Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Ρε συ Κοράκιε γιατί δικαιολογημένα? Μου βγήκε 0,336€ για τον Γενάρη του 2023! Δεν μιλάω για τα αναδρομικά των μηνών του 2022, αλλά για το 2023! Δείτε παρακάτω τι μου είπε ο υπάλληλος. Δηλαδή έχει δίκιο ο υπάλληλος? Θα πληρώνουμε πανάκριβα τις κιλοβατώρες λες και έχουμε ρήτρα αναπροσαρμογής τώρα?

https://vocaroo.com/14DDLwbW9CBt

Βασικά η ΚΥΑ που σου έστειλαν αφορούσε καταναλώσεις έως τον Νοέμβριο του 2022. Για Δεκέμβριο και ένθεν δεν υπάρχει τίποτα που να δικαιολογεί τις έξτρα επιδοτήσεις που υπόσχεται το ΥΠΕΝ. Βέβαια τώρα κόπηκαν και αυτές. Αλλά φαντάζομαι πως πρέπει να το συζητήσεις στο άλλο νήμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

κόψαν και το double με τα 400€ δώρο , κατάλαβαν οτι ο κόσμος τους έχει πάρει χαμπάρι και βγάλανε το economy αντί δώρων μάλλον

Περίμενε να δεις "δώρα" τον Ιούλη. Μέχρι και 5νθήμερα στη Μύκονο θα τάζουν (με ειδικό όρο σε περίπτωση αποχώρησης, τα επιστρέφεις όλα επί 3).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, energy52 είπε

Ομολογω το σκεφτομαι...

Spoiler

 

 

1 ώρα πριν, S90 είπε

όπως ακριβώς συμβαίνει και με μένα.

Ό χρόνος κυλάει αντίστροφα κι είναι εις βάρος μας.
Τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή  για ''μετακόμιση'', που θα πάρετε την έκπτωση του ακριβού -προ ΤΕΜ- Ιανουαρίου.
Το Φλεβάρη θα πληρώσουμε πολλαπλάσια (5x) (0,03 vs 0,1672), με το Μάρτη να έχει τη χαμηλή έκπτωση του -προ ΤΕΜ- "φθηνού" Φεβρουαρίου (τη μισή για την ακρίβεια)
Κι αν φτιάξει το Μάρτη  η τιμή με το καλό, επιστρέφετε (άλλωστε, όλα οnline γίνονται) .
(Εγώ παραμένω ''αναγκαστικά'', λόγω του 50ικου και της χαμηλής σχετικά κατανάλωσης, που μου καλύπτει τη διαφορά).

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tryfos είπε

Τα ίδια σκέφτομαι κι εγώ. Πήγα κι εγώ Ήρωνα προ 2μήνου, ξαφνικά έγινε ο πιο ακριβός, προφανώς για να βγάλει τα 50άρικα και τις περασμένες χαμηλές τιμές. Αργήσαμε στο πάρτυ και τώρα θα πληρώσουμε τη νύφη.

Φυσικά η πράσινη συμμορία θα τα δώσει όλα τώρα, μήπως πάρει μερικούς πίσω. Αλλά και 0 να μου το δώσουν, σε αυτούς δεν ξαναπάω. Η αλητεία με την ρήτρα θα τους ακολουθεί για πάντα.

Το πήρα απόφαση ότι 5-10 πάνω θα τα υποστώ, αν θέλω την ψυχική ηρεμία και τον χρόνο μου. Δεν γίνεται κάθε μήνα αυτή η δουλειά.

Βέβαια το κοντέρ καταγράφει και τον Ιούλη, που θα ΣΚΟΤΩΘΟΥΝ μεταξύ τους για 12μηνα και τα 24μηνα, θα ληφθούν οι κατάλληλες αποφάσεις. Ούτε που μπορώ να φανταστώ τι έχει να γίνει τότε με ΔΕΔΔΗΕ, μετρήσεις, αλλαγές παρόχων, συμβόλαια και όλα αυτά. Το τι πάρτυ και μικρά γράμματα έχουν να παίξουν δεν λέγεται και ίσως πάνω στην αναμπουμπούλα βρούμε κάτι που απλά δεν θα μας κλέβει (δύσκολο αλλά πάντα υπάρχει ελπίδα).

Αν μείνουμε από Ιούλη με αυτές τις τιμές (που ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ τώρα σας φαίνονται και νορμάλ), καήκαμε. Συν τα πάγια 3αράκια και ταληράκια, που κάποτε ήταν το απόλυτο ταμπού, δεν τα πολυτολμούσαν, ειδικά στο ρεύμα.

Αξίζει λες τον κόπο να κουνηθούμε για ΕΛΙΝ ή να μείνουμε Ηρωνα και βλέπουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, S90 είπε

Αξίζει λες τον κόπο να κουνηθούμε για ΕΛΙΝ ή να μείνουμε Ηρωνα και βλέπουμε?

Τι να σου πω. Όντως η τιμή Φλεβάρη για τον ΗΡΩΝΑ είναι επιεικώς ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΕΙΑ, αν δεις τι δίνουν οι άλλοι, έδωσε τιμή...ΕΛΤΑ, με τα οποία δεν ασχολείται κανείς. Τώρα είδα το excel και τραβάω τα μαλλιά μου. ( @korakios που βρίσκεται η κομπίνα στο 0,145 των πράσινων;;; :) )  Όμως δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί, αν και το πιθανότερο είναι ότι όντως την πατήσαμε: Θέλανε να μαζέψουνε κόσμο, τους βγήκανε κάποιοι αριθμοί και μετά βάρανε στο ψαχνό. Ήδη αρχίσανε τα κόλπα με τον τελευταίο εκκαθαριστικό κλπ. Τί άλλο περιμέναμε θα μου πεις.

Σκέφτομαι να δώσω μια 2η ευκαιρία, γιατί όπως σου είπα ο κόσμος έχει κι άλλες δουλειές από τον ενεργειακό τουρισμό. Αν συνεχιστεί φυσικά αυτό το χάλι, θα το ξανασκεφτώ.

Ήθελα μόνο εν κατακλείδι να πω ότι με όλα αυτά τα κόλπα, τα μικρά γράμματα, τα "δώρα" και τις απατεωνιές ειδικά αυτό το διάστημα, όλοι οι εναλλακτικοί έχουν καταφέρει να απαξιωθούν τελείως, ειδικά ενόψει Ιουλίου. Πραγματικά μετά από χρόνια, προσωπικά θα κοιτάξω και προς ΔΕΗ, μήπως έχει κάτι αξιόλογο τότε, γιατί με το συγκεκριμένο θέμα η φάση είναι λες και βγαίνουμε για βόλτα αμέριμνοι με βερμουδίτσα και Iphone 14 σε κακόφημη γειτονιά της Μπογκοτά στη Κολομβία και πρέπει συνέχεια να προσέχουμε το πωπάκι μας. Και κατάντησε πολύ κουραστικό όλο αυτό, ειδικά όταν έχεις μια ανύπαρκτη, τουριστική ΡΑΕ και γενικά 0 έλεγχο σε όλους.

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tryfos είπε

Τι να σου πω. Όντως η τιμή Φλεβάρη για τον ΗΡΩΝΑ είναι επιεικώς ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΕΙΑ, αν δεις τι δίνουν οι άλλοι, έδωσε τιμή...ΕΛΤΑ, με τα οποία δεν ασχολείται κανείς. Τώρα είδα το excel και τραβάω τα μαλλιά μου. Όμως δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί, αν και το πιθανότερο είναι ότι όντως την πατήσαμε: Θέλανε να μαζέψουνε κόσμο, τους βγήκανε κάποιοι αριθμοί και μετά βάρανε στο ψαχνό. Ήδη αρχίσανε τα κόλπα με τον τελευταίο εκκαθαριστικό κλπ. Τί άλλο περιμέναμε θα μου πεις.

Σκέφτομαι να δώσω μια 2η ευκαιρία, γιατί όπως σου είπα ο κόσμος έχει κι άλλες δουλειές από τον ενεργειακό τουρισμό. Αν συνεχιστεί φυσικά αυτό το χάλι, θα το ξανασκεφτώ.

Ήθελα μόνο εν κατακλείδι να πω ότι με όλα αυτά τα κόλπα, τα μικρά γράμματα, τα "δώρα" και τις απατεωνιές ειδικά αυτό το διάστημα, όλοι οι εναλλακτικοί έχουν καταφέρει να απαξιωθούν τελείως, ειδικά ενόψει Ιουλίου. Πραγματικά μετά από χρόνια, προσωπικά θα κοιτάξω και προς ΔΕΗ, μήπως έχει κάτι αξιόλογο τότε, γιατί με το συγκεκριμένο θέμα η φάση είναι λες και βγαίνουμε για βόλτα αμέριμνοι με βερμουδίτσα και Iphone 14 σε κακόφημη γειτονιά της Μπογκοτά στη Κολομβία και πρέπει συνέχεια να προσέχουμε το πωπάκι μας. Και κατάντησε πολύ κουραστικό όλο αυτό, ειδικά όταν έχεις μια ανύπαρκτη, τουριστική ΡΑΕ και γενικά 0 έλεγχο σε όλους.

Ταυτίζομαι απόλυτα με όσα αναφέρεις.Πρόσθετα δεν ξέρουμε και πώς θα μας τιμολογήσει ο Ηρωνας στον εκκαθαριστικό αν αποφασίσουμε να μετακινηθούμε και ειλικρινά δεν μπορώ να ανοίγω κ αλλες πληγές, ηδη εχουμε πολλά στο κεφάλι μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, S90 είπε

Αξίζει λες τον κόπο να κουνηθούμε για ΕΛΙΝ ή να μείνουμε Ηρωνα και βλέπουμε?

Εγω σκεφτομαι την εκπτωση συνεπειας που θα πρεπει να μας δωσει ο ΗΡΩΝ με τον τελικο μετα απο κυνηγι και δεν εχω καθολου ορεξη για ΣΤΚ και καταγγελιες που δεν βγαζουν πουθενα..

Αλλα...αν ισχυει αυτο το 0,08 για Φλεβαρη απο ελπεντισον και χωρις παγιο (που ο ηρων με το generous εχει 3 ευρω) με προβληματισε ασχημα και το σκεφτομαι..Αλλωστε τι θα με κανει; να βαλει ξαφνικα ρητρα εξτρα; αυτο δεν γινεται, και φευγω οποτε θελω.

Τωρα σκεφτομαι να παρω ΗΡΩΝ και να τους πω την προσφορα της ελπε , μπας και μου αλλαξουν κατι..😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, tryfos είπε

είναι επιεικώς ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΕΙΑ

_Εντάξει, δεν τη λες κι αισχροκέρδεια, αυτή τη στιγμή τουλάχιστον (παλιότερα ναι).
Έχουν να επιστρέψουν μεγάλες συνέπειες με χαμηλή για τους ίδιους είσπραξη.
Θα μου πεις κονομάγανε πριν, αλλά -ατυχώς- για μας, κοιτάνε το "τώρα".
Ο καθένας βέβαια κάνει τις επιλογές του, για ίδιον όφελος ανάλογα τις καταναλώσεις του, συγκρίνοντας τις τιμές, αναγκαστικά πλέον, κάθε μήνα (!).

Επεξ/σία από foul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tryfos είπε

( @korakios που βρίσκεται η κομπίνα στο 0,145 των πράσινων;;; :) ) 

το ¨προσοχή ..." στη στήλη σχόλια είναι και λινκ εδω στο φόρουμ , μάλιστα το ανέφερα στην προηγούμενη σελίδα

αφορά την εταιρία , όχι το πρόγραμμα economy , δεν είδα κάτι περίεργο μέχρι στιγμής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, energy52 είπε

Εγω σκεφτομαι την εκπτωση συνεπειας που θα πρεπει να μας δωσει ο ΗΡΩΝ με τον τελικο μετα απο κυνηγι και δεν εχω καθολου ορεξη για ΣΤΚ και καταγγελιες που δεν βγαζουν πουθενα..

Αλλα...αν ισχυει αυτο το 0,08 για Φλεβαρη απο ελπεντισον και χωρις παγιο (που ο ηρων με το generous εχει 3 ευρω) με προβληματισε ασχημα και το σκεφτομαι..Αλλωστε τι θα με κανει; να βαλει ξαφνικα ρητρα εξτρα; αυτο δεν γινεται, και φευγω οποτε θελω.

Τωρα σκεφτομαι να παρω ΗΡΩΝ και να τους πω την προσφορα της ελπε , μπας και μου αλλαξουν κατι..😄

Για όσους πρόλαβαν συμβόλαιο που δεν αναφέρει τον όρο αυτό για μη επιστροφή στον τελευταίο εκκαθαριστικό, νομίζω δεν θα ισχύει για αυτούς. Φυσικά στην ενεργειακή Μπογκοτά της Ελλάδας, όλα γίνονται.

Για την πράσινη φρεγάτα δώρων, θα έλεγα να προσέξεις, γιατί μου φαίνεται κι εμένα too good to be true. Και συνήθως αυτό δεν εξελίσσεται καλά.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Άμεσα να βγάλεις ΥΔΕ

Αφού δεν του έχουν στείλει ειδοποίηση επίσημα....αυτό ένα τυπικό μήνυμα είναι...αν δεν είχε μπει στην εφαρμογή πως θα το ήξερε? Το ίδιο ισχύει και για μένα, χρόνια τώρα....μόνο αν λάβει έγγραφο επίσημο πρέπει να κάνει τις ενέργειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

το ¨προσοχή ..." στη στήλη σχόλια είναι και λινκ εδω στο φόρουμ , μάλιστα το ανέφερα στην προηγούμενη σελίδα

αφορά την εταιρία , όχι το πρόγραμμα economy , δεν είδα κάτι περίεργο μέχρι στιγμής

Δεν μπορεί κάπου, κάπως, σε κάποια υποπαράγραφο κάτι θα προβλέπεται, ότι αν αν έρθετε και δεν μείνετε 6 χρόνια αδιαμαρτύρητα ή αν δεν επιστρέψετε όλα τα δώρα από προηγούμενη σύμβαση ή αν δεν δώσετε αναδρομική ρήτρα από το 1995, τότε ισχύει τιμή 0,75 χωρίς επιδότηση και τα ρέστα δικά μας. Δεν μπορεί απλά.

8 λεπτά πριν, energy52 είπε

Τωρα σκεφτομαι να παρω ΗΡΩΝ και να τους πω την προσφορα της ελπε , μπας και μου αλλαξουν κατι..😄

Θα κράταγα μικρό καλάθι προσωπικά...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, energy52 είπε

Τωρα σκεφτομαι να παρω ΗΡΩΝ και να τους πω την προσφορα της ελπε , μπας και μου αλλαξουν κατι..😄

Το πολύ να σου δώσουν κάνα 50άρι δώρο στον λογαριασμό. Τιμή δε μπορούν να ρίξουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

Το πολύ να σου δώσουν κάνα 50άρι δώρο στον λογαριασμό. Τιμή δε μπορούν να ρίξουν.

Καλά άμα γίνει αυτό να πάρουμε όλοι, με αυτό το 50άρι μην βγει και πιστωτικός ο λογαριασμός τελικά. :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημέρωση από ΕΛΙΝ: 24/1 προώθησαν το αίτημά μου στο ΔΕΔΔΗΕ, βλέπουν στην πλατφόρμα ότι 24/1 έγινε αποδεκτό, αλλά δεν τους έχει κοινοποιηθεί ακόμα. 
Άτυπα μου λέει, είστε πελάτης μας από 24/1 και περιμένουμε και την κοινοποίηση για το τυπικό της υπόθεσης!
Superrr...Γλίτωσα 1 εβδομάδα ΔΕΗ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...