Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, BrokenExe είπε

Καλησπέρα, έκανα μετάβαση από protergia σε Ήρων μέσω e contract πριν μερικές μέρες. 

Θα χρειαστεί να ενεργοποιήσω πάγια εντολή μέσω της τράπεζας μου για να μην μου ζητήσουν εγγύηση στον πρώτο λογαριασμό; ή έχω καταλάβει λάθος.

Ναι μέσω της τράπεζας αλλά έχει μια μικρή προμήθεια ή αλλιώς μέσω κάρτας χωρίς προμήθεια μέσα από το myheron.Η δυνατότητα ενεργοποίησης της πάγιας με κάρτα μέσω του myheron ανοίγει σταδιακά κάποια στιγμή θα εμφανιστεί στο μενού.Ετσι κι αλλιως ο πρώτος λογαριασμός θα βγει σε δύο μήνες περίπου από την αλλαγή παρόχου.Οποτε τσεκαρε που και πού το myheron.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, korakios είπε

Το νέο θα είναι αν εκδόθηκε σε κάποιον λογαριασμός , όχι αν δεν εκδόθηκε , περιμένουμε κάποιον που να μας πει οτι βγήκε ,ή αν είχε ενημέρωση απο Ελίν , 

αλλιώς απλά σπαμάρουμε το νήμα

Η ελιν απάντησε βάζει στο σύστημα τις νέες χρεώσεις (ρυθμιζόμενες) και μέσα στην εβδομάδα αυτή θα εκδοθούν λογαριασμοί μαιου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος μπορει ας βοηθησει. Νομιζω ο ηρων εχει κανει λαθος με τη συνεπεια. Μου εβγαλε τελικο λογαριασμο. Πριν τον τελικο μου εβγαλε εκκαθαριστικο(1/11/2022-28/02/2023) μαζι και εναντι(1/3/2023-31/3/2023) με ιδια ημερομηνια εκδοσης. Ο εκκαθαριστικος ειχε συνεπεια βασει του προηγουμενου εναντι. Στον τελικο ομως η συνεπεια δεν βγαινει βασει εκκαθαριστικου-εναντι μου δινουν ενα αλλο ποσο αρκετα χαμηλοτερο. Υπολογιζω κατι λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alexander098 είπε

Εβγαλε τελικο ο ηρων. Οταν τους ζητησα διορθωτικο για τη συνεπεια πουλουσαν τρελα. Πραγματικα γελοιοι. Αναρωτιεμαι ποσοι την πατησαν και δεν τη πηραν.

  Στείλτους αυτό:

Στις 2/3/2023 στις 10:58 ΠΜ, ekrepali είπε

 ΚΠΗΕ αναφέρει στο Παράρτημα ΙΙ, Άρθρο 2, παράγραφος 5δ ότι “Για προϊόντα ή χρεώσεις όπου προσφέρονται εκπτώσεις, πρέπει να διευκρινίζεται με απόλυτη σαφήνεια το ύψος της έκπτωσης και που εφαρμόζεται αυτή, τα κριτήρια εφαρμογής, η διάρκεια ισχύος, οι όροι ακύρωσης ή άρσης της έκπτωσης, με πιστή τήρηση και της βασικής αρχής της μη−διακριτικής μεταχείρισης μεταξύ πελατών της ίδιας κατηγορίας.

Στους ειδικούς όρους της σύμβασης δεν είχατε αναγράψει με απόλυτη σαφήνεια ότι δεν παρέχεται έκπτωση συνέπειας μετά τη λήξη εκπροσώπησης, συνεπώς θα πρέπει να πιστώσετε τη συνέπεια με έκτακτο λογαριασμό

Επιπλέον η επιστολή Ο-97337 της ΡΑΕ αναφέρει ότι οι συνεπείς πελάτες λαμβάνουν την έκπτωση συνέπειας και μετά τη λήξη της επροσώπησης."

Υπόψιν για την Ο-97337, απλά έχω ακούσει το περιεχόμενο της... δε την έχω διαβάσει ούτε μου στέλνει αντίγραφο η ΡΑΕ (το έχω ζητήσει 3 φορές το τελευταίο 6μηνο). Τα πιο πάνω όμως απ'τον ΚΠΗΕ σε καλύπτουν πλήρως για να πάρεις τη συνέπεια... εκτός κι αν είχες υπογράψει τους νέους ειδικούς όρους του ΗΡΩΝ που γράφουν ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει συνέπεια μετά την έκδοση τελικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

  Στείλτους αυτό:

Υπόψιν για την Ο-97337, απλά έχω ακούσει το περιεχόμενο της... δε την έχω διαβάσει ούτε μου στέλνει αντίγραφο η ΡΑΕ (το έχω ζητήσει 3 φορές το τελευταίο 6μηνο). Τα πιο πάνω όμως απ'τον ΚΠΗΕ σε καλύπτουν πλήρως για να πάρεις τη συνέπεια... εκτός κι αν είχες υπογράψει τους νέους ειδικούς όρους του ΗΡΩΝ που γράφουν ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει συνέπεια μετά την έκδοση τελικού.

Ειχα υπογραψει σεπτεμβρη του 2022 οταν δεν ειχαν αλλαξει οι οροι. Σε ευχαριστω για τη βοηθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, alexander098 είπε

Υπολογιζω κατι λαθος;

πως να βγει άκρη ? μαντεύω οτι σωστά σου έβαλαν μόνο του εκκαθαριστικού αλλά πήρες πίσω τη χρέωση προμήθειας ενέργειας του έναντι

ανέβασε τους λογαριασμούς μέσα σε spoiler χωρίς προσωπικά στοιχεία και πες και το τι πληρώθηκε

Φυσικά παραμένει η συνέπεια της χρέωσης προμήθειας ενέργειας του τελικού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, alexander098 είπε

Οποιος μπορει ας βοηθησει. Νομιζω ο ηρων εχει κανει λαθος με τη συνεπεια. Μου εβγαλε τελικο λογαριασμο. Πριν τον τελικο μου εβγαλε εκκαθαριστικο(1/11/2022-28/02/2023) μαζι και εναντι(1/3/2023-31/3/2023) με ιδια ημερομηνια εκδοσης. Ο εκκαθαριστικος ειχε συνεπεια βασει του προηγουμενου εναντι. Στον τελικο ομως η συνεπεια δεν βγαινει βασει εκκαθαριστικου-εναντι μου δινουν ενα αλλο ποσο αρκετα χαμηλοτερο. Υπολογιζω κατι λαθος;

Θα πρέπει:

- Στον έναντι να υπάρχει η συνέπεια του εκκαθαριστικού, μείον την έκπτωση που είχες πάρει σε προηγούμενους έναντι για τη συγκεκριμένη περίοδο εκκαθάρισης.

- Στον τελικό θα έπρεπε να υπάρχει η συνέπεια του έναντι.

- Στον έκτακτο θα έπρεπε να υπάρχει η συνέπεια του τελικού.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Θα πρέπει:

- Στον έναντι να υπάρχει η συνέπεια του εκκαθαριστικού, μείον την έκπτωση που είχες πάρει σε προηγούμενους έναντι για τη συγκεκριμένη περίοδο εκκαθάρισης.

- Στον τελικό θα έπρεπε να υπάρχει η συνέπεια του έναντι.

- Στον έκτακτο θα έπρεπε να υπάρχει η συνέπεια του τελικού.

 

Ο εναντι δεν εχει καθολου συνεπεια γιατι βγηκε μαζι με τον εκκαθαριστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δεη εδω και κανα 3μηνο. Σημερα μου ηρθε επλεντισον... Ενας φακελος, με 3 λογαριασμους, εκδοση μαη. Εχει κανεις κατι παρομοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, παπι είπε

Εχω δεη εδω και κανα 3μηνο. Σημερα μου ηρθε επλεντισον... Ενας φακελος, με 3 λογαριασμους, εκδοση μαη. Εχει κανεις κατι παρομοιο;

δεν έχει αναφέρει κάποιος κάτι αντίστοιχο μέχρι τώρα

αν έχεις απορία το τι είναι,ανέβασε τους λογαριασμούς μέσα σε spoiler χωρίς προσωπικά στοιχεία και ημερομηνία εκπροσώπησης του νέου πάροχου (ΔΕΗ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, alexander098 είπε

Ο εναντι δεν εχει καθολου συνεπεια γιατι βγηκε μαζι με τον εκκαθαριστικο

Άρα σου χρωστάνε:

1) Τη συνέπεια για τις υπολοιπόμενες κιλοβατώρες του εκκαθαριστικού (αφαιρείς δηλαδή τη συνέπεια που έλαβες στους προηγούμενους λογαριασμούς)

2) Όλη τη συνέπεια του τελικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 

Μου ήρθε δεύτερη φορά μέσα στο έτος χρέωση αναδρομικών για το Δήμο. 

Είχα δηλώσει στη πλατφόρμα δήλωσης τ.μ κάποια έξτρα τετραγωνικά μιας ημιυπόγειας αποθήκης. 

Η πρώτη χρέωση έγινε τον Μάρτιο και τώρα ήρθε η δεύτερη ακριβώς το ίδιο ποσό 31.52.

Για πιο διάστημα αφορούν αυτές οι χρεώσεις; 

Τα τετραγωνικά άλλαξαν στο λογαριασμό του Μαρτίου όπου αφορούσε κατανάλωση Φεβρουαρίου και τότε ήρθε η πρώτη χρέωση αναδρομικών. 

Υπάρχει περίπτωση λάθους όσων αφορά στη δεύτερη χρεωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...