Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισως φτιαξω ενα app για fun να εχει τις τιμες

https://www.rae.gr/genika-nea/59455/

Παντως εδω εχει τιμες πολυ περισσότερες. Το θεμα ειναι οτι δινουν screenshot. Με λιγο ocr ειχα καποια επιτυχια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ισως φτιαξω ενα app για fun να εχει τις τιμες

https://www.rae.gr/genika-nea/59455/

Παντως εδω εχει τιμες πολυ περισσότερες. Το θεμα ειναι οτι δινουν screenshot. Με λιγο ocr ειχα καποια επιτυχια.

  

Στις 25/1/2023 στις 5:36 ΜΜ, korakios είπε

Μπήκαν στο excel στο φύλλο με το "ιστορικό τιμών" και πρόσφατα προγράμματα όπου και οι τιμές είναι με συνέπεια άρα και εύκολο να τα τσεκάρει όλα μαζί να δει τι παίζει

φυσικά ένα app θα βόλευε αρκετούς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

  

φυσικά ένα app θα βόλευε αρκετούς

Το πρόβλημα είναι πως θα θέλει χρόνο να ανανεώνεις τις τιμές όπως και στο excel. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ΠάρηςΓ είπε

Το πρόβλημα είναι πως θα θέλει χρόνο να ανανεώνεις τις τιμές όπως και στο excel. 

ε, ναι ....😂

κοίτα αν μπορείς να τραβάς όνομα και τιμή μηνός αυτόματα  απο το excel ,πιστεύω θα είναι εύκολο

βέβαια (αν γίνεται) θα στηρίζεσαι στο να μην έχει λάθη 😁(πχ χθες είδα οτι είχα λάθος τιμή στη solar)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, korakios είπε

εκτός απο τις χρεώσεις που αναφέρεις , το πρόβλημα με την Προτέργια είναι οτι δεν έχει ανάλυση στους λογαριασμούς να δεις ανα μήνα τις τιμές αν συμβαδίζουν και δεν υπάρχει καν ανάλυση των ΤΕΜ

Επειδή αναφέρεις επαγγελματικό , ζήτα ανάλυση λογαριασμών να δεις αν σου βάλανε τις έξτρα επιδοτήσεις και παρακολουθησε άμεσα το άλλο νήμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/791952-αναδρομικά-έξτρα-επιδοτήσεων-μικρομεσαίων-επιχειρήσεων-φούρνων-αγροτικών-τιμολογίων-φεβρουάριος-νοέμβριος-2022/?do=getNewComment

κατέβασε το excel στην 1η σελίδα 1ποστ του νήματως εδώ και πήγαινε στο φύλλο με τα επαγγελματικά να δεις τι παίζει για Φεβ . Κάτω χαμηλά έχω και ιστορικό τιμών

Υπολόγισε στο περίπου πόσες κιλοβατώρες θα κάψεις το μήνα Φεβ και δες το φύλλο "Ιστορικό τιμών" ή βάλε στο φύλλο με τα κυμαινόμενα, τα τετράμηνα και δες αναλογικά το έτος με τιμές Φεβρουαρίου

για την προτεργια επειδη ελαβα μολις λογαριασμο εχουμε και λεμε.. λογο μετρησης απο ΔΕΔΗΕ 17/11 μου εβγαλαν εκαθαριστικο απο 6/11-17/11 και ηταν 19 ευρα.. οποτε τωρα ηρθε εκαθαριστικος για 17-11-6/1 και εχει απο κατω την εξης αναλυση..

επομενος δειχνει ποσες kwh χρεωσαν ανα μηνα και με τι τιμη. επισης εχει και πινακα που λεει καθε μηνα της τιμες.. στο λογαριασμο...οποτε δεν ψαανχεις να βρεις τι τιμη ειχε τον περασμενο μηνα πχ.

image.jpeg.6b7536f108d58baa002671b404053dea.jpeg

 

image.png.08adb58f0e0997fe6f0f3e2e242f3f79.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

και εχει απο κατω την εξης αναλυση..

δεν είναι ανάλυση αυτό

2 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

επομενος δειχνει ποσες kwh χρεωσαν ανα μηνα και με τι τιμη.

δεν το βλέπω πουθενά , ένα 451*0,38333 λέει και το γράφει οτι είναι μεσοσταθμιστική χρέωση

3 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

επισης εχει και πινακα που λεει καθε μηνα της τιμες.. στο λογαριασμο...οποτε δεν ψαανχεις να βρεις τι τιμη ειχε τον περασμενο μηνα πχ.

βολικό αρκεί να είχε τιμή μηνός επι κιλοβατώρα , άρα παραμένει το " ασάφεια χρεώσεων "

Βλέπω όμως οτι βάλανε ανάλυση απο την ΤΕΜ , άρα είναι σε σωστό δρόμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν και εγώ στην Volterra στο φτηνό σταθερό τιμολόγιο 0,11 € kwhr και έκπτωση 10% για εμπροθεσμη εξόφληση.

Μου ήρθε και σε εμένα η ειδοποίηση ότι με πετάνε έξω από το πρόγραμμα στις 15 Φεβρουαρίου.

Μου πρότειναν να πάω με μηδενικό παγίου και τιμή χονδρικής με προσαύξηση 2,5% (το κέρδος τους) .

Όταν ρώτησα τι σημαίνει "τιμή χονδρικής" μου απάντησαν ότι αυτή διαμορφώνεται κάθε ώρα / κάθε ημέρα και καλύπτει μεγάλο εύρος τιμής.

Περί τίνος πρόκειται ;

Συμφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν είναι ανάλυση αυτό

δεν το βλέπω πουθενά , ένα 451*0,38333 λέει και το γράφει οτι είναι μεσοσταθμιστική χρέωση

βολικό αρκεί να είχε τιμή μηνός επι κιλοβατώρα , άρα παραμένει το " ασάφεια χρεώσεων "

Βλέπω όμως οτι βάλανε ανάλυση απο την ΤΕΜ , άρα είναι σε σωστό δρόμο 

κατσε βρε συ αφου λεει κατω απο το κιτρινο με την επιδοτηση λεει

0,33007χ46,02   0,22101χ285,33 0,23794χ119,65 τι ειναι αυτο?? η αναλυση του τεμ ειναι αυτη?

Επεξ/σία από xariskk24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, geopro είπε

Ήμουν και εγώ στην Volterra στο φτηνό σταθερό τιμολόγιο 0,11 € kwhr και έκπτωση 10% για εμπροθεσμη εξόφληση.

Μου ήρθε και σε εμένα η ειδοποίηση ότι με πετάνε έξω από το πρόγραμμα στις 15 Φεβρουαρίου.

Μου πρότειναν να πάω με μηδενικό παγίου και τιμή χονδρικής με προσαύξηση 2,5% (το κέρδος τους) .

Όταν ρώτησα τι σημαίνει "τιμή χονδρικής" μου απάντησαν ότι αυτή διαμορφώνεται κάθε ώρα / κάθε ημέρα και καλύπτει μεγάλο εύρος τιμής.

Περί τίνος πρόκειται ;

Συμφέρει;

Χαχαχα...αμέ. Μόνο που είναι η παρανομία η ίδια! Ουσιαστικά παρακάμπτουν τον νόμο 4951 και σου προσφέρουν παράνομα κυμαινόμενο πρόγραμμα. Μιά χαρά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, geopro είπε

Ήμουν και εγώ στην Volterra στο φτηνό σταθερό τιμολόγιο 0,11 € kwhr και έκπτωση 10% για εμπροθεσμη εξόφληση.

Μου ήρθε και σε εμένα η ειδοποίηση ότι με πετάνε έξω από το πρόγραμμα στις 15 Φεβρουαρίου.

Μου πρότειναν να πάω με μηδενικό παγίου και τιμή χονδρικής με προσαύξηση 2,5% (το κέρδος τους) .

Όταν ρώτησα τι σημαίνει "τιμή χονδρικής" μου απάντησαν ότι αυτή διαμορφώνεται κάθε ώρα / κάθε ημέρα και καλύπτει μεγάλο εύρος τιμής.

Περί τίνος πρόκειται ;

Συμφέρει;

ουσιαστικά πας βάσει χοντρικής , κανονικά είναι παράνομο αυτό που κάνουν μιας και θα ισχύσει μετά την κατάργηση του μηχανισμού

την ΤΕΑ την βλέπεις εκεί , αλλά έχει και ΛΠ (ΣΥΝΟΛΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΩΝ) που εκκαθαρίζονται αργότερα και γενικά ανεβάζουν την τιμή

15 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

κατσε βρε συ αφου λεει κατω απο το κιτρινο με την επιδοτηση λεει

0,33007χ46,02   0,22101χ285,33 0,23794χ119,65 τι ειναι αυτο?? η αναλυση του τεμ ειναι αυτη?

ναι , λογικό δεν είναι ? Αφού στο πεδίο της επιδότησης είναι ,(edit οκ, έπρεπε να έχει και ίδιο χρώμα)

παλιά δεν την είχανε καν (απο όσο ποστάρανε άλλα μέλη) , απλά πετούσαν ένα νούμερο σε €

τουλάχιστον μπορείς να κάνεις επαλήθευση βλέποντας αρχικά απο την τιμή της επιδότησης για ποιο μήνα αφορά και να πολλαπλασιάσεις τις κιλοβατώρες με την αντίστοιχη τιμή χρέωσης προμήθειας 😁

θα τα καταφέρουν , κάνουν προσπάθεια τα παιδιά 😂

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Χαχαχα...αμέ. Μόνο που είναι η παρανομία η ίδια! Ουσιαστικά παρακάμπτουν τον νόμο 4951 και σου προσφέρουν παράνομα κυμαινόμενο πρόγραμμα. Μιά χαρά! 

Ναι, όντως είναι παρανομία.

Παρόλα αυτά με συμφέρει να μείνω στην Volterra αποδεχόμενος την πρόταση τους για ένταξη στο κυμαινόμενο χονδρικής ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, geopro είπε

Παρόλα αυτά με συμφέρει να μείνω στην Volterra αποδεχόμενος την πρόταση τους για ένταξη στο κυμαινόμενο χονδρικής ;

 

44 λεπτά πριν, korakios είπε

την ΤΕΑ την βλέπεις εκεί , αλλά έχει και ΛΠ

βάλε νούμερο ΤΕΑ (Avg MCP) και μάντεψε ΛΠ ή βάλε τιμή ΛΠ προηγούμενου μήνα αν δεν έχει βγει ακομα

τις τιμές κάντες δια χίλια για κιλοβάτ

Δηλαδή

1,25*(ΤΕΑ+ΛΠ)/1000+0,025

αν αδυνατείς να το κάνεις τότε θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

ε, ναι ....😂

κοίτα αν μπορείς να τραβάς όνομα και τιμή μηνός αυτόματα  απο το excel ,πιστεύω θα είναι εύκολο

βέβαια (αν γίνεται) θα στηρίζεσαι στο να μην έχει λάθη 😁(πχ χθες είδα οτι είχα λάθος τιμή στη solar)

σε graphana, η απόλυτη φαντασίωση. 😛  Και θα πλήρωνα και 10 ευρώ συνδρομή το μήνα

Επεξ/σία από valadsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, για πρώτη φορά σε επαγγελματικό Γ22 35KVA για τον Ιανουάριο η NRG δε χρέωσε τη πλήρη κρατική επιδότηση μέχρι 2000 KWh των 0,292 ευρώ αλλά 0,134 ευρώ. Σε ερώτησή μου πως προκύπτει αυτό είπαν πως πλέον η επιδότηση θα είναι μόνο 0,134 και πως η απόφαση που το αναφέρει αυτό είναι η ΥΠΕΝ/ΥΠΡΓ/137877/13157_18/12/2022

Γνωρίζετε κάτι ή είναι παραμύθια της NRG; Σε αναζήτησή μου δε βρήκα κάτι.

edit: το xls αν καταλαβαίνω καλά δεν έχει καθόλου στοιχεία για τα επαγγελματικά, σωστά;

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, malakudi είπε

Καλησπέρα, για πρώτη φορά σε επαγγελματικό Γ22 35KVA για τον Ιανουάριο η NRG δε χρέωσε τη πλήρη κρατική επιδότηση μέχρι 2000 KWh των 0,292 ευρώ αλλά 0,134 ευρώ. Σε ερώτησή μου πως προκύπτει αυτό είπαν πως πλέον η επιδότηση θα είναι μόνο 0,134 και πως η απόφαση που το αναφέρει αυτό είναι η ΥΠΕΝ/ΥΠΡΓ/137877/13157_18/12/2022

Γνωρίζετε κάτι ή είναι παραμύθια της NRG; Σε αναζήτησή μου δε βρήκα κάτι, 

μάλλον κατάλαβαν οτι την πάτησαν οι πάροχοι που τα δίνανε με εντολή απο το υπουργείο (πλην Ηρών 😁)

δες το άλλο νήμα γιατί αν δεν κάνεις αίτηση θα επιστρέψεις αυτές που πήρες μέχρι τώρα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/791952-αναδρομικά-έξτρα-επιδοτήσεων-μικρομεσαίων-επιχειρήσεων-φούρνων-αγροτικών-τιμολογίων-φεβρουάριος-νοέμβριος-2022/#comments

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...