Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, akaloith είπε

αν ξερεις πως παει το σολαρ πες μου
δωρο 90ευρω;;

Για να μπεις στο solar πρέπει να υπογράψεις και το solar ΕΝΑ που σου κάνει "δώρο" ενέργεια φωτοβολταϊκών για 3 μήνες. Δηλαδή παίρνεις έκπτωση 30 ευρώ το μήνα για 3 μήνες. Το solar ΕΝΑ ακυρώνεται αυτόματα μετά από 12 μήνες αν δε βάλεις το ελάχιστο ποσό συμμετοχής. Αν φύγεις νωρίτερα από τον Ήρων δίνεις πίσω την έκπτωση που πήρες. Αν αλλάξεις πρόγραμμα στον Ήρων αργότερα φαντάζομαι πως θα συνεχίσει να ισχύει το solar ΕΝΑ και δε θα τα ζητήσουν πίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω δηλωνω παντα kwh, απλα λογο διορθωτικου μου βγαλαν ενα εξτρα 15ημερο εναντι που βαλαν κουτουρου
και επειδη δεν ειχαν μετρηση εκκαθαριστικη ως τοτε μου βαλαν ενα μπουρδα νουμερο
δε πειραζει τα πηρα πισω στον εκκαθαριστικο που βγηκε αρνητικος

οσο για τις τιμες τους παραθεσα τον ανταγωνισμο, οτι ως το γενναρη τα πηγαν θεσπεσια (το 4μηνο ΜΙΑ ΧΑΡΑ θα μας βγει χαρη στο δεκεμβρη γενναρη μιας που ισομοιραζονται οι kwh) αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα ανεχτω παροχο ακριβοτερο απο τη δεη εστω και σε ενα μηνα. το 4μηνο παντως παλι πολυ φθηνοτερο απο ΔΕΗ θα βγει και γενικα δε θα εχει καμια σχεση με το κλασικο 0,16 της δεη
ο 2ος εκκαθαριστικος μου θα εχει kwh
δεκεμβρη 0,083
γενναρη 0,03!!!
φλεβαρη 0,1672
μαρτη κοντα με φλεβαρη

μεσος ορος kwh 0,11 που αυτος τελικα ειναι που μετραει γιατι στον εκκαθαριστικο ισομοιραζονται ολα. ΜΗ ΦΟΥΣΚΩΝΕΤΕ kwh τους φθηνους μηνες δεν υπαρχει νοημα

δε γκρινιαζω που ειμαι 50% φθηνοτερος απο δεη... απλα οταν φυγει και ο 2ος εκκαθαριστικος εκει το πραμα αλλαζει. στον πρωτο τους εβαλα για τα καλα μεσα... δεν το αρνουμαι 😁

υπαρχει σε ποστ μου εδω περα ολο το πρωτο 4μηνο μου

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, dasnowy είπε

 Θέλουν να μας σπρώξουν στο solar generous χωρίς έκπτωση συνέπειας για τον τελικό λογαριασμό και με παραμονή 12 μηνών για να κρατήσουμε το δώρο των 90 ευρώ. 

έχουν φαγωθεί τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες να με παίρνουν από τον ΗΡΩΝ.

την 1η φορά που το σήκωσα μου έλεγαν για το solar generous. έκτοτε δεν το ξανασηκωσα.

τώρα καταλαβαίνω για ποιον λόγο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

πάντως 130€ μου φαίνονται εξωφρενικά πολλά

Ενταξει δεν τα χανεις ουσιαστικα τα χρήματα, απλα ειναι δυσκολο να τα δώσεις ολα μαζι τωρα! Βεβαια οταν και αν φύγεις ξανα, θα έχεις επιστροφή λογικα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Δεν έχω inside info. Κάθε μήνα στην ανακοίνωση του Σκρέκα και στην επιστολή προς προμηθευτές αναγράφονται αναλυτικά όλες οι ΤΕΜ (κανονικές και έξτρα). Για τον Φεβρουάριο και μόνο δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση για έξτρα ΤΕΜ. Και για τον Μάρτιο το ίδιο θα γίνει. Οπότε δεν υπάρχουν έξτρα ΤΕΜ για να δώσουν ή να μην δώσουν οι προμηθευτές...

Για παράδειγμα ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ

image.png.4beabdec6afac47f1e93e467c460dc85.pngΚαι ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ

image.png.07baa4721c03766a76c5c1c7e15c2cc0.png

Δεν υπάρχουν εξτρα ΤΕΜ!

Έτσι μάλιστα ! 👍

1η φορά βλέπω τέτοια ανακοίνωση με διαχωρισμό βασικού και έξτρα τεμ. Υπάρχει κάπου δημοσιευμένη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Ενταξει δεν τα χανεις ουσιαστικα τα χρήματα, απλα ειναι δυσκολο να τα δώσεις ολα μαζι τωρα! Βεβαια οταν και αν φύγεις ξανα, θα έχεις επιστροφή λογικα! 

ξέρω , ποτέ δεν είχα θέμα με εγγύηση αφού ξέρω οτι επιστρέφεται , αλλά αν ήταν 50€ οκ , 130€ κάτι δεν μου κολλά ,θα το σκεφτώ με την τσίμπλα στο μάτι αύριο 😁

και αυτή η άτιμη volterra , δε μπορουσε να έχει απλά μια καλούτσικη τιμή να καθόμουν .....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ξέρω , ποτέ δεν είχα θέμα με εγγύηση αφού ξέρω οτι επιστρέφεται , αλλά αν ήταν 50€ οκ , 130€ κάτι δεν μου κολλά ,θα το σκεφτώ με την τσίμπλα στο μάτι αύριο 😁

και αυτή η άτιμη volterra , δε μπορουσε να έχει απλά μια καλούτσικη τιμή να καθόμουν .....

Καλησπέρα σε όλους. Σε μηνιαίο εκκαθαριστικό παροχου με 1000 kwh η κλίμακα των ΥΚΩ δεν θα πρεπε να είναι 0-1600 kwh  με χρέωση 0,0069

1000*0.0069=6, 9Ε;

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NIKELPE είπε

Καλησπέρα σε όλους. Σε μηνιαίο εκκαθαριστικό παροχου με 1000 kwh η κλίμακα των ΥΚΩ δεν θα πρεπε να είναι 0-1600 kwh  με χρέωση 0,0069

1000*0.0069=6, 9Ε;

 

 

 

 

Όχι, βέβαια.

Το 0-1600 αφορά 4μηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NIKELPE είπε

Καλησπέρα σε όλους. Σε μηνιαίο εκκαθαριστικό παροχου με 1000 kwh η κλίμακα των ΥΚΩ δεν θα πρεπε να είναι 0-1600 kwh  με χρέωση 0,0069

1000*0.0069=6, 9Ε;

μηνιαίος = 30 ημέρες

άρα 30*κλίμακα δια 120

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Όχι, βέβαια.

Το 0-1600 αφορά 4μηνο

Ναι το γνωρίζω αλλά εάν στο τέλος 120 ημερών έχω 1600 (π.χ γιατί δεν θα κατοικω το επόμενο τριμηνο) γιατί δεν θα είμαι στην κλίμακα

 

3 λεπτά πριν, korakios είπε

μηνιαίος = 30 ημέρες

άρα 30*κλίμακα δια 120

Η κλίμακα λέει 0-1600το τετράμηνο δεν αναφέρει πουθενα για ομοιόμορφη κατανομή της δλδ 400kwh μηνιαίως

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NIKELPE είπε

Ναι το γνωρίζω αλλά εάν στο τέλος 120 ημερών έχω 1600 (π.χ γιατί δεν θα κατοικω το επόμενο τριμηνο) γιατί δεν θα είμαι στην κλίμακα

τα ξαναείπαμε στη σελίδα 467,

τα βάζεις κάτω και βλέπεις να σε συμφέρει να βγαίνει έναντι ή να μαγειρεύεις ανα μήνα την ένδειξη

5 λεπτά πριν, NIKELPE είπε

Η κλίμακα λέει 0-1600το τετράμηνο δεν αναφέρει πουθενα για ομοιόμορφη κατανομή της δλδ 400kwh μηνιαίως

άνοιξε αίτημα στο myrae και ρώτα αν τις σπάνε ανα μήνα ή κάνουν τις ΥΚΩ ανα τετράμηνο εκκαθάριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

τα ξαναείπαμε στη σελίδα 467,

τα βάζεις κάτω και βλέπεις να σε συμφέρει να βγαίνει έναντι ή να μαγειρεύεις ανα μήνα την ένδειξη

Δεν ρώτησα αυτό..ήμουν σαφης νομίζω

Εάν στο τέλος τετραμήνου 120 ημερών έχω κατανάλωση 1600 kwh(δεν είναι κατ ανάγκη μαγείρεμα που επικαλείσαι.. 1) Απουσία από το σπίτι... 2) Έκτακτη κατανάλωση λόγου ψυχους  τον φορτωμένο μήνα κλπ) Ωφειλει να μου κόψει πιστωτικο ο παροχος να η όχι;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, NIKELPE είπε

Εάν στο τέλος τετραμήνου 120 ημερών έχω κατανάλωση 1600 kwh(δεν είναι κατ ανάγκη μαγείρεμα που επικαλείσαι.. 1) Απουσία από το σπίτι... 2) Έκτακτη κατανάλωση λόγου ψυχους  τον φορτωμένο μήνα κλπ) Ωφειλει να μου κόψει πιστωτικο ο παροχος να η όχι;

εξαρτάται αν κάνει εκκαθάριση ή αν το υπολογίζει ανα μήνα ,εκεί κολλά το μαγείρεμα ,

άγνωστο το τι κάνει , ανα μήνα κάνει η ΦΑ , δες

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/page/474/#comment-59681147

στείλε ερώτημα μέσω ραε

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

θα το σκεφτώ με την τσίμπλα στο μάτι αύριο 😁

εφυγε το email με ολα τα απαραιτητα μεσα! Σου απαντησαν την επομενη μερα απο οτι ειπες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jasonas21 είπε

εφυγε το email με ολα τα απαραιτητα μεσα! Σου απαντησαν την επομενη μερα απο οτι ειπες?

ναι ,στο αέριο όμως όχι και έκανα την απλή φόρμα

https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/forma-endiaferontos/

και όταν με πήραν τηλ τους ανέφερα οτι είχα κάνει αίτηση , το είδαν και μετά προχώρησε

Δλδ αν δεν απαντήσουν κάνε το ίδιο , βέβαια αύριο χλωμό μιας και τώρα που έκανες την αίτηση λίγο δύσκολο αυθημερόν να σου απαντήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...