Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,μου ηρθε ο 1ος λογαριασμός elpedison.

1) εχει μπει εγγύηση λεει 60,90 ενω ειχαν πει 50€.βεβαια στον λογαριασμό φαίνεται να εχουν κρατησει τα μισα,δεν ξέρω γιατί...θα κρατησουν και τα αλλα στον 2ο;

2) εχουν χρεώσει τις Kwh του Ιανουαρίου με 0.08 αφου δεν υπηρχε τοτε το πρόγραμμα,δεν ξέρω παλι γιατι(μου χανε πει τηλεφωνικος οτι θα χρεωθω 12λεπτα...) και εχουν χρεώσει του Φεβρουαρίου οκ σωστα 14,5

3) οι ΤΕΜ που ειναι του κράτους;τα 4λεπτα;οεο;

4) το τιμολόγιο λεει economy group 2,αυτο τι ειναι; υποτίθεται αυτο που υπεγραψα ειναι το economy day

Screenshot_20230312_002251_eu.singularlogic.myelpedison.v3_edit_518408974654229.jpg

Screenshot_20230312_000208_com.google.android.apps.docs_edit_518432510494330.jpg

Screenshot_20230312_002315.jpg

Επεξ/σία από lacta13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, lacta13 είπε

1) εχει μπει εγγύηση λεει 60,90 ενω ειχαν πει 50€.βεβαια στον λογαριασμό φαίνεται να εχουν κρατησει τα μισα,δεν ξέρω γιατί...θα κρατησουν και τα αλλα στον 2ο;

μάλλον ναι

3 λεπτά πριν, lacta13 είπε

2) εχουν χρεώσει τις Kwh του Ιανουαρίου με 0.08 αφου δεν υπηρχε τοτε το πρόγραμμα,δεν ξέρω παλι γιατι(μου χανε πει τηλεφωνικος οτι θα χρεωθω 12λεπτα...) και εχουν χρεώσει του Φεβρουαρίου οκ σωστα 14,5

τα τηλέφωνα είναι για να περάσει η ώρα

6 λεπτά πριν, lacta13 είπε

3) οι ΤΕΜ που ειναι του κράτους;τα 4λεπτα;οεο;

αν στο πεδίο Α χαμηλά δεν έχεις ΤΕΜ , τότε σου χρωστάνε και του Ιανουαρίου

6 λεπτά πριν, lacta13 είπε

4) το τιμολόγιο λεει economy group 2,αυτο τι ειναι; υποτίθεται αυτο που υπεγραψα ειναι το economy day

τσέκαρε πάλι το συμβόλαιο μήπως σου στείλανε κάτι άλλο και δεν το πρόσεξες (όπως και περίεργους όρους)

μήπως έκανες απο συνεργάτη την αίτηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

μάλλον ναι

τα τηλέφωνα είναι για να περάσει η ώρα

αν στο πεδίο Α χαμηλά δεν έχεις ΤΕΜ , τότε σου χρωστάνε και του Ιανουαρίου

τσέκαρε πάλι το συμβόλαιο μήπως σου στείλανε κάτι άλλο και δεν το πρόσεξες (όπως και περίεργους όρους)

μήπως έκανες απο συνεργάτη την αίτηση ?

 

Δεν εχει τιποτα...

 

Οριστε και το αποκομα απο το συμβόλαιο.τηλεφωνικα το ειχα κανει με μια κυρια

 

Screenshot_20230312_005529.jpg.443082ec0b35ca85d37273bf0f300678.jpg

Screenshot_20230312_003316.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lacta13 είπε

Οριστε και το αποκομα απο το συμβόλαιο.τηλεφωνικα το ειχα κανει με μια κυρια

καλά , αυτά είναι γούστα , όπως τη βρίσκει ο καθένας 😁

απο την ελπέδισον φαντάζομαι η κυρία , όχι συνεργάτης , στείλε email και ζήτα διευκρινήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

καλά , αυτά είναι γούστα , όπως τη βρίσκει ο καθένας 😁

απο την ελπέδισον φαντάζομαι η κυρία , όχι συνεργάτης , στείλε email και ζήτα διευκρινήσεις

Ναι απο την elpedison... 😎

Να στειλω mail σε αυτους δλδ και οχι ακομα με myrae...?

 Και να φανταστω οχι να τους πάρω τηλέφωνο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lacta13 είπε

 Και να φανταστω οχι να τους πάρω τηλέφωνο....

προφανώς

2 λεπτά πριν, lacta13 είπε

Να στειλω mail σε αυτους δλδ και οχι ακομα με myrae...?

ναι , αν δεν απαντήσουν ή δε σε καλύψει η απάντηση  άνοιξε μετά στο myrae αίτημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, dasnowy είπε

Πλέον αντί να παίρνεις έκπτωση 30 ευρώ το μήνα για 3 μήνες, παίρνεις έκπτωση 15 ευρώ το μήνα για 6 μήνες. 

Έχω μπερδευτεί, γιατί στην σύμβαση που υπέγραψα λέει για επιδότηση 3000€ για 3 μήνες και μετά μου έρχεται mail  για 2500€ για 6 μήνες...
Ακούγεται καλύτερο το 6 x 2500 από το 3 x 3000, αλλά 30άρια και 15άρια δε βλέπω.....
(μάλλον είναι εκτίμηση απόδοσης κι όχι εγγυημένα τα 30 ή τα 15)

Πιθανό σενάριο: σου δίνει τα 30άρια για 3 μήνες, σε έχει σε ''χαμηλότερη/προνομιακή'' χρέωση για 6 μήνες και μετά...
βαράτε βιολιτζήδες... (πας σε τιμή απλού generous)

Spoiler

image.jpeg.08b2c0b99765b8065c0d82795fcd6ac1.jpeg

Κι αν τους ρωτήσεις αν η τιμή θα ανέβει μετά τους 6 μήνες, η απάντηση είναι κλασική και τυποποιημένη:
_κάθε μήνα οι τιμές αλλάζουν...

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, korakios είπε

Πάντως, κάθε φορά που διαβάζω τους όρους καταλαβαίνω οτι ο Ηρών θα ζητήσει πίσω τις εκπτώσεις απο το πρόγραμμα σε περίπτωση αποχώρησης πριν το 12 μηνο

Τώρα αν είναι τα δώρα , οκ ,μικρό το κακό ,  αν όμως είναι και μέρος της μειωμένης κιλοβατώρας θα δείξει

από μειλ που έχουμε λαβει και ερωτήσεις που έχουμε κανει, μας είπαν μόνο επιστροφή των 90 ευρώ από όσο ξερω

Επεξ/σία από chocorellos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, chocorellos είπε

από μειλ που έχουμε λαβει και ερωτήσεις που έχουμε κανει, μας είπαν μόνο επιστροφή των 90 ευρώ από όσο ξερω

Στη δικιά σου σύμβαση, αν επιτρέπεται, αναγράφεται κάπου το 30άρι ?
Έλαβες και mail για τα οφέλη 2500€ για 6 μήνες ?

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, foul είπε

Στη δικιά σου σύμβαση, αν επιτρέπεται, αναγράφεται κάπου το 30άρι ?
Έλαβες και mail για τα οφέλη 2500€ για 6 μήνες ?

Στην σύμβαση αναγράφεται στο άρθρο 3.2 η επιδότηση για τους 3 μήνες των 3000 ευρώ που αντιστοιχεί στο 30αρι.Εμενα που είναι ενεργή η σύμβαση από 1Μαρτιου ισχύει το 30αρι για 3 μήνες.Σε εσένα πιθανόν να έγινε πιο αργά και ισχύουν οι νέοι όροι με 15αρι για 6μηνες.Τωρα αν υπέγραψες 30αρι και σου ήρθε mail για το εξάμηνο 15αρι προφανώς έπεσες ακριβώς πάνω στην αλλαγή των όρων.Αλλα μπορείς να το διευκρινήσεις με mail.

Επιβεβαίωνω ότι δέχτηκα και εγώ γραπτή απάντηση ότι αν γίνει αποχώρηση,επιστροφή θα γίνει μόνο στο 90αρι και όχι σε τιμή κιλοβατώρας.

IMG_20230312_081211.jpg

Επεξ/σία από favou2000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

εναντι λογαριασμος στον ΗΡΩΝ με περιοδο καταναλωσης 03/11/22 με 18/12/22 και υστερα απο δικες μου μετρησεις, ειχε για τον μηνα Νοεμβριο καταναλωση 230 Kwh. Αντίστοιχα στον εκκαθαριστικο λογαριασμο με περιοδο καταναλωσης 03/11/22 με 22/01/23, ειχε για τον Νοεμβριο καταναλωση 250 KWh. Αρα μου χρεωσαν 20 KWh επιπλεον ή σκεφτομαι κατι λαθος εγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kalliforlife είπε

Αρα μου χρεωσαν 20 KWh επιπλεον

Στον εκκαθαριστικό επιμερίζονται οι καταναλώσεις αναλογικά με την χρονική διάρκεια που λαμβάνει χώρα ο κάθε μήνας.
Δεν υπολογίζει τελικά τις μετρήσεις σου.
Μόνο για τον έναντι έχει αξία η μέτρησή σου, που είναι προσωρινή μέχρι την προγραμματισμένη μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ οπότε και προσθαφαιρείται η όποια διαφορά.
Τον Νοέμβρη περιλαμβάνει περισσότερες μέρες από τον Γενάρη και ''λογικά'' έβαλε τις 20 επιπλέον κιλοβατώρες εκεί.
Τον Δεκέμβρη σου έβαλε παραπάνω και το Γενάρη λιγότερα.
(27 vs 31 vs 22).

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκ καταλαβαίνω, 3/11/22 ξεκίνησε το συμβόλαιο μου με τον Ήρων. Στις 18/12 έδωσα μέτρηση 378 Kwh τις οποίες με κάποιον τρόπο επιμέρισαν σε 230 το 03/11-31/11 και 148 το 01-18/12. Στον εκκαθαριστικό μέτρησαν στις 22/01/23 722 KWh και τις επιμέρισαν πλέον σε 250 τον Νοέμβριο, 276 τον Δεκέμβριο και 196 το 01-22/01. Από την στιγμή που το 03/11-18/12 είναι όντως 378 KWh θα έπρεπε να επμερισει τις υπόλοιπες 722-378= 344 στο διάστημα 19/12/22-22/01/23. Αντίθετα χρέωσαν 276+196=472 για το συγκεκριμένο διάστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kalliforlife είπε

03/11-18/12 είναι όντως 378 KWh

Στην εκκαθάριση δεν μετράει τι δήλωσες εσύ, στον 'Ηρων τουλάχιστον.
Μόνο η μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ μετράει ή αν αλλάξεις πάροχο και δεχτεί την μέτρησή σου για την μετάβαση.
ή αν στείλεις μέτρηση ακριβώς στη μέση του 4μήνου (λέει ο korakios) και βγει 2μηνος εκκαθαριστικός
(στην  περίπτωσή σου 20 ως 25/11 στη πλατφόρμα του ΔΕΔΔΗΕ).

722 x 27/80 = 243
722 x 31/80 = 280
722 x 22/80 = 198
Κάπου χάνω 1 μέρα (συμβαίνει να μην δίνουν ακριβή ημερομηνία).
Κάτι λείπει, αλλά μιλάμε για διαφορά +7Kwh τον Νοέμβριο (δε νομίζω να αξίζει να ασχοληθείς)
Με τη λογική του Ήρωνα (κι όχι μόνο) είσαι ΟΚ.

Επεξ/σία από foul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, ekrepali είπε

Άμα είναι έναντι τον αγνοείς και περιμένεις να βγει τελικός.

Βγήκε τελικός εκκαθαριστικός, -30,64€.

Πιστωτικός δηλαδή. Οπότε ο Ήρων πιστώνει το 50ρικο ακόμα και αν φύγεις νωρίς. Το θέμα είναι πως θα τους πάρω τα 30.

Επεξ/σία από barimagas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...