Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, george_008 είπε

Εγώ την έχω δώσει την λάθος ένδειξη. Οκ ευχαριστώ. Θα περιμένω να βγει επόμενος έναντι με δικιά μου ένδειξη και στο μεταξύ θα στείλω και στην ΔΕΗ μήπως βγάλουν διορθωτικό με σωστες ενδείξεις 

Μην δώσεις στην ΔΕΗ ένδειξη.. Δώσε καλύτερα στον Δεδδηε εκεί αν μπορείς.. Και στο τετράμηνο θα γίνει ο συμψηφισμός... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@george_008

Αν δώσεις ένδειξη στο site του ΔΕΔΔΗΕ θα βγει 2μηνιαίος εκκαθαριστικός. Kι όταν πάρει ένδειξη ο ΔΕΔΔΗΕ (στο 4μηνο) θα βγει εκκαθαριστικός για το 2ο δίμηνο του τετραμήνου. Αν σε βολεύει κάντο (για να ξεμπερδεύεις με 2μηνες εκκαθαρίσεις)... αλλιώς κάνε ό,τι σου είπα πριν (μικρή ένδειξη στο site της ΔΕΗ τον άλλο μήνα, δηλαδή ελάχιστα μεγαλύτερη απ'τη λανθασμένη σου ένδειξη) και αφήνεις να γίνει η εκκαθάριση στο 4μηνο βάσει επιτόπιας καταμέτρησης.

2 ώρες πριν, takoulou είπε

Δώσε καλύτερα στον Δεδδηε εκεί αν μπορείς.. Και στο τετράμηνο θα γίνει ο συμψηφισμός... 

Δεν ισχύει αυτό. Ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ = δίμηνες εκκαθαρίσεις... θα'πρεπε να τα γνωρίζεις αυτά υποτίθεται.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Σας επισυνάπτω τους δυο τελευταίους λογαριασμούς από Ηρων (άλλαξα πάροχο και πήγα στην ελπε). Είναι σωστές οι χρεώσεις στον τελικό λογαριασμό (νομίζω η έκπτωση συνέπειας στον τελικό που αφορά τον προηγούμενο είναι λάθος) ; Επίσης, είναι σωστή η μη πίστωση έκπτωση συνέπειας στον τελικό που αφορά τις χρεώσεις του τελικού (εφόσον τον πληρώσω κανονικά βέβαια) ;

6ABC340F-1FA3-434D-8A69-4130B643E9D8.jpeg

933C8AB3-67B2-4A24-AD2D-51928DC4036B.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Greg29M είπε

Καλησπέρα σας. Σας επισυνάπτω τους δυο τελευταίους λογαριασμούς από Ηρων (άλλαξα πάροχο και πήγα στην ελπε). Είναι σωστές οι χρεώσεις στον τελικό λογαριασμό (νομίζω η έκπτωση συνέπειας στον τελικό που αφορά τον προηγούμενο είναι λάθος) ; Επίσης, είναι σωστή η μη πίστωση έκπτωση συνέπειας στον τελικό που αφορά τις χρεώσεις του τελικού (εφόσον τον πληρώσω κανονικά βέβαια) ;

6ABC340F-1FA3-434D-8A69-4130B643E9D8.jpeg

933C8AB3-67B2-4A24-AD2D-51928DC4036B.jpeg

ζήτα ανάλυση , βασικά το -15,96 του έναντι λάθος είναι

για τη συνέπεια του τελικού ψάξε κείμενο σε προηγούμενες σελίδες που θα στείλεις στον Ηρών και μετά στο myare , έχει αναφερθεί πολλές φορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορειτε να μου πειτε και την γνωμη σας για αυτους τους 2 λογαριασμους της Protergia? ο τελευταιος εναντι και ο τελευταιος εκκαθαριστικος......

 

 

 

 

protergia τελικος εναντι.pdf τελικος εκκαθαριστικος.pdf

Επεξ/σία από marmaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήδη έχω μετανιώσει που έφυγα από τη ΔΕΗ.
Βγήκε ο πρώτος λογαριασμός στον Ήρωνα, έναντι (για 18 μέρες μόνο, είχα δώσει αρχική ένδειξη μετρητή 19 Ιανουαρίου που συνδέθηκα και την επόμενη μετά από 1 μήνα) και για αυτές τις 18 μέρες με χρεώνουν 223 Ευρώ, τα διπλά από ό,τι πλήρωνα με σταθερό πρόγραμμα στη ΔΕΗ για 1 μήνα. Δεν μπορώ καν να δω το λογαριασμό, καθώς μου γράφει ότι δεν είναι η εφικτή η ανάλυση του λογαριασμού και θα μου έρθει σχετικό μήνυμα.
Είχε κάποιος άλλο τα ίδια θέματα; Δεν μπορώ και ποτέ να τους βρω στο τηλέφωνο. Έχει κάποιος τουλάχιστον το mail τους;

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vassilis_24 είπε

Ήδη έχω μετανιώσει που έφυγα από τη ΔΕΗ.
Βγήκε ο πρώτος λογαριασμός στον Ήρωνα, έναντι (για 18 μέρες μόνο, είχα δώσει αρχική ένδειξη μετρητή 19 Ιανουαρίου που συνδέθηκα και την επόμενη μετά από 1 μήνα) και για αυτές τις 18 μέρες με χρεώνουν 223 Ευρώ, τα διπλά από ό,τι πλήρωνα με σταθερό πρόγραμμα στη ΔΕΗ. Δεν μπορώ καν να δω το λογαριασμό, καθώς μου γράφει ότι δεν είναι η εφικτή η ανάλυση του λογαριασμού και θα μου έρθει σχετικό μήνυμα.
Είχε κάποιος άλλο τα ίδια θέματα; Δεν μπορώ και ποτέ να τους βρω στο τηλέφωνο. Έχει κάποιος τουλάχιστον το mail τους;

 

όταν σε λίγες μέρες κατέβει το pdf θα δεις

τα 223€ δε λένε απολύτως τίποτα 

το email είναι στο site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Βγήκε ο πρώτος λογαριασμός στον Ήρωνα

Άλλος ένας λόγος , που αργεί να εκδοθεί ο λογαριασμός...
Αν δεν ασχολείσαι, όταν πάρεις χαμπάρι τις αυξήσεις είναι αργά...
(+ γλυτώνουν συνέπειες)

Spoiler

Στην περίπτωσή σου, νομίζω έχουν κάνει λάθος, επειδή ο Γενάρης ήταν ο πιο φθηνός μήνας μακράν (μετά τη συνεπεία σχεδόν μηδενίζει), αρκεί να μην έκανες τρελές καταναλώσεις παλιότερα, πολύ πάνω από 500Kwh/μήνα (αναλογία 300/18ήμερο) κι έβγαλε αυτοματοποιημένα υψηλό έναντι, που και πάλι είναι υπερβολικό.
Σύντομα θα το μάθεις. 
Αν ισχύει η τιμή μόνο για Γενάρη (που το αποκλείω), θα πρέπει να περιμένεις πολλαπλάσια για Φλεβάρη...(φρόντισε να πληρώσεις τα 223 έγκαιρα, επειδή η συνέπεια θα είναι υπολογίσιμη
Έκανες online την αίτηση (για τα -50) ή μέσω συνεργάτη ?
το email τους: [email protected]
Ελπίζω να μην παίρνεις σε 5ψήφιο (έχει χρέωση).
Γενικά μακριά από επικοινωνία μέσω τηλεφώνου, αλλά αν είναι απαραίτητο,
τηλεφωνείς στο 21 3033 3000
*το νου σου αύριο στις νέες τιμές για Απρίλη (βγαίνουν 20/3 αργάμιση...), αν παραμείνεις στον Ήρων (που δε σε κόβω) κοίτα το Solar (σε αυτό μπήκα και 'γω), αν κάνεις πως φεύγεις θα σου κάνει 
αντιπρόταση με -50€... 
https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59713581

Πρέπει να γίνει νομοθετική ρύθμιση για τον χρόνο έκδοσης του λογαριασμού,
να σταματήσει πια αυτός ο εμπαιγμός, δε μπορεί να (τον) βγάζει ο καθένας όποτε...
και να είναι κι απαιτητός, νισάφι...  
(σε μένα βάζεις προθεσμία, ο πάροχος ...?)

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2023 στις 1:36 ΜΜ, mdendrin είπε

Είναι έξτρα το 50€ και δεν επηρεάζεται από το αρχικό του e-contract. 

Με το ίδιο σκεπτικό έκανα την αίτηση για Ελπε αλλά από την αρχή δεν ψηνόμουν με αυτά που ακούγονται για Ελπε εκτός του οτι καθυστέρησε 16 μέρες να στείλει την αναγγελία εκπροσώπησης στον ΔΕΔΔΗΕ και με το 50€ καλύπτω την διαφορά της κιλοβατώρας και τα 3€ του παγίου για τουλάχιστον 2 μήνες οπότε σκέφτηκα γιατί όχι.

Αν θες σου δίνω στοιχεία επικοινωνίας της δικής μου winback agent η οποία ήταν κατατοπιστικότατη και ευχάριστη να σου τα εξηγήσει καλύτερα.

θα με ενδιέφερε εμενα να μου στειλεις τα στοιχεια, παρακαλώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Σε 3 συνεχόμενους λογαριασμούς του Ήρων δεν μου έχουν χρεώσει ποτέ την ΕΡΤ, είναι κενό.Το ξεχασανε??

Τωρα κοιταξα και τους δικους μου. Το ιδιο. Μονο στον πρωτο λογαριασμο  (εκδοθηκε 30/11 και αφορα την περιοδο 4/10 - 2/11),  εχουν χρεωσει ΕΡΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ppetros είπε

Τωρα κοιταξα και τους δικους μου. Το ιδιο. Μονο στον πρωτο λογαριασμο  (εκδοθηκε 30/11 και αφορα την περιοδο 4/10 - 2/11),  εχουν χρεωσει ΕΡΤ.

Αν είμαστε πολλοί τότε θα το πάρουν χαμπάρι και θα την χρεώσουν μαζεμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...