η κατάσταση ήταν στο economy της elpe που Ιούλιο βάρεσε τις τιμές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, korakios said:

φοβάμαι οτι για το 80άρι πρέπει να πετύχεις συγκεκριμένο τμήμα και υπάλληλο

Όποιος ψάχνεται για elpedison, ας κάνει κι ένα τηλέφωνο στο κατάστημα της περιοχής μήπως και τους έχουν στείλει τη προσφορά με τα 80ευρώ.

Εγώ έπειτα απ'το mail που έστειλα πριν 4 μέρες, σήμερα έλαβα βεβαίωση εκπροσώπησης. Στα καπάκια ήρθε SMS που αναγράφει ότι η εκπροσώπηση ξεκίνησε στις 1/8 και εμφανίστηκε και η παροχή στο myelpedison. Αν δεν είχα ασχοληθεί, ακόμα θα μου έλεγαν αρλούμπες ότι δεν έχει στείλει ο ΔΕΔΔΗΕ τις μετρήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει:

"ένας χρόνος δέσμευση στο πρόγραμμα που μπαίνεις αλλά ταυτοχρόνως μπορείς να αλλάξεις πάροχο όποτε θες"

Τι είδους δέσμευση είναι αυτή όταν μπορείς να φύγεις όποτε θες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πάω ελπεντισον economy.

Ξέρω ότι αν αλλάξουν τους όρους, φεύγω οπότε θέλω.

Το ερώτημα είναι δεν πρέπει να ειδοποιήσουν ένα εύλογο χρόνο?

Μιλάω αν καταργήσουν ένα πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...