Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, favou2000 είπε

Η δέσμευση έχει καταργηθεί από το περασμένο Σεπτέμβριο μπορείς να αλλάζεις καθε μήνα.

Το καθε μηνα δεν ισχυει αφου ο  πρωτος λογαριασμος απο τον παροχο βγαινει στο διμηνο,αρα μπορεις να αλλαζεις καθε 2 μηνες νομιζω,γιατι να αλλαξεις παροχο σου ζηταν λογαριασμο απο τον προηγουμενο και να ειναι και πληρωμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, john anad είπε

Το καθε μηνα δεν ισχυει αφου ο  πρωτος λογαριασμος απο τον παροχο βγαινει στο διμηνο,αρα μπορεις να αλλαζεις καθε 2 μηνες νομιζω,γιατι να αλλαξεις παροχο σου ζηταν λογαριασμο απο τον προηγουμενο και να ειναι και πληρωμενος

Μπορείς να πάρεις αίτηση εκπροσώπησης Έχει γραφτεί 10αδες φορές πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, john anad είπε

Το καθε μηνα δεν ισχυει αφου ο  πρωτος λογαριασμος απο τον παροχο βγαινει στο διμηνο,αρα μπορεις να αλλαζεις καθε 2 μηνες νομιζω,γιατι να αλλαξεις παροχο σου ζηταν λογαριασμο απο τον προηγουμενο και να ειναι και πληρωμενος

Επίσης στους περισσότερους παρόχους μπορείς να στέλνεις εσύ την μέτρηση και να σου βγάζουν λογ/μό στον μήνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, favou2000 είπε

Μπορείς να πάρεις αίτηση εκπροσώπησης Έχει γραφτεί 10αδες φορές πιο πάνω.

Α ναι;σορρυ,δεν το εχω δει και δεν ξερω τι ειναι,θα ψαξω να ενημερωθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,

Είδα έβγαλε η watt&volt νέο οικιακό  πρόγραμμα "Value" μου φαίνεται αρκετά καλό στα 0,14 + επιδοτήσεις με 3€ πάγιο, έχετε γνώμη εσείς; 

έληξε το home enter από ΔΕΗ και με έχουν βάλει στο open και λέω να το δοκιμάσω.

Κατανάλωση 650 -1000kwh ανά μήνα.

Επεξ/σία από Kyrriakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Kyrriakos είπε

Γεια σας,

Είδα έβγαλε η watt&volt νέο οικιακό  πρόγραμμα "Value" μου φαίνεται αρκετά καλό στα 0,14 + επιδοτήσεις με 3€ πάγιο, έχετε γνώμη εσείς;

ωραίος , το έβαλα στο excel

2 ώρες πριν, Kyrriakos είπε

Κατανάλωση 650 -1000kwh ανά μήνα.

βάλε νυχτερινό αν δεν έχεις ήδη

Ρίξε μια ματιά στο excel και δες το φύλλο με ιστορικό τιμών που είναι μαζεμένες οι τιμές

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)
________________________________________________

edit έβγαλα και απο τη Φυσικό Αέριο τη συνδρομή απο τον υπολογισμό μιας και στους ειδικούς όρους τα έχουν διαγραμμένα , φυσικά παίρνετε γραπτώς οτι δεν θα εφαρμοστεί αργότερα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 2/4/2023 στις 2:21 ΜΜ, john anad είπε

στο προγραμμα solar generous home πρεπει να επιστρεψουμε ολες τις εκπτωσεις που μας εχουν κανει?ακομα και οταν εχει περασει ενας χρονος?

 

Spoiler

https://www.insomnia.gr/forums/topic/791027-ηρων-ενα/?do=findComment&comment=59736084
Σύμφωνα και με τον ίδιο, όχι. Δεν επιστρέφεις τίποτα (από το solar) αν κι εφόσον συμπληρώσεις χρόνο.
Στην περίπτωση που ''επενδύσεις'' στο ΕΝ.Α. (τα χρήματα μπαίνουν σε χωριστό λογαριασμό) κι αλλάξεις πάροχο ή απλά καταγγείλεις τη σύμβαση, τότε σου επιστρέφονται τα χρήματα αυτά μείον όσα ''κέρδισες'' (ελάχιστα θα είναι, τα οποία  φαίνονται κάθε μήνα ''στη πρόοδο'', δηλαδή στο συνολικό όφελος της ''επένδυσης'' κι εννοείται δεν είσαι υποχρεωμένος να ''επενδύσεις'').  

Spoiler

image.jpeg.5165f085b6e5fac9fef4ef510dc4fdef.jpegimage.jpeg.1aa4884996e4d212f547816d4acbd8bd.jpeg

 

 

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, foul είπε

 

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

https://www.insomnia.gr/forums/topic/791027-ηρων-ενα/?do=findComment&comment=59736084
Σύμφωνα και με τον ίδιο, όχι. Δεν επιστρέφεις τίποτα (από το solar) αν κι εφόσον συμπληρώσεις χρόνο.
Στην περίπτωση που ''επενδύσεις'' στο ΕΝ.Α. (τα χρήματα μπαίνουν σε χωριστό λογαριασμό) κι αλλάξεις πάροχο ή απλά καταγγείλεις τη σύμβαση, τότε σου επιστρέφονται τα χρήματα αυτά μείον όσα ''κέρδισες'' (ελάχιστα θα είναι, τα οποία  φαίνονται κάθε μήνα ''στη πρόοδο'', δηλαδή στο συνολικό όφελος της ''επένδυσης'' κι εννοείται δεν είσαι υποχρεωμένος να ''επενδύσεις'').  

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.jpeg.5165f085b6e5fac9fef4ef510dc4fdef.jpegimage.jpeg.1aa4884996e4d212f547816d4acbd8bd.jpeg

 

 

  Tα επόμενα comments για E.NA και Solar Generous θα φάνε report.

Πάμε 4η φορά...

Στις 2/4/2023 στις 3:11 ΜΜ, ekrepali είπε

  Συνέχεια για Ε.ΝΑ και Solar Generous εδώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sosias είπε

Eλαβε κάποιος ηλεκτρονικό λογαριασμό για ελιν για το μήνα Μάρτιο; 

Εγώ δεν έχω λάβει ακόμη. 

Βέβαια είναι 1ος λογαριασμός και δεν ξέρω πόσο κάνει. 

Ενεργοποίηση 22/2 και έστειλα δική μου μέτρηση στο "παράθυρο" του Μαρτίου (27/3). Δεν έχω λάβει ακόμη κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...