Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, HERTHAN said:

Eτσι ειχα κανει εγω πριν κανενα 2μηνο.....ειχα δωσει ενδειξη εναν μηνα νωριτερα.Μπηκα να την ακυρωσω με τον κωδικο αλλα μου εβγαζε σφαλμα.

Πηρα μετα τηλεφωνο και την ακυρωσα και μετα απο εναν μηνα ξαναεδωσα και βγηκε κανονικα ο λογαριασμος με τις τελευταιες ενδειξεις.Τις σωστες δηλαδη.

Ααα οκ, δεν είμαι ο μοναδικός που'χει χάσει το μυαλό του δηλαδή. 😅

Εγώ πήρα τώρα τηλ... μου είπανε ότι η νέα ένδειξη ακυρώνει τη παλιά και όντως θα αποσταλει 20/7. Αλλά δεν είχε προσβαση στις ενδείξεις της εφαρμογής, οπότε δεν είναι και 100% σίγουρος. Μου είπε να του δώσω την ένδειξη και τηλεφωνικώς, τη καταχώρησε. Ελπίζω να μη μου στείλει η Volton 3 λογαριασμούς. 🤣

 

edit: Όποιος δεν έχει οικονομικό θέμα και μπορεί να πληρώσει φουσκωμενο εκκαθαριστικό λογαριασμό τον Αύγουστο, μπορεί να δώσει τωρα φουσκωμένη κατανάλωση στον ΔΕΔΔΗΕ. Ίσως βγει κερδισμένος σε περίπτωση που ανακοινωθούν ακριβότερα τιμολόγια στις 21/7 για τον Αύγουστο. Μιλάω εννοείται για επαγγελματική παροχή, γιατί στα οικιακό υπάρχει το θέμα του ΚΟΤ και των ΥΚΩ.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 minutes ago, agn0spt93 said:

Το Generous Simply πρόγραμμα δεν είναι αυτό που σου δίνει τα 50€ της εγγραφής σε νέα αίτηση; Αυτό δεν προτείνεις να κάνω;

Ναι αυτό είναι.

 

15 minutes ago, agn0spt93 said:

Φαντάζομαι ότι στο άμεσο μέλλον, έχω τη δυνατότητα να σπάσω το συμβόλαιο και να μεταβώ σε άλλο πάροχο σε περίπτωση που δεν με καλύπτει ή βρω κάτι πιο οικονομικό

Μπορείς, τα κυμαινόμενα δεν έχουν δέσμευση. 

 

15 minutes ago, agn0spt93 said:

Edit: Θα έβαζα πάγια εντολή ούτως ή άλλως αν έχει σημασία αυτό σε έκπτωση συνέπειας ή κάτι..

Η πάγια εντολή βοηθάει μόνο στο να μην πληρώσεις εγγύηση. Το simply δεν έχει έκπτωση συνέπειας. Την έκπτωση 10% την παίρνεις ακόμα και αν είσαι ασυνεπής. 

14 minutes ago, agn0spt93 said:

Το Generous Simply πρόγραμμα δεν είναι αυτό που σου δίνει τα 50€ της εγγραφής σε νέα αίτηση; Αυτό δεν προτείνεις να κάνω;

Ναι αυτό είναι.

 

15 minutes ago, agn0spt93 said:

Φαντάζομαι ότι στο άμεσο μέλλον, έχω τη δυνατότητα να σπάσω το συμβόλαιο και να μεταβώ σε άλλο πάροχο σε περίπτωση που δεν με καλύπτει ή βρω κάτι πιο οικονομικό

Μπορείς, τα κυμαινόμενα δεν έχουν δέσμευση. 

 

15 minutes ago, agn0spt93 said:

Edit: Θα έβαζα πάγια εντολή ούτως ή άλλως αν έχει σημασία αυτό σε έκπτωση συνέπειας ή κάτι..

Η πάγια εντολή βοηθάει μόνο στο να μην πληρώσεις εγγύηση. Το simply δεν έχει έκπτωση συνέπειας. Την έκπτωση 10% την παίρνεις ακόμα και αν είσαι ασυνεπής. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οριστικοποιήθηκαν και τα τιμολόγια :

Δυναμικό (δεν μας αφορά)

Σταθερό

Και 2 τύποι κυμαινόμενων βάσει χοντρικής με τη διαφορά οτι στο ένα θα παίρνουν στοιχεία απο εκκαθάριση ΑΔΜΗΕ και θα ανακοινώνουν την τιμή 1η του μηνός για τον τρέχων μήνα .

Το άλλο θα ειναι το κλασσικό που η τιμή θα διαμορφώνεται καθημερινά

Λογικά και στους 2 τύπους τιμολογίων η κάθε εταιρία θα εφαρμόζει ίδιους συντελεστές για χοντρική , απλά το ένα θα διαμορφώνεται βάσει προηγούμενου ιστορικού

Αν στον ένα τύπο δημοσιεύονται οι τιμές χωρίς όμως να δίνουν τύπο υπολογισμού  ,τότε θα ψάξω να βρω τρόπο να γίνει ξεχωριστό εξέλ που όλοι θα έχουν πρόσβαση διόρθωσης συμπληρώνοντας τις τιμές που ανακοινώνονται ανα μήνα (δεν υπάρχει περίπτωση να συνεχίσω να βάζω τιμές κάθε μήνα, ήδη τράβηξε αρκετά) . Δλδ απλά να υπάρχουν κάπου μαζεμένες οι δημοσιευμένες τιμές (όπως στο φύλλο "Ιστορικό Τιμών")

Επεξ/σία από korakios
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, korakios said:

 

Αν στον ένα τύπο δημοσιεύονται οι τιμές χωρίς όμως να δίνουν τύπο υπολογισμού

Νομίζω αυτό θα γίνει, με τους παρόχους να παίρνουν το ρίσκο που παίρνουν και τώρα. Αλλιώς δε θα υπάρχει ανταγωνισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, korakios είπε

Και 2 τύποι κυμαινόμενων βάσει χοντρικής με τη διαφορά οτι στο ένα θα παίρνουν στοιχεία απο εκκαθάριση ΑΔΜΗΕ και θα ανακοινώνουν την τιμή 1η του μηνός για τον τρέχων μήνα .

Στην μία περίπτωση δλδ θα ξέρεις την τιμή για το μήνα που ξεκίνησε όπως τώρα στις 20 του προηγούμενου?Και θα μπορείς να αποχωρείς άραγε αζημίως? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Στην μία περίπτωση δλδ θα ξέρεις την τιμή για το μήνα που ξεκίνησε όπως τώρα στις 20 του προηγούμενου?Και θα μπορείς να αποχωρείς άραγε αζημίως? 

εδώ και αρκετό καιρό (άσχετα του μηχανισμού)

δε νομίζω να αλλάξει κάτι , θα δείξει

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Νομίζω αυτό θα γίνει, με τους παρόχους να παίρνουν το ρίσκο που παίρνουν και τώρα. Αλλιώς δε θα υπάρχει ανταγωνισμός.

προσωπικά πιστεύω οτι θα είναι όπως έκανε αρχικά η ΔΕΗ που έπαιρνε ΤΕΑ προηγούμενου μήνα , θα δούμε απο Σεπτέμβριο όταν βγούνε τα νέα προγράμματα

(ανταγωνισμός ποτέ δεν υπήρχε 😁)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, korakios said:

 

(ανταγωνισμός ποτέ δεν υπήρχε 😁)

Έστω κι αυτό που κάνουν τώρα με τιμολόγια κάτω από 0.10, μια χαρά είναι. Εξακολουθώ να έχω διάθεση για τουρισμό... μη σου πω ότι σκέφτομαι να πηγαινοέρχομαι κάθε βδομάδα στον ΗΡΩΝ να μαζεύω 50άρικα. 🤣 Σοβαρά τώρα... έχουμε καμιά ενημέρωση γι'αυτό το θέμα; Πήρε κανείς δεύτερο 50άρικο στο ίδιο ΑΦΜ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Eτσι ειχα κανει εγω πριν κανενα 2μηνο.....ειχα δωσει ενδειξη εναν μηνα νωριτερα.Μπηκα να την ακυρωσω με τον κωδικο αλλα μου εβγαζε σφαλμα.

Πηρα μετα τηλεφωνο και την ακυρωσα και μετα απο εναν μηνα ξαναεδωσα και βγηκε κανονικα ο λογαριασμος με τις τελευταιες ενδειξεις.Τις σωστες δηλαδη.

Ναι, @ekrepali το βλέπω και σε άλλους, όπως παραπάνω. Ήθελα να 'ξερα πραγματικά πόσο μ...ες είναι εκεί στον ΔΕΔΔΗΕ και το κάνανε έτσι. Δεν κάνουνε ΤΙΠΟΤΑ σωστό. ΤΙΠΟΤΑ. Αντί να κλείνει στο σύστημα όποτε δεν πρέπει, το αφήνουν ανοιχτό και το στέλνουν μετά. Τώρα δηλαδή πρέπει να παρακολουθείς από μόνος σου αυστηρά το 2μηνο (που δεν περνάνε), ειδάλλως την έβαψες...

Προσωπικά λέω να μην ξαναστείλω ΔΕΔΔΗΕ, για να μην μπερδευτώ και να στέλνω μόνο στον πάροχο. Δεν έχω καταλάβει τελικά και μεγάλη διαφορά, αφού ο καθένας όποτε θέλει βγάζει ό,τι θέλει.

1 ώρα πριν, korakios είπε

εδώ και αρκετό καιρό (άσχετα του μηχανισμού)

Ο μόνος τρόπος να διατηρηθεί η καρικατούρα ανταγωνισμού που (δεν) υπάρχει, έτσι για να κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας, είναι να μπορούμε να κάνουμε αδάπανα τουρισμό. Αυτό θα το πολεμήσουν οι εταιρίες όσο δεν πάει και πιστεύω ότι θα γίνει με ορισμένου χρόνου συμβόλαια και πέναλτι, περίπου όπως στα κινητά. Ειδάλλως πώς θα μας δελεάσουν με κλοπιμαίικες αρχικές προσφορές, κουκουρούκου καθρεφτάκια και δωράκια στυλό bic για να μας πάρουν πελάτες και μετά για 24 μήνες να μας κλέβουν με ακαταλαβίστικους υπολογισμούς χωρίς αιδώ και κανέναν έλεγχο από την ανύπαρκτη ΡΑΕ;;;

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

έχουμε καμιά ενημέρωση γι'αυτό το θέμα; Πήρε κανείς δεύτερο 50άρικο στο ίδιο ΑΦΜ;

Αφού οι πρώτοι λογαριασμοί θα βγούνε...Οκτώβρη πώς να ξέρουμε;;; Φυσικά ούτε αυτό είναι τυχαίο, γίνεται για να μην έχεις λογαριασμό και να δυσκολεύουν τον τουρισμό.

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έγινα πελάτης της zenith και μπήκα στο my zenith διάβασα ότι όσοι κάνουν e-contract θα έχουν 5 μήνες δωρεάν πάγιο, δηλ.5×5=25€.

Φτου,πουθενά δεν το είχα δει.:eek:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, revmatopliktos είπε

Μόλις έγινα πελάτης της zenith και μπήκα στο my zenith διάβασα ότι όσοι κάνουν e-contract θα έχουν 5 μήνες δωρεάν πάγιο, δηλ.5×5=25€.

Φτου,πουθενά δεν το είχα δει.:eek:

καλή φάση, θα τους το ζητήσω για την ταλαιπωρία του μπίρι-μπίρι απο τηλέφωνο  😁( δεν είχε τότε e-contract) και αν δε μου το δώσουν θα τους πω οτι την κάνω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dasnowy είπε

Ναι αυτό είναι.

 

Μπορείς, τα κυμαινόμενα δεν έχουν δέσμευση. 

 

Η πάγια εντολή βοηθάει μόνο στο να μην πληρώσεις εγγύηση. Το simply δεν έχει έκπτωση συνέπειας. Την έκπτωση 10% την παίρνεις ακόμα και αν είσαι ασυνεπής. 

Έκανα την αίτηση online, περιμένω να μου στείλουν τα συμβόλαια για υπογραφή. Θα περιμένω μέχρι την Παρασκευή να δω τις νέες τιμές.

Απλά, δεν κατάλαβα κάτι. Η τιμή που είναι τώρα, θα μείνει σταθερή για όλο το διάστημα που θα είμαι συνδρομητής ή κάθε μήνα θα αλλάζει; Δηλαδή ποια η διαφορά που έκανα αίτηση σήμερα με το να έκανα αίτηση την Παρασκευή;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, agn0spt93 said:

Έκανα την αίτηση online, περιμένω να μου στείλουν τα συμβόλαια για υπογραφή. Θα περιμένω μέχρι την Παρασκευή να δω τις νέες τιμές.

Απλά, δεν κατάλαβα κάτι. Η τιμή που είναι τώρα, θα μείνει σταθερή για όλο το διάστημα που θα είμαι συνδρομητής ή κάθε μήνα θα αλλάζει; Δηλαδή ποια η διαφορά που έκανα αίτηση σήμερα με το να έκανα αίτηση την Παρασκευή;

Ευχαριστώ.

Κάθε μήνα θα αλλάζει η τιμή. Απλά την Παρασκευή θα δεις αν θα συμφέρει σε σχέση με κάποιον άλλον πάροχο που μπορεί να είναι πιο φτηνός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, agn0spt93 είπε

Απλά, δεν κατάλαβα κάτι. Η τιμή που είναι τώρα, θα μείνει σταθερή για όλο το διάστημα που θα είμαι συνδρομητής ή κάθε μήνα θα αλλάζει; Δηλαδή ποια η διαφορά που έκανα αίτηση σήμερα με το να έκανα αίτηση την Παρασκευή;

20 του μηνός ανακοινώνονται οι τιμές του επόμενου μήνα

δες στο excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

το φύλλο "Ιστορικό Τιμών" και 21 του μηνός τσέκαρε για τις νέες τιμές Αυγούστου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αξίζει να μεταβεί κάποιος τώρα στο simple generous ή οχι? εννοώ λόγω νέων τιμολογίων που θα ανακοινωθούν

με τόσες υποχρεώσεις το είχα αφήσει το θέμα ρευμα εντελώς, ειχα επαναπαυθεί στο ΚΟΤ Α που είχε η αδερφη στη παροχή με generous home και μάλλον έχω κάνει μεγάλη βλακεια. 

ειδάλλως να το πάω home fix με ΚΟΤ Α να τελειώνω να ησυχάσω για 6 μήνες τουλάχιστον.

Επεξ/σία από valadsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, valadsk said:

αξίζει να μεταβεί κάποιος τώρα στο simple generous ή οχι? εννοώ λόγω νέων τιμολογίων που θα ανακοινωθούν

με τόσες υποχρεώσεις το είχα αφήσει το θέμα ρευμα εντελώς, ειχα επαναπαυθεί στο ΚΟΤ Α που είχε η αδερφη στη παροχή με generous home και μάλλον έχω κάνει μεγάλη βλακεια. 

ειδάλλως να το πάω home fix με ΚΟΤ Α να τελειώνω να ησυχάσω για 6 μήνες τουλάχιστον.

Αφού είσαι ήδη generous home, πήγαινε simply χωρίς δεύτερη σκέψη. Εγώ που έχω ΚΟΤΒ βγαίνει αρνητική η χρέωση και τώρα με τον καύσωνα και τα κλιματιστικά έχω τεράστιο όφελος με την αλλαγή από generous σε simply. 

Επεξ/σία από dasnowy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...