Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Σε ενδιαφέρουν μόνο οι εκκαθαριστικοί λογαριασμοί, με αναλογία ημερών.

Αν είναι 4 μηνιαίος εκκαθαριστικός, τότε κατανάλωση / 120.

Αν είναι μηνιαίος εκκαθαριστικός, τότε κατανάλωση /30.

Αν βγήκε εκκαθαριστικός και μετά από 15 αποχώρησες, τότε ο τελικός εκκαθαριστικός είναι περίοδος 15 ημερών.

Σε κάθε περίπτωση κάνεις 500/30 = 16.66 kw (ημερήσιο όριο) και μετά πολλαπλασιάζεις επί της ημέρες κατανάλωσης για να δεις αν έκανες υπέρβαση αναλογικά.

Στην Ελίν και τη We που βγάζουν μηνιαίους εκκαθαριστικούς με τις ενδείξεις πελατών θα τη πατήσει πολύς κόσμος.

 

εχω χάσει επεισόδια, επειδή ειμαι στη We τι ακριβώς να κοιτάξω; ή το παραπάνω ειναι μονο για όσους φεύγουν απο την we για άλλη εταιρεία;

ημερες κατανάλωσης 35 (06/02/2023-13/03/2023)

κατανάλωση 310Kw (γραφείο με ενα υπολογιστή, ενα ψυγείο και ενα aircondition, νταξ το εχω ανοιχτώ στους 22 βαθμους για 12-14 ωρες καθε μέρα και ΣΚ)

εντωμεταξύ τον πιο κρύο μήνα, η επιδότηση ΤΕΜ ηταν 0,02 για Φεβρουάριο ... δεν ξέρω αν έκαναν καμια πονηριά, αλλα για Φεβρουάριο, μου ήρθε να πληρώσω τα διπλάσια απο ότι συνήθως.

μηπως να ψαχτώ με καποιον άλλο πάροχο ή και αλλοι τα ίδια θα ειναι;

 

Spoiler

Screenshot 2023-03-15 at 5.30.50 PM.png

Screenshot 2023-03-15 at 4.56.52 PM.png

 

 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, 1comment είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αστυνομία ΥΔΕ; Ας κομπιάσουν με το καλό.... τους περιμένω!!

 

Πολύ περίεργα πράγματα. Λέει 6-3 (που σίγουρα δεν ήρθε κανείς) και ένδειξη έχει αυτό που βλέπω τώρα -70 ώρες. Που μοιάζει λογικό να ήταν αυτή η ένδειξη στις 6-3. 

Άρα μέτρησαν και δε πήρες χαμπάει. Ή υπολόγισαν την ένδειξη στο περίπου βάσει ιστορικού κι έπεσαν μέσα.

45 λεπτά πριν, prefuse είπε

εχω χάσει επεισόδια, επειδή ειμαι στη We τι ακριβώς να κοιτάξω; ή το παραπάνω ειναι μονο για όσους φεύγουν απο την we για άλλη εταιρεία;

 

Εlpedison economy συμφέρει το τελευταίο δίμηνο με 0.145. Αργούν 2 μήνες να στείλουν το 1ο λογαριασμό, θέλει προσοχή λοιπόν μη τυχόν θες να φύγεις μετά και δε μπορείς (αν και μπορείς να βγάλεις screenshot απ'το site ως αποδεικτικό εκπροσώπησης). Καλύτερα να περιμένεις να δεις τις τιμές που θα ανακοινωθούν στις 21/3 για τον Απρίλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2023 στις 11:07 ΜΜ, ekrepali είπε

Στέλνεις mail στο [email protected]

Γράψε ονοματεπώνυμο, παροχή, αφμ, IBAN (και σε ποια τράπεζα ανήκει) και ζήτα να σου πιστώσουν τα χρήματα.

Αν έχεις Πειραιώς το προτιμότερο, διαφορετικά σε άλλη τράπεζα θα χρεωθείς 3 ευρώ για το εισερχόμενο έμβασμα.

Εστειλα εμαιλ, το επομενο πρωι με πηραν τηλ, σημερα πιστωθηκαν τα λεφτα. Αψογη εξυπηρετηση, σχεδον μετανιωσα που εφυγα χαχα. Μεσα τους εβαλα. Τωρα θα φαω την πικρα απο ελπε. Να δωσω καταναλωση τελος του μηνα ή να περιμενω 04-05-23 τον δεδδηε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, barimagas είπε

Τωρα θα φαω την πικρα απο ελπε. Να δωσω καταναλωση τελος του μηνα ή να περιμενω 04-05-23 τον δεδδηε?

Τιμολογούν με 1 μήνα καθυστέρηση... οπότε δώσε ένδειξη στο site όταν είναι διαθέσιμο το παράθυρο ώστε να λάβεις έναντι κατά τον Μάιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Άρα μέτρησαν και δε πήρες χαμπάει. Ή υπολόγισαν την ένδειξη στο περίπου βάσει ιστορικού κι έπεσαν μέσα.

Να μην πήρα χαμπάρι με τίποτα γιατί είναι μέσα στο μαγαζί το ρολόι. Το υπολόγισαν μόνοι τους, αλλά δεν ήξερα ότι γίνεται. Νόμιζα ότι ή πρέπει να μετρήσει ο δεδδηε ή να δώσεις εσύ ένδειξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πολλοί είμαστε που εδω και ενα μηνα περίπου μας κοροιδευει η ELPE ότι και καλά απέρριψε ο ΔΕΔΔΗΕ το αίτημα, φοβάμαι ότι ειναι επιλογή τους πλεον να μη δέχονται με 0,145 ή το τρενάρουν για τους δικούς τους λόγους. Ετσι κ εμεις θα χαιρετίσουμε την αίτηση μας λίαν συντόμως, μόλις ανακοινωθούν οι νέες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γρήγορη ερώτηση, είμαι 2 μήνες στο myblue, τον πρώτο μήνα με μηνιαία κατανάλωση 870 kw είχε κρατική επιδότηση - 179€. Τώρα με κατανάλωση 760 kw έχει επιδότηση - 18€. Γιατί τέτοια διαφορά; Γενικά  εμπεριέχει κάποια παγίδα το να στέλνω εγώ τις ενδείξεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, prefuse είπε

εχω χάσει επεισόδια, επειδή ειμαι στη We τι ακριβώς να κοιτάξω; ή το παραπάνω ειναι μονο για όσους φεύγουν απο την we για άλλη εταιρεία;

ημερες κατανάλωσης 35 (06/02/2023-13/03/2023)

κατανάλωση 310Kw (γραφείο με ενα υπολογιστή, ενα ψυγείο και ενα aircondition, νταξ το εχω ανοιχτώ στους 22 βαθμους για 12-14 ωρες καθε μέρα και ΣΚ)

εντωμεταξύ τον πιο κρύο μήνα, η επιδότηση ΤΕΜ ηταν 0,02 για Φεβρουάριο ... δεν ξέρω αν έκαναν καμια πονηριά, αλλα για Φεβρουάριο, μου ήρθε να πληρώσω τα διπλάσια απο ότι συνήθως.

μηπως να ψαχτώ με καποιον άλλο πάροχο ή και αλλοι τα ίδια θα ειναι;

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot 2023-03-15 at 5.30.50 PM.png

Screenshot 2023-03-15 at 4.56.52 PM.png

 

 

 

  

22 ώρες πριν, korakios είπε

αν θες τσέκαρε σε μια εβδομάδα το excel 21/2 και δες το φύλλο με ιστορικό τιμών

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

_____________________________________________

5 λεπτά πριν, Empeirognomonas είπε

Μια γρήγορη ερώτηση, είμαι 2 μήνες στο myblue, τον πρώτο μήνα με μηνιαία κατανάλωση 870 kw είχε κρατική επιδότηση - 179€. Τώρα με κατανάλωση 760 kw έχει επιδότηση - 18€. Γιατί τέτοια διαφορά;

οικιακό ή επαγγελματικό ?δες στο excel το ιστορικό επιδοτήσεων στο ξεχωριστό φύλλο ή αν έχεις επαγγελματικό στο φύλλο με επαγγελματικά απο γραμμή 48 και κάτω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, korakios είπε

  

_____________________________________________

οικιακό ή επαγγελματικό ?δες στο excel το ιστορικό επιδοτήσεων στο ξεχωριστό φύλλο ή αν έχεις επαγγελματικό στο φύλλο με επαγγελματικά απο γραμμή 48 και κάτω

 

το excel το βλέπω κάθε φορά που διαβάζω το νήμα, το είχα δει πριν γράψω, επειδή γραφεις "προσοχή με αυτή την εταιρεία/elpedison" την προσπερνώ. 

παντως έδιναν μεγάλες επιδοτήσεις (που θα τις πληρώσουμε σε φόρους αλλού και τις τσεπώνουν οι ιδιωτικοί πάροχοι) τους μήνες που δεν ειχαμε κρύο και αρα μεγάλες καταναλώσεις, και για Φεβρουάριο έδωσαν την μικρότερη.

οταν βρω χρόνο θα παρακολουθήσω το νήμα να δω μήπως τελικά άλλαξε κάτι με την elpedison και πλεον όντως συμφέρει. 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γονείς μου πήγαν 1 Φεβρουαρίου στον ηρων στο προγραμμα generous. Πριν 2 εβδομάδες ήρθε email αν θέλουν να καταχωρήσουν τις ενδείξεις. Τις περασα εγώ την ίδια μέρα αλλά πέρασαν 2 εβδ και πάμε για την 3η και ο πρώτος λογαριασμός δεν έχει εκδοθεί. Έχει κανείς εμπειρία από ΗΡΩΝ να μου πει; Εγώ στην ΔΕΗ όταν καταχωρώ ενδείξεις το πολύ σε 5 ημέρες έχουν βγάλει τον λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greekparot είπε

Οι γονείς μου πήγαν 1 Φεβρουαρίου στον ηρων στο προγραμμα generous. Πριν 2 εβδομάδες ήρθε email αν θέλουν να καταχωρήσουν τις ενδείξεις. Τις περασα εγώ την ίδια μέρα αλλά πέρασαν 2 εβδ και πάμε για την 3η και ο πρώτος λογαριασμός δεν έχει εκδοθεί. Έχει κανείς εμπειρία από ΗΡΩΝ να μου πει; Εγώ στην ΔΕΗ όταν καταχωρώ ενδείξεις το πολύ σε 5 ημέρες έχουν βγάλει τον λογαριασμό.

μετά απο σχεδόν δίμηνο ο 1ος λογαριασμός Ηρών , είναι γνωστό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, greekparot είπε

πήγαν 1 Φεβρουαρίου στον ηρων

Είμαι από 17/1 στον Ήρων κι ακόμα δεν...
έχω προλάβει να αλλάξω και πρόγραμμα...
https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59704726
Ο πρώτος λογαριασμός εκδίδεται 2 μήνες μετά...
με πρόλαβες korakios...
 

Επεξ/σία από foul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

μετά απο σχεδόν δίμηνο ο 1ος λογαριασμός Ηρών , είναι γνωστό

 

1 λεπτό πριν, foul είπε

Είμαι από 17/1 στον Ήρων κι ακόμα δεν...
Ο πρώτος λογαριασμός εκδίδεται 2 μήνες μετά...

Ευχαριστώ πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2023 στις 12:39 ΠΜ, lacta13 είπε

Καλησπέρα,μου ηρθε ο 1ος λογαριασμός elpedison.

3) οι ΤΕΜ που ειναι του κράτους;τα 4λεπτα;οεο;

Screenshot_20230312_002251_eu.singularlogic.myelpedison.v3_edit_518408974654229.jpg

Screenshot_20230312_000208_com.google.android.apps.docs_edit_518432510494330.jpg

Screenshot_20230312_002315.jpg

Καλησπέρα

Έχεις καταναλώσει σε 24 μέρες 429kWh, δηλαδή 17,88 την ημέρα Χ 30 μέρες = 536,4kWh

Πάνω από 500 δεν δικαιούσαι κρατική επιδότηση, εκτός αν έχεις κάνει 15% μείωση από την περσινή κατανάλωση, πράγμα σπάνιο...

Φιλικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εμένα η αίτηση από 21/2 λογικά έχει ολοκληρωθεί διότι στο myelpedison τώρα που βάζω αφμ λέει ότι ο λογαριασμός βρέθηκε. Στέλνω την επαλήθευση μέσω μαιλ και στην συνέχεια βάζω τα στοιχεία και τους κωδικούς για νέο λογαριασμό αλλα μου γράφει η εγγραφή απέτυχε. Γνωρίζει κάποιος κάτι , είχε κανείς  παρόμοια εμπειρία? Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων οποίος βοηθήσει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...