Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, geopro είπε

Κρατική επιδότησή λαμβάνει αιτώ το πρόγραμμα ;

έτσι μου είπε στο τηλέφωνο ο υπάλληλος προώθησης του προγράμματος (πωλητής) , δεν ξέρω τι είπε σε σένα και πόση βαρύτητα δίνεις .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

έτσι μου είπε στο τηλέφωνο ο υπάλληλος προώθησης του προγράμματος (πωλητής) , δεν ξέρω τι είπε σε σένα και πόση βαρύτητα δίνεις .....

Έτσι μου είπε ο πωλητής και σε εμένα . Ότι δηλαδή λαμβάνει κρατική επιδότηση.
Φυσικά έχω τις επιφυλάξεις μου. Ίσως πάντως να δοκιμάσω την τύχη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

τα νούμερα τα συμπλήρωσες ? τι σου έβγαλε τελική ο τύπος υπολογισμού ?

Δυστυχώς δεν το έκανα.Δεν τα καταφερνω σε αυτά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, geopro είπε

Δυστυχώς δεν το έκανα.Δεν τα καταφερνω σε αυτά .

την ψιλιάστικα 😁

μου κάνει εντύπωση πάντως που θες να πας σε πρόγραμμα χωρίς να καταλαβαίνεις τη χρέωση ,

τεσπα θα καταλάβεις απο το λογαριασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

την ψιλιάστικα 😁

μου κάνει εντύπωση πάντως που θες να πας σε πρόγραμμα χωρίς να καταλαβαίνεις τη χρέωση ,

τεσπα θα καταλάβεις απο το λογαριασμό

Θα μπορούσες να εισάγεις πειραματικό καποια στοιχεία Ιανουαρίου να δούμε τι προκύπτει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geopro είπε

Θα μπορούσες να εισάγεις πειραματικό καποια στοιχεία Ιανουαρίου να δούμε τι προκύπτει ;

Πάει ο Ιανουάριος , μας τελείωσε

πρώτα δες εδώ και μάντεψε την τιμή MCP Avg (ΤΕΑ) απο το σχεδιάγραμμα εκεί για το Φεβρουάριο

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

τα ΛΠ βάλτα 20 επειδή έτσι το είδα στο όνειρο

κάνε τις πραξεις και πες μου το αποτέλεσμα του τύπου (και τι εβαλες για ΤΕΑ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

Πάει ο Ιανουάριος , μας τελείωσε

πρώτα δες εδώ και μάντεψε την τιμή MCP Avg (ΤΕΑ) απο το σχεδιάγραμμα εκεί για το Φεβρουάριο

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

τα ΛΠ βάλτα 20 επειδή έτσι το είδα στο όνειρο

κάνε τις πραξεις και πες μου το αποτέλεσμα του τύπου (και τι εβαλες για ΤΕΑ)

 

1,25*(ΤΕΑ ,Avg MCP 184+ΛΠ 20)/1000+0,025 = 0,28 (σαν πολλά μου φαίνονται !)

Έβαλα Avg MCP τιμή 184

9 λεπτά πριν, geopro είπε

 

1,25*(ΤΕΑ ,Avg MCP 184+ΛΠ 20)/1000+0,025 = 0,28 (σαν πολλά μου φαίνονται !)

Έβαλα Avg MCP τιμή 184

Δηλαδή έχει βάση ο συλλογισμός ότι δείχνει ασύμφορο ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, geopro είπε

1,25*(ΤΕΑ ,Avg MCP 184+ΛΠ 20)/1000+0,025 = 0,28 (σαν πολλά μου φαίνονται !)

Έβαλα Avg MCP τιμή 184

ωραίος , πάμε για level up

Έστω ΤΕΑ+ΛΠ=Χ , και θες η αρχική τιμή (χωρίς επιδότηση) να βγαίνει 0,20 ωστε να είσαι τουλάχιστον στα 0,16 με επιδότηση τον Φεβρουάριο

άρα θα πρέπει

1,25*Χ/1000+0,025=0,20 ή (επι 1000)

1,25*Χ+25=200 ή

Χ=(200-25)/1,25=  ή

Χ=140

Άρα όταν πέσει το άθροισμα των ΛΠ (δες ιστορικό) και ΤΕΑ (δες πως κυμαίνεται το διάγραμμα) στα 140 και κάτω , αλλά συνεχιστεί για ολόκληρο το μήνα να είναι χαμηλά , τότε θα σε συμφέρει να πας βάσει χοντρικής ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, foul είπε


Προϋπόθεση να μην έχεις πάγια εντολή.
Τα διαφημίζουν ταυτόχρονα και τα 2 (το διευκρινίζουν με ψιλά γράμματα) κι οι περισσότεροι "την πατάνε".
(διαλέγουν να μην πληρώσουν εγγύηση, που κάποια στιγμή θα τους επιστραφεί και χάνουν το 3%) .
+ το 3% αφορά μικτό το λογαριασμό εννοείται. Από ότι πληρώσεις τελικά, έχεις 3% επιστροφή στην κάρτα σου.

Λογικά μπορεις να έχεις πάγια εντολή  ενεργή για να μη χρεωθεί η εγγύηση... αλλά να πληρώνεις με κάρτα πριν λήξει ο λογαριασμός (για να πάρεις το 3%) και να μην εκτελείται η πάγια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ekrepali είπε

Λογικά μπορεις να έχεις πάγια εντολή  ενεργή για να μη χρεωθεί η εγγύηση... αλλά να πληρώνεις με κάρτα πριν λήξει ο λογαριασμός (για να πάρεις το 3%) και να μην εκτελείται η πάγια.

_Πολύ πιθανό👍, δεν το έχω δοκιμάσει. (+ πήρα 3€ από την πληρωμή της εγγύησης χε,χε...)
Πάντα προπλήρωνα περισσότερα (τους είχα τυφλή εμπιστοσύνη τότε...), για να μη ξεχαστώ και χάσω την τότε συνέπεια (-15%), που δινόταν μόνο στον πρώτο έναντι μετά τον εκκαθαριστικό.
Αυτό που δεν έκανα είναι στα τελειώματα να τους σκάσω κανά 500ικο (το οποίο θα μου το πίστωναν κι αυτό) και να βγάλω 15€ έξτρα, αλλά θέλει κ@κ@λά, ειδικά άμα σου έχουν "χαρίσει" 70 (από ΤΕΜ).
Και τώρα που το "σκέφτομαι", δεν θυμάμαι αν είχα έκπτωση συνέπειας στον τελικό... (θα το ψάξω).

Spoiler

Το καλό νέο: δουλεύει ακόμη η εφαρμογή μετά από σχεδόν 1 χρόνο (!).
Το κακό νέο (κι αναμενόμενο): δεν μ απέδωσε συνέπεια για σχεδόν 4 μήνες.
...αλλά λόγω -μάλλον- λάθους (μου απέδωσαν ΤΕΜ, χωρίς να μου χρεώσουν ρήτρα κάτι που συνέβη και στη ΔΕΗ (όταν μεταβείς από σταθερό σε κυμαινόμενο -ενδεχομένως(?)- σου βάζει το ΤΕΜ χωρίς ρήτρα (!),
δεν μπορώ να έχω παράπονο

image.jpeg

Spoiler

για να είμαστε ακριβείς, ο από πάνω είναι ο εκκαθαριστικός, ο τελικός είναι ο επόμενος με 6 μέρες χρέωση (ευτυχώς), που έχει πλέον ρήτρα (και δεν αποδίδεται η συνέπεια βεβαίως-βεβαίως). Σημ. για 80Kwh χρέωση 34,58€ - 10,20€ ΤΕΜ = 24,38€/80Kwh ερχόταν 0,3€/ΚWh !!!!! ...προλάβαμε !
Την πάτησα βέβαια, που ξαναμπήκα σε σταθερό (της ΔΕΗ τότε) με 0,18€/Kwh.

image.jpeg

Spoiler

Αν προσέξεις στη ΔΕΗ στον έναντι (8/9) πλήρωσα όλα μαζί 6€ λόγω της αλλαγής από σταθερό...
χωρίς να φουσκώσει τον εκκ. (10/11).
https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59641191
χρέωση σταθερού 0,18/Kwh κι όχι 0,17/Kwh.

 

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο προηγούμενο ''σεντόνι'', αναφέρω ότι δεν πήρα συνέπεια στον τελικό (για τον εκκαθαριστικό).
Ο λόγος, πρέπει να είναι, ότι μου έστειλαν πρώτα τον τελικό και κατόπιν τον εκκ. κι άρα δεν είχα την δυνατότητα να πληρώσω τον προηγούμενο, με αποτέλεσμα να μου φάνε την συνέπεια. Το γράφω όλο αυτό ''δημόσια'' πλέον, για όποιον θεωρήσει ότι αν φύγει την τάδε ημερομηνία θα καρπωθεί στο μέγιστο τη συνέπεια κ.τ.λ.
Συμπέρασμα δικό μου: περιμένουμε -δυστυχώς-το λογαριασμό, πληρώνουμε πρώτα κι αμέσως μετά την κάνουμε με ελαφρά...
Λογικά αν βγει πιστωτικός (που θα βγει, τώρα που είχαμε υψηλές -αρχικές- τιμές το Γενάρη) θα στα επιστρέψει σε λογαριασμό.
Τώρα που πέφτουν οι -αρχικές- τιμές, συμφέρουν πλέον οι ''νέτοι'' λογαριασμοί (αφότου πληρώσουμε το Γενάρη οι ''συνεπείς'').
Κι υπάρχει πάντα κι η επιλογή του ekrepali
 https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59645901
 

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, foul είπε

Στο προηγούμενο ''σεντόνι'', αναφέρω ότι δεν πήρα συνέπεια στον τελικό (για τον εκκαθαριστικό).
Ο λόγος, πρέπει να είναι, ότι μου έστειλαν πρώτα τον τελικό και κατόπιν τον εκκ. κι άρα δεν είχα την δυνατότητα να πληρώσω τον προηγούμενο, με αποτέλεσμα να μου φάνε την συνέπεια. 

Πώς γίνεται αυτό; Δεν στέκει. Μήπως εννοείς πρώτα εκκ και μετά τελικό;

(Αν το λες σωστά, μιλάμε για μεγάλη λαμογιά)

Επεξ/σία από barimagas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, barimagas είπε

Μήπως εννοείς πρώτα εκκ και μετά τελικό;

'Όπως ''τ'ακούς'', είναι βέβαια πολύ κοντά χρονικά κι -ίσως- δεν πρόλαβε να εκδοθεί ο εκκ. και -μακάρι- να είμαι η εξαίρεση.
Άλλα ας έχουμε το νου μας...
Το βράδυ θα σου έχω και τις αποδείξεις (που με πιάνει insomnia...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι Ήρων αλλά πονήρων έπρεπε να λέγεται. Μέχρι τις 20 του μήνα θα περιμένω, εάν (εσκεμμένα) δεν έχει εκδοθεί ακόμα ο πρώτος λογαριασμός και συνεχίζει να είναι ο ακριβότερος (για Μάρτη) θα την κάνω και ας κάνουν ότι θέλουν το 50ρικο της εγγραφής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...