Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/3/2023 στις 3:12 ΜΜ, takoulou είπε

Και στην αλλαγή παρόχου ζητείται.. 

Δεν ισχύει....έκανα μεταφορά πέρυσι στην ΔΕΗ και φέτος στην ΕΛΙΝ και έχει λήξει εδώ και 4 χρόνια...

Επεξ/σία από akisdg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, akisdg είπε

Δεν ισχύει....έκανα μεταφορά πέρυσι στην ΔΕΗ και φέτος στην ΕΛΙΝ και έχει λήξει εδώ και 4 χρόνια...

Ισχύει... Είναι ανάλογα την Περιοχή του Δεδδηε που ανήκεις..Ζητείται..Στο άλλο θέμα με το ΥΔΕ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ειμαι protergia και εκανα χθες e-contract να παω στη ΔΕΗ.

Σημερα με παίρνουν τηλ απο protergia να παραμείνω στο οικιακό ΜVP REWARD με πίστωση  ποσού παραμονής στην εταιρία: 100€ (αποδίδεται στον επόμενο λογαριασμό), επιβράβευση ανανέωσης συμβολαίου με 60 ευρώ (επιμερισμένα  στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς όσο παραμεινω στο συμβόλαιο) και με τιμη 0,248 €/kwh -0,06 έκπτωση συνέπειας   Μαρτίου - 0,04 €/kwh (Κρατική Επιδότηση μέσω του Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης   Μαρτίου)*  =  0,148 €/kwh. Μηνιαίο Πάγιο 5€ . Χωρίς Ρήτρα Αναπροσαρμογής . Χωρίς δέσμευση παραμονής. Χωρίς πρόσθετη Συνδρομή

Θα με στειλουν συμβολαιο τις επομενες μερες να υπογραψω, μαλλον θα παραμεινω

Ρωταω αφου μπορω να φυγω τον επομενο μηνα και να παω σε αλλη εταιρια χωρις προστιμο , πως με  δινεται 100 ευρω ? Μου ειπε οτι ειμαι  συνεπης με παγια πληρωμη και κατι τετοια.

 

Επεξ/σία από hamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, hamer είπε

Εγω ειμαι protergia και εκανα χθες e-contract να παω στη ΔΕΗ.

Σημερα με παίρνουν τηλ απο protergia να παραμείνω στο οικιακό ΜVP REWARD με πίστωση  ποσού παραμονής στην εταιρία: 100€ (αποδίδεται στον επόμενο λογαριασμό), επιβράβευση ανανέωσης συμβολαίου με 60 ευρώ (επιμερισμένα  στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς όσο παραμεινω στο συμβόλαιο) και με τιμη 0,248 €/kwh -0,06 έκπτωση συνέπειας   Μαρτίου - 0,04 €/kwh (Κρατική Επιδότηση μέσω του Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης   Μαρτίου)*  =  0,148 €/kwh. Μηνιαίο Πάγιο 5€ . Χωρίς Ρήτρα Αναπροσαρμογής . Χωρίς δέσμευση παραμονής. Χωρίς πρόσθετη Συνδρομή

Θα με στειλουν συμβολαιο τις επομενες μερες να υπογραψω, μαλλον θα παραμεινω

Ρωταω αφου μπορω να φυγω τον επομενο μηνα και να παω σε αλλη εταιρια χωρις προστιμο , πως με  δινεται 100 ευρω ? Μου ειπε οτι ειμαι  συνεπης με παγια πληρωμη και κατι τετοια.

 

πάρε γραπτώς οτι δεν επιστρέφεις τα 100€ , έχει ξανααναφερθεί

__________________________________________

 

Εγώ βλέπω 2 πράγματα

8 ώρες πριν, mdendrin είπε

*Η συνολική διάρκειά του προγράμματος της επιδότησης είναι 12 μήνες. Σε περίπτωση αποχώρησης του πελάτη από το πρόγραμμα πριν το πέρας των 12 μηνών, υποχρεούται να επιστρέψει τις εκπτώσεις που έχει λάβει μέσω της επιδότησης.

8 ώρες πριν, mdendrin είπε

Το πρόγραμμα αποδίδει επιπλέον έκπτωση με δωρεάν επιδότηση ΗΡΩΝ 1.650€, μέσω του προγράμματος EN.A Solar η οποία ενεργοποιείται κατά την έναρξη του προγράμματος και αποδίδει 90€ εκπτώσεων για τους έξι πρώτους μήνες

και σαν χαζός και καχύποπτος που είμαι θα ρωτούσα (γραπτώς πάντα), για το

"υποχρεούται να επιστρέψει τις εκπτώσεις που έχει λάβει μέσω της επιδότησης."

τι εννοούν με τον όρο εκπτώσεις , δλδ τα 90€ (αυτό είναι βέβαια γνωστό οτι τα επιστρέφεις) ή και κάτι άλλο ? (όπως πχ η μειωμένη τιμή κιλοβατώρας)

αν σε πάρουν τηλ το κλείνεις ....

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

 

Εγώ βλέπω 2 πράγματα

και σαν χαζός και καχύποπτος που είμαι θα ρωτούσα (γραπτώς πάντα), για το

"υποχρεούται να επιστρέψει τις εκπτώσεις που έχει λάβει μέσω της επιδότησης."

τι εννοούν με τον όρο εκπτώσεις , δλδ τα 90€ (αυτό είναι βέβαια γνωστό οτι τα επιστρέφεις) ή και κάτι άλλο ? (όπως πχ η μειωμένη τιμή κιλοβατώρας)

αν σε πάρουν τηλ το κλείνεις ....

Καλημέρα σας,

Αναφορικά με τα ερωτήματα σας:

Δεν θα επιβαρυνθείτε άλλο ποσό πέρα των 90€

Δεν είναι υποχρεωτική η καταβολή χρημάτων μέσω του SOLAR ΕΝ.Α

 

Εγώ όταν έκανα την αλλαγή τα πήρα γραπτώς καθως και τα στοιχεία του εκπροσωπου της ΗΡΩΝ.

 

Επεξ/σία από favou2000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, favou2000 είπε

Εγώ όταν έκανα την αλλαγή τα πήρα γραπτώς καθως και τα στοιχεία του εκπροσωπου της ΗΡΩΝ.

εσύ καλά έκανες , το θέμα είναι να το πάρει γραπτώς ο κάθε ένας ξεχωριστά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κληθηκα σημερα απο Ηρων λόγω του αιτήματος αλλαγης προς ΕΛΠΕ (μας πηρε ενα μηνα κοντά) . Μου κάλυψαν την διαφορά και παρέμεινα μέχρι τις νέες τιμές και ενώ με την ΕΛΠΕ ηδη ειχε χαθει ο μήνας. Οπότε εστω κ στο τέλος κάτι βγήκε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, S90 είπε

Κληθηκα σημερα απο Ηρων λόγω του αιτήματος αλλαγης προς ΕΛΠΕ (μας πηρε ενα μηνα κοντά) . Μου κάλυψαν την διαφορά και παρέμεινα μέχρι τις νέες τιμές και ενώ με την ΕΛΠΕ ηδη ειχε χαθει ο μήνας. Οπότε εστω κ στο τέλος κάτι βγήκε.

Ποια διαφορά σου κάλυψαν; Ρωτάω γιατί εμένα μου έδωσαν 50€ για να συνεχίσω στο generous home.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/3/2023 στις 10:53 ΜΜ, S90 είπε

Κληθηκα σημερα απο Ηρων λόγω του αιτήματος αλλαγης προς ΕΛΠΕ (μας πηρε ενα μηνα κοντά) . Μου κάλυψαν την διαφορά και παρέμεινα μέχρι τις νέες τιμές και ενώ με την ΕΛΠΕ ηδη ειχε χαθει ο μήνας. Οπότε εστω κ στο τέλος κάτι βγήκε

Κάλο το κόλπο, όπως παλιά με τις τηλεφωνίες, που σου έλεγαν για ''ακατέβατες τίμες'' και μόλις έκανες αίτηση για αλλού σου δίναν ''γη και ύδωρ''.
Είσαι τυχερός ή είναι πολιτική του Ήρων ? ή είσαι καλός στις διαπραγματεύσεις ? 
(Δεν μου έχει συμβεί, ούτε γνωρίζω κάτι ανάλογο)
Ότι κι αν συμβαίνει μπράβο σου !
(κοίτα και το solar... μετά από 20/3 ...αν κι από ότι κατάλαβα δεν το χρειάζεσαι, αφού έχεις τιμή solar). 
Εάν μου επιτρέπεις 2 ερωτήσεις:
Έκανες υπαναχώρηση στην ελπε ?
Σου έκοψαν και τα 3€ πάγιο ? (που δεν έχει το economy)

mdendrin την δέχτηκες την προσφορά ? (σόρυ το είδα πολύ μετά από του S90).
Προφανώς ξεκινάει νέα πολιτική διατήρησης της υφισταμένης πελατείας...
Λογικά θα ακολουθήσουν κι οι υπόλοιποι...

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.jpeg.8f353e9a1b3504050b099c3efbfe154e.jpeg

για καποιον αδιευκρινιστο λογο ο τελευταιος λογαριασμος βγηκε στον 1.5 μηνα....ειμαι ο μονος;
edit: wow τωρα το δα. περιοδος καταναλωσης 08/12/2022 - 03/02/2023
καλο ειναι αυτο επιτελους να κανουμε λιγο catch up στους λογαριασμους γιατι ειχαν μεινει ακομα πιο πισω λογο του αρχικου διορθωτικου, παραμενουμε 1.5μηνα πισω βεβαια 15/3 εκδιδεται με καταναλωση δεκεμβρη γενναρη

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, akaloith είπε

παραμενουμε 1.5μηνα πισω βεβαια 15/3 εκδιδεται με καταναλωση δεκεμβρη γενναρη

Προφανώς το κάνουν για γλυτώνουν συνέπειες, δημιουργώντας (και καλά) ένα αντικίνητρο αποδέσμευσης,
το οποίο προφανώς δεν τους τιμά και γίνεται στην ουσία αντικίνητρο επιλογής του Ήρων.
(αν και θα παραμείνω στο Ήρων solar για λόγους που έχω αναφέρει προηγούμενα, αν ήξερα ότι δίνουν 50ικο ίσως έκανα και καλά μια αιτησούλα αλλού πριν...). 
https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59704726

Επεξ/σία από foul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, 1comment είπε

που τυγχάνει να είναι το φτηνότερο της αγοράς

Το φθηνότερο της αγορας? Το Power home now της ζενίθ, δεν είναι το φθηνότερο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι όταν περιμένεις απο τον ΗΡΩΝΑ την εξτρα επιδότηση των επαγγελματικών Σεπτέμβη-Νοέμβρη κάνεις αίτηση προς ΕΛΠΕ ή παίζει μετά να μη δεις την έξτρα επιδότηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα. Επειδη δεν εχω βγαλει με τον ΗΡΩΝ και θεωρω καπως αδικο να μην εχω αλλη τιμη κιλοβατωρας για το νυχτερινο ρευμα τι προτεινετε να κανω; Να παω ΔΕΗ; 

Να παω σε ενα απο τα παρακατω;

ΗΡΩΝ GENEROUS HOME - ΗΡΩΝ (heron.gr)

ΗΡΩΝ SOLAR GENEROUS HOME - ΗΡΩΝ (heron.gr)

Πραγματικα εχω μπερδευτει. Υπαρχει τουλαχιστον καποιο αξιολογο προγραμμα της ΔΕΗ για νυχτερινο ή το εχουν κοψει;

 

Βαζω και τις τελευταιες καταναλωσεις/τιμες εκκαθαριστικου αν βοηθαει καπου:

Χρέωση Προμήθειας 148 kWh X 0,62000 €/kWh = 91,76

Χρέωση Προμήθειας 159 kWh X 0,43900 €/kWh = 69,80

Χρέωση Προμήθειας 164 kWh X 0,36900 €/kWh = 60,52

Χρέωση Προμήθειας 164 kWh X 0,43000 €/kWh = 70,52

Χρέωση Προμήθειας 11 kWh X 0,24900 €/kWh = 2,74 Πίστωση Ταμείου Εν. Μετάβασης 148 kWh X 0,43600 €/kWh = -64,53

Πίστωση Ταμείου Εν. Μετάβασης 159 kWh X 0,23800 €/kWh = -37,84

Πίστωση Ταμείου Εν. Μετάβασης 164 kWh X 0,22100 €/kWh = -36,24

Πίστωση Ταμείου Εν. Μετάβασης 164 kWh X 0,33000 €/kWh = -54,12

Πίστωση Ταμείου Εν. Μετάβασης 11 kWh X 0,04000 €/kWh = -0,44

**Συνολική Χρέωση Προμήθειας 646 kWh x 0,1770 €/kWh

Επεξ/σία από stylish
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, conne είπε

Το φθηνότερο της αγορας? Το Power home now της ζενίθ, δεν είναι το φθηνότερο? 

Έχει πάγιο 5 εύρο ενώ Ελπεντισον εκονομυ οχι

Παιδιά κάποιος με ελπεντισον να μας επιβεβαιώσει μπορεί να κάνει log in στην myelpedison σήμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...