Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler

 

Και σε εμένα ο ΗΡΩΝ τα ίδια. Τον προηγούμενο μήνα έδωσα μηδενική μέτρηση (είχα βάλει παραπάνω μέσω ΔΕΔΔΗΕ στον προπροηγουμενο λογαριασμό, μια ή άλλη με τις ρυθμιζόμενες) και αυτόν τον μήνα δεν μου ήρθε καν ειδοποίηση για να βάλω δικές μου μετρήσεις... Ότι να ναι πραγματικά. Περιμένω τον λογαριασμό να έρθει η μεγάλη επιστροφή λόγω συνέπειας. 

Αν βάλουμε μηδενικές μετρήσεις (ίσες με την τελευταίου λογαριασμού σε αλλαγή παρόχου στην ελπε) τι συνέπεια μπορεί να σου φάει; Δεν θα εκδώσει εκ νέου τελικό εκκαθαριστικό λογαριασμό με τις ίδιες μηδενικές χρεώσεις ρεύματος;

Γίνεται ή θέλουν φωτογραφία στο κατάστημα της ελπε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα!

Έχω 5 παροχές στο Home Generous του ΗΡΩΝ από Γενάρη, με πήραν από μια εταιρεία που συνεργάζεται με το Φυσικό Αέριο (pare revma λέγεται συγκεκριμένα) και μου είπαν ότι αν τις πάω όλες εκεί (στο πρόγραμμα Maxi Free+), εκτός του ότι γενικά έχουν τους τελευταίους μήνες τη χαμηλότερη τιμή της αγοράς, μου διπλασιάζουν και το ποσό της επείγουσας τεχνικής βοήθειας και μου δίνουν και κατάθεση 70€ απευθείας στην τράπεζα.

Οι 4 από τις 5 παροχές έχουν μικρή έως μηδενική κατανάλωση (κλειστά είναι τα σπίτια) και η άλλη έχει κατανάλωση 1000+ kWh το μήνα.

Είδα ότι όντως έχουν χαμηλότερη τιμή από τον ΗΡΩΝ (0,089€ έναντι 0,1648€ που έχει ο ΗΡΩΝ) αλλά μεγαλύτερο πάγιο (5€ έναντι 3€ του ΗΡΩΝ).

Επειδή όμως κάτι δε μου κολλάει στη μεγάλη διαφορά τιμής, έχει κάποιος άποψη να μου πει που είναι η παγίδα;

Ευχαριστώ πολύ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris_st13 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Και σε εμένα ο ΗΡΩΝ τα ίδια. Τον προηγούμενο μήνα έδωσα μηδενική μέτρηση (είχα βάλει παραπάνω μέσω ΔΕΔΔΗΕ στον προπροηγουμενο λογαριασμό, μια ή άλλη με τις ρυθμιζόμενες) και αυτόν τον μήνα δεν μου ήρθε καν ειδοποίηση για να βάλω δικές μου μετρήσεις... Ότι να ναι πραγματικά. Περιμένω τον λογαριασμό να έρθει η μεγάλη επιστροφή λόγω συνέπειας. 

Αν βάλουμε μηδενικές μετρήσεις (ίσες με την τελευταίου λογαριασμού σε αλλαγή παρόχου στην ελπε) τι συνέπεια μπορεί να σου φάει; Δεν θα εκδώσει εκ νέου τελικό εκκαθαριστικό λογαριασμό με τις ίδιες μηδενικές χρεώσεις ρεύματος;

Γίνεται ή θέλουν φωτογραφία στο κατάστημα της ελπε; 

Καλημέρα.. Πιθανόν να περάσει ο Δεδδηε για την αλλαγή παρόχου.. Από αυτόν γίνεται η αλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris_st13 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Γίνεται ή θέλουν φωτογραφία στο κατάστημα της ελπε; 

Δεν το ξέρω σίγουρα γιατί εγώ της έστειλα τη φωτογραφία απευθείας και μου είπε ότι θα γίνει πιο γρήγορα παρά να περιμένουμε τη μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ. Οπότε φαντάζομαι σημαίνει ότι εναλλακτικά γίνεται κ χωρίς φωτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ η ανάληψη της εκπροσώπησης της παροχής μου από την εταιρεία Elpedison έχει ολοκληρωθεί την 01 Μαρτίου 2023 (αίτηση ανάληψης εκπροσώπησης την 21 Φεβρουαρίου 2023), ακόμα και σήμερα παρά τις συνεχείς τηλεφωνικές οχλήσεις μου αλλά και μέσω email δεν έχουν ενεργοποιήσει την ηλεκτρονική μου διασύνσδεση είτε μέσω της εφαρμογής τους είτε μέσω του site τους (συνεχώς προβάλλεται το ίδιο μήνυμα σε προσπάθεια σύνδεσης μου) προκειμένου να έχω πλήρη πρόσβαση στο λογαριασμό μου (π.χ. προβολή λογαριασμών, μετρητή ή ενεργοποίηση πάγιας εντολής για την μη χρέωση της εγγύησης). 
 Έχω απευθυνθεί στη ΡΑΕ αλλά δεν απαντάνε.

Που αλλού μπορώ να απευθυνθώ ; 

IMG_3850.jpeg

IMG_3854.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, johnmegarythmos είπε

αξιζει να δηλωνουμε την μετρηση στο δεδδηε και να κανει εκκαθαριση στο 2 μηνο ; ετσι ωστε οταν ξανα κανει εκκαθαριση στον επομενο δημηνο να ειναι λιγοτερο; ή δεν αξιζει; . Πρωτη φορα λεω να δηλωσω την ενδειξη στο δεδδηε για να βγει εκκαθαριστικος μετα απο 2 μηνες απο τον εκκαθαριστικο που εχει βγει . Αξιζει; δεν το εχω κανει ποτε; παντα δινω την μετρηση στην elpedison και στο 4μηνο περναει ο δεδδηε . 

Υπάρχουν παγίδες όταν δίνεις 2μηνιαία εκκαθαριστική ένδειξη... γιατί μπορεί στο ένα δίμηνο πχ Φεβρουάριος Μάρτιος να έχεις μεγάλη κατανάλωση λόγω κλιματιστικών - θέρμανσης και το άλλο δίμηνο Μάρτιος - Απρίλιος να έχεις μικρή κατανάλωση. Στο πρώτο δίμηνο κινδευνεύεις να ξεπεράσεις τη κλίμακα ΥΚΩ, κλίμακα επιτόδητης, κλίμακα ΚΟΤ. Καλύτερα να συνεχίσεις να δίνεις μηνιαίες έναντι ενδείξεις στο myelpedison, ώστε η εκκαθάριση να σπάσει στο 4μηνο.

3 ώρες πριν, Greg29M είπε


 Έχω απευθυνθεί στη ΡΑΕ αλλά δεν απαντάνε.

Που αλλού μπορώ να απευθυνθώ ; 

 

 

Τα ίδια πέρασα κι εγώ για 15-20 μέρες. ΡΑΕ αγνοούν πλήρως το αίτημα, και στα email δεν απαντάνε. Τους τάραξα στα τηλέφωνα και κάποια στιγμή έφτιαξε, ίσως ήταν τυχαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Προσεχώς... ηλεκτρονικές διασταυρώσεις λογαριασμών & ενεργειακός διαμεσολαβητής

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

4.jpg.c72545db9a3fa716194d8afb0292eaf4.jpg

Αν δε το δω στη πράξη, δε το πιστεύω. 😛

θα το δεις γιατί ο ενεργειακός επιθεωρητής θα είναι διακοσμητικός χωρίς να μπορεί να επιβάλλει

δεν αλλάζει κάτι απο ότι ισχύει σήμερα , αν ήθελε να επιβάλλει κυρώσεις η ΡΑΕ σε πάροχους θα το έκανε ήδη μέσω του myrae

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

 

Τα ίδια πέρασα κι εγώ για 15-20 μέρες. ΡΑΕ αγνοούν πλήρως το αίτημα, και στα email δεν απαντάνε. Τους τάραξα στα τηλέφωνα και κάποια στιγμή έφτιαξε, ίσως ήταν τυχαίο.

Να κάνω καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή; Αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/3/2023 στις 5:01 ΜΜ, geodimis είπε

Μετά απο αίτηση σε elpedison σήμερα φιλοτιμήθηκε ο ΗΡΩΝ να καλέσει να ρωτήσει το λόγο που αποχωρώ αλλά δυστυχώς δεν έδωσε αντιπροσφορά, μόνο ευχήθηκε...Καλό Πάσχα.

Λέτε να ακολουθήσει 2ο τηλέφωνο; Πρακτικά σα μέσο πίεσης έγινε η αίτηση και όχι τόσο λόγω διαφοράς τιμής -ακόμα τουλάχιστον..

Τελικά δεν έχει νόημα η αντιπροσφορά, απλά κάνεις νέα αίτηση  e-contract online και κερδίζεις 50€ (όσα κι η αντιπροσφορά)
κι είσαι αρχηγός...

13 ώρες πριν, Eatos είπε

Οι 4 από τις 5 παροχές έχουν μικρή έως μηδενική κατανάλωση (κλειστά είναι τα σπίτια) και η άλλη έχει κατανάλωση 1000+ kWh το μήνα.

Στη θέση σου, για τις 4 παροχές, θα επέλεγα solar του Ήρωνα που σου δίνει 90€ πίσω και στον χρόνο βλέπεις.
Υπάρχει και καλύτερο: Φεύγεις από Ήρων για λίγες μέρες κι επιστέφεις με e-contract (-50€) και στη συνέχεια solar (-90€).
κι είσαι ο καλύτερος μακράν... για χαμηλή κατανάλωση πάντα,
για μηδενική... θα πάρεις και ρέστα από τα 140€ συνολικής πίστωσης στους 12 μήνες.

16 ώρες πριν, aris2022k είπε

μου είπαν θα με ξαναπάρουν το μεσημερι, δεν πήραν ποτέ... 

Δεν υπάρχει λόγος, αν θες να επιστρέψεις, κάνεις online αίτηση κι έχεις 50€ μπόνους...

Επεξ/σία από foul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2023 στις 10:41 ΜΜ, korakios είπε

κάτσε να προλάβω ,

δεν χρειάζεται ο ΔΕΔΔΗΕ αν έδωσες μέτρηση 😁

αν δεν 'έδωσες ένδειξη στην αλλαγή τηρείς παραδόσεις και έθιμα περιμένοντας υπάλληλο του ΔΕΔΔΗΕ (να ετοιμάσεις μονό ελληνικό και ένα λουκουμάκι όταν έρθει) 😛

επίσης προσοχή με άτομα που ρωτάνε περιοχή που είσαι 😂

δες εκεί αν στο αποτέλεσμα άλλαξε το τελευταίο ψηφίο

για να μη λεμε παπάτζες στο ΚΟΣΜΟ

κι επειδή οι εταιρείες όπως ξέρουμε είναι η μια καλύτερη απ'την άλλη

μην λέμε δεν χρειάζεται ο ΔΕΔΔΗΕ γιατί έχουν κάνει τα ΑΙΣΧΗ πάλι με μετρήσεις ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ μεγαλύτερες ή μικρότερες που βάζουν οι πάροχοι ό,τι τους "καπνίσει"

πλέον αν δεν έρχεται ο ΔΕΔΔΗΕ αλλά κι όταν δίνουμε στο παροχο καλό ειναι να δίνουμε & στον ΔΕΔΔΗΕ μέσω taxis με κωδικούς & κινητό για να 

ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΟΜΑΣΤΕ

είναι όπως ο καραμανλης ο ΑΧ βαχ.... διασφαλίζουμε την ασφάλεια!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, foul είπε


Στη θέση σου, για τις 4 παροχές, θα επέλεγα solar του Ήρωνα που σου δίνει 90€ πίσω και στον χρόνο βλέπεις.

Για το Solar το οποίο προυποθέτει και υπογραφή στο Ε.ΝΑ... εδώ κι εδώ. (ζητήστε από κάποιον mod να το ξεκλειδώσει)

Άμα δε ξέρετε τι υπογράφετε, μην υπογράφετε.

Άμα φύγετε και σας πάρουν πίσω τις εκπτώσεις κατανάλωσης απ'το Solar Generous (όρος 6.4 του Ε.ΝΑ), κλαφτείτε επίσης εδώ κι εδώ.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Άμα φύγετε και σας πάρουν πίσω τις εκπτώσεις κατανάλωσης απ'το Solar Generous (όρος 6.4 του Ε.ΝΑ), κλαφτείτε επίσης εδώ κι εδώ.

image.jpeg.747fa55140c3ab8b6349ac8ae17d8440.jpeg

Όπως ακριβώς το αναφέρεις, αλλά ποιες είναι οι εκπτώσεις που αποδόθηκαν στον πελάτη λόγω της επιδότησης του προμηθευτή;

Λίγο που έψαξα βρήκα αυτό. Αν όντως αυτές είναι οι εκπτώσεις που θα επιστραφούν, προσωπικά δεν τις υπολόγιζα όταν εντάχθηκα στο Solar Generous οπότε δεν με πειράζει.image.png.95ffdb9e0641e4042b568b7a6d20a71d.png

Αν έχω κάπου λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, chocorellos είπε

Λίγο που έψαξα βρήκα αυτό. Αν όντως αυτές είναι οι εκπτώσεις που θα επιστραφούν, προσωπικά δεν τις υπολόγιζα όταν εντάχθηκα στο Solar Generous οπότε δεν με πειράζει.image.png.95ffdb9e0641e4042b568b7a6d20a71d.png

Αν έχω κάπου λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

Ακριβώς αυτό αφορά.Το εχουμε πάρει γραπτώς 3,4 άτομα εδώ μέσα που ασχολήθηκαμε σοβαρά με το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chocorellos είπε

image.jpeg.747fa55140c3ab8b6349ac8ae17d8440.jpeg

Όπως ακριβώς το αναφέρεις, αλλά ποιες είναι οι εκπτώσεις που αποδόθηκαν στον πελάτη λόγω της επιδότησης του προμηθευτή;

Λίγο που έψαξα βρήκα αυτό. Αν όντως αυτές είναι οι εκπτώσεις που θα επιστραφούν, προσωπικά δεν τις υπολόγιζα όταν εντάχθηκα στο Solar Generous οπότε δεν με πειράζει.image.png.95ffdb9e0641e4042b568b7a6d20a71d.png

Αν έχω κάπου λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

Θα επιστρέψεις τη διαφορά 0.1445-0.079 αν αποχωρήσεις απ'το πρόγραμμα.

Κι αν αποχωρήσεις εντελώς από τον Ήρων θα χάσεις και τη συνέπεια τελικού, δηλαδή θα πληρώσεις τη κιλοβατώρα 0.17

Περισσότερα για το solar και το ένα, στα link που έδωσα. 

Edit: Ξεκλειδώθηκε αυτο

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...