Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/3/2023 στις 11:55 ΠΜ, mdendrin είπε

Home ή Solar?

Σε ευχαριστώ για το ποστ
https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59711745
Μου έλυσε όλες μου τις απορίες.
Και παίρνω το θάρρος:
Solar δαγκωτό...
(μιλάμε σύγκριση του ακριβότερου με το φθηνότερο της αγοράς. Τώρα μετά τους 6 μήνες θα έχεις γλυτώσει τόσα που δε νομίζω μην σου καλύψουν τις όποιες αυξήσεις ειδικά αν δεν έχεις ''τρελές'' καταναλώσεις, .....λες κι οι άλλοι θα έχουν τη μισή τιμή  από σένα τότε τεσπα.. όλα πιθανά...)
Από τη στιγμή που είσαι ελπε, σύμφωνα με τη δικιά μου εμπειρία, πρέπει να πας πρώτα στο Ηome αναγκαστικά (εκτός αν ισχύει κάτι άλλο στην περίπτωσή σου), να πάρεις και τα 50 και μετά συμπληρώνεις την Solar. Δεν μπορεί ένας νέος πελάτης να υπογράψει Solar χωρίς Ηome.

Επεξ/σία από foul
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, mdendrin είπε

Ποια διαφορά σου κάλυψαν; Ρωτάω γιατί εμένα μου έδωσαν 50€ για να συνεχίσω στο generous home.

Ναι αυτο εννοώ, αν το υπολογίσεις όσον αφορα τις κιλοβατώρες που καλύπτει το ποσό είναι άνω τους ενός μηνός που στην ουσία θα γλιτώναμε από την μεταφορά μας στην ELPE

15 ώρες πριν, foul είπε

Κάλο το κόλπο, όπως παλιά με τις τηλεφωνίες, που σου έλεγαν για ''ακατέβατες τίμες'' και μόλις έκανες αίτηση για αλλού σου δίναν ''γη και ύδωρ''.
Είσαι τυχερός ή είναι πολιτική του Ήρων ? ή είσαι καλός στις διαπραγματεύσεις ? 
(Δεν μου έχει συμβεί, ούτε γνωρίζω κάτι ανάλογο)
Ότι κι αν συμβαίνει μπράβο σου !
(κοίτα και το solar... μετά από 20/3 ...αν κι από ότι κατάλαβα δεν το χρειάζεσαι, αφού έχεις τιμή solar). 
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Εάν μου επιτρέπεις 3 ερωτήσεις:
Έκανες υπαναχώρηση στην ελπε ?
Τη διαφορά την κάλυψαν για τα προηγούμενα, τα τρέχοντα ή και τα μέλλοντα ?
Σου έκοψαν και τα 3€ πάγιο ? (που δεν έχει το economy)
 

mdendrin την δέχτηκες την προσφορά ? (σόρυ το είδα πολύ μετά από του S90).
Προφανώς ξεκινάει νέα πολιτική διατήρησης της υφισταμένης πελατείας...
Λογικά θα ακολουθήσουν κι οι υπόλοιποι...

Προφανώς είναι πολιτική τους για να μη χάσουν πελάτες. Όπως και να χει μετά την πίστωση του 50ευρου συνεχίζεις να έχεις την επιλογή αποχώρησης, εσύ όμως ήδη επωφελήθηκες όσο θα γλίτωνες από το 0,145.

6 ώρες πριν, mdendrin είπε

Ναι την δέχτηκα γιατί με το 50€ καλύπτω τουλάχιστον 3 μήνες την διαφορά στην τιμή της κιλοβατώρας και μετά βλέπω αν θα αλλάξω σε κάποιο άλλο.

Μόλις διαπίστωσα μέσω της ΥΔΕ ότι άλλαξε το τελευταίο ψηφίο και μεταφέρθηκα στην Elpedison για λίγες μέρες μέχρι να ξαναπάω πάλι στον Ήρωνα.

Όπως τα λες είναι.

3 ώρες πριν, mdendrin είπε

Είναι έξτρα το 50€ και δεν επηρεάζεται από το αρχικό του e-contract. 

Με το ίδιο σκεπτικό έκανα την αίτηση για Ελπε αλλά από την αρχή δεν ψηνόμουν με αυτά που ακούγονται για Ελπε εκτός του οτι καθυστέρησε 16 μέρες να στείλει την αναγγελία εκπροσώπησης στον ΔΕΔΔΗΕ και με το 50€ καλύπτω την διαφορά της κιλοβατώρας και τα 3€ του παγίου για τουλάχιστον 2 μήνες οπότε σκέφτηκα γιατί όχι.

Αν θες σου δίνω στοιχεία επικοινωνίας της δικής μου winback agent η οποία ήταν κατατοπιστικότατη και ευχάριστη να σου τα εξηγήσει καλύτερα.

Εξτρα 50αρικο είναι (η απαντηση επιβεβαιωση σε αυτον που σε ρώτησε)

Επεξ/σία από S90
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2023 στις 3:54 ΜΜ, mdendrin είπε

Ακολούθησα αυτό που μου είπε η τύπισσα (winback agent) και το θεωρώ και το πιο λογικό, δλδ μου πρότεινε να κλείσω στο generous home για το 50€ και τους επόμενους μήνες ξανακοιτάω αν με συμφέρει το Solar. Σίγουρα υπάρχει η διαφορά των 0,06€ αλλά δεν ψήνομαι στο solar γιατί θα πρέπει να κάτσω 12 μήνες για να μην επιστρέψω τα 90€. Επίσης πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα ξεφουσκώσει αυτό με τα φωτοβολταικά και θα αυξηθεί η κιλοβατώρα του solar και θα μειωθεί του home. Είδωμεν! 

Εγω διαλεξα solar  αλλα υπολογιζωντας αν τιποτα ανεβασει πολυ τις τιμες και δε συμφερει δε θα το σκεφτω θα γυρισω τα 90 πισω και θα φυγω..Θελω να πιστευω πως δεν θα το κανει τουλαχιστον συντομα κι οι διαφορες θα ναι στα 3-4 λεπτα, δε θελουν να χανουν πελατες..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την αντιπροσφορά του Ήρων σε περίπτωση αλλαγής παρόχου είναι το ίδιο αν έφυγες/φεύγεις/θα φύγεις κι επιστρέψεις με νέα online σύμβαση (χάνοντας τη συνέπεια του τελικού).
Από τους ''insomniac'' φίλους μας βλέπουμε, ότι δεν χάνεται το πρώτο 50ικο της αρχικής online αίτησης ακόμα κι αν δεν έχει εκδοθεί ο 1ος λογαριασμός, οπότε επιστρέφεις δριμύτερος χτυπώντας 2ο 50ικο...
Το γράφω για όσους έχουν ήδη φύγει ή πιστεύουν ότι αν φύγουν θα χάσουν το 50ικο (αν το γνώριζα θα είχα φύγει πριν πάνω από μήνα), που έτσι πίστευα και γω και τώρα που είμαι ήδη στο solar, δε με βλέπω να μπαίνω σ' όλη αυτή την διαδικασία.
Αν δεν ήμουν ήδη στο solar θα χτυπούσα σίγουρα μια αιτησούλα αλλού...
Θα πρέπει να πας πρώτα στο Ηome αναγκαστικά, να πάρεις τα 50 και μετά συμπληρώνεις την Solar που θα σου στείλουν με email. Δεν μπορεί ένας νέος πελάτης να υπογράψει Solar χωρίς Ηome.

Επεξ/σία από foul
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ΗΡΩΝ θέλει επίσης προσοχή τι σας βάζουν να υπογράψατε στη νέα σύμβαση (πέρα απ'την αποδοχή του νέου όρου μη απόδοσης έκπτωσης συνέπειας τελικού). Στο αέριο πχ υπήρχαν περιπτώσεις όπου αντί να στείλουν όρους με αορίστου δέσμευση, έστελναν ειδικούς όρους που δεν υπήρχαν καν στο site με 24μηνη δέσμευση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, 1comment είπε

Ναι

Έκανε και εμένα login. Δεν μπορώ να δώ κάπου εάν θα μου έρθει εγγύηση και δεν θυμάμαι εάν μου είχε πει κάτι όταν έκανα την αίτηση.

Γνωρίζει κανένας εάν έχει εγγύηση το Ελπεντισον εκονομυ από αλλαγή προμηθευτή? Και εάν έχει , εάν βάλω  πάγια εντολή στην αφαιρούν? πώς βάζεις την πάγια εντολή δεν υπάρχει κάπου στο myelpedison η μήπως δεν έχει ανουγια τον λογαριασμό μου ακόμα η επιλογή αυτή της πάγιας εντολής?

 

Επίσης ι λογαριασμός που μου είχε έρθει ήταν έναντι από ένδειξη μου, θα βγάλει εκκαθαριστικό τελικό λογαριασμό η ΔΕΗ η υπάρχει περίπτωση να μην βγάλει άλλον λογαριασμό και να λήξη η εκπροσώπηση με τον έναντι λογαριασμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@markosmiro Υπάρχει στο myelpedison επιλογή καταχώρησης καρτας (Mε μια ματιά, πληρώνω online). Μπες απ'την ιστοσελίδα, όχι απ'την εφαρμογή.

 

Η ΔΕΗ θα βγάλει εκκαθαριστικό με την ένδειξη που βλέπεις στο myelpedison

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, μια βοήθεια αν γνωρίζει κάποιος. Με λάθος καταχώρηση πελάτη ( στην ΔΕΗ συγκεκριμένα) 550 κιλοβατωρες αντί για 250 για μηνιαίο λογαριασμό, βγήκε έναντι χωρίς εννοείτε την επιδότηση. Αν το αφήσουμε απλήρωτο, με τον επόμενο έναντι θα διορθωθεί το πρόβλημα ή θεωρούν δεδομένο ότι αυτόν τον μήνα είχαμε 550 κιλοβατωρες και τον επόμενο σχεδόν 0;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, george_008 είπε

Καλησπέρα παιδιά, μια βοήθεια αν γνωρίζει κάποιος. Με λάθος καταχώρηση πελάτη ( στην ΔΕΗ συγκεκριμένα) 550 κιλοβατωρες αντί για 250 για μηνιαίο λογαριασμό, βγήκε έναντι χωρίς εννοείτε την επιδότηση. Αν το αφήσουμε απλήρωτο, με τον επόμενο έναντι θα διορθωθεί το πρόβλημα ή θεωρούν δεδομένο ότι αυτόν τον μήνα είχαμε 550 κιλοβατωρες και τον επόμενο σχεδόν 0;

 Πλήρωσε το μισό τουλάχιστον για να μην έχεις ανεξοφλητο υπόλοιπο στον επόμενο λογαριασμό.

Αν τον άλλο μήνα είναι να πάρεις πάλι εναντι, δώσε πολύ μικρή μέτρηση πχ 10 kw.

Αν είναι να έρθει να μετρήσει ο δεδδηε, μη δώσεις ένδειξη

Για ΔΕΗ συγκεκριμένα υπάρχει άλλο thread αν χρειαστεί να ρωτήσεις κατι

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 Πλήρωσε το μισό τουλάχιστον για να μην έχεις ανεξοφλητο υπόλοιπο στον επόμενο λογαριασμό.

Αν τον άλλο μήνα είναι να πάρεις πάλι εναντι, δώσε πολύ μικρή μέτρηση πχ 10 kw.

Αν είναι να έρθει να μετρήσει ο δεδδηε, μη δώσεις ένδειξη

Για ΔΕΗ συγκεκριμένα υπάρχει άλλο thread αν χρειαστεί να ρωτήσεις κατι

 

 

Δεν είναι θέμα ούτε η πληρωμή ούτε ο παροχος, εγώ ρωταω αν έχει κατοχυρώθει ότι σε ένα μήνα είχα 550 κιλοβατωρες και δεν θα τους νοιάξει αν εγώ τον επόμενο μήνα δώσω σχεδόν μηδενικές κιλοβατωρες. Με τον εκκαθαριστικό θα γίνει υπολογισμός εκ νέου για την επιδότηση ή την χάσαμε την επιδότηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, george_008 είπε

Δεν είναι θέμα ούτε η πληρωμή ούτε ο παροχος, εγώ ρωταω αν έχει κατοχυρώθει ότι σε ένα μήνα είχα 550 κιλοβατωρες και δεν θα τους νοιάξει αν εγώ τον επόμενο μήνα δώσω σχεδόν μηδενικές κιλοβατωρες. Με τον εκκαθαριστικό θα γίνει υπολογισμός εκ νέου για την επιδότηση ή την χάσαμε την επιδότηση; 

Καλημερα...Ποιος εδωσε την λαθος ενδειξη; Μηπως να εδινες  την ενδειξη διμηνου στον Δεδδηε..Και να περιμενεις τον εκκαθαριστικο λογαριασμο μετα απο  την μετρηση  του Δεδδηε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, george_008 είπε

Δεν είναι θέμα ούτε η πληρωμή ούτε ο παροχος, εγώ ρωταω αν έχει κατοχυρώθει ότι σε ένα μήνα είχα 550 κιλοβατωρες και δεν θα τους νοιάξει αν εγώ τον επόμενο μήνα δώσω σχεδόν μηδενικές κιλοβατωρες. Με τον εκκαθαριστικό θα γίνει υπολογισμός εκ νέου για την επιδότηση ή την χάσαμε την επιδότηση; 

Oι ενδείξεις στο site της ΔΕΗ δε παίζουν ρόλο, καθώς βγάζουν έναντι λογαριασμό και όχι εκκαθαριστικό... οπότε η κατανάλωση θα σπάσει αναλογικά στο 4μηνο εκκαθαριστικό με την ένδειξη του ΔΕΔΔΗΕ και θα πάρεις κανονικά τις επιδοτήσεις για όλο το 4μηνο.

 

Πρόβλημα θα είχες αν είχες δώσει ένδειξη στην Ελίν ή τη WE, όπου βγάζουν μηνιαίους εκκαθαριστικούς με την ένδειξη του πελάτη.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Oι ενδείξεις στο site της ΔΕΗ δε παίζουν ρόλο, καθώς βγάζουν έναντι λογαριασμό και όχι εκκαθαριστικό... οπότε η κατανάλωση θα σπάσει αναλογικά στο 4μηνο εκκαθαριστικό με την ένδειξη του ΔΕΔΔΗΕ και θα πάρεις κανονικά τις επιδοτήσεις για όλο το 4μηνο.

 

Πρόβλημα θα είχες αν είχες δώσει ένδειξη στην Ελίν ή τη WE, όπου βγάζουν μηνιαίους εκκαθαριστικούς με την ένδειξη του πελάτη.

Εγώ την έχω δώσει την λάθος ένδειξη. Οκ ευχαριστώ. Θα περιμένω να βγει επόμενος έναντι με δικιά μου ένδειξη και στο μεταξύ θα στείλω και στην ΔΕΗ μήπως βγάλουν διορθωτικό με σωστες ενδείξεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, george_008 είπε

στο μεταξύ θα στείλω και στην ΔΕΗ μήπως βγάλουν διορθωτικό με σωστες ενδείξεις 

Μη στέλνεις τίποτα στη ΔΕΗ και τα κάνουν χειρότερα.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

@markosmiro Υπάρχει στο myelpedison επιλογή καταχώρησης καρτας (Mε μια ματιά, πληρώνω online). Μπες απ'την ιστοσελίδα, όχι απ'την εφαρμογή.

 

Η ΔΕΗ θα βγάλει εκκαθαριστικό με την ένδειξη που βλέπεις στο myelpedison

Έγινε να είσαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...