Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φευγοντας απο protergia μου στείλαν το παρακάτω email για να με κρατήσουν @korakios φανταζομαι το εχεις καταγεγραμμένο στο xls σου

Αναφορά σε κείμενο

Καλησπέρα σας,

 

 
   

Σε συνέχεια της προφορικής επικοινωνία μας  θα θέλαμε να σας προτείνουμε πιο οικονομική τιμή για την παροχής σας, το πρόγραμμα οικιακό ΜVP REWARD  για τον μήνα Μάρτιο:

   
   

         Πιο αναλυτικά όσον αφορά την οικιακή σας παροχή , σας προσφέρουμε:

   

·        Για ημερήσιες καταναλώσεις Μαρτίου, Τελική τιμή Χρέωσης Προμήθειας Ενέργειας μετά την Κρατική Επιδότηση και την έκπτωση συνέπειας  Μαρτίου   : 0,148 €/kWh

   
     

Η τιμή διαμορφώνεται από τον παρακάτω υπολογισμό :

   

·        Έως 500kwh/μήνα:    0,248/kwh (Χρέωση Ενέργειας Ημέρας)-0,06 έκπτωση συνέπειας   Μαρτίου -  0,04€/kwh (Κρατική Επιδότηση μέσω του Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης   Μαρτίου)  = 0,148  €/kwh

   

·       Έως 1000kwh/μήνα:  0,248€/kwh (Χρέωση Ενέργειας Ημέρας)-0,06 έκπτωση συνέπειας  Μαρτίου -  0,04€/kwh (Κρατική Επιδότηση μέσω του Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης   Μαρτίου *)  =  0,148 €/kwh

   

·       Από 1001kwh/μήνα:  0,248€/kwh (Χρέωση Ενέργειας Ημέρας)-0,06 έκπτωση συνέπειας  Μαρτίου -  0,04€/kwh (Κρατική Επιδότηση μέσω του Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης  Μαρτίου *)  =  0,148€/kwh

   
     

·        Για νυχτερινές καταναλώσεις  Μαρτίου , Τελική τιμή Χρέωσης Προμήθειας Ενέργειας μετά την Κρατική Επιδότηση : 0,148  €/kWh

   

Η τιμή διαμορφώνεται από τον παρακάτω υπολογισμό :

   

                   0,248 €/kwh (Χρέωση Ενέργειας Νύχτας)-0,06 έκπτωση συνέπειας   Μαρτίου - 0,04 €/kwh (Κρατική Επιδότηση μέσω του Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης   Μαρτίου)*  =  0,148 €/kwh

   

*Για μηνιαίες καταναλώσεις από 501 κιλοβατώρες και πάνω: θα δοθεί  κρατική επιδότηση 0,04€/kwh  μόνο αν επιτευχθεί εξοικονόμηση 15% της μέσης ημερήσιας κατανάλωσης σε σχέση με πέρυσι.

   
     

·     Έκπτωση συνέπειας  (€/kWh)στις μηνιαίες τιμές η οποία ανακοινώνεται στο protergia.gr  

   

·       Επιβράβευση ανανέωσης συμβολαίου με 60 ευρώ (επιμερισμένα  στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς όσο παραμένετε στο συμβόλαιο)

   

·        Μηνιαίο Πάγιο 5€

   

·        Πίστωση  ποσού παραμονής στην εταιρία: 100€ (αποδίδεται στον επόμενο λογαριασμό)

   

·        Χωρίς Ρήτρα Αναπροσαρμογής

   

·        Χωρίς δέσμευση παραμονής

   

·        Χωρίς πρόσθετη Συνδρομή

   

Σύμφωνα με το άρθρο 138 του ν.4951/2022, οι χρεώσεις προμήθειας του παρόντος κυμαινόμενου τιμολογίου με ρήτρα αναπροσαρμογής, δεν εφαρμόζονται για την κατανάλωση του χρονικού διαστήματος από 01.08.2022 έως την 01.07.2023 (όπως αυτό τυχόν παραταθεί ή μειωθεί με νεότερη νομοθετική ρύθμιση). Οι χρεώσεις προμήθειας για την κατανάλωση από 01.08.2022 ανακοινώνονται μηνιαίως στην ιστοσελίδα της Protergia (www.protergia.gr/el/pricesres). Δικαιούστε οποτεδήποτε να επιλέξετε άλλο διαθέσιμο τύπο τιμολογίου ή να αλλάξετε προμηθευτή, χωρίς οικονομική επιβάρυνση.

   
   

  *Βάσει υπουργικής ανακοίνωσης 23/08/2022

   
   

**Για την περίοδο ισχύος της αναστολής (ν.4951). Μετά την αναστολή, η έκπτωση συνέπειας διαμορφώνεται στα 10 €/MWh. Οι εκπτώσεις παρέχονται κατά τη διάρκεια της σύμβασης, στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς και υπολογίζονται αναλογικά των ημερών κατανάλωσης, κατά την αναλογία ενός συντελεστή αναγωγής ημερών - ημέρες εκκαθάρισης / ημέρες διάρκειας σύμβασης (ήτοι 730). Οι εκπτώσεις συνέπειας και μη συνέπειας δεν παρέχονται συσσωρευτικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, cyberguy είπε

φευγοντας απο protergia μου στείλαν το παρακάτω email για να με κρατήσουν @korakios φανταζομαι το εχεις καταγεγραμμένο στο xls σου

αν παραμείνεις πάρε γραπτώς για τα 100€ bonus παραμονής αν τα επιστρέφεις ή όχι αργότερα

(το εχω στο excel το πρόγραμμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, korakios είπε

αν παραμείνεις πάρε γραπτώς για τα 100€ bonus παραμονής αν τα επιστρέφεις ή όχι αργότερα

(το εχω στο excel το πρόγραμμα)

δεν θα μεινω γιατι η εκπτωση συνεπειας καταργείται απο 1/8 οποτε μετα θα την φαω (πεφτει στα 10 ευρω ανa MWh)

Στο προφορικο ειπε οτι τα 100 δεν τα δινω πισω και θα έχω παγιο στα 2.5 ευρω

Επεξ/σία από cyberguy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Αφού προτιμάς να περιμένεις 10 μέρες για να γίνουν τα πράγματα ουρανοκατέβατα, παρά να ρωτήσεις τα αυτονόητα... όπως νομίζεις.

Δε περιμένω ότι θα αλλάξει κάτι σε 10 μέρες, τις νέες τιμές θα περιμένω για να πάω αλλού, δε θα ξανά ασχοληθώ με αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι στην ευχάριστη/δυσάρεστη θέση (θα δούμε) να σας ανακοινώσω την μετακίνησή μου στο SOLAR GENEROUS HOME. Λόγω ΚΟΤΒ και της χαμηλής σχετικά κατανάλωσης το 50ικο + 3x30= 140€ είναι για μένα κίνητρο. Χοντρικά έχω 6 μήνες free shipping το ρεύμα τσάμπα.
Αν μετά το 6μήνο (ή νωρίτερα, π.χ. Ιούλιο) υπερδιπλασιαστεί η χρέωση την πατήσαμε.
Κι αυτό το mail ότι για 6 μήνες προσφέρει τα οφέλη ενός φ/β αξίας 2500€ με προβληματίζει (το μετά)...
Η νεκροψία θα δείξει...
(...χάνοντας την συνέπεια του τελικού λογαριασμού, που ούτως ή άλλως δεν σκόπευα να διεκδικήσω)

και μπαίνοντας σε διαδικασία ''αρραβώνα'' (12 μήνες) ή και ''γάμου'' (20 έτη) με ιδιώτη.

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, foul είπε

Είμαι στην ευχάριστη/δυσάρεστη θέση (θα δούμε) να σας ανακοινώσω την μετακίνησή μου στο SOLAR GENEROUS HOME. Λόγω ΚΟΤΒ και της χαμηλής σχετικά κατανάλωσης το 50ικο + 3x30= 140€ είναι για μένα κίνητρο. Χοντρικά έχω 6 μήνες free shipping το ρεύμα τσάμπα.
Αν μετά το 6μήνο (ή νωρίτερα, π.χ. Ιούλιο) υπερδιπλασιαστεί η χρέωση την πατήσαμε.
Κι αυτό το mail ότι για 6 μήνες προσφέρει τα οφέλη ενός φ/β αξίας 2500€ με προβληματίζει (το μετά)...

 

για αρχή αν φύγεις πριν το 12μηνο δίνεις πίσω τα 90 ευρώ ή (ίσως) ένα μέρος του αναλόγως πόσο θα έχεις κάτσει. οπότε μην τα υπολογίζεις και πολύ, όπως κάνουμε και οι περισσότεροι εδώ πιστεύω. 

επίσης για να έχεις τα οφέλη του φ/β πρέπει να κάνεις μια επένδυση στον ΗΡΩΝ τουλάχιστον 100 ευρώ,  πράγμα που αν δεν κάνω λάθος θα σε δεσμεύσει στον ΗΡΩΝ για 20 χρόνια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Είμαι Ελίν.

Για την πληρωμή του λογαριασμού έχει 2 επιλογές:

1) πληρωμή με κάρτα

2) μέσω livepay που πάλι κάρτα θέλει.

Ποια η διαφορά' ?

Τις προάλλες που δοκίμασα δε δουλεύει η online πληρωμή στο site, έχει πρόβλημα η Eurobank. Αν το φτιάξουν κάποια στιγμή, η διαφορά είναι ότι πληρώνεις και ενημερώνεται άμεσα το υπόλοιπο. Ενώ μέσω livepay, το υπόλοιπο ενημερώνεται μετά από 2-5 εργάσιμες (εννοείται ως ημερομηνία πληρωμής μετράει η μέρα που πλήρωσες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, chocorellos είπε

 

επίσης για να έχεις τα οφέλη του φ/β πρέπει να κάνεις μια επένδυση στον ΗΡΩΝ τουλάχιστον 100 ευρώ,  πράγμα που αν δεν κάνω λάθος θα σε δεσμεύσει στον ΗΡΩΝ για 20 χρόνια 

Μπορείς να φύγεις και πριν τα 20χρονια επιστρέφοντας όμως τις εκπτώσεις που έχεις αποκομίσει όσο καιρό ήσουνα στο πρόγραμμα από το  ποσό των 100 ευρω  ή  ότι ποσό έχεις επενδύσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/3/2023 στις 8:42 ΠΜ, ekrepali είπε

Ας πούμε ότι καις άλλες 930 το επόμενο δίμηνο.

Aν το αφήσεις ως έχει, δε θα πληρώσεις στον ΗΡΩΝ κατανάλωση... αλλά θα φαίνεται πως έκαψες στην Εlpedison 1850kw μέσα σε 2 μήνες.

Η χαμηλή κλίμακα ΥΚΩ θα πάει στις 800kw και οι υπόλοιπες 1050 kw θα τιμολογηθούν στην μεσαία κλίμακα με 0.05.

1050 x 0.05 = 52.5 ευρώ

Επίσης θα πάρεις επιδότηση ΤΕΜ για 1000kw και θα χάσεις ΤΕΜ για 850kw

850kw * 0.04 = 34 ευρώ

Οπότε ο λογαριασμός της Elpedison θα φουσκώσει κατά 86.5 ευρώ.

-----------------

Αν οι 930 kw είχαν τιμολογηθεί στον ΗΡΩΝ θα πλήρωνες προμήθεια 0.36 τον Ιανουάριο και 0.20 τον Φεβρουάριο (με συνέπεια). Ας βάλω το 1/3 της κατανάλωσης αναλογικά τον Ιανουάριο και τα 2/3 τον Φεβρουάριο...

310*0.36 + 620*0,20 = 235 ευρώ

Αυτές τις κιλοβατώρες αν της πληρώσεις στην Εlpedison θα σου βγούνε:

930 * 0.14 = 130 ευρώ

Απ'τις τιμές προμήθειας θα είσαι κερδισμένος κατά 105 ευρώ, ενώ αν ο ΗΡΩΝ δεν σου έδινε καν τη συνέπεια... τότε το όφελος στην Elpedison είναι ακόμα μεγαλύτερο.

Άρα 105 ευρώ (τουλάχιστον) που κερδίζεις απ'τη προμήθεια, μείον 86.5 που θα είσαι χαμένος λόγω ΥΚΩ και μειωμένης επιδότησης... τότε κερδισμένος είσαι αν δε κάνεις τίποτα.

 

Και τώρα ίσως δημιούργησες μεγαλύτερο μπάχαλο (αν έρθουν να μετρήσουν).

edit: @xraxra θα σου απαντήσω στο θέμα της ΔΕΗ

Update: ο λογαριασμός του ήρων δείχνει ότι μετρήσανε την 28-02. Σύνολο μηδέν κιλοβατώρες Μάλλον ο υπάλληλος μπερδεύτηκε και έστειλε τα ίδια νούμερα με 18-01. Και είναι πιστωτικός -30€ λόγω του δώρου 50€. Έναντι κιόλας. Τώρα τι κάνω; μιλάω με Ήρων να μου κάνουν κατάθεση; 

Με elpe δεν κάνω τίποτα, θα περιμενω μετρήσει  ο ΔΕΔΔΗΕ πάλι 04-05 μήπως και ισομερισουν τις κιλοβατώρας ανά μήνα. Όπως προείπες θα φαίνεται ότι έκαψα σε δύο μήνες 1800 κιλοβατώρες.

Επεξ/σία από barimagas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, chocorellos είπε

για αρχή αν φύγεις πριν το 12μηνο δίνεις πίσω τα 90 ευρώ ή (ίσως) ένα μέρος του αναλόγως πόσο θα έχεις κάτσει. οπότε μην τα υπολογίζεις και πολύ, όπως κάνουμε και οι περισσότεροι εδώ πιστεύω. 

επίσης για να έχεις τα οφέλη του φ/β πρέπει να κάνεις μια επένδυση στον ΗΡΩΝ τουλάχιστον 100 ευρώ,  πράγμα που αν δεν κάνω λάθος θα σε δεσμεύσει στον ΗΡΩΝ για 20 χρόνια 

Πάντως, τώρα που το πρόσεξα οι όροι του solar ena που είναι στο site σήμερα έχουν αλλάξει σε σχέση με ένα μήνα πριν (που υπέγραψα εγώ). Δεν είμαι όμως σε φάση να κάθήσω να κάνω υπολογισμούς βραδιάτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Trikala_city είπε

Πάντως, τώρα που το πρόσεξα οι όροι του solar ena που είναι στο site σήμερα έχουν αλλάξει σε σχέση με ένα μήνα πριν (που υπέγραψα εγώ). Δεν είμαι όμως σε φάση να κάθήσω να κάνω υπολογισμούς βραδιάτικα

Πλέον αντί να παίρνεις έκπτωση 30 ευρώ το μήνα για 3 μήνες, παίρνεις έκπτωση 15 ευρώ το μήνα για 6 μήνες. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, κάθε φορά που διαβάζω τους όρους καταλαβαίνω οτι ο Ηρών θα ζητήσει πίσω τις εκπτώσεις απο το πρόγραμμα σε περίπτωση αποχώρησης πριν το 12 μηνο

Τώρα αν είναι τα δώρα , οκ ,μικρό το κακό ,  αν όμως είναι και μέρος της μειωμένης κιλοβατώρας θα δείξει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Πλέον αντί να παίρνεις έκπτωση 30 ευρώ το μήνα για 3 μήνες, παίρνεις έκπτωση 15 ευρώ το μήνα για 6 μήνες. 

 

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Πάντως, κάθε φορά που διαβάζω τους όρους καταλαβαίνω οτι ο Ηρών θα ζητήσει πίσω τις εκπτώσεις απο το πρόγραμμα σε περίπτωση αποχώρησης πριν το 12 μηνο

Τώρα αν είναι τα δώρα , οκ ,μικρό το κακό ,  αν όμως είναι και μέρος της μειωμένης κιλοβατώρας θα δείξει

Ελπίζω να μην χρειαστεί να το μάθω!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, barimagas είπε

Update: ο λογαριασμός του ήρων δείχνει ότι μετρήσανε την 28-02. Σύνολο μηδέν κιλοβατώρες Μάλλον ο υπάλληλος μπερδεύτηκε και έστειλε τα ίδια νούμερα με 18-01. Και είναι πιστωτικός -30€ λόγω του δώρου 50€. Έναντι κιόλας. Τώρα τι κάνω; μιλάω με Ήρων να μου κάνουν κατάθεση; 

 

Άμα είναι έναντι τον αγνοείς και περιμένεις να βγει τελικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...